Zmiana operatora - prośba o poradę

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
qub3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-09, 05:09
Lokalizacja: Otwock

Zmiana operatora - prośba o poradę

Post autor: qub3k »

Witam,
mieszkam w Otwocku, niedaleko skrzyżowania ulic Mieszka I i Czecha. Kilka lat temu po przeprowadzce ze względu na brak alternatywy zaczęła się moja przygoda z internetem LTE. Początkowo wykorzystywałem ofertę Play dla firm za 10zł netto na pół roku, do tego własny router Dovado Pro i modem Huawei 3372. Po kilku ofertach przedłużenia, kolejna oferta nie była już tak korzystna, a ponieważ miałem telewizję od CP, <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> od nich również internet. Na początku byłem bardzo zadowolony, na tamtą chwilę infrastruktura Plusa zapewniała w mojej lokalizacji najwyższe prękości - skok z ok. 8 Mbs na 21 Mbs. Teraz umowa mi się kończy, a prędkości w okresie największego wykorzystania BTSów są często poniżej 2-3 Mbs. W związku z tym chciałbym zmienić operatora. Ponieważ prowadzę działalność chciałbym skorzystać z oferty dla firm. Plusa na starcie odrzucam, kupiłem startery Play, Orange i T-mobile i przeprowadziłem kilka testów. Poniżej zamieszczam ich wyniki. Na moje oko laika wygląda na to, że powinienem wybierać między Orange, a T-mobile. Czy parametry widoczne na screenach wskazują na korzyść jednego z tych operatorów? Testy wykonywałem na telefonie Huawei P8, także niestety brak jakiejkolwiek agregacji sieci. I tu od razu rodzi się pytanie - czy przy okazji podpisywania umowy z nowym operatorem warto zaopatrzyć się w router z obsługą agregacji sieci? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pierwsze pomiary wykonałem wczoraj wieczorem (07.01.2018) między 22, a 23, tylko wewnątrz.

Orange - spora rozbieżność wyników w speedteście, załączam dwa skrajne:
niedziela-orange1[1].png
niedziela-orange4[1].png
niedziela-orange3[1].png
T-mobile - tu zdziwienie, bo połączył się wg Network Cell Info z nadajnikiem tuż obok mnie na Rycerskiej, którego nie widzę na BTSearch:
niedziela-tmobile1[1].png
niedziela-tmobile3[1].png
qub3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-09, 05:09
Lokalizacja: Otwock

Re: Zmiana operatora - prośba o poradę

Post autor: qub3k »

Kolejne testy przeprowadziłem dzisiaj, testowałem wewnątrz i na zewnątrz.

Orange wewnątrz:
poniedzialek-orange1[1].png
poniedzialek-orange3[1].png
Orange na zewnątrz:
poniedzialek-orange-out1[1].png
poniedzialek-orange-out3[1].png
T-mobile wewnątrz:
poniedzialek-tmobile1[1].png
poniedzialek-tmobile3[1].png
T-mobile na zewnątrz:
poniedzialek-tmobile-out1[1].png
poniedzialek-tmobile-out3[1].png
zbych_in_flames
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-07, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana operatora - prośba o poradę

Post autor: zbych_in_flames »

Wyniki lepsze w Orange, ale jeśli ci zależy na przesyle dużej ilości danych to lepszy będzie T-mobile + router z obsługą agregacji (np.: Huawei B525). Ogólnie w ramach N! T-mobile/Orange mają BTS w tych samych lokalizacjach więć różnicy w samym poziomie sygnału nie powinno być, co najwyżej w obciążeniu sieci.

W ramach testów łączyłeś się w LTE1800 z Otwock, ul. Czerska 21 (dzwonnica kościoła Matki Bożej Królowej Polski). N! obecnie nie ma tutaj jeszcze innych pasm, przynajmniej według BTSerach.

Zapytaj też obecnego opa czy związku z pogorszeniem nie planują jakiś modernizacji itp, najłatwiej przez forum plusa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana operatora - prośba o poradę

Post autor: matek451 »

Najblizsze dwa BTS-y NetWorks maja tylko LTE1800 i na wiele wieczorami bym nie liczył, pasmo powoli się zapycha. Korzystają obaj partnerzy NW, do tego oferta T-Mobile no limit robi swoje podobnie jak roaming Play na LTE Orange. U tych operatorów trzeba spróbować skorzystać z innych pasm LTE. Najblizszy BTS z kompletem pasm czyli LTE1800NW , LTE2600, LTE800 Orange i T-Mobile to Sportowa 6. Inny bliższy z LTE2600 i LTE1800 to AK 1. Najbliższy BTS z LTE1800 i LTE800 z kolei w Józefowie , Nadwiślańska ale przez lasy. Reasumując na testy T-Mobile z B525, wymuszasz po kolei pasma LTe2600, LTE1800 i LTe800 i ich agregację. HManager pokaże parametry sygnału, CID BTS-a. Do tego speetesty. Testy z B525 na zewnątrz. W T-Mobile dla firm bez limitu 60 zł netto/m-c z B525 za 99zł netto, inny cię nie interesuje.
qub3k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-09, 05:09
Lokalizacja: Otwock

Re: Zmiana operatora - prośba o poradę

Post autor: qub3k »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. W ustawieniach routera Dovado widzę poniższą informację:
Przechwytywanie.PNG
Czy wymuszanie pasma działa we współpracy z moim modelem modemu, tj. Huawei E3372 i czy przeprowadzenie testów na początek z wykorzystaniem posiadanego sprzętu i umieszczaniem w nim po kolei kart kolejnych operatorów da wynik, z którego możliwe będzie wyciągnięcie sensownych wniosków (oczywiście test nie da żadnych informacji o agregacji, ale może chociaż ewentualne możliwości na poszczególnych pasmach). Jeżeli tak, to jakich narzędzi użyć do zebrania informacji na temat parametrów sygnału?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana operatora - prośba o poradę

Post autor: matek451 »

Jeśli możesz to wymuś poszczególne pasma LTE na E3372. W wersji HiLink możliwe na modowanym FW z wyborem pasm lub LTEWatchH, Toolbox 0.9. Wersja zwykła za pomocą TopNet Info lub MDMA.
ODPOWIEDZ