LTE na wsi jest możliwe?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
proteka
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-12-31, 12:33
Lokalizacja: Sosnowiec

LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: proteka »

Witajcie. Nie jestem specjalistą i dlatego pytam. Tak się składa, że w ciągu roku sporo jestem w mieście i sporo na wsi. Korzystam z internetu mobilnego przez cały rok. W mieście oczywiście mam LTE, a na wsi hsdpa. W mieście są gęsto ustawione nadajniki (staje bazowe), a na terenie wiejskim jest ich mniej i są oddalone o kilka kilometrów. Czy istnieje szansa, że na terenach wiejskich będzie kiedyś LTE? Oczywiście zdaje sobie sprawę, że zwiększenie gęstości stacji bazowych na terenach wiejskich jest mało realne. Czy przy tej istniejącej gęstości stacji bazowych na wsi realne jest tam LTE?
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: damian00716 »

A może by tak lokalizację podać?

a jeśli pytasz tylko tak ogólnie to LTE łapie się z nadajnika oddalonego nawet o 15 km, więc czemu nie?
proteka
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-12-31, 12:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: proteka »

Przebywam często na wsi w odległości około 15 km od Myszkowa (tam jest LTE), ale nie łapię tego systemu u mnie na laptopie z modemem mobilnym, a także na smartfonie. Mam sieć Orange. W zasadzie to pytam tak ogólnie.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: damian00716 »

Przydałaby się jednak dokładniejszą lokalizacja. A jeśli chodzi o LTE to zależy jakie są nadajniki w pobliżu danej wsi, np. LTE jest nie dla każdej sieci. Z telefonu ciężej złapać LTE, a jak planuje się go używać to jest router+antena ew. modem+ antena
proteka
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-12-31, 12:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: proteka »

W zasadzie nie do końca chodzi mi o mój konkretny przypadek, ale raczej tak ogólnie o internet LTE we wsiach, a nie z trudem łapany z odległych nadajników w większych miastach.
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: damian00716 »

To tak jak pisałem wyżej. Na wsiach są normalnie nadajniki LTE ale nie zawsze dla każdej sieci. W przyszłości będą na pewno rozbudowywane. Tyle raczej w tym temacie
proteka
Stały użytkownik forum
Posty: 143
Rejestracja: 2007-12-31, 12:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: proteka »

Czyli internet LTE jest możliwy także na obszarach o dużo mniejszej gęstości stacji bazowych i to tylko kwestia czasu (może odległego) jak obejmie całą Polskę, także tereny wiejskie? Po prostu operatorzy z czasem zainwestują w modernizację stacji bazowych w polach? Dobrze zrozumiałem? Dzięki za odpowiedź.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: robertnik »

A to musisz pytać operatorów, albo wróżbitów. Na podstawie czego mamy Ci odpowiedzieć. Przeczuć?
kolor100
Stały użytkownik forum
Posty: 79
Rejestracja: 2017-06-26, 21:55

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: kolor100 »

Np. wczoraj Orange wydało komunikat, że 99 proc. ludności w Polsce jest w zasięgu LTE
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: robertnik »

Ah te reklamy. Dobrze że zostawili ten 1%. Będzie co mówić tym bez LTE :)
Nikita_Bennet
Stały użytkownik forum
Posty: 67
Rejestracja: 2017-10-08, 11:36

Re: LTE na wsi jest możliwe?

Post autor: Nikita_Bennet »

ostatnio zapuściłem speedtesta w miejscowości gdzie stoi BTS - 70-75 Mbit/s, test powtórzyłem kilka razy.
Ten sam BTS w mojej miejscowości (10km) owszem daje mi LTE z 2-3 kreskami na 5 ale już max 7-8Mbit/s.
Pokrycie LTE to jedno a praktyczna możliwość korzystania z niego to drugie (10 lat temu korzystałem z neostrady/adsl w opcji 20Mbit więc jak ktoś obecni mi mówi że mam zasięg LTE to się go pytam co z tego jak transfery lipne).
ODPOWIEDZ