Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kilzon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-08-20, 17:44

Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: kilzon »

Cześć - to mój pierwszy post, zarejestrowałem się tu licząc na Waszą pomoc.
Mam domek kempingowy w okolicach rzeki Wkry, pomiędzy masztami w Cieksynie (2-3 km) i pod Jońcem (5-6 km).
Chcę tam mieć szybki internet, ale nie znam się na technice dostarczania internetu.
Poprowadźcie mnie, proszę, co mam sprawdzić/zrobić/kupić żeby ten cel osiągnąć.
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: wojteks »

Przeczytaj kilka postów na forum, co drugi temat powiela to samo pytanie. Podstawa jak już 1000 razy napisano to testy wszystkich operatorów zrobione smartfonem z LTE, ja to zrobić doczytaj w innych tematach.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: matek451 »

Na działkę czyli póki co chyba na kartę? Wtedy wybór jednoznaczny czyli Orange Free z pakietem 1410GB na pięć miesięcy czyli słynny Grunwald. Karta na Allegro za 60-70 zł. Testy na karcie Orange np. kupujesz w salonie Orange Free za 5 zł, rejestrujesz , podajesz swoje dane adresowe i w zamian dostaniesz 100GB na m-c. Do testów telefon LTE z aplikacją Network Cell Info. Pokaże dane BTS-a i parametry sygnału, do tego speedtest. Zasięg LTE z BTS-a LTE1800NetWorks Ceksyn lub z BTS-a LTE800 Orange w Jońcu. Po testach dobór sprzętu i ewentualnie anteny. Najtańszy mobilny routerek MiFi z LLTE czyli E5573 za około 1000 zł. drozsze routery stacjonarne LTE. antena około 200 zł.
kilzon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-08-20, 17:44

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: kilzon »

Dzięki za szybki odzew. Mam kilka laickich pytań:
1) Czy Plus i Polsat to to samo?
2) W opisie 3 masztów w mojej okolicy widzę: Plus, Orange, Timobile, Aoro2, NetWorkS! Czy to wszystko są dostawcy? Czy mam testować wszystkich?
3) Czy karta "telefoniczna z internetem" powinna dawać takie same osiągi jak karta stricte "internetowa" czy to co innego?
4) Czy warto robić test bez anteny jeśli później ma ona być zainstalowana? Czy warto/można odwrócić kolejność: kupić anteną, a potem testować dostawców?

Powyższe pytania wynikają z moich dotychczasowych doświadczeń:
1) Mam Samsunga S6 z kartą telefoniczną Plus - internet działa bardzo słabo
2) Mam też Huawei z kartą internetową Polsat - internet działa znacznie lepiej, łapie na ogół mocny H+, ale jak na 3 metrowym kiju go powieszę to łapie LTE. Co ciekawe z żadnego okna na poddaszu LTE złapać nie chce choć to wyżej i raptem kilka metrów od wspomnianego kija :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: wojteks »

Ad. 1 Tak.
Ad. 2 Tak, masz testować wszystkich ale Plus/Aero2/Sferia to ta sama sieć, NetWorks! daje sygnał dla Orange i T-Mobile
Ad. 3 Poza Play powinny działać chociaż mogą być niższe prędkości
Ad. 4 Tak, jeżeli nie będzie działać bez anteny to antena cudów nie zrobi.

Plus i CP to ta sama sieć, skoro działa z rózną prędkością to znaczy że łączy się prawdopodobnie z róznymi stacjami bazowymi albo w innej częstotliwości. Czy dach jest kryty blachą?
Nie pomagam na PW!
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: eXorcist »

Ad 3. T-Mobile na kartę ma przycięte LTE do 15Mb/s
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: matek451 »

Zaproponowałem Orange z Grunwaldem bo to w tej chwili najlepsza opcja na kartę dla tej okolicy. Na dodatek ten operator posiada tam zasięg LTE z dwóch BTS-ów i na dwóch pasmach LTE. Dodatkowo na BTS-ie Cieksyn posiada własne 3G z UMTS2100 HSPA+DC i UMTSHSPA+ w ramach NetWorks. Takie same pasma też w Jońcu. Z tych samych BTS-ów korzysta T-Mobile.Ale widzę że ty masz silne parcie na Plusa/CP który posiada w tej okolicy w Jońcu LTE1800Aero2 i UMTS900HSPA+ Aero2. Taki sam w Goławicach Pierwszych. Dla mnie wybór jest oczywisty, na tym terenie rządzi Orange i T-mobile. Ty zrobisz jak zechcesz.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: eXorcist »

matek451 pisze:Zaproponowałem Orange z Grunwaldem bo to w tej chwili najlepsza opcja na kartę dla tej okolicy. Na dodatek ten operator posiada tam zasięg LTE z dwóch BTS-ów i na dwóch pasmach LTE. Dodatkowo na BTS-ie Cieksyn posiada własne 3G z UMTS2100 HSPA+DC i UMTSHSPA+ w ramach NetWorks. Takie same pasma też w Jońcu. Z tych samych BTS-ów korzysta T-Mobile.Ale widzę że ty masz silne parcie na Plusa/CP który posiada w tej okolicy w Jońcu LTE1800Aero2 i UMTS900HSPA+ Aero2. Taki sam w Goławicach Pierwszych. Dla mnie wybór jest oczywisty, na tym terenie rządzi Orange i T-mobile. Ty zrobisz jak zechcesz.
Nie wiem o co chodzi z tym Plusem i CP na forum. Te reklamy Solorza mózgi wyprały społeczeństwu czy o co chodzi? :D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: matek451 »

Trzeba przyznać że kampania reklamowa CP/Plusa jaka obecnie przetacza się przez TV jest skuteczna. Polacy to naród podatny na nie jak mało który. Stąd tak duże parcie operatorów w tym kierunku i ogromna kasa na reklamy. Przoduje Plus /CP ma wszak własną telewizję i platformę cyfrową, trochę zwolnił z tym Play.A co do Plusa/CP to swoje robi SmartDom, nie ważne jak działa internet, telefon, ważne że jest pozornie tanio. A SD jest tak sformułowane że jak raz weźmiesz to rezygnacja nie jest taka prosta. Co ciekawe inni operatorzy np. Play, T-Mobile czy Orange mają takie powiązane usługi za niezłą kasę ale lud jakoś ich nie kupuje. Wieloletnia kampania reklamowa SD zrobiła swoje, tylko jakoś Zygmuntowi nie wyszło ze sprzedażą tandetnego AGD w jej ramach a i prąd też nie schodzi jak ciepłe bułeczki. Ale zdolności biznesowych Solorzowi nie można odmówić, no i jest oszczędny.
kilzon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-08-20, 17:44

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: kilzon »

Dzięki za kolejną porcję wiedzy!
Nie mam żadnego parcia - przyszedłem tu do Was właśnie dla tego, żeby wybrać najlepiej jak się da, bo mi akurat na tym zależy.

Skoro mnie od "podatnych" i "wypranych" to zważcie, że to co się wydaje nie zawsze jest prawdą: mam "od zawsze" służbowy telefon w firmie, która korzysta "od zawsze" z Plusa (nie mam na to wpływu); kupowałem telefon prywatny w tej samej sieci (w tamtych czasach połączenia pomiędzy operatorami były znacznie droższe); niedawno potrzebowałem karty internetowej więc odruchowo skierowałem się do Plusa, mieli jakiś problem i wysłali mnie do Polsatu, który był obok - to wydatek rzędu 20 zł miesięcznie więc się jakoś nie rozczulałem nad wyborem. I tak oto mam Plusa i Polsat zupełnie bez związku z reklamami. O "słynnym Grunwaldzie" też nigdy wcześniej nie słyszałem. No i ze SmartDomu też nie korzystam, choć o nim akurat słyszałem, co może być argumentem na to, że reklamy Plusa są faktycznie skuteczniejsze niż reklamy Orange :D

Wracając do meritum - czy mam testować też T-Mobile czy jak sprawdzę Orange to znaczy, że T-Mobile będzie taki sam? Jeśli jest szansa, ze T-Mobile może być lepszy to sprawdzę i jego. pzdr
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: eXorcist »

Parametry będziesz miał te same w O i TM ale prędkości mogą się różnić na 800MHz. 1800 maja wspólne. Weź też pod uwagę, że w TM na kartę LTE jest przycięte do 15Mb/s
kilzon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-08-20, 17:44

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: kilzon »

Dzięki, wiem z grubsza co robić. Wrócę jak już pomierzę lub napotkam trudności.
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: patryk7588 »

kilzon pisze:Dzięki za kolejną porcję wiedzy!
Nie mam żadnego parcia - przyszedłem tu do Was właśnie dla tego, żeby wybrać najlepiej jak się da, bo mi akurat na tym zależy.

Skoro mnie od "podatnych" i "wypranych" to zważcie, że to co się wydaje nie zawsze jest prawdą: mam "od zawsze" służbowy telefon w firmie, która korzysta "od zawsze" z Plusa (nie mam na to wpływu); kupowałem telefon prywatny w tej samej sieci (w tamtych czasach połączenia pomiędzy operatorami były znacznie droższe); niedawno potrzebowałem karty internetowej więc odruchowo skierowałem się do Plusa, mieli jakiś problem i wysłali mnie do Polsatu, który był obok - to wydatek rzędu 20 zł miesięcznie więc się jakoś nie rozczulałem nad wyborem. I tak oto mam Plusa i Polsat zupełnie bez związku z reklamami. O "słynnym Grunwaldzie" też nigdy wcześniej nie słyszałem. No i ze SmartDomu też nie korzystam, choć o nim akurat słyszałem, co może być argumentem na to, że reklamy Plusa są faktycznie skuteczniejsze niż reklamy Orange :D

Wracając do meritum - czy mam testować też T-Mobile czy jak sprawdzę Orange to znaczy, że T-Mobile będzie taki sam? Jeśli jest szansa, ze T-Mobile może być lepszy to sprawdzę i jego. pzdr
Skoro już masz telefon i internet Plusa to zacznij od sprawdzenia właśnie tego operatora.
Stacja w miejscowości Joniec ma LTE1800, co do Cieksyn to najbliższa stacja będzie Goławicach Pierwszych, tam także jest LTE.
Podjedź w miarę blisko obydwu nadajników i sprawdź prędkości, najlepiej późnym popołudniem telefonem z LTE.
Jeśli prędkości będą ok, to w miejscowości Joniec raczej nic nie musisz robić, w Cieksynach bez anteny zewnętrznej się nie obędzie.
kilzon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-08-20, 17:44

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: kilzon »

Poćwiczyłem trochę.
Orange:
CP speed.png
Orange.png
Czy mapka NCI jest coś warta? Wg niej to maszt Stara Wrona. Nie udało mi się połaczyć z Cieksynem, ani z Jońcem - jakby nie istniały...

CP:
CP.png
Wg mapki NCI to maszt Pomocnia. Tu na screenach (CP) speedtest i sygnał są niespójne (nienajgorszy transfer 28/4 przy -116 dBm), to dlatego, że speedtest robiłem na prowizorycznym maszcie, a pozostałe po zdjęciu telefonu z masztu.

Generalnie zarówno dla Orange jak i CP trudno LTE złapać i utrzymać - maszt, okienka ze strychu itp.

Transfery wyglądają nie najgorzej, ale to to sobota około południa, wczoraj po 21.00 spadły niemal do zera...

Podrzućcie, proszę, dalsze wskazówki/pomysły.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: matek451 »

Mapka bez znaczenia, to BTS LTE800 Orange w Jońcu. Parametry sygnału nawet niezłe, w domu czy na zewnątrz no i jakie prędkości? W CP to BTS LTE1800Aero2 z Jońca. Zaskakujaco dobre prędkości jak na te parametry sygnału ale wiarygodne testy tylko w godzinach szczytu czyli wieczorem i dla każdego z operatorów.
kilzon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-08-20, 17:44

Re: Pomoc przy wyborze operatora LTE - Cieksyn

Post autor: kilzon »

Co to znaczy "jakie prędkości?" - dla obu umieściłem screeny ze speed testu - coś jeszcze chcesz zobaczyć?
Sygnał łapałem na zewnątrz. W budynku nie łapię LTE nigdy.
Tak jak pisałem wcześniej - dla CP podczas speed testu sygnał był zapewne lepszy niż to co widać poźniej na screenach z NCI. Dla Orange jest ok.
Powtórzę wieczorem, koło 20 tej.
ODPOWIEDZ