Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Witam!
Jestem kompletnie zielony w temacie, dlatego proszę o pomoc w wyborze operatora LTE do internetu "domowego", interesuje mnie coś w stylu ofert T-Mobile lub Play 200-300GB.

Lokalizacja to 52.699194, 20.715778 (Jurzynek, mazowieckie).

Do tej pory miałem internet Raxel, na temat którego nie mam już słów - jedyne co mnie przy nich trzymało to brak limitu. Tam miałem taką małą kostkę podłączoną kablem do niedużej anteny na zewnątrz i ethernet do mojego routera. Prędkości jakie osiągałem to maks. 10Mb/s pobierania, ciągłe zrywanie połączenia i brak pomocy ze strony operatora zniechęciły mnie do przedłużenia umowy ;)

Dodam, że mam telefon w Plusie i czasem złapię w domu LTE, ale przez większość czasu jest to H+.
Router B535 w sieci Plus osiągał prędkości 5-10 Mb/s bez zrywania połączenia.
Posiadam możliwość sprawdzenia telefonem sieci Play i T-Mobile (jeśli takie rozwiązanie ma sens).

Interesuje mnie sprzęt oferowany przez operatora, jeśli jednak skutecznie mnie do tego zniechęcicie, najwyżej ogarnę coś innego :roll:

Nie liczę na kosmiczne prędkości, ale chciałbym czasem odpalić kompa i nie widzieć komunikatu "brak dostępu do Internetu" :facepalm:

Z góry dziękuję za pomoc :zdrowko:
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: astroneb »

W Gąsocinie masz ul. Strażacka 25 (maszt Orange - teren OSP) T-Mobile i Orange 4CA komplet pasm 800,1800,2100,2600 MHz i Play ul. Ciechanowska - dz. nr 138/6 (maszt własny) 3CA/4CA trzeba by było sprawdzić czy działa B7 2600 MHz.
Kup startery T-Mobile/Orange i Play w nim jest promocja na lato za darmo 100gb ;)
Najpierw testy tych operatorów i wtedy dobór sprzętu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: matek451 »

Na początek zrobiłbym testy T-mobile na zewnatrz na telefonie z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i okazujesz screena i speedtest. NetWorks ma stacje w Świerczach i Gąsocinie z agregacja 4 pasm LTE, jak test wypadnie OK to oferta 300GB A 79 ZŁ W TYM 2 M-CE za free i do niej B818 za 99 zł, na nim dalsze testy na zewnatrz pasm LTE po kolei i na ich podstawie dobór zewnętrznej anteny kierunkowej, mozna będzie wymusić na niej połaczenie z kazdym z tych BTS-ów. Alternatywą jest Orange korzystający z tych samych stacji ale oferta jest gorsza a B818 na raty i dużo drozej.Playem sobie głowy nie zawracaj.
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Zrobiłem test T-Mobile, ogólnie ciężko było złapać LTE, w swoim telefonie (Plus) wystarczyło, że wyszedłem na zewnątrz i od razu LTE.
No ale spójrzcie swoim okiem, speedtest o godz. 18:20 pokazał download 5 Mb, upload 5 Mb, a o 19:10 download 4,9 Mb i upload 2,3 Mb.

Dla porównania zrobiłem też test Plusa, który łapał LTE900 (Świercze, ul. Pułtuska 18) z parametrami RSSI -107, RSRP -106, RSRQ -6, SNR 9 dB.
Speedtest Plusa dał wynik download 5 Mb, upload niecałe 2 Mb po godz. 18:00 oraz 8-10Mb download, 2Mb upload po 19:00.
W Plusie dostawałem dwie pozycje w zakładce Live, przy T-Mobile tych pozycji było jakoś 7-8, jeśli ma to znaczenie.

Prawdopodobnie w weekend zrobię jeszcze test Orange i Play :)
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: astroneb »

Szczątkowy zasięg na 1800 i 800 MHz na plusa wydmuszkę 900MHz nawet nie patrz bo to śmiech na sali. Agregacja była 2CA więc na pewno będziesz potrzebował anteny zewnętrznej kierunkowej szerokopasmowej jak ATK 504.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: matek451 »

Aplikacja pokazała potrzebne dane, logowanie do stacji Klukowo nie ma żadnego znaczenia, to stacja syf czyli only 800/900MHz i w ramach jego pudrowania dodano do niej ratunkowo LTE1800. Liczą się logi do stacji Świercze i tu jest z niego słaby zasieg na LTE800 ale w sasiadach z niego pokazują się pasma LTE2600 z bardzo słabym sygnałem oraz szczatkowy sygnał na LTE1800 i LTE2100.Podobnie jest z GĄSOCINEM ale tu telefon zalogował sie do LTE1800 a w sąsiadach pokazał LTE2600 i LTE2100, sygnał na nich bardzo słaby po szczatkowy. Speedtest bez żadnej wartości bo wykonany na LTE800 z Świerczy lub Klukowa. Ten drugi to LTE1800 z Gąsocina. Ogólnie tak jak napisałem do wyboru dwie stacje NW z kompletem 4 pasm LTE dla T-mobile. Weź internet 300GB z B818, masz 2 tygodnie na testy, robisz je na nim na zewnątrz, wymuszanie pasm i agregacji oraz diagnostyka sygnału za pomocą aplikacji na Android lub Windows, po tym zakupisz antenę, przy czym kluczowe będzie LTE2600 i poprawa sygnału na 2600MHz oraz dodatkowo na LTE2100/1800 w agregacji 3CC CA tych pasm oraz sprawdzenie obciążenia samego LTE800.
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Ok, myślę, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni ogarnę temat T-Mobile.
Czyli po zakupie modemu B818 (wezmę pewnie zestaw "Huawei 4GRouter 3 Prime + Huawei WiFi WS5200", bo jest w tej samej cenie) mam zabrać modem na zewnątrz i robić testy przez wi-fi na telefonie lub laptopie i wrzucić Wam do oceny? :)
Jeśli chodzi o wymuszanie pasm i agregacji, pozwolę sobie dopytać jak to zrobić po nabyciu urządzenia (oczywiście najpierw poszukam na forum).

Na tę chwilę dziękuję serdecznie i liczę na dalszą pomoc w temacie :zdrowko:

Proszę o nie zamykanie tematu, pewnie sprawa jeszcze trochę potrwa :roll:
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: astroneb »

Dokładnie tak najlepiej po Min. WIFI 5 AC blisko routera lub po kablu ethernet (jest 1m w zestawie).
W sklepie Google play na androida aplikacja Huactrl i logujesz się jak do web ui 192.168.8.1 i i hasło z routera jeśli nie zmienisz i możesz wybierać poszczególne pasma i ich agregacje.
To pomoże w wyborze i ustawieniu anteny.
Huawei B818 to modem i router z WIFi w jednym ;)
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Pawrzes »

matek451 pisze:Playem sobie głowy nie zawracaj.
Dlaczego?
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: matek451 »

Stacje bazowe Play dalej na dodatek bez LTE2600, typowe wiejskie stacje Play, NetWorks pod tym względem ma w tej okolicy lepsza infrastrukturę.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: astroneb »

Nie był tego pewien pozwolenie UKE na 2600MHz na tej stacji jest ale czy działa tego nie wiemy.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Pawrzes »

matek451 pisze:Stacje bazowe Play dalej na dodatek bez LTE2600, typowe wiejskie stacje Play, NetWorks pod tym względem ma w tej okolicy lepsza infrastrukturę.
Tylko niewiele i zawsze lepiej sprawdzić w konkretnym miejscu jakie są parametry bo różne są konfiguracje stacji np. azymuty, po drugie najważniejsze jest obciążenie w godzinach szczytu i dobrze wiesz, że w N! nie stosuje 4 pasma na mało obciążonych stacjach w gminach wiejskich.

Ja w swojej okolicy mam tak samo z tej samej wieży, natomiast uwzględniając siłę sygnału i odległość to transfery w T-Mobile na 1800/2100 o 4 w nocy zbliżają się do tych w Play w godz. 19-21 :-) W dzień SINR w T-Mobile ujemny a w Play ciągle dodatni a jak T-Mobile o godzinie 2 z niej wyłącza 2600 to na 1800/2100 od razu download robi się wolniejszy niż upload. Którą byś wybrał? Tą teoretycznie lepszą z 2600? ;-) Ta stacja to też jeden z wielu znanych mi przykładów, gdy w godzinach największego ruchu L800 na 5 MHz jest sporo szybsze niż na 10 MHz :-)
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: matek451 »

Akurat te stacje PLAY są zasilane radiolinią 494Mb/s z Nasielska do Świerczy a potem 242Mb/s z niego do Gąsocina, test w przypadku T-mobile pokazał pasma pojemnościowe z dwóch lokalizacji NetWorks więc pasma działają , do tego jeszcze Klukowo na 2 pasmach LTE więc oczywiste jest ze pojemność sieci T-mobile jest większa niz Play , to fizyka . Inna sprawa to obciązenie stacji i ilość klientów u tych operatorów. Oczywiście moze sprawdzić i Play . Za T-mobile przemawia tez 300GB za około 73 z na m-c oraz B818 +WS5200 ZA 99 ZŁ, w Play juz tak rózowo nie jest bo koszt za 200GB to 70 zł i możliwość dokupienia za 20 zł 100GB a za B818 249 zł, , u tego operatora oferta 500GB za 110 zł z B818+MW6 ZA 1 zł ma dopiero sens.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Pawrzes »

Radiolki robią alarmy w logach stacji jeśli sumaryczne zdarzy się przekroczenie ich pojemności a wtedy wysyłana jest ekipa wyspecjalizowana w ich wymianie i montażu. Nie ma co patrzeć na wykaz pełen nieprawdziwych danych - szczególnie w przypadku N! (dane na papierze aby ich nie aktualizować, w praktyce wisi to samo co na stacjach Play więc przy rozbudowach są dokładane linki lub wymieniane na szybsze lub Plusa dane często zapomniane, niektóre mają stan z czasów gdy nie było LTE w eterze...) No chyba, że w tej konfiguracji promocja Magenty jest lepsza. No chyba, że będzie jak u rodziny gdzie najlepiej sprawdził się NetBox WF830 na własność za 169 zł ;)
Pozdrawiam
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Panowie, dorwałem w swe ręce modem ZTE MF971V - czy jest sens kupić starter np. T-Mobile i Play, żeby sprawdzić sygnał na tym konkretnym urządzeniu? Mam również opcję wykonania testów na modemie Huawei B535, tylko jest w sieci Plus i nie wiem jak to teraz jest z simlockami.
Prosiłbym jeszcze o podpowiedź, jakimi programami wykonać testy przez wi-fi lub ethernet/usb, żebym nie dopytywał już milion razy. (bo Huactrl dopiero później będzie używany w celu konfiguracji routera?)

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: matek451 »

Oczywiście ze jest, jeśli MF971 ma w WebUI mozliwość wyboru pasm LTE to sprawdzisz po kolei LTE2600,LTE 1800, LTE2100 i LTE800 oraz agregację 2 pasm LTE, na B535 robisz to samo aplikacjami np. tą którą wymieniłeś. Test na zewnątrz.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: astroneb »

A jeśli nie ma wyboru pasm w ZTE to testy najlepiej na Huawei B535 i brak simlock w nowych routerach + kabel ethernet min. Cat 5e lub WIFI min. AC blisko routera i odrazu po uruchomieniu wymuszanie poszczeóglnych pasm przez Huactrl lub Hmanager.
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Ponieważ nie mam pojęcia jak zrobić test sygnału na PC z podłączonym przez USB modemem ZTE, wykonałem kilka speedtestów przez wi-fi o godz. 19:00 z włożoną kartą T-Mobile - 30 Mb/s DL, 10 Mb/s UL.
Poprzednie testy, które wrzucałem były robione na gniocie Motoroli, przerzuciłem jeszcze kartę do swojego Huawei P20 Lite i od razu dostałem LTE+ na pasku, a testy pokazały coś takiego (speedtest jest z modemu ZTE + wifi na telefonie, na samym telefonie miałem 30 DL, 4 UL).

Dodam, że na obecnym necie mam do 10 Mbps DL i do 1 Mbps UL, także dla mnie jest to zadowalający wynik, ale wykonam jeszcze test na Orange i Play w weekend, żeby upewnić się która opcja jest najlepsza.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: matek451 »

MF971 powinien mieć o zalogowaniu się na niego na adres 192.168.0.1 mozliwość wyboru pasm LTE w zakadce Ustawienia-wybor pasm, trzeba najpierw rozłaczyć się z siecią, domysle hasło do logowania to admin. Ale sam telefon połaczył się nawet w agregacji 4 pasm LTE z BTS-a ŚWIERCZE, SYGNAŁ NA 800/2100MHz słaby a na 1800/2600MHz bardzo słaby ale jak na takie parametry fajne prędkości, zgodnie z moimi przewidywaniami stacja spokojne daje radę, parametry sygnału na tych samych pasmach z Gąsocina nieco gorsze. Testy w domu czy telefon na zewnątrz?
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Telefon na zewnątrz. Modem MF971 był wcześniej w Plusie. Znalazłem gdzieś info, że właśnie wersja z Plusa miała zbyt mało pamięci, żeby zaktualizować firmware do wersji z możliwością wyboru pasm, ale nie wiem czy może być taka opcja.

Spróbuję w weekend dorwać jeszcze tego Huaweia B525.

Ogólnie między moją miejscowością a Świerczami jest dosyć spory spadek terenu, tzn. ja mieszkam jakby "w dołku" :roll: (jeśli ma to jakieś znaczenie)
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Ok, po wykonaniu testów poszperałem już sam co oznaczają te wszystkie wartości i wybór padł na T-Mobile z ofertą 300GB za 79 zł i modemem B818. Nic innego nie ma sensu, Orange łapie telefonem LTE 800, Play LTE 1800 i daje ciekawe wartości, ale i tak T-Mobile wygrywa, nie mówiąc o dużo lepszej ofercie. W tym tygodniu zamówię zestaw i będę testował, wrzucę tu screeny z Huactrl jak tylko otrzymam wszystko, ponieważ pewnie będę potrzebował pomocy w wyborze anteny zewnętrznej :)
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Otrzymałem dziś paczkę z T-Mobile i podłączyłem modem przez kabel ethernet, który był w zestawie.
Ping 24ms, DL ok. 20-25 Mb/s, UL 2,5 Mb/s. Modem stoi w domu, dla mnie to dobry wynik i to przed jakimkolwiek kombinowaniem.

Poniżej screen z panelu Huawei. BTS Świercze z kompletem pasm. Co Wy na to?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: matek451 »

Nędza, czyli LTE800 jako pasmo podstawowe, sygnał słaby do niego pewnie pasma pojemnościowe LTE na batddzo słabym sygnale lub jego szczatkach, wychodzi brak anteny zewnętrznej, najpierw więc testy dla LTE2600, lte2100, LTE1800 i LTE800 i po nich dobór anteny.
Durial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-03, 17:51
Lokalizacja: Jurzynek

Re: Internet "domowy" LTE na wsi Jurzynek

Post autor: Durial »

Zrobiłem jeszcze test na zewnątrz z samego rana, przy trochę wietrznym dniu. Prędkości jakie osiągnąłem to DL 40-45 Mb/s oraz UL ok. 10 Mb/s.
Pytanie - czy ustawiając te agregacje itp. można coś uszkodzić w modemie B818? Czy jest to w pełni bezpieczne i ewentualnie jak przywrócić później ustawienia pasm do początkowych? W HuaCtrl pokazało, że nie miałem ustawionego auto tylko wszystkie pasma bez jednego, ostatniego bodajże. Nie chcę nic zepsuć, a ktoś polecał wcześniej antenę ATK504 i patrzę, że działa we wszystkich pasmach - myślałem żeby zakupić ją i nie kombinować już z przestawianiem tych różnych rzeczy :niepewny:
Jak głupi pomysł to sorry :roll:
ODPOWIEDZ