T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

Witam,
mam internet bezprzewodowy 12Mb/s i działa całkiem dobrze, choć ostatnio maks 10Mb/s. Pingi w granicach 40ms. Wykupienie szybszej opcji mija się z celem, bo warunki techniczne ograniczają możliwości operatora.

Ponieważ zużywam około 300GB danych miesięcznie i nic nie wskazuje na to, żeby się zmniejszyło, jedyna sensowna oferta, to internet domowy T-Mobile. Nawet te 20Mb/s by mi wystarczyło. Czy jednak uda się takie transfery osiągnąć?

Robiłem testy na startowej karcie SIM włożonej do telefonu (ZUK Z2 pro) i na strychu przy samym dachu (dachówka ceramiczna) osiągam prędkości do 15Mb/s w obie strony. Ping w granicach 50ms.

I teraz moje pytanie: Czy jest szansa, że router osiągnie lepszy wynik, czy raczej nie prześcignie telefonu? A może dodać antenę? Kabel by mi wystarczył o długości 1,5m, więc straty nie były by duże.

Pojawia się też pytanie o router - ponoć ten B529 jest lepszy do LTE1800, a B525s ma lepsze złącza antenowe. Na baterii mi nie zależy, a złącze LAN wykorzystam tylko jedno (mam switch)

Moja lokalizacja wg maps.google.pl 524X+38 Łagów , czyli 51°09'18.7"N 15°02'53.9"E

Proszę o podpowiedź, czy pchać się w tą usługę i z jakim sprzętem.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: piotrzet »

Jeśli robiłeś testy na karcie to jest duże prawdopodobieństwo że miałeś lejek. Moim zdaniem weź opcję na próbę i sprawdź jak to działa. Dobrze byłoby na tej karcie zrobić jeszcze testy wieczorem i wtedy sprawdzić prędkości.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: matek451 »

Pokaż screena z telefonu i aplikacji Network cell info, zakładka DANE. W tym rejonie T-mobile na BTS-ie Bohaterów II Armii WP 16 ma swoje LTE800 i LTE1800NetWorks. Na bliższym na Citronexie jest tylko LTE1800NW.
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

Oj, poprzedni pomiar był z godziny 12, teraz po 14 już osiągam max 8Mb/s. Słabo mi to wygląda. Aż się boję, co będzie o 18...

Załączam screeny, choć niewiele mi mówią. Dla lepszej przejrzystości, wyłączyłem główną kartę SIM.

https://mega.nz/#!l1Bx2aJA!fatA7jBwnNME ... kR63Z2hkBE
https://mega.nz/#!g4QHnA6Q!HmHByhh-rnQG ... HJiz-V0Vsw
https://mega.nz/#!hpRB2KQI!go4C9g_SuGDY ... 9YjR-L7x6Y
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: piotrzet »

Testy w jeden dzień nie są zbyt wiarygodne najlepiej robić przez kilka dni o tych samych porach i wtedy wyciągnąć wnioski.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: matek451 »

LTE1800Networks, BTS na Citronexie. Prametry sygnału słabe, zrób test na zewnątrz.
Dzeju
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2016-12-29, 19:17

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: Dzeju »

Miałem.podobny dylemat. Robiłem testy też na karcie, prędkość nie przekraczała mi 20 mega. Następnie zdecydowałem się <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na próbę, prędkość powyżej 40 a nawet 50 mega. Więc wez sobie na próbę masz 14 dni na testy, ja tak zrobiłem i jestem zadowolony.
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

matek451 pisze:LTE1800Networks, BTS na Citronexie. Prametry sygnału słabe, zrób test na zewnątrz.
No właśnie na dworze, to będę nisko, a mieszkam w dołku. Ten pomiar jest na strychu, a wolę nie wchodzić na dach po nocy. Jutro wejdę.
Ciekawe, bo jak sprawdzałem po 17-tej, to było znowu 15Mb/s.
Mój operator się poprawił jak na zawołanie i śmiga nawet nieco ponad umowne 12Mb/s. Boję się, że zamieniam "siekierkę na kijek".

Jestem gotów <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na próbę, ale który modem w moim przypadku doradzacie?
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

Dzeju pisze:Miałem.podobny dylemat. Robiłem testy też na karcie, prędkość nie przekraczała mi 20 mega. Następnie zdecydowałem się <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na próbę, prędkość powyżej 40 a nawet 50 mega. Więc wez sobie na próbę masz 14 dni na testy, ja tak zrobiłem i jestem zadowolony.
OK, ale który router? Skoro bazować na LTE1800, to chyba B529? Czy to prawda, że B525s ma problemy z tym pasmem?
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: darekka »

Wspomniane testy w telefonie na karcie prepaid nie dadzą prawdziwego poglądu na możliwe do osiągnięcia prędkości ponieważ z zasady T-mobile w prepaidzie ma ogranicznik prędkości do 15Mb/15Mb i jeśli takie prędkości w godzinach szczytu masz(17-22) to tyle minimum mieć będziesz w opcji abonament(tu polecałbym <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na próbę abo w wersji do 60Mb i potestowanie ile możesz wyciągnąć bez ogranicznika jak testy będą obiecujące, a prędkość do 60Mb za wysoka lub jej cena powyżej Twoich możliwości możesz 1 raz w miesiącu dokonać zmiany prędkości na 20Mb lub z niższej opcji na do 60Mb).
darekka
waldem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-01-26, 08:39

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: waldem »

darekka pisze:Wspomniane testy w telefonie na karcie prepaid nie dadzą prawdziwego poglądu na możliwe do osiągnięcia prędkości ponieważ z zasady T-mobile w prepaidzie ma ogranicznik prędkości do 15Mb/15Mb
W Heyah na kartę, w nocy mam takie prędkości
Obrazek
Obrazek
Klasyczny modem D-Link DWM-221 podłączany do usb. W dzień póżnym popołudniem jest o połowę mniej.
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

Dziś (sobota) przed 11 zrobiłem test na dachu i osiągnąłem 18Mbps. Powtórzę próbę między 15 a 18. Wygląda na to, że jest potencjał.

Powtarzam pytanie o router - czy to prawda, że ten B525s ma problemy z pasmem ULT1800? Nie widzę sensu dokładania do B529, skoro i tak nie potrzebuję baterii. Chociaż właśnie widzę, że w Outlecie jest za 0,98zł. Tylko, że znowuż ten problem z podłączeniem zewnętrznej anteny...

Poradźcie proszę który router, a jeśli antena, to jaka? A może takie wewnętrzne zrobią robotę?
https://allegro.pl/oferta/antena-2x12db ... ef8734ff93
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: matek451 »

Oczywiście że zrobią dobrą robotę ale nie dla ciebie, handlarz szajsu zarobi kolejna kasę na kolejnym Januszu. Przeraża wręcz ilość ludzi którzy kupują szajs od tego sprzedawcy. Opis jego ofert to stek bzdur a zysk wyssany z palca, te patyki mają 1 dBi zysku a nie 12. Głupota kupujących jest wręcz bezgraniczna, na temat Signaflex i jego klonów wystarczy poczytać opinie ale ludzi mających pojęcie a nie płatnych naganiaczy. A potencjał jest mierny, pokaż screeny sygnału na zewnątrz.
Awatar użytkownika
wzbyszko
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2019-01-08, 21:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: wzbyszko »

Ja kupiłem u nich to "Antena DUAL 40 dBi LTE, GSM, AERO2, 3G (UMTS), 4G z 2x SMA, 2x CRC9 lub 2xTS9".
Po podłączeniu anteny parametry na routerze nie poprawiły się. Odesłałem antenę. Mam 700 m do BTS myślałem, że ta antenka coś poprawi.
Mam to "2xANTENA DOOKÓLNA 4G ULTRA LTE 13dBi 4G HUAWEI ZTE". Na routerze siła sygnału skoczyła z 3 kresek na 5 kresek i z 9 na 18 db.
Dodałem anteny, żeby poprawić Internet bo mam w porywach do 30 MB/s. Oczywiście jak nie dadzą FUP w Plusie.
Ostatnio zmieniony 2019-01-26, 16:19 przez wzbyszko, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: onken »

700 m to prawie jak pod anteną.

Po co dodatkowa antena ???

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: matek451 »

Jaka antena? Nie żartujmy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: wojteks »

wzbyszko pisze:Ja kupiłem u nich to "Antena DUAL 40 dBi LTE, GSM, AERO2, 3G (UMTS), 4G z 2x SMA, 2x CRC9 lub 2xTS9".
Po podłączeniu anteny parametry na routerze nie poprawiły się. Odesłałem antenę. Mam 700 m do BTS myślałem, że ta antenka coś poprawi.
Mam to "2xANTENA DOOKÓLNA 4G ULTRA LTE 13dBi 4G HUAWEI ZTE". Na routerze siła sygnału skoczyła z 3 kresek na 5 kresek i z 9 na 18 db.
Dodałem anteny, żeby poprawić Internet bo mam w porywach do 30 MB/s. Oczywiście jak nie dadzą FUP w Plusie.
To coś pierwsze to elektrośmieć/tłumik a nie antena a to drugie to też w zasadzie elektrośmieć no ale skoro z 3 kresek zrobiło 5 i jesteś zadowolony to niech tak zostanie. Przy LTE siła sygnału nie jest najważniejszym wskazaniem.
Nie pomagam na PW!
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

OK. Fajne forum, wspaniali fachowcy, znacie się na tajemniczych parametrach. Dziękuję za pomoc, ale...

Kilkukrotnie pytałem o router - który wybrać? Pytałem też o antenę - jaka by się sprawdziła u mnie? A może nie ma sensu w ogóle żadnej anteny dołączać?

Czytałem trochę różne wątki na tym forum i generalnie wszędzie wygląda to podobnie - dużo dyskusji na poboczne tematy dotyczące różnych tajemniczych szczegółów, ale konkretów trudno znaleźć. W sumie jestem w punkcie wyjścia. Nie jestem fachowcem w dziedzinie GSM i nie chce mi się zagłębiać w jej tajniki.

Jutro planuję <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na próbę sprzęt od T-Mobile i chyba zasugeruję się ceną, bo B525 jest tańszy od B529. Zobaczę co z tego wyjdzie.

Tak, mam trochę żal, że nie uzyskałem odpowiedzi na swoje pytania, ale trudno.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za udział w dyskusji.
Temat do zamknięcia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: matek451 »

A nad czym tu myśleć, na testy są 2 tygodnie więc bierze się z B525 z DL do 60Mb/si sprawdza pasma, parametry sygnału i prędkości i po nich podejmuje dalszą decyzję, szału nie będzie bo nie ma za bardzo z czego.
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

No, w końcu :)
Tak zrobię. Dzięki.
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

Nabyłem dzisiaj i mam bardzo mieszane uczucia.
Na UMTS download maks 5,5Mbps
Na LTE (pokazuje pełny zasięg) Download max 2Mbps, a upload 17Mbps

Przełączyło się na sieć 4G+ (pewnie agregacja), zasięg spadł o 2 kreski i jest 3/5. Za to DL 14, UL 5 Mbps. To już coś. Wieczorem przestawię router w inne miejsce.

Testuję dopiero pierwszy dzień, ale i tak mi się to nie podoba.
Ostatnio zmieniony 2019-01-29, 16:02 przez niezmierny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: onken »

Przeciążony BTS jak nic

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Evs
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2017-11-07, 16:00

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: Evs »

Pobierz aplikacje na telefon Hmanager i tam pozmieniaj pasma ręcznie. U mnie na początku też nie było dobrze z prędkościami ale pochodziłem po domu i znalazłem odpowiednie miejsce. Za dużo nie wiem o parametrach ale patrz na RSRP i RSSI żeby było jak najmniejsze.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: Hermogenes »

Za dużo nie wiem o parametrach ale patrz na RSRP i RSSI żeby było jak najmniejsze.

To akurat odwrotnie; więc to prawda, nawet wiesz zbyt mało.
poz Hermogenes
niezmierny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-24, 12:11

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: niezmierny »

Hermogenes pisze:Za dużo nie wiem o parametrach ale patrz na RSRP i RSSI żeby było jak najmniejsze.

To akurat odwrotnie; więc to prawda, nawet wiesz zbyt mało.
poz Hermogenes
:facepalm: przecież to zależy, czy brać pod uwagę "-", czy nie :D

Ciekawe rzeczy widzę. Kilka minut po 22 sieć przyśpieszyła i mam nawet 30Mbps DL. A to nawet przy normalnym LTE (nie LTE+)
A już miałem pakować to w pudełko...
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: Hermogenes »

80 dBm z plusem ( lub bez minusa ) to jest 100kW mocy.
poz Hermogenes
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: T-Mobile - doradźcie, czy jest sens u mnie

Post autor: wojteks »

niezmierny pisze:Kilka minut po 22 sieć przyśpieszyła i mam nawet 30Mbps DL.
Użytkownicy idą spać więc sieć przyspiesza.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ