Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: sn1p3r »

Witam,

chciałbym was prosić o pomoc w doborze oferty oraz sprzętu pod iternet LTE [raczej prepaid]

Lokalizacja: Lipniaki, Lubelskie
Pomiary wykonałem telefonem samsung S10, z pokoju na 1 piętrze, przez okno, które jest w kierunku większości bliskich BTS [pomiar z dachu nie wiele zmieniał, a miejscami był nawet gorszy]

pod poniższym linkiem PDF z wszystkimi testami

https://1drv.ms/b/s!AkzayT1Dcst_gqNnzbI ... Q?e=xyBlAu

Potrzebuje tego jako opcje na weekendy, wiec myśle o zakupie uzywanego b525 i doborze odpowiedniej anteny
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: matek451 »

Powtórz te testy ale w godzinach gdy wszyscy siedzą w internecie czyli wieczorem, w przypadku Orange i T-mobile aplikacja pokazuje raczej bzdury, bo LTE800 jest z BTS-a Networks Zarzecz Łukowski a na nim potwierdzone to pasmo, nie ma zapewne LTE2600 a na pewno LTE2100 bo BTS TO GOLEC 800/900MHz nie przeznaczony do refarmingu, sygnał z niego na 800MHz bardzo słaby, sprawd jeszcze pod nim na swoim kierunku. Plus to agregacja LTE1800+900 z Mościsk, sygnał słaby a LTE2600 to kolejna bzdura aplikacji. Play to tylko zasiegowe LTE800, eNB niezidentyfikowane ale to pewnie Przychody bo na pewno nie Strzyzew czy Kąkolewica.
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: sn1p3r »

Dzięki Matek za odpowiedź. też dziwiły mnie trochę te pomiary i agregacja w przypadku Orange i T-mobile.
Rozumiem, że agregacja Plusa to połaczęnie 900 Plus i 1800 Aero
Na szybko zdobyłem jeszcze router Tenda 4G680 [zamierzam go zwrócic]
Testy Plusa na nim i speed test to: [wiem ze to tylko speedtest, ale na tym routerze nic wiecej nie jestem w stanie zrobic]

godzina 11.00 - router na zewnętrznym parapacie 15/7Mbps, wewnetrzny parapet 20/3 Mbps,
godzina 19.00 - router na zewnętrznym parapecie 21/11 i 15/12 Mbps, wewnętrzny parapet 7/3 Mbps
godzina 24.00 - router wewnatrz 22/3 Mbps

taka ciekawostka:
Iphone 6s bez "wychylania sie przez okno" dał pomiary na speed test 71/4 Mbps; 46/2 Mbps, ale to bylo max i pozniej sie nie powtorzyło.

Dzis zrobie jeszcze testy pod BTS Networks!, a wieczorne dopiero w przyszły weekend. Do tego czasu muszę mieć jednak coś działającego z minimum 10/10 Mbps . Zdecyduje się wiec pewnie na:
Hauwei b525 ale widzę że nie agreguje 900+1800 dla plusa, do tego antena: Cybertech wielozakresowa która ogarnia zakres częstotliwości jakie mam w okolicy, wtedy mógł kontynuować testy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: onken »

Widac kiepski router który pewnie nie ma agregacji.

Na iPhonie widzisz ile jest lepiej :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 511
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: Zeusek »

Niestety aby posiadać dobry router to trzeba zainwestować ale wtedy masz pewność że zagreguje wszystko co możliwe. Mam tu na myśli B818.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: onken »

Tak, ale tańszym wyborem i nie złym jest np B715

Prawie połowę taniej mozna wyrwać.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: matek451 »

W Plusie bez znaczenia że Tenda ma modem tylko LTE 4 kat. bez agregacji, LTE900 AERO2 jest bez znaczenia to tylko 5MHz pasma wiecznie zapchanego na amen i nic nie wnoszącego do agregacji, antena oczywiście niewiele warta bo w Plusie i tak trzeba się skupić na 1800MHz a jak szerokopasmowa to 2x ATK-504. Do Plusa w tej lokalizacji wystarczy B525/B535, tym bardziej do operatorów NW z Zarzecza.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: Pawrzes »

matek451 pisze:Play to tylko zasiegowe LTE800, eNB niezidentyfikowane ale to pewnie Przychody bo na pewno nie Strzyzew czy Kąkolewica.
To Trzebieszów-Kolonia (jest przecież w bazie ;) )
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: matek451 »

Nie sądziłem ze do niego dociera LTE800 z 12km więc nie brałem go pod uwagę ale sprawdziłem ze do Przychodów nie ma nawet pozwolenia na radiolinię więc nie działa, dzięki jak zawsze za informację. Pozdrawiam.
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: sn1p3r »

wrzucam jeszcze scrreny z pomiarów spod BTS Networks! (100m od nadajnika) oraz 2km od BTS Plusa.

w przypadku pomiarów Plusa, podczas wykonywania speedtestu zauważyłem na ikonie NetMonitora ,że skakała mi częstotliwość 1800, 2CC, 900Mhz .
matek451 pisze:2x ATK-504
skupiając się tylko na plusie, mogę dorwać używanego B525 w cenie 150zł lub mniej i do tego antena w paśmie 1800 np.

https://www.cybertech.com.pl/p116,anten ... -mimo.html
lub
https://www.cybertech.com.pl/p96,antena ... fme-z.html

która byłaby lepsza?

a chciałbym zadać pytanie, za które pewnie misie dostanie ;) ale co tam? czy to w ogóle by coś mi dało:

https://allegro.pl/oferta/antena-sma-du ... 4291fbf951
lub
https://allegro.pl/oferta/antena-x2-dua ... 4291fbf951

Ostatnia rzecz jak przyszła mi jeszcze do głowy ;) to wymiana aktualnego modemu w laptopie, który pozwolił mi na osiagniecie 10/7 Mbits w plusie.
a mógłbym wymienić np na https://www.sierrawireless.com/products ... ts/em7455/

Przepraszam, że tak kombinuje ale poprostu potrzebuje w miare stabilnego połączenia min 10/10 Mbits, 2 razy w miesiącu na dłuższy weekend.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: matek451 »

Test Plusa wykonany w Olszewicy wypadł bardzo dobrze jak na te parametry sygnału na LTE1800 , prędkości jak na Plusa OK ale co ciekawe nawet to gołe LTE800 T-mobile z Zarzeczy bio tam zgodnie z przewidywaniami nie ma innych pasm działa nieźle. Do Plusa wystarczy ten B525 , skad pochodzi bo cena niska?
Wymiana modemu w laptopie to nie taka prosta sprawa, modem musi być z nim zgodny, kwestia sterowników no i antenki w laptopie słabiutkie. No i cena modemu z LTE 6 kat przeraża, efekt mizerny, kup B525, antena na 1800MHz ale nie ten szajs z linków jesli zalezy ci na LTE1800 w Plusie. No i raczej brałbym coś z MVNO na sieci Plusa, oferty tańsze i lepsze i umowy na czas nieokreslony.
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: sn1p3r »

matek451 pisze: Do Plusa wystarczy ten B525 , skad pochodzi bo cena niska?
Na olx oferty zaczynaja sie od150 , widać że jest to sprzet po tmobile.
matek451 pisze: antena na 1800MHz ale nie ten szajs z linków jesli zalezy ci na LTE1800 w Plusie.
a co moglbym jeszcze wybrać po za tymi wczesniej juz polecanami atk0-504?


a juz tylko z ciekawości cena modemu do lapka:
https://allegro.pl/oferta/modem-em7455- ... 8922643143
sn1p3r
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2020-03-27, 08:36

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: sn1p3r »

Tak jak wspominałem wcześniej, udało mi się dorwać używany B525 za 150zł (z jeszcze roczną gwarancją), a jeśli chodzi o antenę ostatecznie zdecydowałem się na Telkob ATK-15 + 5m kabel. Wyniki prezentuje poniżej, z których jestem bardzo zadowolony:
z ciekawości pozostaje mi jeszcze sprawdzić telefonem pod nadajnikiem, jakie są maksymalne możliwości tego BTS'a
Awatar użytkownika
Raycore
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2020-04-04, 21:24

Re: Internet LTE na Wsi - pomoc w doborze sprzętu i operatora

Post autor: Raycore »

sn1p3r pisze:Tak jak wspominałem wcześniej, udało mi się dorwać używany B525 za 150zł (z jeszcze roczną gwarancją), a jeśli chodzi o antenę ostatecznie zdecydowałem się na Telkob ATK-15 + 5m kabel. Wyniki prezentuje poniżej, z których jestem bardzo zadowolony:
z ciekawości pozostaje mi jeszcze sprawdzić telefonem pod nadajnikiem, jakie są maksymalne możliwości tego BTS'a
Rewelacyjny wynik! Ja sam chce przejść ze stacjonarnego Orange na mobilny i widzę że jednak warto :D
ODPOWIEDZ