Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Zważywszy, że to mój pierwszy post, witam wszystkich oraz proszę o wyrozumiałość. Obecny internet "po kablu" nie pozwala na komfortowe użytkowanie ( max 3 Mbps) w związku z czym szukam lepszej opcji, która w moim przypadku - ze względu na położenie (Sobótka pow. ostrowski woj wielkopolskie) ogranicza się do internetu mobilnego LTE.

Po wykonaniu kilku testów oraz zorientowaniu się względem ofert i infrastruktury rozsądnym wydawałoby się skorzystać z oferty tmobile, jednak mam pewne wątpliwości które być może dzięki wam uda mi się rozwiać. Korzystając z karty tmobile i internetu LTE udaje mi się uzyskiwać prędkości max 14 Mbps RSRP -104 co daje odczuwalną różnice w komforcie użytkowania nie rozumiem jednak dlaczego:

- mając drugą kartę tmobile w telefonie łączy się on kompletnie z inna stacja bazowa
- pomimo tego, ze jestem oddalony około 700 m od stacji bazowej 47016 to nie mogę się z nią połączyć i wg. Network Cell info Lite łączę się ze stacja bazowa oddalona kilka km ode mnie. Raz stojąc praktycznie pod stacja 47016 udało mi się z nią połączyć co dało prędkość max 20 Mbps przy mocy sygnału RSRP - 84.
- zupełnie obok mnie (max 100m) pobudowano stacje bazowa grupy P4, jednak nie wiem w jaki sposób dowiedzieć się czy ta stacja już pracuje albo kiedy będzie pracować na BTS Search nie mogłem jej znaleźć. Być może byłaby to dużo lepsza niż korzystanie z bardziej oddalonych BTS tmobile.

Jak rozumiem nie ma możliwości wymuszenia łączenia sie z określonym BTS-em ? Czy odpowiednia agregacja jest wstanie to wymusić ?

Próbuje znaleźć jakiś złoty środek na uzyskanie wyższego transferu internetu jednak chciałbym dokonać tego wyboru świadomie i nie podpisać jakieś nietrafionej umowy na 2 lata. W przypadku Tmobile myślałem o ofercie z 300 gb oraz Huwaei B529, czy poprawi to moc sygnału względem komórki czy nadal konieczna będzie antena zewnętrzna?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: wojteks »

Podaj dane tych stacji a nie to co podają ułomne programy, jak i czym robić testy jest opisywane w co trzecim poście na forum.

Co do Play to kup kartę prepaid internetową i testuj.
Nie pomagam na PW!
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Dzięki za odpowiedź w poniedziałek kupi kartę play i przetestuje.

LTE
Pasmo LAC eNBID CLID E-CID Uwagi
800 56711 167016 10 42756106 NetWorkS!
800 56711 167016 11 42756107 NetWorkS!
800 56711 167016 12 42756108 NetWorkS! z tym się łączę RSRP - 104 RSRQ -12 Band 20 prędkość 7 - 16 Mbps
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: matek451 »

I bardzo dobrze ze łaczysz sie w t-mobile z BTS-em Sobótka networks na maszcie orange a nie z tym g... obok na maszcie T-mobile bo maszt orange to jedyna szansa u ciebie na normalny internet w T-Mobile. Póki co działa na nim LTE1800NW na 15MHz pasma i LTE800 na 10MHz oraz ich agregacja, do tego 3G na UMTS2100HSPA+DC. Na razie stacja nie przeznaczona do refarmingu ale w przyszłosci pojawi się pewnie LTE1800 na 10MHz u kazdego z partnerów i LTE2100 oraz agregacja tych 3 pasm LTE.
A co do Play to najpierw trzeba sprawdzić czy masz sobótka juz działa i na jakich pasmach LTE, test na telefonie LTE Android z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl na karcie Play i screen z apki i speedtest. Ale na wiele bym nie liczył bo obecnie stacje stoją i czekały na zmianę w roporzadzeniach dotyczacych pomiarów PEM. to będzie typowo wiejska stacja z LTE1800, LTE2100 i LTE800 z kiepskim dosyłem radiolinią 242Mb/s ze Szczurów. Na pewno działa BTS 5GR na światłowodzie z agregacja 4 pasm LTE w Szczurach i Sowinia Błotna z agregacją lte1800+2100+800, tez z dosyłem 247Mb/s.
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Tak to wygląda w Tmobile (wrzuciłem w załączniku bo nie wiem jak wkleić w post). W poniedziałek wrzucę testy z Play. Przy tej siłę sygnału antena będzie konieczna ?
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Testy Play wypadły słabo. W przypadku wszystkich sieci tj. Orange, Tmobile, Play łącze się z tym samym btsem Orange 167016 jednak transfery Tmobile wypadają najkorzystniej
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: matek451 »

Nie rób sobie człowieku jaj, ty nie testowałeś Play tylko Orange, na dodatek z LTE800 Orange. Trzeba było wyłaczyć RK na karcie głosowej Play lub zrobić test na karcie internetowej. To jest elementarz, opisywany setki razy na forum.
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Fakt mój błąd, wrzucam jeszcze raz tym razem chyba poprawnie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: matek451 »

Nędza na LTE800 z bts-a Sobótka, wyglada na to ze póki co działa tylko to pasmo skoro nie logujesz się do LTE1800 ale pdejdź blizej BTS-a ,pwinien stać za tą rzeczką i zrób test jak wczesniej u siebie. docelowo zapewne będa 3 pasma LTE z agregacją.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: Pawrzes »

Chwilowo nie ma nic więcej bo świeżo uruchomiona stacja.
Pozdrawiam
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Dostałem info, że będą robił pomiary pola elektromagnetycznego na byś Play od 12 -20 marca, w bieżącej sytuacji nie wiem czy to aktualne. Póki co sprawdzałem za pomocą karty Play i nadal nie łącze się z tą stacją, spróbuję w poniedziałek. Poniżej wyniki z pomiarów z testu internetu Tmobile LTE który wziąłem na testy, działa to znacznie lepiej niż internet kablowy od Orange i pozwala przy mniejszym ruchu sieciowym na streaming 4k na którym mi zależało.
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Pomiary wewnątrz
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Pomiary zewnątrz
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Ogółem rano potrafi dochodzić do 25 max na 800 +1800 przy czym wieczorem pojawia się wyższy upload niż dowload. Jest tutaj opcja na coś więcej po dodaniu anteny ( na 800 czy przy agregacji ?). Będę wdzięczny za porady.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: matek451 »

Speedtesty z 15 nie mają znaczenia, tylko wieczorne się licza , DL<<<UL to dowód na zapchany BTS LTE800 ten blizszy ale to ze jest to nędza to juz pisałem ale ty nadal swoje. To LTE1800 tym razem to z Sowiny ale sygnał w domu z niego na 1800MHz słaby , w domu lepszy ale bez szału.To tez póki co NetWorks przed refarmingiem czyli LTE1800 na 15MHz plus LTE800.Ale skoro udało się skorzystać z T-mobile z tego masztu to tam Play wisi na 3 pasmach i z antena kierunkowa mozna korzystać z niego juz teraz. Jestes niecierpliwy więc pewnie utopisz się w tym T-mobile , póki co nie ma tam nawet pozwoleń na LTE2100 wiec rearming jeszcze długo nie zostanie wykonany. Predzej Play odpali te pasma w Sobótce niż ty doczekasz się normalnego internetu w T-mobile.No i oczywiste jest że do korzystania z T-mobile konieczna jest antena zewnetrzna
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Dzięki za odpowiedź, fakt jestem niecierpliwy gdyż internet obecnie jest taki jakby go nie bylo, Tmobile wziąłem na testy dla własnego rozeznania. Nie wszystkie aspekty techniczne są dla mnie jasne ale staram się szukać informacji. Z Tmobile możliwości infrastruktury są ograniczone i to do mnie dotarło dziś zrobiłem test pod byś Szczury i Sowina Błotna oraz jeszcze raz ten obok mnie.
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Szczury
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Sowina błotna
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Sobótka
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

Nie rozumiem dlaczego na tym byś Sobótka na 800 jest tak źle w domu max 5Mbps, czy przy zestawie typu net box z wf830 jest szansa złapać sygnał że Szczur i na co można by liczyć ( jak rozumiem bez testów nie do oszacowania). Do Szczur mam około 6 do Sowiny 11km a na resztę u siebie przyjdzie mi poczekać. Jeżeli to nie wchodzi w rachubę to będę nadal czekał aż odpali Sobótka na 3 pasmach.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: wojteks »

LTE800 to pasmo zasięgowe, szalonych prędkości na nim bym się nie spodziewał. A na dziś każdy kto ma neta z niego korzysta cały dzień.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: onken »

Wojtku ;)

Nie każdy

Plus korzysta z 900 ;)
smigllo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-25, 12:07

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: smigllo »

OK, panowie ale czy te 6km do bts i antena kierunkowa netbox to osiągalna kwestia względem rozsądnej mocy sygnału?
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: Pawrzes »

W Sobótce wiszą anteny 900 + 800 (MIMO 4X4) + 1800 + 2100 (azymuty 80 / 190 / 280 / 345) więc to kwestia nowych pomiarów aby mogły być uruchomione komercyjnie wszystkie pasma.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o pomoc w wyborze operatora LTE

Post autor: wojteks »

onken pisze:Wojtku ;)

Nie każdy

Plus korzysta z 900 ;)
Każdy użytkownik korzysta w neta, a nie że każdy ma LTE800.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ