Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
djgrin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-31, 13:45

Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: djgrin »

Witajcie!

Trafiłem na forum w związku z poszukiwaniami dostawcy internetu i widzę, że tego typu problemy nie są Wam obce ;).

Moja lokalizacja: 51°02'55.4"N 17°04'45.9"E - chciałbym w domu korzystać z internetu LTE, mam swobodny dostęp do dachu, mogę zamontować dowolną antenę, zależy mi na uzyskaniu prędkości wyższej niż 40Mbps (taką mogą dostarczyć mi radiowo) i bezawaryjnej pracy.

Podpowiedzcie proszę: jak sprawdzić który dostawca jest w stanie spełnić moje wymagania? Na razie bez względu na budżet.

To, co zrobiłem do tej pory, to przy pomocy Network Cell Info Lite zrobiłem kilka pomiarów - nie wiem czy dobrze, ale wrzucam tutaj, może coś już dadzą. Jeśli mam zrobić cokolwiek innego, to chętnie, dajcie tylko znać co i jak.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: eXorcist »

djgrin pisze: Moja lokalizacja: 51°02'55.4"N 17°04'45.9"E - chciałbym w domu korzystać z internetu LTE, mam swobodny dostęp do dachu, mogę zamontować dowolną antenę, zależy mi na uzyskaniu prędkości wyższej niż 40Mbps (taką mogą dostarczyć mi radiowo) i bezawaryjnej pracy.
To weź tę radiówkę jeśli działa stabilnie. W LTE nie masz żądnej gwarancji prędkości, wszystko zależy od ilości użytkowników zalogowanych na danym nadajniku i sektorze. Dziś możesz mieć 100Mbps a za pół roku 1/4 tego.
djgrin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-31, 13:45

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: djgrin »

Sęk w tym, że z opowieści sąsiadów wiem, że do stabilności tej radiówce daleko...
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: eXorcist »

może spróbuj dogadać się na miesięczny okres testowy. :P
djgrin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-31, 13:45

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: djgrin »

A co mi to da? Że będę miał pewność, że jest źle? I wtedy wrócę z pytaniem tutaj? Poza tym, nawet jeśli wybrałbym radio, to chciałbym mieć jakieś LTE jako backup. Po tym, co widziałem w innych wątkach, miałem nadzieję na trochę większą pomoc z Waszej strony...
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: Hermogenes »

LTE to też radio z tym że operator sieci nie odpowiada za poziom mocy sygnału i nie kiwnie palcem gdy będzie kiepski. Abonament czy prepaid musisz zapłacić sprawy anten i innych dupersztyków są na Twojej głowie /w przypadku lokalnego dostawcy zestawienie łącza i sprzęt leży po jego stronie i masz prawo wymagać ( chociaż teoretycznie ) .poz. Hermogenes
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: wojteks »

djgrin pisze:miałem nadzieję na trochę większą pomoc z Waszej strony.
Poczytaj kilka tematów o wyborach routera/anten w danej lokalizacji a znajdziesz odpowiedź na 90% swoich pytań. Jak i jakie testy robić w danej lokalizacji są opisy co drugi temat.
Nie pomagam na PW!
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: robertnik »

djgrin pisze:zależy mi na uzyskaniu prędkości wyższej niż 40Mbps
Jak zacząłeś od takich życzeń i pokazałaś speedtest, to co tu pisać...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: matek451 »

Testy w domu czy na zewnątrz/Pierwsze screeny to LTE800 Play ze Św. Katarzyny. Parametry sygnału słabe a co za tym i niskie prędkości. Pasmo LTE800 to tylko %MHz w MIMO2x2 więc i DL teoretycznie do 37Mb/s. Na BTS-ie działa też LTE1800 i LTE2100 oraz LTE-A. Do tego pozwolenie na LTE2600. Drugi screen to LTE-A z podstawowym pasmem LTE800 na BTS-ie Play Bardzka 80, Wrocław, słaby sygnał ale brak speedtestu. Nie wiadomo czy działa juz BTS Play Radwanice ale raczej nie. Osobiście uważam że jedyną szansą na szybki internet LTE w Play to BTS Wileńska 5 we Wrocławiu i to pod nim trzeba zrobić testy. Tam działają wszystkie pasma LTE i LTE-A.Warto też sprawdzić BTS w Żernikach Wrocławskich.
djgrin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-31, 13:45

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: djgrin »

Dzięki @matek451 za rzeczową odpowiedź. Testy były robione w domu i miałem wrażenie, że mój telefon co chwila przełączał się między BTS-ami. Jak mogę wymusić wybór BTS-a, żeby na nim przeprowadzić pomiary? Mam nadzieję, że jedyną opcją nie jest stanąć pod nadajnikiem ;)? Aha, absolutnie nie upieram się przy Play, to że teraz mam tam telefon, nic nie znaczy.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki dostawca LTE na wieś pod Wrocławiem?

Post autor: eXorcist »

djgrin pisze:Jak mogę wymusić wybór BTS-a, żeby na nim przeprowadzić pomiary? Mam nadzieję, że jedyną opcją nie jest stanąć pod nadajnikiem ;)? Aha, absolutnie nie upieram się przy Play, to że teraz mam tam telefon, nic nie znaczy.
Nie da się wymusić. Musisz zrobić wycieczkę pod BTS w godzinach szczytu, żeby sprawdzić czy nie jest zatkany i jakie oferuje osiągi w idealnych warunkach radiowych. Mało tego, musisz sprawdzić konkretny sektor BTSa zwrócony w stronę Twojego domu.

Jedyna opcja na "wymuszenie" konkretnego nadajnika to antena zewnętrzna i ustawienie jej na konkretny BTS. Na nic się to jednak nie zda jeżeli BTSy są w jednej linii.
ODPOWIEDZ