LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: Dziekan »

Dzień dobry.
Poradźcie proszę jakiego operatora wybrać. Lokalozacja podmiejska dom jednorodzinny. Obecnie korzystam z internetu mobilnego LTE dla firm Orange. Modem Alcatel bez rewelacji - żeby coś podziałać musi leżeć na balkonie. Chcę zainwestować w router LTE z tego co tu wyczytałem na forum prawdopodobnie Huawei B525. Zastanawiam się nad zmianą operatora, czy w mojej lokalizacji któryś z nich lepiej by się sprawdził niż posiadany Orange. Zależy mi przede wszystkim na stabilności łącza i na niskich parametrach ping/jitter. Prędkość DN/UP ma drugorzędne znaczenie.

Załączam screeny z NetMonster. Pomiary wykonane z dachu gdzie zamierzam instalować antenę routera.
Poradźcie jaki jeszcze pomiar wykonać?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: matek451 »

W tej lokalizacji w NetWorks i Play jest dostęp do kilku BTS-ów z kompletem i agregacja 4 pasm LTE więc zakup słabego B525 to nieporozumienie, w grę wchodzi tylko B818, w Play w abonamencie na własność jest za marna kasę, w Orange drozej i na raty. Zrob testy Play u siebie, pokaż screeny z NetMonster oraz speedtesty.Tak samo jeszcze z Orange.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: astroneb »

Jeśli chodzi o niski ping i jitter to tylko Play :) Ja używam Play do stremowania VR z chmury i dziala perfekcyjnie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: piotrzet »

Rozumiem, że jesteś jasnowidziem i wiesz, że u niego jest tak samo?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: onken »

Tylko Play...

Co to za herezje ?????
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: astroneb »

Nie herezje tylko tak umnie jest i polecam żeby sprawdzić Play a niskiego jittersu na poziomie 1-2 ms nie widziałem u innych operatorów ;)
Każdy dzieli się tu personalnymi opiniami :)
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: Dziekan »

B818 na tą chwilę jest poza budżetem jaki zakładałem. Zacznę od zakupu startera z Play. Czy do testowania potrzebuję też router czy wystarczy taką karte wsadzić do smartfona? Z Orange speedtest wypadł tak:

Obrazek

Obrazek
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: piotrzet »

astroneb pisze:Nie herezje tylko tak umnie jest i polecam żeby sprawdzić Play a niskiego jittersu na poziomie 1-2 ms nie widziałem u innych operatorów ;)
Każdy dzieli się tu personalnymi opiniami :)
Ale co go obchodzi jak działa internet u ciebie? Rozumiem, że jak u niego będzie 1-2 Mb/s to też powiesz, że Play najlepszy, bo u ciebie świetnie działa
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: astroneb »

Nie chodziło o przedkosć tylko o poradę co z pingami ;) wiadomo w że wszystko zależy od miejsca ale sieć jako jedna jest podobna bo Play ma większość Huawei i Pingi są podobne w większości kraju ;) Ja spradzałem Play w Wrocławiu , Katowicach i Trójmieście i akurat Ping utrzymał się na tym samym poziomie 18-24 ms do Warszawy.
Ale to dużo zależy od urządzenia kolega bez Huawei B818 nic nie zrobi :( A b525 to staroć ( sam teraz wiem jakie to dziadostwo ) jak za 230 PLN można mieć w Play lub za 1 PLN.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: Debik »

A ten cały Jitter który pokazuja spped testy to też ściema... Chciałbym zobaczyć w godzinach szczytowych ping 18-24 bo coś w to ciężko uwierzyć to nie jest kabel...
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: astroneb »

U mnie spokojnie jest w godzinach 18-22 to prawda to nie kabel i w tych godzinach zdarzają się wzrosty pingu ale okazyjnie i spokojnie można używać. Ja używam z Shadow.tech i Geforce Now i brak problemów poza okazyjnymi wzrostami ;) Dużo lepiej niż T-Mobile czy Orange niby „15 ms” pingu a tak naprawdę to 50-70 ms ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: matek451 »

Dyskusja jak zawsze nie na temat czyli zamiast zająć się analizą danych pokazanych w testach bicie piany. A sytuacja jest taka że kolega jest w miejscu gdzie parametry sygnału na 2600MHz sa zbliżone z 3 stacji bazowych, na dodatek korzysta z 2 sektorów z na BTS-ie na PEC, telefon skacze pomiędzy stacjami, pokazuja to logi a nawet miedzy sektorami 1 i 2 z PEC. Parametry na 2600MHz bardzo słabe ale wystarczajace aby z automaty logować się do LTE2600. Speedtesty nie powalają przy czym najsłabiej wypada sektor 1 z PEC. Oczywiście na B818 z anteną kierunkowa wymusi połaczenie z kazdym z tych BTS-ów i skorzysta z 4 CC CA, a jak ma to być abonament to ten router bierzesz w nim, w Play operator robi prezent , w Orange rata wynosi 25 zł/m-c czyli router wart z 800 zł bedzie kosztował 600 zł.Jest też opcja z tym routerem w T-mobile, korzysta z tych samych stacji NetWorks co Orange. B525 w tej lokalizacji się do tych operatorów nie nadaje, co najwyzej tylko do Plusa.
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: Dziekan »

Zrobiłem dziś pomiary smartfonem na starterze z Play. Bez względu czy pomiar wykonywany w domu, na zewnątrz czy na dachu, NetMonster wskazuje tylko jednego BTSa.

Pomiar z dachu:
Obrazek
Obrazek

Rozumiem że B818 zagreguje pasma z tego jednego BTSa na kominie tj 1800/2100/2600 czy jest szansa że z innych BTSów których mój smartfon nie widzi?
Dziekan
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2020-07-29, 12:41

Re: LTE Orange czy zmiana operatora, przedmieście

Post autor: Dziekan »

Wybór padł na ofertę z Play. Testowałem też Orange i Plusa. Play wypadł najlepiej mimo że jest tylko na jednym BTS. Jako że oferta z laptopem i modemem mobilnym, więc czeka mnie jeszcze dokupienie B818 z antenami, bo załączony router ma bardzo słabe osiągi. Karta z Play włożona do B525 działała o niebo lepiej, to samo w smartfonie. Dziękuję wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ