Case study: Tmobile czy Orange biznes?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: mikeman »

Siemano sieciowe świry!

Skorzystałbym z Waszej wiedzy i intuicji. Korzystam obecnie z Redbull Mobile z DIL z modemem Huawei B315s. Będzie już chyba drugi rok i do tej pory śmigało to ładnie (znalazłem gdzieś miniaturę speedtesta z września 2017 r z ping 32 down: 90, up: 36), ale od kilku miesięcy szybkość zwolniła bardzo zauważalnie. Czasami net działał irytująco wolno. W związku z faktem, że na kabel nie mam co liczyć, to muszę zostać nadal na LTE. Zrobiłem przegląd ofert i w zasadzie znalazłem dwie, które by mi odpowiadały: T-Mobile Internet Domowy (http://www.t-mobile.pl/pl/tmobile1-internet-domowylub Magenta Biznes Internet) z max. 60Mb/s bez ograniczeń paczki transferu lub Orange Strefa biznes (https://www.orange.pl/view/strefa-biurowa max 225Mb/s i 999GB transferu). W przypadku mojego użytkowania oba są raczej równoważne - no chyba że zadziałacie, że w Tmobile szybkość by mnie dławiła, ale to 60Mb/s jest spoko). Obie oferty to jakieś 65 zł/mc.

Żeby dać Wam (i sobie) wsad do wydawania opinii kupiłem startery i od wczoraj dokonałem pomiaru na każdej z kart o różnych godzinach (łącznie 5 pomiarów). Przepisałem nr stacji bazowej, dane sygnału i dane ze speedtestu (2 uruchomienia, jedno po drugim na różnych serwerach, uśrednione, a także średnia ze wszystkich pomiarów). Poniżej zdjęcie z excela:
https://imgur.com/a/eavoQkE

Wszystkie maszty znajdują się w takiej samej lokalizacji (zdaję się Play ma swój, Plus ma swój, a Orange i Tmobile współdzielą). Wyniki Orange i Tmobile dosyć podobne, Plus raczej odpada, Play dałem dla porównania, bo widać że też raczej słabawo. Router stoi na pierwszym piętrze przy oknie, z którego widzę wszystkie trzy maszy (jakieś 1000-1200m w lini prostej, brak zabudowy, łąki). Nie mam przy nim anteny.

Pytania do Was:
1. Którą byście brali sieć Tmobile czy Orange?
2. Co sądzicie o parametrach sygnału? Myślicie że powinienem zakupić antenę? (tyle że nie chciałbym ją montować na zewnątrz, więc mógłbym ją postawić na parapecie i skierować na maszty co najwyżej)
3. Gdybym się decydował to mogę <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> Huawei B529 lub ZTE MF286 w rozsądnej cenie. Czy opłaca się je brać i zamienić mojego B315 (może kwestia agregacji?)? Chciałbym B618, ale jest cholernie drogi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: matek451 »

Połaczenie w Orange i T-mobile na ich własnych LTE2600 z BTS-a Kościuszki 116, na nim tez LTE800 każdego i wspólne LTE1800Networks. Działa zapewne agregacja pasm LTE. Sprawdź tez LTE800 od nich i LTE1800 wymuszając te pasma na B315 za pomocą LTEWatchH. W T-Mobile opłaca sie brać z B525a w Orange dla firm z MF286. Jak bez urzadzenia to B715 z agregacją 3 pasm LTE. Weź T-Mobile na testy i sprawdź też Orange.
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: mikeman »

Zrobiłem poleciłeś. Dodałem także Play (ma jeszcze 2100MHz) i przez to nie wyszedł najgorzej, ale nie ma fajnej oferty, więc tylko jako ciekawostka. Nie wiem czy dobrze policzyłem potencjalną szybkość przy agregacji (średnie dane ze speedtest w zakresie ping uśredniłem z trzech częstotliwości, a pewnie powinienem <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> najwyższy, a prędkośći down/up zsumowałem po prostu).
https://imgur.com/a/0u9zsZx

Czy dobrze widzę, że teoretycznie Orange byłby najszybszy (chociaż nie tak znów znacznie), ale także miał lepszy ping od Tmobile. W Orange chyba nie można <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> go na próbę niestety, więc jak wybieram, to na 24 miechy.
Mielibyście jakieś przemyślenia od siebie? Może ktoś używa jednego albo drugiego i jest nie/zadowolony?
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: mikeman »

Dobra, już wiem, że agregacja na B715 przebiega wg pasm:
Obrazek

Jak dla Was Orange lub Tmobile ma jakas wyrazna przewage w stosunku do konkurenta?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: onken »

Nie do końca, u mnie B715 agreguje 1800+2100+2600

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: mikeman »

Zamówiłem Internet 60mb w Tmobile. <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> go sprawdzam. Zmieniłem modem z b315 na b715. Wyniki sprzed chwili: na b315 ping 35, down:32, up:30, na b715 ping 18, down 55, up 26.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: piotrzet »

Ta poprawa wynika z agregacji? Czy uzyskujesz to na tym samym paśmie?
mikeman
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2016-01-11, 10:12

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: mikeman »

Z agregacji.
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: tired »

Na B315 połączyłeś się zapewne z LTE1800 a na B715 agregacja ale główne pasmo LTE2600. Tak samo było u mnie jak testowałem, najniższy ping miałem na LTE2600.
grzski
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2017-09-07, 09:43

Re: Case study: Tmobile czy Orange biznes?

Post autor: grzski »

mikeman pisze:Zamówiłem Internet 60mb w Tmobile. <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> go sprawdzam. Zmieniłem modem z b315 na b715. Wyniki sprzed chwili: na b315 ping 35, down:32, up:30, na b715 ping 18, down 55, up 26.
Zdradzisz dlaczego nie wybrałeś ostatecznie Orange? Osobiście mam podobny dylemat, zważając na to że nie przekraczam 800 GB w miesiącu Orange był by dla mnie wystarczający, a wychodzi taniej, transfery rzędu 150 Mbps i można dokupić publiczny IP.
Obrazek
ODPOWIEDZ