LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
haster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-03, 20:59

LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: haster »

Dzień dobry.

Proszę o wyjaśnienie, bo nie do końca rozumiem, czy jestem w zasięgu LTE Plusa, czy nie.
Niby tak (mapka w załączniku), ale patrząc po nadajnikach w okolicy (nie wiem czy można linkować tę mapę, ale strona wiki z FAQ nie działa), na żadnym nie ma LTE Plusa (możliwe, że źle to sprawdzam). LTE ma tylko konkurencja.

Ruter jakiego bym używał to Huawei B525, tak by zrobić agregację pasm, tylko czy u mnie jest w ogóle co agregować z Plusa?

Mają interesującą ofertę za 25 zł na miesiąc, 60 GB transferu (jak ktoś ma już coś na abonament za 50+ zł w Plusie, a ktoś z rodziny akurat ma) i ewentualnie korzystając z pasma LTE bez tego lejka 32 kbit/s po ich przekroczeniu (przynajmniej teoretycznie).
W brak lejków nie wierzę, ale nawet jak taki internet miałby cały czas mieć te 10 mbit/s (już nawet wyłączając godziny 18-22, gdzie byłby pewnie wolniejszy), to mnie urządza.

Proszę szanownych specjalistów o wyjaśnienie, czy w ogóle jest sens rozpatrywać tę ofertę Plusa w mojej lokalizacji (centrum miejscowości) na podstawie tylko tych danych (nie mam za bardzo jak przetestować na tę chwilę)?
I pytanie drugie, taki np. lajtmobile, który działa na zasięgu Plusa, pewnie nic lepszy od niego nie będzie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: matek451 »

Zrób test na telefonie z kartą Plusa i aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokaż screena z niej i speedtest. Plus ma w Lwówku BTS z LTE1800+900 przy DK92 i agregację z niego. BTS w centrum to nędza działająca tylko na LTE900
haster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-03, 20:59

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: haster »

Takie coś mi wyszło:
(Oj nie wiedziałem, że się zmniejszy. Mam nadzieję, że jest czytelne, jak coś nie jest jasne, to dopiszę).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: matek451 »

Niezła padlina, to BTS przy Magazynowej 2, pierwszy to LTE900 z niego a potem agregacja LTE900+1800 ale to moze być bład aplikacji, trzeba potwierdzić wykonując test na zewnątrz bo sygnał na 1800MHz słaby. ale póki co wygląda na klasyczny dramat w wykonaniu Plusa
haster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-03, 20:59

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: haster »

Pochodziłem trochę na dworze, ale już nie udało mi się złapać 900+1800, tylko osobno te pasma.
Speedtest około 3-4 mbit/s DL i niecały mbit UL więcej.

Czyli można pomarzyć o tych choćby 10 mbit?
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: Pawrzes »

W tej chwili niewesoła sytuacja, potrzeba jest antena zewnętrzna do pasma 1800 aby wzmocnić sygnał z Grońska ale wcześniej warto by sprawdzić jaki wieczorem jest transfer w dobrym sygnale bliżej tej stacji. U konkurencji też nie najlepiej, Orange i T-Mobile ty tylko LTE800 z Magazynowej (choć 5 MHz więcej pasma) i 1800/2100 (po 10 MHz) również raczej słaby bo z Józefowa. Play natomiast niedawno uruchomił próbnie stację przy Magazynowej 2 ale tymczasowo działa tylko UMTS więc trzeba poczekać na pełne uruchomienie stacji z LTE a wtedy pewnie będzie działać najszybciej w Lwówku.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: matek451 »

LTE1800 z BTS-a na Grońskiej, sygnał bardzo słaby, LTE900 z tego na Magazynowej. Zrób testy pod tym na Grońskiej i wieczorne speedtesty gdy sieć jest obciążona to się dowiesz czy masz szanse na szybki internet w Plusie z niego. @Pawrzes a jakie tam pasma ma mieć Play? Koledzy z http://www.gsm.poznan.pl/baza.php raportują tam GSM900 i L800 ale do potwierdzenia. NetWorks na Młyńskiej ma agregację LTE1800+2100+800 dla Orange i T-Mobile więc 30MHz pasma u każdego do dyspozycji.
haster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-03, 20:59

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: haster »

No to lipa, nie sądziłem, że będzie aż tak słabo. Jednak te 10 mbit/s chciałbym mieć, a przy dodatkowych nakładach na sprzęt, to już mi się zaczyna kalkulować powrót do miedzianych kabli dawnego monopolisty.
Pech, że moja okolica jest już cała okopana światłowodami, ale jak na złość nie u mnie.

No nic, dziękuję Panowie za wyjaśnienia.

PS
Pawrzes pisze:Play natomiast niedawno uruchomił próbnie stację przy Magazynowej 2
Nie wiem czy to ma związek, ale rzeczywiście od tygodnia - dwóch jakość rozmów w Play bardzo mi się podniosła (ja używam właśnie Play). O wiele wyraźniej i „czyściej” słyszę dzwoniących.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: Pawrzes »

W środku nocy będziesz miał te 10 Mb/s ;)

Na pewno bo pewnie wcześniej telefon zapewne korzystał z roamingu a teraz ma zasięg własnej sieci i HD Voice. Pokaż parametry Play w telefonie i jak działa internet :)



matek451, jak wczoraj sprawdzałem to nie mieli w bazie ale faktycznie aktywowali teraz również L800, jeszcze nie wiem co tam zamontowali a 3 lata trwało postępowanie administracyjne...
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: matek451 »

@Pawrzes , faktycznie wniosek do starosty Powiatu Nowy Tomyśl wpłynął 01.01.2018 a decyzja pozytywna dopiero 31.01.2020. Miejscowi widać niechętni do poprawy zasiegu GSM u siebie więc maja padlinę a mimo to protestują. autor powinien miec pretensje do własnych sasiadów, niestety ale lud w Polsce ciemny jak tabaka.
haster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-03, 20:59

Re: LTE Plus Advanced w mojej okolicy.

Post autor: haster »

@Pawrzes
Ten screen w środku to z kartą Play jako 2G/3G/LTE (mój telefon ma tylko takie opcje, jedna karta jako LTE, druga maks 2G),a po prawej z Aero2 jako główna.
Speedtesty tylko z Play.

Nie sądziłem, że z tym mobilnym netem u mnie jest taka tragedia (praktycznie nie korzystam w telefonie, stąd i nie wiedziałem).
Klamka zapadła, dzisiaj wróciłem do miedzi.
ODPOWIEDZ