Internet do gier - półwysep helski

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

Witajcie, potrzebuję informacji, który operator dostarczy mi najlepszy internet do gier online (p2p jak i serwery dedykowane). Zależy mi przede wszystkim na stabilności łącza (jak najmniejsze ryzyko nawet mikro-rozłączenia) oraz oczywiście na jak najniższym ping'u.

Miejscowość: Jurata (półwysep helski), ulica: Ratibora 34.

Z usługi zamierzam korzystać głównie poza sezonem ale w sezonie letnim też (w zasadzie całym rokiem). Transfer gra drugorzędną rolę, ponieważ do downloadu/uploadu posiadam tam internet stacjonarny(orange), który niestety nie gwarantuje stabilności (częste rozłaczenia, skoki pingów, utrata pakietów - nawet poza sezonem).
Jeśli chodzi o internet stacjonarny to orange nie ma tam konkurencji, a obsługa techniczna wyjaśniła mi, że z racji tego, że półwysep jest wąski, to wszystko idzie w jednej linii i im dalej w stronę cypla tym większe ryzyko wystąpienia problemów natury technicznej, po czym zasugerowali swoją usługę LTE. (nie jestem na tyle w temacie, żeby ocenić, czy to prawda, czy mnie spławili)

Jeśli chodzi o sprzęt to przymierzam się do zakupu routera huawei B618.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: piotrzet »

Szczerze mówiąc to mobilny raczej nie da ci tego czego nie masz w Orange. Możesz sprawdzić T-Mobile internet domowy na 30 dni na testy bo do nadajników masz najbliżej. Ale czy da ci tego czego chcesz to nie wiem szczególnie w okresie letnim. I jeśli chcesz inwestować w router to moim zdaniem lepszym wyborem będzie B715
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: tired »

Powiem tak, korzystam z LTE od T-mobile od 1,5 msc. gram tylko w jedną grę. Wcześniej miałem Multimedie i stały ping 28 ms. (na niemieckim serverze), na T-mobile mam ping w zalezności od pasma (pytałem się dlaczego ale nikt nie odpisał). Na paśmie LTE2600 mam stałe 32 ms (nieraz wskoczy na 28) a na LTE1800 44 ms. W porównaniu do poprzedniego internetu różnicy nie odczuwam ale nie jestem jakimś maniakiem gier.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: piotrzet »

U mnie jeśli chodzi o internet z T-Mobile na paśmie LTE1800 najczęściej mam koło 20-21 z hisorii testów najniższy ping miałem 15 największy 37 ale wiadomo zależy to od wielu czynników
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

piotrzet pisze:Szczerze mówiąc to mobilny raczej nie da ci tego czego nie masz w Orange. Możesz sprawdzić T-Mobile internet domowy na 30 dni na testy bo do nadajników masz najbliżej. Ale czy da ci tego czego chcesz to nie wiem szczególnie w okresie letnim. I jeśli chcesz inwestować w router to moim zdaniem lepszym wyborem będzie B715
Uwierzcie, że internet stacjonarny tam jest na prawdę tragiczny, raz, że nie mam go bezpośrednio tylko jest jako jeden rozprowadzony po wszystkich lokalach za pomocą wifi (nie mam po prostu możliwości założenia sobie internetu stacjonarnego solo w swoim lokalu) a dwa to nawet poza sezonem potrafi rozłączyć się 4 razy w ciągu godziny a na teamspeaku ping skacze do 3000.
W ramach testów grałem online przez ponad miesiąc korzystając z LTE plus'a i routera huawei e5573 z zamontowaną zew. anteną i stabilność była o niebo lepsza niż na tym "stacjonarnym", ponieważ rozłączało średnio raz dziennie. To właśnie skłoniło mnie żeby założyć ten temat.
Słyszałem opinię, że jeśli mam względnie dobry zasięg do nadajników orange, to jest to dobre rozwiązanie ponieważ cytuję: "korzystają z nadajników najnowszej generacji". Ile w tym prawdy? Czy jednak faktycznie t-mobile jest lepszą alternatywą?

Byłbym wdzięczny gdybyś chociaż w paru słowach wyjaśnił, czemu b715 a nie b618? przy b618 kierowałem się głównie tym, że posiada agregację trzech pasm, jak to wygląda w wypadku b715? Jeśli sugerujesz go bo jest tańszy to od razu chcę wyjaśnić, że cena gra rolę drugorzędną. Chcę kupić porządny router i jestem w stanie wydać te 1k pln.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: matek451 »

Przecież w Juracie Orange i T-Mobile korzystają ze wspólnej sieci NetWorks, dwa BTS-y przy Świętopełka i Mestwina a na nich wspólne LTE1800NW i LTE800 kazdego z nich i LTE-A1800+800. oferta T-mobile lepsza i dużo tańsza. Zasłyszane opinie to stek bzdur.
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: tired »

Weź na testy T-mobile z routerem B525 za 1 zł. B618 nie agreguje 3 pasm, B715 agreguje 3 pasma.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: matek451 »

Na B525 z T-mobile przetestujesz pasma LTE1800, LTE800 i ich agregację. Do zarządzania nim, pasmami stosuje się HManagera. Pokaże parametry sygnału, CID BTS-a. Zrobisz testy ping, prędkości. Na routerze wypróbujesz też Orange, Plusa i Play. Play ma zasięg 4 pasm LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800, agreguje te pasma. Zasięg z BTS-a Helska 1. Plus korzysta z BTS-a przy Świętopełka i ma na nim LTE2600Plusa i LTE1800Aero2 i ich agregacja. Do testów karta Orange Free, przy rejestracji w salonie podajesz dane adresowe za co jest bonus 100GB/m-c. Play testujesz na karcie Play Internet na Kartę za 9 zł gdzie jest bonus 100GB/m-c. Plus na jakiejś karcie tego operatora.
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

tired pisze:Weź na testy T-mobile z routerem B525 za 1 zł. B618 nie agreguje 3 pasm, B715 agreguje 3 pasma.
W takim razie zastanawia mnie czemu b618 jest droższy(?). Nie chcę na razie podpisywać umowy, zdecydowany jestem kupić własny router i <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na razie internet na kartę do testów.
matek451 pisze:Na B525 z T-mobile przetestujesz pasma LTE1800, LTE800 i ich agregację. Do zarządzania nim, pasmami stosuje się HManagera. Pokaże parametry sygnału, CID BTS-a. Zrobisz testy ping, prędkości. Na routerze wypróbujesz też Orange, Plusa i Play. Play ma zasięg 4 pasm LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800, agreguje te pasma. Zasięg z BTS-a Helska 1. Plus korzysta z BTS-a przy Świętopełka i ma na nim LTE2600Plusa i LTE1800Aero2 i ich agregacja. Do testów karta Orange Free, przy rejestracji w salonie podajesz dane adresowe za co jest bonus 100GB/m-c. Play testujesz na karcie Play Internet na Kartę za 9 zł gdzie jest bonus 100GB/m-c. Plus na jakiejś karcie tego operatora.
Dzięki, właśnie tak zamierzam podejść do tematu, z tą różnicą, że jeszcze nie chcę podpisywać umowy. Zamierzam testować na własnym routerze, wiem, że do dyskusji o sprzęcie jest oddzielny dział, ale byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi tutaj doradził, który router w moim wypadku najlepiej było by kupić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: matek451 »

Testy zrobisz na B525 z T-Mobile, masz na to 30 dni. Zawsze mozesz w tym czasie zrezygnować. Nie opłaca się kupować do tego celu własnego routera.
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

matek451 pisze:Testy zrobisz na B525 z T-Mobile, masz na to 30 dni. Zawsze mozesz w tym czasie zrezygnować. Nie opłaca się kupować do tego celu własnego routera.
Wybacz, że będę uparty, ale router będę kupował na firmę tak czy siak. Przed testami czy po testach, ale na pewno będę kupował. Dlatego tak wałkuję jaki router będzie najlepszy przy takim budżecie i w podanej lokalizacji ;)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: onken »

Na firmę też możesz kupić T-Mobile później ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

onken pisze:Na firmę też możesz kupić T-Mobile później ;)
Krótko mówiąc jestem zdecydowany na własny porządny router, którego nie będę musiał oddawać gdy skończy mi się umowa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: matek451 »

WT-mobile router jest na własność, B525 kosztuje 1 zł potem 24 raty po 20 zł, rata jest wliczona w abonament za 45/55 zł. Zwrot sprzętu tylko w CP bo tam jest na użyczenie i co m-c płacisz dużą dzierżawę. dlatego tylko Janusze biorą umowę na internet w CP. U pozostałych operatorów routery są na raty-Orange lub Plus. W Play jest wliczony w abonament. Oferta T-Mobile dla firm jest droższa od indywidualnych.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: piotrzet »

matek451 pisze:WT-mobile router jest na własność, B525 kosztuje 1 zł potem 24 raty po 20 zł, rata jest wliczona w abonament za 45/55 zł. Zwrot sprzętu tylko w CP bo tam jest na użyczenie i co m-c płacisz dużą dzierżawę. dlatego tylko Janusze biorą umowę na internet w CP. U pozostałych operatorów routery są na raty-Orange lub Plus. W Play jest wliczony w abonament. Oferta T-Mobile dla firm jest droższa od indywidualnych.
Jest droższa ale jak ktoś potrzebuje no limits to jedyny wybór w tym momencie. Ewentualnie Orange i 999GB miesięcznie ale tylko w określonej strefie. Plusem T-Mobile jest to że z tego no limit można korzystać w całej Polsce
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

matek451 pisze:WT-mobile router jest na własność, B525 kosztuje 1 zł potem 24 raty po 20 zł, rata jest wliczona w abonament za 45/55 zł. Zwrot sprzętu tylko w CP bo tam jest na użyczenie i co m-c płacisz dużą dzierżawę. dlatego tylko Janusze biorą umowę na internet w CP. U pozostałych operatorów routery są na raty-Orange lub Plus. W Play jest wliczony w abonament. Oferta T-Mobile dla firm jest droższa od indywidualnych.
Rozumiem, bardzo możliwe, że tak zrobię ale i tak na wszelki wypadek chciałbym mieć przygotowany plan alternatywny, więc byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś napisał jaki router byłby najlepszy biorąc pod uwagę moją lokalizację i przeznaczenie usługi (gry online) przy budżecie wynoszącym około 1k pln :). O ile dobrze rozumiem to taki budżet oferuje lepsze rozwiązania niż b525?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: piotrzet »

Jeśli nie chcesz z jakiś powodów B525 to tylko B715. Natomiast moim zdaniem nie ma co osobno kupować routera osobno i oferty osobno. Najlepiej weź na testy T-Mobile bo z tego co widać po mapkach powinnien działać najlepiej a jak nie to później będziemy szukać czegoś innego
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

piotrzet pisze:Jeśli nie chcesz z jakiś powodów B525 to tylko B715. Natomiast moim zdaniem nie ma co osobno kupować routera osobno i oferty osobno. Najlepiej weź na testy T-Mobile bo z tego co widać po mapkach powinnien działać najlepiej a jak nie to później będziemy szukać czegoś innego
Pięknie dziękuję ;)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: piotrzet »

Nie ma za co jak coś to pisz jeszcze ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: ja.michal »

Proponuję jakiś router, który ma sprawdzoną możliwość wymuszania pasm. Agregacja jest dobra, ale obserwując wątki na forach z prędkościami i pingiem, na ogół przy agregacji jest wyższy ping o kilka ms. Do grania specjalnie szybkiego łącza nie jest potrzeba więc czasem może być lepiej wymusić konkretną częstotliwość, która da niższy ping, a ma mniejsze prędkości.

Przy wyborze routera zwróciłbym jeszcze uwagę czy obsługuje LTE 900, które pojawia się w Plusie/CP.


Co do internetu z sieci Plusa to chyba najlepszą opcją jest karta A2Mobile. Karta ważna bodajże rok od dowolnego doładowania (można doładowywać kartami Plusa). Za 9,90 zł na 31 dni jest internet bez limitu z progami prędkości transmisji:
do 5 GB - brak ograniczeń
5-10 GB - prędkość max. 3 Mb/s
10-15 GB - prędkość max. 1 Mb/s
powyżej 15 GB - prędkość max. 512 kb/s

Dobra karta nawet jako awaryjna gdy w sezonie okaże się, że docelowy operator niedomaga.

Jeszcze jest jedna egzotyczna opcja, która jest wolna - CDMA do 3,1 Mbps z Nordisk Polska. Swego czasu testowałem CDMA w Sferii i pingi były bardzo niskie, ale to było kilka lat temu. Nie wiem jak wygląda obciążenie sieci CDMA Nordisk na 420 MHz w okolicy półwyspu helskiego. Zasięg pewny raczej od strony Zatoki Puckiej.
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

ja.michal pisze:Proponuję jakiś router, który ma sprawdzoną możliwość wymuszania pasm. Agregacja jest dobra, ale obserwując wątki na forach z prędkościami i pingiem, na ogół przy agregacji jest wyższy ping o kilka ms. Do grania specjalnie szybkiego łącza nie jest potrzeba więc czasem może być lepiej wymusić konkretną częstotliwość, która da niższy ping, a ma mniejsze prędkości.
Dzięki wielkie za rzetelne wyjaśnienie tematu, jako laik chciałbym zapytać czy któryś z omawianych wyżej routerów (b715, b525, b618) posiada taką funkcję wymuszania pasm? Nie umiem poruszać się po specyfikacji technicznej na tyle, żeby to zweryfikować. Jeśli żaden z powyższych to jaki inny?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: piotrzet »

Każdy z nich posiada jest tutaj apka na forum i można to robić
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

a jak w kontekście założonego przeze mnie tematu wypadają routery ASUS 4G-AC68U lub ASUS 4G-AC55U w porównaniu do huawei b618? (pomijam b715 bo kupić można tylko wersję brandowaną od playa, rozumiem, że to ma znaczenie i ogranicza w jakiś sposób poziom użyteczności tego routera?)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: matek451 »

4G-AC55U możesz sobie darować, drugi to router z LTE 6 kategorii z zaawansowanym ustawieniami sieciowymi, charakterystycznymi dla RT-AC68U. to taki AC 68U z dołączonym modemem LTE z agregacją dwóch pasm LTE.Cena bardzo wysoka, dodanie modemu do AC68U kosztowało dodatkowe 500 zł. Jeśli ktoś potrzebuje AC1900 i zaawansowanego routingu i ma kasę to czemu nie. W porównaniu do B618 nie ma MIMO4x4, B715 to zupełenie inna kategoria LTE. Każdy router Huwaei z LTE-A będzie miał uboższe ustawienia sieciowe. W nich priorytetem są funkcje LTE.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: robertnik »

Jak kasa nie ma znaczenia i może być mifi to E5788.
Widarr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-12-26, 00:32

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: Widarr »

Czy wyższa częstotliwość = większa stabilność internetu i mniejsze opóźnienia? Zakładając taką sytuację, w której mam np w takiej samej odległości od siebie nadajnik plusa i nadajnik t-mobile, gdzie plus nadaje w 2600 a t-mobile w 1800, to którego usługodawcę byście wybrali? (czysto teoretycznie, wiem i tak że najlepiej jest testować).
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: piotrzet »

Im niższa częstotliwość tym lepszy zasięg ale prędkości są zazywczaj sporo lepsze na 2600
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Internet do gier - półwysep helski

Post autor: robertnik »

I wpływają na to 2 czynniki. Mniejszy zasięg(mniej użytkowników) i większa szerokość pasma.
Stabilniej jest na niższych częstotliwościach zwłaszcza przy przeszkodach naturalnych(drzewa liściaste). Wiatr potrafi sprawić że na wyższych częstotliwościach internet pojawia się i znika.
ODPOWIEDZ