Który operator i jaka antena na działkę w lesie

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ksx4system
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2008-03-18, 12:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: ksx4system »

matek451 pisze:Przecież OTVARTA ma za 40 zł 100+200GB w nocy więc skąd ten zachwyt klucz.net? Umowa w OTVARTA bezterminowa, zawsze można zrezygnować.
Nie wszyscy muszą być fanami rozwiązań abonamentowych jak Ty, uszanuj to. Swoją drogą klucz.net udostępnił wspomnianą wcześniej ofertę na kilka miesięcy przed startem sieci OTVARTA.
http://ksx4system.net ### proszę zainstalować FreeBSD ### 100 postów = 25/04/2018
net w kieszeni: OnePlus 8 12/256 5G (Orange)
net w domu: w końcu gigabit po kabelku :]
MarekWu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-06-30, 19:12

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: MarekWu »

Dzięki Chłopaki!

Zasięg przy oknie jest taki sam jak na wewnątrz i na zewnątrz, sprawdziłem to - wszędzie jest bardzo podobnie jak na screenie powyżej (to drewniany domek z cienkimi ścianami). Pogoda akurat była ładna - nie wiem czy i jakie to ma znaczenie.
Czy przy takiej mocy sygnału antena zewnętrzna jest potrzebna / wskazana? Szczerze, to czuję się tu zagubiony - więc liczę na Wasze rady.

A swoją drogą jakie są rozsądne "reguły" do podejmowania tego typu decyzji? Czemu dualna, a nie ATK? Czy w necie nie ma jakiegoś prostego poradnika, który mówiłby coś w stylu: jak masz takie a takie parametry sygnału na takiej częstotliwości, to weź taką antenę, a jak masz siakie, to weź siaką ? Nie umiem takiej "bazy wiedzy" znaleźć...
zbych_in_flames
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-07, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: zbych_in_flames »

MarekWu pisze:Czy przy takiej mocy sygnału antena zewnętrzna jest potrzebna / wskazana? Szczerze, to czuję się tu zagubiony - więc liczę na Wasze rady.
Na pewno zalecana, ale nie powiedział bym, że jest niezbędna, jeśli takie wyniki DL/UL cię zadowalają. Najlepiej kupić w pierwszej kolejności sam router, protestować i jak wtedy okaże się że jest jednak potrzeba poprawy parametrów to zdecydować się na zakup anteny. No i pamiętaj ze to od poziomu sygnału głownie zależy jakie wyniki będziesz uzyskiwał w UL - nie wiem jak ważny jest dla Ciebie ten parametr.
MarekWu pisze:A swoją drogą jakie są rozsądne "reguły" do podejmowania tego typu decyzji? Czemu dualna, a nie ATK?
Bo LTE działa w MIMO i żeby to wykorzystać potrzebne są dwie anteny, albo jedna dualna. ATK to anteny na niższe pasma, ty potrzebujesz pod 1800 MHz głównie, no chyba ze masz na myśli ATK-504 ale to z kolei dosyć drogi model.
MarekWu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-06-30, 19:12

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: MarekWu »

Dzięki Zbych_in_flames!
Pewnie zrobię, jak sugerujesz, że najpierw kupię modem, a jak będzie niewystarczająco to dokupię antenę (czasem będę pracować na działce, a to wiąże się czasem z videokonferencjami, więc UL nie może być za cienki).

Jaki powinien być zysk z anteny (ile dBi), żeby to było rozsądne? Albo inaczej jaka powinna być siłą sygnału, żeby wszystko w miarę płynnie śmigało?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: matek451 »

Nie kupuj żadnych anten, po co? Przecież RSRP-109dB to "bardzo dobry" sygnał . Fachowcy nie widza takiej potrzeby. Lataj po domu z poszukiwaniem optymalnego sygnału albo dokręć sobie patyki-tłumiki. Są tu zwolennicy dwóch rozwiązań. Pierwsi że ma to jakoś działać i drudzy do których ja się zaliczam ma działać pewnie i stabilnie. Póki co działa tylko LTE1800 na tym BTS-ie, prędkości niezłe przy słabiutkich parametrach sygnału. Z czasem mogą zmaleć i wtedy optymalny sygnał to podstawa. Ile ci do niego brakuje możesz sam porównać http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html
MarekWu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-06-30, 19:12

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: MarekWu »

Dzięki Matek451 !
I wreszcie jakiś link z bardziej konkretnymi informacjami (czy żaden z tutejszych ekspertów nie prowadzi o tym bloga, gdzie wszystko byłoby łopatologicznie wyjaśnione?).
A powiedzcie jeszcze proszę, jakie wzmocnienie powinna mieć antena dualna, żeby z tego RSRP=-109 dojechać do powiedzmy -85. Czy te dBi po prostu się dodają? Czy mogę zakładać, że jak kupię antenę 2x15 dBI, to zjadę z RSPR do -79 (odjąć straty na kablu), czy raczej poprawi się tylko o 15? Czy w ogóle to się tak łatwo nie dodaje?
Dzięki z góry!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: matek451 »

Tak pięknie to nie będzie antena da na czysto około 10-12dBi zysku, reszta pójdzie na tłumienie sygnału na kablu i złączach. Do tego pewnie kilka dB zyskasz z tytułu umieszczenia jej wysoko. Do BTS-a nie jest w sumie daleko ale teren jest zalesiony a wyższe częstotliwości w takich warunkach są silnie tłumione.
MarekWu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-06-30, 19:12

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: MarekWu »

Dzięki matek451
To jaką antenę byście polecali? Na Cybertech najmocniejszą widzę 2 x 15 dBi (chyba, że nie umiem znaleźć mocniejszej). Z tego co pisze matek451 i co wyczytałem z linku powyżej, to nadal szału może nie być (zwłaszcza przy uploadzie jak mniemam). Znalazłem na szybko w necie niby mocniejsze anteny do 1800 (np signaflex) ale na forum mają raczej kiepskie opinie...
zbych_in_flames
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-07, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: zbych_in_flames »

Nawet nie patrz na anteny które mają rzekomo większy zysk niż 15-18 dBi bo to już tylko fantazje sprzedawców i jakiś chiński szmelc. Tutaj masz dobry wątek na ten temat: viewtopic.php?f=14&t=50316&start=135#p576765
MarekWu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-06-30, 19:12

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: MarekWu »

Dzięki zbych_in_flames - właśnie przestudiowałem ten wątek.
Ciut mi jaśniej, ale pewności nadal nie mam. No ale na dniach na coś się zdecyduję - prawdopodobnie 2xATK-504 , najwyżej potem będę oddawał, właśnie zamówiłem modem B315 na allegro. Za tydzień-dwa dam znać jak poszło.
zbych_in_flames
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-07, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: zbych_in_flames »

ATK-504 to antena wielozakresowa, a jeśli to ma być do B315 to nie wiem czy jest sens przepłacania. Tam w testach był konkretny model wielozakresowy Cybertecha, model dualny pod jedno pasmo 1800 MHz powinien ci wystarczyć i będzie o połowe tańszy.
MarekWu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2018-06-30, 19:12

Re: Który operator i jaka antena na działkę w lesie

Post autor: MarekWu »

Dzięki. Faktycznie, doczytałem tam, że Cybertecha dual na 1800 trochę tam chwalą.
Pytanie tylko, czy obie anteny będą tak samo dobre, bo jeśli ATK-504 na 1800 z jakiegoś powodu miałaby działać lepiej, to wolę dopłacić (w perspektywie np 5 lat używania to wychodzi naprawdę niewielka dopłata na miesiąc (trochę się powtarzam, bo to samo napisałem w tamtym wątku ;p )). Tylko nie mam pewności, czy któraś z tych anten (i która) będzie rzeczywiście lepsza...
ODPOWIEDZ