ODU IDU CP weryfikacja BTSa

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Siemka

Nie wiem czy poprawny dział ale wydaje mi się , że mogę tutaj zadać kilka pytań.

W moje miejscowości Koniko k. Koszalina mam problemy z zasięgiem LTE w mojej lokalizacji. T-Mobile jak i Orange nie wyrabiają i ledwo osiągam 0,8mb/s.
Sąsiedzi w okolicy skorzystali z ofert Plusa i zamontowali sobie anteny ODUIDU od tego dostawcy. Przed zamontowaniem anteny na dachu postanowiłem wpiąć w domu cały zestaw. Tak wiem nie jest on do tego przystosowany ale nie chcę lazikowac po dachu jak za oknem leje. Wyniki jak na tego rodzaju połączenie nie są źle bo mam coś w okolicy 2mb/s.

Zasadnicze pytanie to w jaki sposób mogę zweryfikować jaki BTS i na jakiej częstotliwości będzie dla mnie optymalny. Mam 14 dni żeby przetestować sprzęt więc jest to dobry moment na dyskusję.

Na dachu mam wyposzczone kable koncentryczne oraz skrętkę która zamontował mi elektryk. Nadal zastanawiam się po co. Niestety nie ma możliwości montażu innych kabli ale może istnieje jakaś antena zewnętrzna pod konkretne pasmo którą mógłbym połączyć z routerem w budynku ?

Jestem otwarty na sugestie i wymianę spostrzeżeń.

Myślę że dobrze by było wpierw sprawdzić BTSy a później pomyśleć nad dostawca.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: matek451 »

No wynik nic tylko pogratulować, 2Mb/s to często marzenie w Plusie . Sprzęt jak się patrzy, w ODU to sa dwie 'super antenki" dookólne o prawie zerowym zysku. Lokalizacja BTS-a bez znaczenia bo na tym cudzie techniki made in China z nalepkami od CP i tak nie wybierzesz konkretnego, połączy się z pierwszym lepszym czyli pewnie z tym w Konikowie i jak będzie na zewnątrz to na LTE1800, na nim tez niewiele warte pseudo LTE900 i agregacja tych dwóch jak działa zresztą niewiele różniąca się od samego LTE1800. Ale na Podmiejskiej 49 takie same pasma więc i z nim też może się połączyć, na dwoje babka wróżyła. No i co nie tak było z tymi operatorami Networks, z jakich pasm LTE korzystałeś w T-mobile i Orange i z którego BTS-a, jaki sprzęt i antena do nich? Na tym IDU-ODI300 w Plusie to sobie raczej nie poszalejesz ale wieszaj toto, tylko ostrożnie i testuj. ogólnie to w przypafku T-mobile i Orange kluczowe sa dwa pytania, czy BTS NW na Podmiejskiej jest po refarmingu i czy działaja na nim LTE2100, lTE1800 i lTE800 kazdego z nich a moze nawet lTE2600 oraz czy działa juz ten w Niekłonicach. A w Plusie to pasmo LTE2600 jest na kominie MEC ze Słowiańskiej i jego agregacja z LTE1800 ale to za wysokie progi dla ODU i te jego pseudo antenki, one na 4km nie daja rady. Na MEC jest też BTS Play z kompletem 4 pasm LTE więc i z tym operatorem pewnie coś można by wyrzeźbić konkretną anteną i B715.
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Dzięki za konkretną odpowiedź. Właśnie czegoś takiego oczekiwałem po fachowcach z tego forum

Wracając do tematu. To T-Mobile leciałem na routerze b525 niestety bez antenty bo takiej nie mam zamontowanej na dachu. Router ustawiony fabrycznie bo miałem go na kilka godzin pożyczony od rodziców.
Jeżeli chodzi o Orange to wypowiadam się na temat prędkości osiąganych na telefonie.

Czy istnieje szansa wykorzystać kabel koncentryczny do podłączenia Anety pod LTE? Czy muszę ciągnąć jakiś nowy przewód ?

W jaki sposób mogę wykonać testy żeby określić który dostawcą będzie dla mnie odpowiedni ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: matek451 »

Testy nalezy wykonać na kartach operatorów ale na zewnatrz na telefonie LTE Android najlepiej z agregacja pasm LTE na nim aplikacja https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokazujesz screena dla kazdego operatora oraz speedtesty Dl/UL. W Orange/T-Mobile podobne jak w Plusie istotne sa pasma pojemnościowe czyli LTE2600, LTE21000 i LTE1800, zasięgowe LTE800 bywa zapchane. Wewnątrz domu przy takich odległościach to z założenia raczej połączenie na 800MHz, dlatego do routera konieczna antena zewnetrzna. Połączenie kablami koncentrycznymi ale 50OHm. sa tez zewnętrzne punkty dostępne CPE LTE takie jak WF830 czyli modem jest zintegrowany z antena zewnętrzną ODU i od niego idzie skrętka do domu do iDU czyli routera wewnętrznego. Coś na wzór IDU-ODU300 ale zupełnie innej jakości, antena jest kierunkowa i ma określony zysk.
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Najważniejsze pytanie tylko czy taka zewnętrzna antene mogę podłączyć za pomocą kabla koncentrycznego który już mam wypuszczony na dachu czy muszę kłaść nowa instalacje ?
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Sorry dopiero teraz doczytałem info na temat kabla koncentrycznego.

Co w przypadku kiedy zamiast 50ohm mam od dachu 75 ohm? Czy na tym też da radę czy lipa ??
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Wracając do tematu
To mam w domu aktualnie plusa z ODU IDU , LTE z T-Mobile z routerem i telefon z Orange z zainstalowana apka NetMonster.

Powiedz mi w jakiej kolejności i dokładnie jakie pomiary powinienem zrobić ? Pewnie NetMonster tylko sprawdzę na telefonie ale jeśli powiesz mi w jaki sposób mogę zrobić pomiary na pozostałych urządzeniach łącząc się za pośrednictwem wifi to od razu podziałam. Myślę że godzina też jest odpowiednia bo większość ludzi już wróciła do domów i BTSy będą zapchane.
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Przesyłam wykonane testy na internecie od T-Mobile
Zmieniając pasma na pojedyńcze
Ostatnio zmieniony 2020-01-07, 19:39 przez xgabrys, łącznie zmieniany 1 raz.
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Kolejne wyniki łączonych pasm na internecie od T-Mobile
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Tutaj wyniki na ODU IDO i LTE Orange z telefonu.
Niestety nie wiem w jaki sposób wymusić odpowiednie pasma na Orange.

Czy coś z tego może być ?

Czemu to najlepsze wyniki mam w Plusie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: matek451 »

T-Mobile na lte2600 z Podmiejskiej, pozostałe pasma i agregacje to Koszalin-Gnieźnieńska 6 przy czym agregacja z lte2600 z niego raczej się nie załaczyła. Ogólnie dramat na kazdym z pasm , zatkane ale jeszcze zipią.Plus trudno powiedzieć który BTS ale raczej LTE1800, trzeba by sprawdzić na karcie plusa na routerze z T-Mobile i telefonem z NetMomster. No i Plus ma w pobliżu 2 BTS-y z LTE1800+900. Orange może wypaść podobnie do t-Mobile ale sam sprawdź.No i brak testów z Play.
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Co w takim razie sugerujesz ? Co mam począć w takiej sytuacji?
Dzwoniłem do Play i dostałem info że na ten zte wf830 to nie ma szans.

Nie mam niestety żadnego telefonu w domu z T-Mobile , plusa czy Play.

W jakiś sposób mogę sprawdzić NetMonster em LTE od tych operatorów łącząc się telefonem po wifi?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: radius »

Nie łączysz się na WiFi, a na danych komórkowych.
Przy nowszym Android na niektórych telefonach ładnie pokazuje co agreguje.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
xgabrys
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2018-04-03, 20:08

Re: ODU IDU CP weryfikacja BTSa

Post autor: xgabrys »

Z Orange to nie będzie problemu bo mam numer z tej sieci. Z resztą będzie gorzej. Karty z routerów raczej się nie nadają bo musiałbym je przycinać a to nie wchodzi w grę.
ODPOWIEDZ