2 modemy LTE + router z dual WAN

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Diwad
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-22, 17:42
Lokalizacja: Koszalin

2 modemy LTE + router z dual WAN

Post autor: Diwad »

Panowie, mam 2 modemy LTE i 2 karty różnych operatorów. Zastanawiam się nad kupnem routera z 2 wejściami WAN. Czy takie połączenie ma sens. Obecnie w Plus mam około 120Mb/s, a w T-Mobile około 60Mb/s. Czy taki router "łączy" te prędkości i balansuje ruch? Jak z pingiem? Mam do kupienia tp-linka ER6020 za 250zł.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: 2 modemy LTE + router z dual WAN

Post autor: key »

Nie. Ping pozostaje taki sam lub lekko wzrasta, balans polega na podzieleniu ruchu roznych klientow na roznych dostawcow, tzn. n.p. jesli bedziesz sciagac plik, bedziesz mial pasmo tylko jednego ISP.
Nie pomagam na PW.
jarekt
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2018-09-21, 08:19

Re: 2 modemy LTE + router z dual WAN

Post autor: jarekt »

Ja od wielu lat używam od czasu do czasu kilku modemów (LTE obecnie, dawniej 3G) pracujących równolegle, wpiętych po prostu do HUBa USB z odpowiednią ilością portów i z zasilaniem zewnętrznym.
W kompie (Windows) natomiast mam specjalny soft, który nieustannie automatycznie dzieli dane które chcemy pobrać na np. 4 sesje/paczki (przy 4 modemach) pobierane równolegle przez wszystkie 4 modemy.
Nie wszystko daje się w ten sposób automatycznie zrównoleglić na więcej niż 2-3 połączenia - menadżery pobierania bez problemy, idealnie działają również klienci p2p (np. torrenty), itp.

Kiedyś (z 4-5 lat temu) robiłem testy szybkości łącza na różnych przeglądarkach i niektóre testy/przeglądarki bardzo dobrze wykorzystywały 2 połączenia na raz (to znaczy ten soft dał radę ten transfer podzielić i zsumować), niektóre 3 połączenia i chyba w jednej kombinacji nawet 4 połączenia chodziły równolegle na takim teście, dając oczywiście wyższe wyniki niż na jednym łączu.

Namiętnie się tym bawiłem/testowałem w czasach Aero2 bez kapcia :) (6 modemów pracujących z 6 kartami - cała rodzina karty miała i czasami sobie pożyczałem :) - transfer bez problemu dobijał do 3Mbit/s - 6x512kbit/s). Oczywiście co godzinę było automatyczne wznawianie połączenia na każdym modemie, z tym że nie wszystkie na raz, a pojedynczo tylko z przesunięciem 10 minut (przy 6 modemach), lub 15 minut (przy 4 modemach) - dzięki temu nigdy nie było przerwy od neta, bo gdy jedno połączenie sie resetowało to pozostałe 3 lub 5 działały.

Jeśli masz np. dostęp do nadajnika i bez problemu chodzi 100Mbit/s, to można na 4 modemach wycisnąć do około 380Mbit/s jeśli oczywiście źródło ma taką łączną przepustowość i potrafi obsłużyć te przykładowe 4 sesje z taką prędkością no i czy w danym momencie w Twojej lokalizacji stacja (lub stacje, bo można dzięki antenom kierunkowym połączyć się z kilkoma stacjami) taki transfer obsłuży.

Można zamiast modemów użyć np. 5 telefonów LTE i na każdym udostępnić net (oczywiście najlepszy do tego celu jest jakiś nielimitowany net) poprzez WiFi, a do HUBa USB jest wtedy wpiętych 5 kart WiFi USB każda odbierająca net od jednego fona, a ten soft w kompie składa transfer z wszystkich kart WiFi w całość.

Obecnie z tego coraz rzadziej korzystam (ostatni raz chyba w zeszłym roku robiłem eksperymenty), bo prędkości nawet na necie mobilnym (na pojedynczym urządzeniu) są dla mnie i tak bardzo zadowalające (100Mbit/s bez agregacji na LTE2600 jest dla mnie wystarczające).

Można łączyć do woli różne technologie, np. 2 połączenia modemowe LTE + 2 połączenia WiFi + kablówka + neostrada (łącznie 6 źródeł).
Do każdego oczywiście osobne urządzenie odbiorcze musi być, a w kompie (Windows) odpowiedni soft to łączy.

Generalnie takie łączenie nazywane jest jako Multi WAN. Jest kilka rodzajów takiego sumowania prędkości z kilku łącz. Niektóre wymagają wsparcia po stronie operatora i są płatne ale wtedy nawet film na YT buforuje się z tych kilku źródeł jednocześnie.
Inny termin związany z zsumowaniem kilku łącz to Load Balancing, przy czym działa to na innej zasadzie od Multi WAN, choć wszystkie te technologie łączenia często są nazywane multiwan lub właśnie loadbalancing, ale faktycznie to jedne są bliżej lub dalej od tych terminów.

Generalnie temat rzeka i chyba nie na ten dział.
Diwad
Użytkownik forum
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-22, 17:42
Lokalizacja: Koszalin

Re: 2 modemy LTE + router z dual WAN

Post autor: Diwad »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Sporo wyjaśnia. Chciałbym uniknąć programów na windows, bo nie posiadam nawet żadnego sprzętu z tym systemem. Druga sprawa to fakt, że chciałbym to w miarę ukryć w szafce z modemami.
Finalnie najbardziej zależało mi na przesyłaniu plików kopii zapasowych na GDrive, ale z tego co mówicie to nie będzie działać to w ten sposób, że doda do siebie predkosci ze sprzetem o ktorym wspomniałem, a jedynie odciążyć łącze przez upload na drugiej karcie.
ODPOWIEDZ