Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: ygreko »

Wiem, że to forum Bez Kabli, ale światłowód to nie kabel ;).
Korzystam teraz z RBM LTE za free, przeprowadzam się w miejsce, gdzie dostępne będzie pomarańczowe światło. Kalkulator podpowiada, że najlepsza opcja to 300/30, ale są różne opinie w sieci i chciałbym porozmawiać z kimś, kto to ma. Chodzi mi o transfery do zagranicznych serwisów (podobno są z tym problemy), czy jakieś nietypowe sprawy podczas użytkowania. Będę zobowiązany za podzielenie się wiedzą, zanim zrezygnuję z tego, co mi całkiem dobrze działa dziś i wkopię się w 24-miesięczną umowę...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: wojteks »

Transfery do zagranicy będą takie jak w zwykłej neostradzie, sieć 3G/LTE ma lepsze. To tak jakby to były 2 osobne sieci pod wspólnym logo z niezależną infrastrukturą i wyjściami na świat.
Nie pomagam na PW!
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: robertnik »

wojteks pisze:Transfery do zagranicy będą takie jak w zwykłej neostradzie, sieć 3G/LTE ma lepsze. To tak jakby to były 2 osobne sieci pod wspólnym logo z niezależną infrastrukturą i wyjściami na świat.
Żartujesz sobie. Jak to mobilne ma lepsze od światłowodu, tego samego, którego używają do własnych BTSów?
Mają tam jakieś tłumiki pomontowane, czy co? Zapętlają ruch, 3 razy dookoła Polski i dopiero w świat?
Pytam bo to przeczy jakiejkolwiek znanej mi logice, a 2 klatki dalej pojawiło się u mnie przyłącze.

Obrazek

To Orange, więc pokonanie odległości 2 klatek może mu zająć parę lat, albo nie stać się nigdy. No ale nadzieja zawsze umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: wojteks »

robertnik pisze:Jak to mobilne ma lepsze od światłowodu, tego samego, którego używają do własnych BTSów?
To że właścicielem światłowodu jest Orange (które?) jeszcze o niczym nie świadczy, sieci są rozdzielone i niezależne od siebie.
Mobilna to jest tylko część radiowa, reszta to zamknięta sieć połączeniowa całej infrastruktury mobilnej i tu chodziło mi o to, że wyjście na świat sieci mobilnej jest lepsze niż sieci stacjonarnej (neostrady, dsl-e, vdsl-e, światłowody).
Nie pomagam na PW!
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: robertnik »

Ciężko w to uwierzyć. Masz jakiś przykład? Szczerze mówiąc nie znam nikogo kto miał by i się uskarżał, ale też specjalnie tematu nie drążyłem. Ktoś robił traceroute z porównaniem światłowodu do LTE?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: radius »

Przejrzyj ten dział i skontaktuj się przez PW z posiadaczami światełka od Orange:

http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 35&t=43592

Czytaj od końca, bo to młoda usługa.

Tu też toczy się dyskusja:

http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 35&t=90648
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: robertnik »

Pierwszy link to 128 stron opinii o własnym łączu. Różnym i różnych operatorów. Na pewno lektura jest pasjonująca. Jeśli przez nią przebrnąłeś, to byłbym wdzięczny za streszczenie, albo jakieś cytaty, konkrety, czy coś w tym stylu odnoszące się do tematu.
W drugim chwalą, więc nie rozumiem.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: ygreko »

Piszą też, że download nie jest stały. Niby masz te 300 mbps, ale nie jesteś w stanie wysycić łącza nawet, jeśli pobierasz wiele plików z wielu różnych miejsc. Mi to wygląda na to, że jest jakiś element sieci, np. skrzynka w piwnicy bloku, która jest podłączona za pomocą jakiegoś łącza typu 1 tbps i po prostu jak wszyscy wieczorem usiądą do ściągania to skrzynka rozdaje wszystkim po równo, albo coś w rodzaju. Czyli problem podobny do problemu z kablówkami, jak wszyscy zaczęli oglądać mecze przez Iplę to każdy widział pikselozę.
Mnie najbardziej interesuje ograniczanie połączeń międzynarodowych - jak bardzo doskwiera na tym łączu...
Mam telefon w Nju i rzeczywiście - to łącze jest w porządku, Netflix, Youtube itd. nie zrywają, co zdarzało się na światłowodzie w przeszłości...
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: robertnik »

A jak to oglądałeś? Na PC podłączonym kablem do rutera, czy smartTV, telefon, tablet po wifi? Po kablu nie powinno rwać nawet na ADSLu, a po wifi się ludziom cuda dzieją. A to pozapychany eter, a ty do rutera wpięty stary np telefon, laptom z standardem b... a ruter zwolni do najwolniejszego.
W Nju masz modem LTE, czy HSDPA... a to szybciej niż na wszystko co mam starego podłączone do rutera po wifi.
To strasznie nieprecyzyjna metodologia pomiaru, czy oceny łacz. Traceroute rozwieje wątpliwości z pingami, a wysycenie downloadu. Pobierz ze 100 najpopularniejszych torrentów, w kliencie ogranicz do 10-50% Twojego uploadu i powinno się udać, o ile oczywiście dysk Ci wydoli.
maleko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-11-03, 14:09

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: maleko »

Od kiedy padła neostrada.info (ledwo zipie) ciężko o dobre testy w dużych ilościach, namiastka jest np. tu: https://nasz.orange.pl/t5/forums/v3_1/f ... 56/page/20

Po prostu mają słabą rurę na świat. Ale czy mobilne mają inną to wątpię.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: ja.michal »

maleko pisze:Po prostu mają słabą rurę na świat. Ale czy mobilne mają inną to wątpię.
Inną. Pula IP jest inna na łączach stacjonarnych i mobilnych. To są oddzielne sieci, a potwierdza to chociażby fakt tych IP czy brak tarczy Orange na łączach mobilnych.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: ygreko »

Jak robię sobie router z telefonu w nju to necik działa bardzo dobrze - polskie, zagraniczne strony, wszystko.
Czytam tu i na innych forach i nie mogę wciąż doczytać się tego, jak naprawdę jest z tym światłowodem. Będę musiał sprawdzić. Jak już zainstaluję sobie to opiszę swoje wrażenia.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: robertnik »

W internecie piszą ludzie, którzy mają problemy. Przyznasz że posty w stylu mam łącze x i jest super, przez x czasu nie było problemów brzmią dziwnie. Dodatkowo to nadal usługa dla nielicznych...
Ja Ci zazdroszczę, też chciałbym i chętnie rozstał bym się z LTE.
maleko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2017-11-03, 14:09

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: maleko »

Znalazłem kolejny ciekawy temat: https://nasz.orange.pl/t5/%C5%9Awiat%C5 ... 7472#M2867
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: robertnik »

Jak za PRLu. Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobisz :)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Kto ma Orange Światłowód 300/30 - porównanie do LTE

Post autor: Hermogenes »

Ja się będę przesiadał na światłowód już wisi na słupach szczególnie że firma O wczoraj odpaliła u mnie na najbliższej stacji samo L800 i zrujnowali cały misternie tkany plan odbioru L1800 ze stacji świecącej w lasy. poz .Hermogenes
ODPOWIEDZ