Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Cześć, potrzebuję waszej fachowej porady, zmieniam miejsce zamieszkania gdzie nie ma możliwości montażu internetu kablowego.
Kompletnie zielony jestem w temacie, bo do tej pory używałem zawsze internetu na kablu, dlatego mam parę pytań.
Szukam internetu bez limitu danych z jak najlepszą prędkością,może to być oferta dla firm.
Dom jest duży, i trochę na odludziu,przy lesie.

Zainteresowały mnie dwie oferty: pierwsza to internet od Orange z limitem 999gb miesięcznie(niestety jest limit,ale całkiem sporo tego transferu), a druga to T-Mobile bez limitu danych. Chyba nic innego nie ma aktualnie, chyba że o czymś nie wiem.

Chciałbym sprawdzić który internet da mi najwięcej możliwości pod danym adresem, rozumiem, że muszę kupić startery na kartę i wrzucić wyniki z NetMonstera, czy są inne opcje?
Druga sprawa, jeżeli zdecyduje się na jakiś internet to mogę bez problemu zmienić router na lepszy nie ten od operatora by internet dobrze chodził?
lub zastosować jakieś anteny dla lepszego odbioru sygnału?
Z racji tego że dom jest spory chciałbym jakoś wzmocnić sygnał wifi, by można było korzystać w każdym pomieszczeniu, co by mogło pomóc? Jakieś wzmacniacze sygnału do kontaktów(?) połączenie np 2 routerów(nie wiem czy tak się da)?

Ew, czy internet radiowy jest dobrą opcją? Zależy mi na stabilnym połączeniu.

Za wszelkie porady z góry dziękuje i mam nadzieję, że pomożecie rozwiązać dylematy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: matek451 »

Lokalizacja domu, trzeba sprawdzić jak wyglada sieć NetWorks w tej okolicy. Sprzęt tylko B818 i nic innego, dostępny w Orange i T-mobile.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Lokalizacja:
49°54'13.7"N 18°37'18.6"E

Podobno przy ofercie orange dla firm z tym 999gb nie występuje coś takiego jak lejek operatora, ktoś może się orientuje czy faktycznie tak jest?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: onken »

Występuje, tzw lejek techniczny.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: key »

quq pisze:... zmieniam miejsce zamieszkania gdzie nie ma możliwości montażu internetu kablowego.
Czyli bedziesz mial cos, czego jakosci nie da sie w zaden sposob zapewnic - nie masz wplywu na dalsza rozbudowe sieci ani na ilosc osob z niej kozystajaca.
quq pisze:Szukam internetu bez limitu danych z jak najlepszą prędkością,może to być oferta dla firm.
Jesli chcesz to robic sensownie, sprawdz ile danych rzeczywiscie w tej chwili potrzebujesz - powinno dac sie to odczytac z aktualnego routera.
quq pisze:Zainteresowały mnie dwie oferty: pierwsza to internet od Orange z limitem 999gb miesięcznie(niestety jest limit,ale całkiem sporo tego transferu), a druga to T-Mobile bez limitu danych.
Porozmawiaj z obydwoma dostawcami, czy ograniczaja szybkosc dostepu po przekroczeniu jakis limitow. Wypowiedz "bez limitu danych" nie oznacza, ze siec nie zostanie spowolniona, po przekroczeniu jakiegos progu.
quq pisze:Druga sprawa, jeżeli zdecyduje się na jakiś internet to mogę bez problemu zmienić router na lepszy nie ten od operatora by internet dobrze chodził?
Tak.
quq pisze:lub zastosować jakieś anteny dla lepszego odbioru sygnału?
Jesli beda potrzebne - zeby to stwierdzic musisz przemierzyc aktualny sygnal.
quq pisze:Z racji tego że dom jest spory chciałbym jakoś wzmocnić sygnał wifi, by można było korzystać w każdym pomieszczeniu, co by mogło pomóc?
Dobre rozplanowanie sieci, polozenie kabli do miejsc, gdzie sa odbiorniki ktore nie zmieniaja polozenia (n.p. telewizor).
quq pisze:Jakieś wzmacniacze sygnału do kontaktów(?) połączenie np 2 routerów(nie wiem czy tak się da)?
Sa tego typu pomysly, ale ja bym sie w to nie bawil. Wszystko co wzmacnia rownoczesnie spowalnia - ten sam kanal jest uzywany do komunikacji z routerem i z clientem. Przy dzisiejszych WiFi jest to juz moze i mniejszy problem, ale jednak sa sytuacje w ktorych jest to odczuwalne.
Dodatkowo drugi router rozbija dodatkowo siec na podsieci - moga byc problemy z komunikacja miedzy poszczegulnymi punktami.

W twoim wypadku zrobil bym to przy pomocy access pointow, podlaczonych do routera za pomoca kabla.
quq pisze:Ew, czy internet radiowy jest dobrą opcją? Zależy mi na stabilnym połączeniu.
Nie jest dobra opcja - przedewszystkim ze wzgledu na to, ze nie wiesz, jak twoje polaczenie bedzie wygladalo za pare chwil.
Nie pomagam na PW.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Dziękuje za jasne przedstawienie sprawy, na dniach kupie starter z tmobile i orange zrobię testy NetMonstera i wrzucę do oceny, porozmawiam też z operatorami czy stosują i kiedy stosują lejki techniczne

co do access pointow, żeby to zrobić jest to skomplikowana sprawa dla kompletnego laika?
mk64
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 198
Rejestracja: 2016-02-13, 22:22
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: mk64 »

Z pomocą Internetu poradzisz sobie ;)
B535 w Play
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Czy spora jest różnica jeżeli chciałbym zrobić access pointa bez wiercenia i ciągnięcia kabli tylko bezprzewodowo? Czy takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: matek451 »

W tej lokalizacji jest tylko jedna zagadka mająca kluczowe znaczenie czyli BTS NetWorks J. Zdrój-Cieszyńska/Traugutta i sprawdzenie jakie pasma LTE na nim ma Orange i T-mobile i jak działają z niego ci operatorzy, reszta ma drugorzęde znaczenie i nie trzeba zadawać im żadnych pytań tylko samemu zrobić ich testy.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: key »

quq pisze:Czy spora jest różnica jeżeli chciałbym zrobić access pointa bez wiercenia i ciągnięcia kabli tylko bezprzewodowo?
Potrzebujesz przeciagnac jeden kabel - AP mozna zasilic po kablu z danymi (PoE).
quq pisze:Czy takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić?
Mozna, ale wtedy AP traci okolo 50% szybkosci.
Nie pomagam na PW.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Ok super dzięki, nad tym jeszcze będę miał czas pomyśleć.

Na dniach zrobię testy NetMonsterem, tylko mam pytanie, czy przy używaniu tej aplikacji muszę jakieś specjalne ustawienia włączyć/wyłączyć żeby odczyty były jak najbardziej prawdziwe?
tomasi
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2019-03-18, 09:16

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: tomasi »

Zależy też jak mocno chcesz aby energooszczędne było rozwiązanie. :) Możesz użyć powerline do tv, powinno starczyć, masz już jeden sygnał z głowy. Możesz użyć systemu, który ma trzy radia- dwa 5ghz i jedno 2.4. Wtedy jeden kanał służy wyłącznie do transmisji z urządzenia na urządzenie. Możesz jeszcze użyć systemu podobnego do Strong kit 1700, nie wiem czy coś innego jest, pewnie tak. Wtedy do tego AP.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Tak wyglądają pomiary w pokoju którym ma być router, pomiary T-Mobile i Orange. Co z tego wynika? :?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: matek451 »

Stacja kuriozum i zabytek, brak LTE na niej więc zagadka juz rozwiązana z tej stacji tylko 3G na UMTS2100HSPA DC daje szanse na szybszy internet. ORANGE łaczy się z nim a T-mobile na wspólnym UMTS900 NetWORKS. Jedyna szansa na LTE u tych operatorów to zmodernizowana stacja NW Graniczna w Zebrzydowicach powinna działać na LTE2100/1800/800 u kazdego z tych operatorów. Plus matam FDD LTE2600/1800/900 a Play na Dworcowej LTE1800/2100/800.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Czyli rozumiem, że nie ważne co wybiorę i tak będzie słabo? To bardzo zła informacja, potrzebuje dobrego internetu, jakie są jeszcze opcje o których mogę nie wiedzieć, może jakas prywatna firma która ciągnie światłowody ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: matek451 »

Póki co bez testów tych stacji z Zebrzydowic trudno wyrokować.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Mógłbyś wytłumaczyć jak zrobić testy konkretnie pod stacje Zebrzydowice? Szukałem w NetMonsterze, ale nie wiem jak się podpiąć by zrobić testy. Dorzucam kilka nowych screenów, może coś pomogą.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Po włożeniu kart t mobile i Orange do telefonu, wydaje mi się że Orange radzi sobie trochę lepiej przy surfowaniu po internecie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: matek451 »

A gdzie ten test bo to agregacja LTE2100+1800 z BTS-a Pruchna, sygnał bardzo słaby ale coś już jest.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Mógłbys wyjaśnić jak zrobisz test pod konkretną stację o której mówisz? Bo nie bardzo rozumiem jak to zrobić. Poniżej kilka dodatkowych testów, Orange zdecydowanie lepiej i pewniej łapie 4g, t mobile ma z tym większe problemy i zrywa połączenie.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

I reszta załączników.
matek451 pisze:A gdzie ten test bo to agregacja LTE2100+1800 z BTS-a Pruchna, sygnał bardzo słaby ale coś już jest.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

matek451 pisze:A gdzie ten test bo to agregacja LTE2100+1800 z BTS-a Pruchna, sygnał bardzo słaby ale coś już jest.
Mógłbyś wytłumaczyć jak zrobić ten test pod konkretną stację?

Edit : o ten test chodzi ? To z karty Orange
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Dodaje jeszcze pomiary z playa.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Widzę ze Plus ma blisko ten nadajnik w Zebrzydowicach LTE 2600, dzisiaj kupię starter i zrobię pomiary
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

matek451 pisze:Póki co bez testów tych stacji z Zebrzydowic trudno wyrokować.
Testy robione bezpośrednio stojąc pod stacja w Zebrzydowicach, Orange ,Play, plus i T-Mobile.
Możecie doradzić na którego operatora się zdecydować i jaki dobrać sprzęt pod mój adres?
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Dodaję jeszcze testy robione przed domem, Orange,T-Mobile Play i plus. Czy ktokolwiek jest mi w stanie pomóc? Muszę się na coś w końcu zdecydować na jakiegoś operatora i dobrać sprzęt.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: matek451 »

Ciekawostką jest ze pojawiło się LTE800 T-mobile z BTS- a na Cieszyńskiej podczas pomiaru u ciebie na zewnątrz co znowu zmienia sytuację ale i tak skłaniałbym się ku operatorom NetWORKS.
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Dzięki za odpowiedz, więc jakie testy można jeszcze zrobić,by mieć większą pewność? I ku jakiemu operatorowi się skłaniać po powyższych testach?
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

Myślę że będę decydował się na Orange, tylko jak wzmocnić sygnał? Jaki router kupić i ewentualnie antenę zewnętrzną?
quq
Stały użytkownik forum
Posty: 54
Rejestracja: 2020-06-04, 18:28

Re: Internet mobilny bez limitu dla domu. Jaki?

Post autor: quq »

W Orange jest taki router w ofercie, będzie ok czy szukać czegoś innego?
ODPOWIEDZ