LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

Proszę o Wasze opinie, czy ktoś miał doświadczenia z internetem LTE bez limitu od T-Mobile w abonamencie MAX dla użytkowników indywidualnych za 79,99/mc? Zależy mi na nielimitowanym LTE na abonament, nie chce mi się bawić w prepaidy i zależy mi na nowym modemie. Do tego abonamentu brałbym Huawei B525s bo podobno najlepszy. Obecnie mam nielimitowany LTE w Playu z Huaweiem E5170 (okres zastrzeżony umowy na szczęście już minął), ale co jakiś czas zrywa połączenie - dla mnie to jest niedopuszczalna sytuacja. Moje zużycie miesięczne to max. 300 GB. Zastanawia mnie tylko jeden zapis w regulaminie tej usługi od T-Mobile: W przypadku Abonenta naruszającego lub zagrażającego integralności Usług Telekomunikacyjnych, Sieci lub przekazu, Operator zastrzega sobie prawo do ograniczenia prędkości transmisji danych w taki sposób, że nie będzie ona wyższa niż 16 kBit/sek. Od kolejnego Cyklu Rozliczeniowego ograniczenie to zostanie zniesione.
Ktoś kiedyś dostał taki lejek? Podobno mega rzadko się to zdarza w T-Mobile.
Drugą ofertą, którą rozważam jest LTE w Orange - usługa Internet Domowy 4G. Tam rozważałbym Huawei B315, kosztowałoby mnie to 85 złotych miesięcznie za pakiet 250 GB, gdzie po przekroczeniu pakietu nakładany jest lejek 1 megabita. Doczytałem w cenniku, że w przypadku nałożenia tego lejka można dokupić usługę przyspieszenia internetu do 5 megabitów/s za 10 złotych. Czyli całkowity koszt tego internetu wahałby się w granicach 85-95 zł/mc. Którą z ofert wybralibyście na moim miejscu? Mieliście jakieś doświadczenia z tymi pakietami?

Moja lokalizacja (czerwona gwiazdka): http://oi67.tinypic.com/1z34cr6.jpg
Tu link do mapki z moją okolicą: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 88&zoom=16
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: eXorcist »

Ja bym brał T-Mobile, za 79.99 masz prawdziwe bez limitu. Nowa oferta Orange jest kiepska dla indywidualnych klientów. Dla firm mają dużo korzystniej.

Co do lejka 16kbps to raczej taki będzie ciężko wyrwać, ale mogą przyciąć jak w Orange np. 5/10/15Mbps
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

Dzięki za odpowiedź. A nie wiesz, czy często zdarzają się takie przycinki w Orange? Bo w regulaminie usługi nie ma zauważyłem nic na ten temat...
Z drugiej strony już wolałbym przycinkę do 5 megabitów (i tak w Playu osiągam niewiele więcej...) niż kompletny brak internetu przy założeniu, że dostałbym ten lejek z regulaminu T-Mobile.

Edit: żeby się nie dublować, zapytam jeszcze o pingi w T-Mobile. Podobno potrafią osiągać jakieś kosmiczne wartości, miał ktoś takie doświadczenia?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: matek451 »

A czemu w Play na E5170 masz takie niskie prędkości, na jakim pasmie LTE, korzystasz z anteny zewnętrznej jakie masz parametry sygnału LTE, z którego BTS-a Play korzystasz? Wymuszałeś inne pasma LTE? Skąd jesteś pewien ze Orange/T-Mobile zapewni ci wyższe prędkości? Testowałeś tych operatorów u siebie, skąd ten optymizm ?
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

Nie korzystam z anteny zewnętrznej, w E5170 mam 2/3 kreski zasięgu LTE. Nie wiem czemu ale zawsze miałem niskie prędkości (8 megabitów downloadu to już luksus). Niestety nie wiem jak sprawdzić z którego BTSa korzystam i na jakim paśmie jestem. Nie jestem pewien, że inny operator zaoferuje mi coś lepszego, dlatego planowałem kupić najtańsze karty prepaidowe z Orange lub T-Mobile i potestować innego operatora w mojej lokalizacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: matek451 »

Kreski nikogo z nas tiu nie interesują, proponuję sprawdzić najpierw Play z E5170 wystawionym za okno i zrobić profesjonalne testy. Ten router powinien działać z http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h możliwe że też z https://www.dropbox.com/s/x3f5jxw89rjk0 ... t.zip?dl=0 W tych programach logujesz się na E5170. Programy pozwalają wymusić konkretne pasmo LTE , pokazują parametry sygnału i CID BTS-a. Wystaw E5170 na zewnątrz i wymuś po kolei LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800, na każdym zrób speedtesty. Pokaż screeny z tych LTEwatchH i speedtestów. Masz niskie prędkości bo parametry sygnału pewnie kiepskie no i nie wiadomo na którym paśmie i z jak obciążonego BTS-a. To skutek min braku anteny zewnętrznej. Na E5170 z tymi programami możesz też zrobić testy Orange i T-Mobile. Jestem z Łodzi więc wiem jak działają u nas na wspólnym LTE1800NetWorks. Najbliższe BTS-y NW z tym pasmem to Wólczańska 178i 195,Tylna 3, Wigry 21. Brak na nich innych pasm LTE Orange czy T-Mobile a więc i LTE-A. Najbliższy BTS z LTE2600 Orange i LTE2600 T-Mobile przy Kościuszki 80/82 i Kilińskiego 228, na nich też LTE1800NW i LTE-A z tych pasm. Jedyny pobliski BTS gdzie mają LTE1800, LTE2600 oraz LTE800 to Piotrkowska 115. Sieć LTE1800NetWorks bywa przeciążona więc najpierw zrób testy T-Mobile i Orange zanim weźmiesz abonament. No i potestuj Play skoro jeszcze go masz.
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

Dziękuję Ci bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Z testami muszę chyba niestety poczekać do 1 września - póki co mam lejek 2 mbit up/down. A potem potestuję router dodanymi przez Ciebie programami i wrzucę uzyskane wyniki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: matek451 »

Możesz zrobić testy pasm LTE w Play oraz sygnału na nich bez speedtestu. No i sprawdzić w pełni T-Mobile i Orange. W T-Mobile jest darmowy starter z 20GB na tydzień. W Orange w salonie kupujesz starter Orange Free za 5 zł, rejestrujesz i podajesz dane osobowe . W zamian masz bonus 100GB/m-c. do Play kupujesz starter PINK za 9 zł imasz 3GB +30GB pakietu wakacyjnego aktywując go kodem *111*869*1# lub poczekasz te dwa dni.
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

Wrzuciłem do modemu kartę sim z telefonu z Playa, na której mam kilka GB transferu, pobawiłem się tymi pasmami w LteWatch i muszę przyznać że jestem w lekkim szoku. Ten router nigdy nie chodził tak szybko jak na 2600 mhz! :szok: Poniżej wklejam wyniki testów w schemacie: wynik ze speedtestu, a poniżej ustawienia w LteWatch.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Stąd moje pytanie - domyślam się, że pewnie dałoby się jakoś ustawić ten mój router, by już zawsze łączył się z pasmem 2600 mhz, prawda? Jeszcze raz wielkie dzięki. :padam:
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: eXorcist »

Wystarczy, że zostawisz w LTE Watch na 2600MHz i będzie pamiętał ustawienie.
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

Mogę normalnie zamknąć program i router będzie już zawsze "pamiętał" ustawienie?
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: eXorcist »

tak
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: matek451 »

Szkoda tylko że LTEwatchH z nim nie pokazuje pełnych parametrów sygnału LTE oraz CID BTS-a, zobacz jak to wygląda z Toolbox v0.9. A co do Play to ja nie jestem zaskoczony bo tego się spodziewałem, jestem z Łodzi i wiem jak działa teraz Play w tym mieście. Szczególnie co dało uruchomienie LTE2600 na BTS-ach. W Łodzi to teraz numer jeden choć wielu nie może w to uwierzyć. To efekt przemyślanej budowy sieci LTE i uruchomienia na BTS-ach pełnych zasobów radiowych z pasma LTE. Widać teraz że Play w Łodzi uruchamia LTE tam gdzie go dotychczas brakowało. Tak uczynił m-c temu na moim BTS-ie a na dodatek dodał 5MHz do LTE2100 i teraz w tym paśmie mam na nim 10MHz w MIMO 2x2 czyli tyle ile na LTE1800.Ogólnie w sumie to 45MHz na 4 pasmach LTE. Szkoda ze inni operatorzy nie biorą przykładu z Play. NW coś tam niby uruchamia ale to nie poziom Play. Bo o Plusie to szkoda nawet pisać, nawet pozwoleń na LTE2600 nie ma. Tak a propos to RSSI na LTE2600 masz słaby więc i pozostałe parametry pewnie też. Niezły SINR, prędkości wskazują na nieprzeciążony BTS LTE2600 Play i przy lepszym sygnale prędkości pewnie jeszcze dużo lepsze. Ale spróbuj z T-Mobile I Orange, może i z ich strony będziesz mile zaskoczony.
ajt
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2017-07-20, 14:21

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: ajt »

Warto poeksperymentować z ustawieniem routera w mieszkaniu, by RSSI osiągnęło jak największą wartość (tzn. -70 to lepiej niż -75). Miałem podobnie na 2600 z T-Mobile, gdy router był w domu, RSSI w granicach -77 do -72, a prędkości zbliżone. Gdy wyniosłem router na dach, RSSI nie schodzi poniżej -55, a prędkości wzrosły ponad dwukrotnie. Nie proponuję od razu umieszczania routera (albo anteny) na dachu, bo nie znam warunków lokalowych, ale może wystarczy bliżej któregoś okna.

A co do Play, to w Radomiu jest podobnie. Z dwóch stron domu mam maszty w odległości 300m, każdy z kompletem częstotliwości, aż szkoda było decydować się na T-Mobile (z powodu braku limitu), do którego mam około 700m do 2600, stąd ten dach :)
Ostatnio zmieniony 2017-08-30, 22:40 przez ajt, łącznie zmieniany 2 razy.
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

Bardzo dziękuję za wszystkie porady. Bardzo mi pomogliście. Pokombinuję jeszcze z tym netem z Playa i prawdopodobnie zaopatrzę się w karty innych operatorów. Mam jeszcze jedno pytanie - router, po przestawieniu w programie na 2600 mhz, będzie łączył się z tym pasmem nawet po restarcie routera? (Nie potrafię bardziej gramatycznie wyjaśnić, ale wiecie o co chodzi ;d) Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: matek451 »

Na dach nie da rady bo to apartamentowce za Abramką. :) To taka "słynna' ulica w Łodzi. Tak , ustawienia nawet po restarcie. Tylko reset do ustawień fabrycznych je może zmienić lub zmiana za pomocą tych programów na inne pasmo.
bnchx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-30, 19:20

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: bnchx »

A czy w takim razie zakupienie jakiejś anteny na częstotliwość 2600 mhz ze złączami crc9 (bo takimi dwoma dysponuje E5170) mogłoby poprawić sytuację? Tylko tak jak pisze matek451 - na dach nie da rady, mógłbym wystawić ją najwyżej na balkon :-) (niestety z trzech stron otoczony budynkami, z czwartej - parkiem).
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE bez limitu na abonament - TMB vs Orange

Post autor: eXorcist »

Apropos umiejscowienia modemu w odpowiednim miejscu to podniesienie mojego modemu 15cm wyżej dało zysk 8dBi (framuga okna skutecznie przysłania).

Chyba muszę zacząć sprzedawać stojaki na modemy z plexi jako wzmaczniacze sygnału LTE do 2x8 dBi. :rotfl:
ODPOWIEDZ