Wirtualni na sieci Plusa

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: krychxagg »

Witam.

Jako że nie miałem styczności z wirtualnymi operatorami na Plusie (z samym Plusem nie miałem praktycznie do czynienia). To czy ktoś wie czy Lajt Mobile itp. mają jakieś lejki zakładane na BTS Plusa? Interesuje mnie to bo mam zamiar Babci niedługo wymienić internet z Playa na coś szybszego, zdecydowanie najlepiej na zasięgu Plusa. Sam Plus tani nie jest, tym bardziej że mają niejasny FUP. Lajt Mobile ma fajną ofertę 100+200GB, myślę że w domu moich dziadków to w pełni styka, a nawet nadmiar. Jedynie żeby nie okazało się że ten Lajt Mobile czy inni MVNO mają jakąś blokadę prędkości na masztach Plusa. Ktoś coś wie na ten temat?

Pozdrawiam.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

A sprawdzałeś Plusa u dziadków, zasięg, prędkości?
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: krychxagg »

Tak.
Lokalizacja: 52°29'07.8"N 20°55'31.8"E
Pierwsze miejsce w którym faktycznie Plus zniszczył konkurencję, testowałem 3 karty sim tam: Orange,Play, Plus. Orange i Play wpuszczałem na mój ex-B525 na 1800+800 i wyciągałem 30-40 mb/s (bez anten). Na karcie Plusa zrobiłem tam 1800+2600 i prędkości w granicach 100-150 mb/s również bez anten. Aktualnie problemem z tymi 30mb/s na ich Playu jest to że jak babcia i dziadek w oddzielnych pokojach odpalą Netflixa w FHD to są przycinki momentowe, i ich to drażni. Plus tam wygrywa prędkością i technologią ale niestety niejasny FUP zniechęca, dlatego kminię nad jakimś MVNO tam na ich BTS, ale ciekawe czy Plus nie ma priorytewego transferu czy coś .
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

W tej lokalizacji na B525 w Play nie masz szans na lepsze prędkości bo nie korzystasz z agregacji LTE1800+2100. Plus ma tam wypas i dodaje też 5G 2600MHz. W Lajt po tych 100GB nastapi ciemność czyli koniec internetu, takze tych 200GB w godzinach 1-8, priorytetów raczej nie ma.Umowa jest na czas nieokreślony więc weź i przetestuj i jak cos nie halo to zrezygnujesz.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: krychxagg »

Właśnie spróbuję przetestować tego Lajta, 100GB im styknie na pewno. Zobaczymy te prędkości. Ewentualnie w przyszłości B715 i 900+1800+2600 tam.

Wiesz może czy da się sprawdzić gdzieś czy ten BTS jest łączony radiowo czy już na 5G CR on jest? Bo niedawno kładli tam światłowód, ale czy dostał Upgrade to nie wiem.

Chociaż największym zaskoczeniem było zobaczenie z kartą Plusa na speedtest prawie 150 mb/s. Mocno krytykuje tą sieć zazwyczaj, a tu wyjątkowo mnie zaskoczyli.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

Stacja pewnie na światłowodzie skoro wieszaja tam teraz 5G, to aglomeracja warszawska wiec Plus tam inwestuje. To taka polityka tego operatora, teraz ten rejon ma priorytet stad dobre wyniki Plusa.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: piotrzet »

krychxagg pisze:Właśnie spróbuję przetestować tego Lajta, 100GB im styknie na pewno. Zobaczymy te prędkości. Ewentualnie w przyszłości B715 i 900+1800+2600 tam.

Wiesz może czy da się sprawdzić gdzieś czy ten BTS jest łączony radiowo czy już na 5G CR on jest? Bo niedawno kładli tam światłowód, ale czy dostał Upgrade to nie wiem.

Chociaż największym zaskoczeniem było zobaczenie z kartą Plusa na speedtest prawie 150 mb/s. Mocno krytykuje tą sieć zazwyczaj, a tu wyjątkowo mnie zaskoczyli.
Kupowanie żeby do agregować L900 bez sensu. 5MHz pasma.
Co do zaskoczenia to żadnego tutaj nie widzę. L1800+L2600 w Plusie to tyle co min 3CA u konkunrecji. Gdyby tak wyglądała cała sieć Plus to byłoby dobrze. Jednak tak kolorowo nie jest.
W przyszłości możesz spróbować agregację 3CA ale na Orange/T-Mobile. Tam masz taką stację L800+L1800+L2100 co daje podobne wyniki jak to w Plusie choć jest to troszkę mniej pasma. Ale stacja powinna być też mniej obciążona gdyż do obsługi obszaru jest jeszcze stacja 4CA gdzie w Plusie takiej nie ma.
BKpbO
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2014-06-12, 08:52
Lokalizacja: z forum

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: BKpbO »

matek451 pisze:Stacja pewnie na światłowodzie skoro wieszaja tam teraz 5G, to aglomeracja warszawska wiec Plus tam inwestuje. To taka polityka tego operatora, teraz ten rejon ma priorytet stad dobre wyniki Plusa.
W końcu nie marudzisz na Plusa.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: onken »

A pozostała część Polski leży i kwiczy ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

Nie jest tak źle, teraz u mnie https://www.speedtest.pl/wynik/258871400 , na LTE1800 ale stacja dostała pozwolenie na FDD LTE2600 wiec może kiedyś się doczekam i stacja dołaczy do tych obecnie 9 działających na tym paśmie w Łodzi.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: piotrzet »

No 9 stacji z min 40 MHz na Łódź to faktycznie powalająca ilość
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: patryk7588 »

Matek, pojeździłeś po mieście i wyłapałeś 9szt?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

Wierzę w dane kolegów z btsearch.pl, a nawet jak jest kilka więcej to co to zmienia? Czerwcowy wysyp pozwoleń w Łodzi wcale nie oznacza ze te stacje już mają LTE2600.To typowo pojemnościowe pasmo LTE więc jego obecność na większości stacji miejskich powinna być chyba oczywista od dawna. Skoro wiesz lepiej to podaj ile działających stacji bazowych w Łodzi ma Plus i na ilu z nich działa FDD LTE2600? Jeden uparty miłośnik Plusa z mojego miasta regularnie pyta się o stację w okolicach Rzgowskiej w oczekiwaniu na LTE2600 i jeszcze się nie doczekał ale cierpliwy jest i zycia bez Plusa sobie nie wyobraża choć konkurencja od dawna ma w tej okolicy full wypas.
BKpbO
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2014-06-12, 08:52
Lokalizacja: z forum

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: BKpbO »

I jak zwykle :rotfl:
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: patryk7588 »

Niech sobie kupi router 5G pod pasmo N41 :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

Fakty dla Plusa w Łodzi sa bezlitosne czy to ci się komuś podoba czy nie, liczba stacji z dostępem do agregacji na 40MHz pasma jak na takie miasto jest śladowa, z liczbami sobie nie podyskutujecie, te są bezduszne. Nie zmieni tego też 5G n41 oparte o kilkanaście stacji bazowych z punktowym zasięgiem. Routera 5G nie mam potrzeby kupować bo nie zamierzam zmieniać miejsca zamieszkania tylko dla zasięgu 5G Plusa.Póki co sieć LTE Plusa odbiega zdecydowanie od tego co oferuje w Łodzi konkurencja więc krytyka jest jak najbardziej uzasadniona bo nie ma za co go chwalić w tej kwestii, przekłada się to zresztą na kiepskie działanie tego operatora, szczególnie w szczycie internetowym i tragiczne, coraz niżej spadające prędkości na DL. Brak pojemności na stacjach bazowych odbija się użytkownikom czkawką a operator w tej kwestii nie podjął stosownych działań przez wiele lat.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: piotrzet »

Który ten co jest w cenie 2x wyższej niż u konkurencji do tego w starej wersji?

matek451
Nie poda Ci liczby stacji, bo nie wie. Tak jak nie wie ile takich stacji odpalonych jest w Polsce ;)
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: patryk7588 »

Nie ma potrzeby zmiany miejsca zamieszkania. :-)
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: atento »

matek451 pisze:Nie jest tak źle, teraz u mnie https://www.speedtest.pl/wynik/258871400 , na LTE1800 ale stacja dostała pozwolenie na FDD LTE2600 wiec może kiedyś się doczekam i stacja dołaczy do tych obecnie 9 działających na tym paśmie w Łodzi.
U mnie jest przyzwoicie :D 1800+2100 ponad 100Mbps całą dobę i co z tego jak ping kulawy..
Wiesz dlaczego? Bo nikt dziadowskiego plusa nie używa ;) ledwo parę osób za to zapchali playa i wieczorami www potrafi zamulać :ok: wczesniej zapychali orange.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: piotrzet »

2100? Na ilu MHz?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

100Mb/s to ja w Plusie u siebie nigdy nie zobaczyłem, ale skoro Patryk uważa ze mam sie nie przeprowadzać to pewnie LTE2600 się kiedyś doczekam a stacja dostanie wreszcie dosył na światłowodzie.
Plus to jest takie zjawisko i fenomen trudny do wytłumaczenia, sieć kulawa, działa wolno a klientów przybywa. Doświadczam na własnym podwórku, sąsiedzi wierzą w reklamy z Majewskim a nie w fakty i liczby, cieszą się z kilku Mb/s , nie zdają sobie sprawy ze internet mobilny może działać 20 razy szybciej tylko nie z Plusa.
BKpbO
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2014-06-12, 08:52
Lokalizacja: z forum

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: BKpbO »

Już wszystko wraca do normy...
nie 20x szybciej, a 1-2 Mbps szybciej.
Speedtest: https://www.speedtest.pl/ranking/lte/wo ... pien-2020/
RFB: https://www.rfbenchmark.eu/ranking-rfbe ... pien-2020/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

A co mnie obchodzą takie speedtesty? Ja mam stacje wszystkich operatorów pod nosem, liczą się dla mnie prędkości uzyskiwane w mojej lokalizacji, Plus wieczorami kilka Mb/s to pełnia szczęścia, konkurencja https://www.speedtest.pl/wynik/257461997 , Orange około 100Mb/s. Ale nie ma się co dziwić bo Plus to archaiczny BTS z LTE1800+900 z wolną radiolinią a inni full wypas na 4 pasmach z bajerami i światełkiem na dosyle.Czekam teraz na podobne rozwiązania w wykonaniu Plusa, pozwolenie na B7 się pojawiło więc pewnie kiedyś je odpali bo lokalizacja przytkana na maksa.
BKpbO
Stały użytkownik forum
Posty: 127
Rejestracja: 2014-06-12, 08:52
Lokalizacja: z forum

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: BKpbO »

Więc dopisuj do swoich wypowiedzi - że sytuacja dzieje się na twoim podwóreczku, z którego się nie ruszasz :rotfl:
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: piotrzet »

BKpbO
Bierz pod uwagę to, że średnie speedtesty są z różnych urządzeń często nie obsługujących 4CA, MIMO 4x4, 256QAM. Przypominam, że w Plusie masz na 2CA to co u innych na 3CA. Gdyby testy wyglądały tak, że są na samych flagowcach ze specyfikacją jak wyższe to różnica nie jestv 1-2 Mb/s a ponad 20 Mb/s. Przykładowo taki T-M na flagowcach ma średnie prędkości ponad 60 Mb/s, a Plus nie ma nawet 40 Mb/s. I tak samo wygląda porównanie z Orange czy Play.
Plus jest to najsłabsza, (2CA najczęściej na 25 MHz) najmniej rozbudowana i najgorsza sieć w Polsce i takie są fakty, a to, że w niektórych lokalizacjach wypada lepiej to niestety wiosny nie czyni jak się to mówi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: wojteks »

Dla większości osób przeglądających internet prędkości powyżej 15-20Mbps nie są konieczne, minimalne pingi także nie mają większego znaczenia. Natomiast dla kilku procent użytkowników chwalenie się prędkościami i pingami to jak woda i powietrze potrzebne do życia.

Nie backupuję interentu, nie zasysam nałogowo seriali/filmów/torrentów więc licytowanie się mam 10/20/40/60/500Mbps nie ma dla mnie żadnego znaczenia (jak i dla wspomnianej większości).

Owszem, pewnie jest wiele miejsc pokrytych tylko LTE800/900 i wtedy prędkości są niskie/bardzo niskie i te osoby mogą być niezadowolone ale to niezadowolenie też wyraża tylko kilka procent. Sieć budowana jest dla wszystkich i dla nich też jest marketing, jakieś małe grupy którym słabo działa nie są istotne z punktu widzenia operatora.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: piotrzet »

Ale wiesz o tym, że w Plusie jest pełno lokalizacji w których nawe 2-3 Mb/s nie osiągniesz?
Wiadomo, że nie chodzi o to żeby mieć te 200-300 Mb/s ale przynajmniej 15 Mb/s. Im niższa średnia pomiarów oznacza, że tym więcej pomiarów jest bardzo słabych, a fakty są też takie, że sieć Plusa porównując do innych jest najsłabsza.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: matek451 »

@BkpbO to podwóreczko to z satelitami miejskimi ponad 1 min ludzi, na tym podwóreczku jak Plus zakręci sie koło 10-20Mb/s to jego uzytkownicy mają święto. Nie jest też przypadkiem ze najwięcej problemów z prędkościami maja użytkownicy Plusa/CP, operator chwali się 1,2PB danych przewalonych w 2019 roku a sieć w 80% oparta o 25MHz pasma w agregacji LTE1800+900 przy takim ruchu musi klękać https://www.speedtest.pl/wynik/259011851 , fizyka ma swoje prawa.
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: patryk7588 »

:facepalm:
Czytam i mam ubaw, jak zwykle.
Interweniujcie w speedtest.pl i innych tego typu portalach że oszukują w żywe oczy, dwóch specjalistów orzekło, że Plus jest 20x wolniejszy a ich rankingi są zakłamane skoro tam różnica wynosi kilka Mbps.
Piotr Zet jest znany z ośmieszania się na wielu portalach, myślę że powinieneś rozpocząć teraz krucjatę anty speedtest.pl i tego typu portale. :rotfl:
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wirtualni na sieci Plusa

Post autor: piotrzet »

Ośmieszasz to się jak zwykle ty.
Brak podstawowego pojęcia co to jest średnia arytmetyczna, a zabierasz głos. Każdy wie, że jesteś fanatykiem Plusa ale naprawdę żeby takich podstaw nie wiedzieć to już ośmieszanie się do potęgi n.
Rankningi ogólnie nie są zakłamane to nic innego jak średnia prędkości, ale na tej podstawie nie ocenia się sieci, bo ograniczeniem w uzyskiwaniu max prędkości jest terminal. Ale co ty możesz o tym wiedzieć.
Gdyby Plus nie odstawał od innych to średnia na flagowych urządzeniach również byłaby kilka Mb/s niższa, a nie ponad 20 Mb/s. Także kompromitować to widać się ty lubisz. Zresztą jak zwykle albo kompromitacja albo obrażanie innych no ale cóż jak nie ma się rzeczowych argumentów to tak właśnie jest ;)
ODPOWIEDZ