LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

Witajcie,
trochę się naczytałem wątków i wpisów i na koniec uznałem, że najlepiej będzie spytać mądrzejszych od siebie.
Wątek jakich wiele – uprzejma prośba o wyrażenie swoich opinii i udzielenia rad z zakresie poprawy jakości działania LTE.

Zacznę od tego, że poza tym, że mój leciwy modem E3276 zaczyna powoli niedomagać i wymaga codziennych restartów, na samo LTE nie narzekam, od 1,5 roku korzystam z T-Mobile.
Modem E3276 wspomagam anteną https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html skierowaną na maszt Jeżewicach.
maszt_jezewice.JPG
Na takim zestawie osiągam wyniki jak niżej i do tej pory na wiele więcej nie liczyłem, bo mam czapkę od góry na 20Mbit/s.
speedtest_stacjonarny.JPG
Teraz muszę zmierzyć z wymianą modemu na router i z wielu wypowiedzi wynika, że jedyny rozsądny kierunek to B818 (aka. Huawei 4G Router 3 Prime (kat. 19)).

Pytanie, które mam to czy Waszym zdaniem powinienem próbować pozostać w T-Mobile, czy skręcać w kierunku PLAY. Pomijam kwestie dostępności urządzeń, zawartości pakietów, itd. chodzi mi jedynie o kwestie związane z zasięgiem i jakością sieci operatorów w mojej okolicy.

Zrobiłem dzisiaj kilka testów ich wyniki poniżej, starałem się pomijać LTE800.

PLAY przed domem z poziomu ziemi, takie trzy testy udało mi się wykonać.
play_ziemia_1.jpg
play_ziemia_2.jpg
play_ziemia_3.jpg
PLAY przed domem z poziomu ziemi, inne konfiguracje, które udało mi się na chwilę złapać, ale trwały zbyt krótko, żeby zrobić speedtest.
play_ziemia_inne_1.jpg
play_ziemia_inne_2.jpg
Play na dachu, na wysokości obecnej anteny (nie byłem wstanie złapać Nowej Bukówki, zakładam, że ze względu na drzewa, od zachodniej strony).
play_dach_1.jpg
T-Mobile na dachu.
tmobile_dach_1.jpg
TMobile na dachu, inne konfiguracje, które udało mi się na chwilę złapać, ale trwały zbyt krótko, żeby zrobić speedtest.
Sądzę, że ostatni test pokazuje to co kiedyś udało mi się ustalić, że z dokładnością do kliku stopni znajduję się dokładnie pomiędzy celami na tym maszcie.
tmobile_dach_inne.jpg
Z góry dzięki za pomoc i Wasze opinie.
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

Ktoś? Coś?
Naprawdę muszę coś zrobić. Praca z domu staje się utrudniona, jak w środku spotkania trzeba robić przerwę na restart "zestawu internetowego".

Proszę o pomoc.
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

Naprawdę nikt nie jest w stanie podzielić się swoim komentarzem?
Jest tak beznadziejnie w moje lokalizacji, czy jakiś danych zabrakło w moich testach, że uniemożliwiają wstępną analizę?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: matek451 »

Stacaj NetWorks Jeżewice to agregacja LTE2100+1800+800, masz antenę 1800-2100MHz więc logicznym wyborem byłby B535 i agregacja lte2100+1800 na nim ale tez co dziwne podobne parametry z takiego samego BTS-a w Pniewach. Play raczej tylko BTS Nowa Bukówka daje jakies nadzieje na dobre transfery bo to stacja z 4 CC CA, sprawdziłbym ją z anteną którą masz ustawiając na ten kierunek.
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

Matek bardzo dziękuję.
W między czasie przejechałem się pod dwa najbliższe maszty (Jeżewice - Tmobile/Networks i Many - Play) i zrobiłem testy, nie udało mi się złapać na żadnym agregacji (przynajmniej w bliskiej - kilkaset metrów - odległości).
Nie miałem przy sobie karty T-Mobile, więc testy Jeżewic zrobiłem na pomarańczowej karcie.
Przyjmuję, że podobne wyniki powinien osiągać na nim T-Mobile skoro to maszt Network. Prawda?

Na podstawie tych testów najbliższy jestem, jak sugerujesz, pozostania na tym maszcie z T-Mobile. Zakładam, że B818 w mojej lokalizacji to przesada, przynajmniej do czasu, gdy w okolicy nie pojawi się LTE2600.
Twoja sugestia o B535 jest bardzo cenna, poszukam go pewnie na rynku, przynajmniej na testy.
I wtedy dla spokoju sumienia sprawdzę jeszcze Play z BTS Nowa Bukówka.

Many - PLAY testy spod masztu.
play_maszt_1800.jpg
play_maszt_2100.jpg
Jeżewice - Networks/Orange testy spod masztu.
orange_maszt_1800.jpg
orange_maszt_2100.jpg
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

Witajcie,
minęło trochę czasu, dojechał do mnie B535 i nowa antena Cybertech 15dbi na 1800-2100 z krótszymi kablami (poprzednią uszkodziłem przy pierwszych testach - sic!).

Przy okazji pytanie, czy podłączenie anteny main/div ma znaczenie dla routera?
Nie znalazłem odpowiedzi, a z wyników testów po zamianie miejscami przewodów od anteny, też nie jestem w stanie wywnioskować jednoznacznej odpowiedzi.

Załączam nowy zestaw testów i moje przemyślenia.

Testy na T-Mobile Jeżewice (na karcie z limitem 20Mbit i starterze).
W mojej opinii nie są najlepsze, liczyłem na lepsza jakość sygnału i lepsze transfery. Ponowiłem jeszcze testy na starterze, żeby nie było, że limitem jest moja karta abonamentowa, ale wyniki dalej nie są zbyt optymistyczne.
tmobile_1800.jpg
tmobile_2100.jpg
tmobile_18-21.jpg
tmobile_starter_18-21.jpg
Testy Play maszt Nowa Bukówka
Zgodnie z sugestią @matek451 zrobiłem testy z anteną skierowaną na maszt w Nowej Bukówce, sami oceńcie, ale wg. mnie nie są najlepsze.
play_bukowka_1800.jpg
play_bukowka_2100.jpg
play_bukowka_2600.jpg
play_bukowka_1800-2100.jpg
Chyba dotarłem do limitu załączników na post, będę kontynuował w następnym...
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

Play maszt Many
Na koniec wyniki testów masztu Play w Manach. Biorąc pod uwagę pozostałe testy na chwilę obecną to jest mój faworyt.
play_many_1800.jpg
play_many_2100.jpg
play_many_1800-2100.jpg
play_many_2_1800-2100.jpg
play_many_3_1800-2100.jpg
play_many_4_1800-2100.jpg
Martwią mnie czasami bardzo niskie upload'y.
Czy upload jest również agregowany?
Jak nie to czy na Huawei'ach można zdecydować które pasmo ma wykorzystywać do uploadu, w chwili gdy ma wymuszoną agregację 1800+2100?

Mimo wszystko jestem prawie przekonany, aby przejść na Plany i maszt w Manach, na podstawie powyższych testów wydaję się to najlepszą opcją w mojej lokalizacji.
Co sądzicie?
3do18
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-10-20, 07:54

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: 3do18 »

proszę napisz, z jakiej aplikacji są te screeny ? (białe tło) - Marek
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

w pierwszych postach to screeny z NetMonster, a w np. ostatnim to HManager (jest jeszcze aplikacja huaCtrl, która ma podobne funkcjonalności).
mareczek82-1982
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2024-02-19, 15:04

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: mareczek82-1982 »

@qzabi nie wiesz może jaki operator będzi ena nowo wybudowanym maszcie w Zarębach?
qzabi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-08-18, 19:30

Re: LTE Zaręby - prośba o pomoc T-Mobile czy Play?

Post autor: qzabi »

@mareczek82-1982 nie wiem, mam jednie poszlaki w kierunku Orange (Networks!).
https://bip.powiat-grodziski.pl/index.p ... z&id=16779
o budowę masztu wystąpiła firma Telecom Infrastructure Assets Poland Sp. z o.o.
na tej bazie trafiłem do: https://www.telko.in/digicos-wybuduje-wieze-dla-orange
wg. KRS Digicos dalej ma 91% w Telecom Infrastructure Assets Poland Sp. z o.o.
a na samej stronie https://digicos.pl/o-nas/ pisze o budowach dla Networks! (Orange + TMobile) ale też Polkomtel.

dalej nie szukałam, dopasuję się. :)
ODPOWIEDZ