Pytanie o NetWorkS!

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-18, 11:55

Pytanie o NetWorkS!

Post autor: rafii »

Witam serdecznie, od miesiąca używam nowej usługi T-Mobile internet stacjonarny w opcji do 60 Mbit/s - co prawda takiej prędkości nie uzyskuje ale w porywach dochodzi czasem do ok. 50 Mbit/s a średnia prędkość z tego miesiąca używania to ok 30 MBit/s DL (wczesniej miałem Neostradę i max jakie mogłem liczyć to jakieś 14 MBit/s - za duża odległośc od centrali, żeby liczyć na coś więcej). Korzystam z BTS który oddalony jest jakieś 350m od mojego domu - tak więc parametry są OK, według strony BTSearch jest to maszt własności Orange a T-Mobile oferuje tam pasmo LTE 800 MHz - i teraz mam takie pytanie: wszędzie w uwagach czy wybiorę T-Mobile czy Orange z tego "masztu" figuruje informacja: NetWorkS! (czytałem coś na ten temat że to niby jakaś umowa między Orange a T-Mobile) - proszę mi wyjaśnić jeśli dla Orange na tym BTS-ie jest zamieszczona w sekcji "Powiązane pozwolenia UKE" informacja o LTE 1800 oraz LTE 2600 to czy jeżeli Orange uruchomi kiedyś te częstotliwości to ja jako klient T-Mobile w ramach tego NetworkS! będę mógł korzystać z tych częstotliwości czy tylko klienci Orange ?
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: tired »

Ty też. Jaki <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> router ?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: piotrzet »

Potwierdzam jeśli O uruchomi ty będziesz mógł również korzystac
rafii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-18, 11:55

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: rafii »

OK dzieki za info, ruter to Huawei B525, rozumiem że jeśli kiedyś Orange uruchomi te częstotliwości to będzie można skorzystać z agregacji pasm ?
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: tired »

A jesteś pewny, że nie ma uruchomionych żadnych pasm oprócz 800 ? Przy tym routerze możesz wymuszać pasma na kilka sposobów np.
przy użyciu aplikacji http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=51231
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: piotrzet »

To że są pasma w pozwoleniu nie znaczy że mogą być w ogóle dostępne. Skoro mu nie agreguje teraz to nie sądzę żeby były
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: tired »

Skąd wiesz, że nie agreguje ? Nie podał nawet lokalizacji nadajnika. Dlatego niech sprawdzi programem poszczególne pasma.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: piotrzet »

Właściwie na LTE 800 taka prędkość trochę wysoka. Także podaj lokalizację nadajnika
rafii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-18, 11:55

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: rafii »

Tak zgadza się testowałem programem LTE Watch i HWManager - jedyne pasmo to 800 MHz innych nie znajduje, a co do tych pozwoleń to jaka jest szansa, że kiedyś uruchomią te wyższe częstotliwości - jest tu jakiś algorytm postępowania operatorów ? Zaznaczam że jest to teren wiejski jednak ze stosunkowo dużą gęstością zaludnienia. Lokalizacja nadajnika - GPS: 49,879444,18,688889
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: piotrzet »

Nie ma jakiegoś algorytmu. Jest pozwolenie i tyle kiedy wykorzystają nie wiadomo
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: tired »

Piotrzet na paśmie 800 jest 10 MHz więc prędkość pobierania do 75 Mb/s.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: piotrzet »

Wiem o tym natomiast sądząc po lokalizacji może mieć takie prędkości. Sugerowałem się tym że zazwyczaj prędkości są mniejsze.
rafii
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-11-18, 11:55

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: rafii »

Dokładnie, HWManager pokazuje mi w zakładce pasmo 10MHz
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: ja.michal »

rafii pisze:proszę mi wyjaśnić jeśli dla Orange na tym BTS-ie jest zamieszczona w sekcji "Powiązane pozwolenia UKE" informacja o LTE 1800 oraz LTE 2600 to czy jeżeli Orange uruchomi kiedyś te częstotliwości to ja jako klient T-Mobile w ramach tego NetworkS! będę mógł korzystać z tych częstotliwości czy tylko klienci Orange ?
Nie i tak.
Wspólne pod względem pasma (dokładnie tych samych zasobów radiowych) są UMTS900 (z wyjątkami na wschodzie Polski gdzie działa UMTS900 tylko dla Orange na ich własnych zasobach) i LTE1800. UMTS2100, LTE800 i LTE2600 są niezależne od każdego z operatorów.

Odpowiadając na twoje pytanie. Jeśli Orange uruchomi LTE1800 to w T-Mobile również będzie (czasem z poślizgiem do dwóch tygodni). Jeśli Orange uruchomi LTE2600 to T-Mobile niekoniecznie musi to robić i może się nigdy nie pojawić dla T-Mobile. Jako przykład mogę podać stację w mojej okolicy na której był tylko UMTS900 i były problemy z połączeniami w Orange i T-Mobile. Orange uruchomił na tej stacji dodatkowo UMTS2100 czego do tej pory nie zrobił T-Mobile, a minęło kilka miesięcy. LTE800 uruchomił najpierw Orange, ale po jakichś dwóch-trzech tygodniach pojawiło się LTE800 T-Mobile.

tired pisze:Piotrzet na paśmie 800 jest 10 MHz więc prędkość pobierania do 75 Mb/s.
Tak jeśli jest modulacja QAM128. Po wdrożeniu modulacji QAM256 teoretyczna maksymalna prędkość rośnie o 30%. Oczywiście, aby z dobrodziejstwa tej modulacji skorzystać trzeba mieć odpowiedni sprzęt, ale już samo wdrożenie tej modulacji na stacji bazowej zwiększa jej pojemność/efektywność działania. Osiąganie po 50-60 Mbps na LTE800 nie jest problemem przy nieobciążonej stacji i dobrym sygnale. Sam to miało w Orange i to na telefonie z kategorią LTE 3 czyli do 100 Mbps czyli powinno być wolniej.
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: tired »

Jakiś czas temu czytałem, że mieli też współdzielić sieć w pasmach LTE800 oraz 2600 MHz ? Tutaj o tym czytałem.
Więc może jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli Orange uruchomi 800 / 2600 to i T-mobile ? Tak tylko gdybam.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: ja.michal »

Przeczytaj uważnie:
polskaszerokopasmowa.pl pisze:Współpraca oznacza, że każdy z operatorów będzie korzystał jedynie własnych częstotliwości, natomiast zakłada wzajemne wykorzystane stacji bazowych obu operatorów do świadczenia usług w technologii LTE z wykorzystaniem tych częstotliwości.
Największe prawdopodobieństwo jest jeśli chodzi o LTE800 jak już tak stawiasz pytanie. Niestety nie ma reguły.
LTE-A
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-12-06, 19:54

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: LTE-A »

Nie patrzcie na żadne pozwolenia UKE, bo to nie oznacza, że częstotliwość jest uruchomiona na danym BTS. W promieniu 500m od BTS po wymuszeniu częstotliwości jeżeli nie łączy, to znaczy, że nie ma tego zakresu. Koniec kropka.
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: tired »

ja.michal pisze:Przeczytaj uważnie:
Czytałem, dlatego napisałem, że to jest gdybanie bo nie mam informacji z pierwszej ręki. Patrząc po BTSach z mojej miejscowości to tam gdzie jest Orange 800/2600 tam i T-mobile. Bardziej mnie ciekawi to, że pomimo Networks 1800, pojawiły się również pozwolenia przy T-mobile i Orange na 1800.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Pytanie o NetWorkS!

Post autor: Hermogenes »

Panowie ja teraz odbieram L800 Orange na pozwoleniu T-mobile nr pozwolenia 191163 stacja zgłasza się 2EABB10. poz .Hermogenes
ODPOWIEDZ