Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
izyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-06, 19:27
Lokalizacja: slaskie

Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: izyk »

Witam

Potrzeba: jakikolwiek internet byle możliwe było spotkanie przez Teams z kilkudziesięcioma osobami + udostępnienie ekranu.
Miejsce: jak na mapie, żółta kropka.
Problemy: najbliższy nadajnik ale jest za lasem. Las tuż przy domu. Wpływ ogromny. Ledwo działa zasięg komórkowy, o zasięgu danych nie wspominam. raz działa, raz nie, trzeba latać po domu. Kondygnacja nic nie zmienia, wyjście na zewnątrz też za niewiele nie pomaga. Nie wchodziłem na dach ale domyślam się, że to jedyna jakaś sensowna opcja (wysokość 7-8m).

Komórka łączy się z nadajnikiem plusa tym za lasem lub play 3,5km. Siła sygnału -113 do -110dBm. H+, często EDGE, 4G okazyjnie jak dobrze zawieje. Jeszcze dokładnie sprawdzę czy to są te BTSy.
Generalnie w domu nawet jest problem z połączeniem komórkowym.

Planuję założyć antenę na kominie. Tylko nie wiem na co się nastawić. Jaki operator, który będzie najefektywniejszy, najbardziej opłacalny. Zależy mi raczej na taniości, jakiś pakiet danych np. 10GB do wykorzystania na 3-6 miesięcy. Więcej chyba nie potrzebuję. Przez komórkę udaje mi się w miesiącu wykorzystać nie więcej niż 1GB.

Nie wiem czy jakiekolwiek pomiary na komórce mają w tym przypadku sens jeśli nie zrobię ich na wysokości planowanej anteny.
mapa.jpg
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: doqtor »

Sprawdź play na dachu. Zainstaluj netmonster https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl porób testy i wrzuć screeny z netmonstera i speedtesty.

Na twoim miejscu sprawdziłbym ile danych zjadają teamsy bo 10GB może okazać się zdecydowanie niewystarczające nawet na miesiąc zwłaszcza przy udostępnianiu ekranu.
izyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-06, 19:27
Lokalizacja: slaskie

Re: Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: izyk »

Dzisiaj sprawdziłem i średnio Teams potrzebuje DL/UL 512kbps/224kbps przy założeniu, że częściej ja udostępniam. Jednak zakładam, że jak ktoś będzie udostępniał to UL może być większy. Z zapasem wydaje się, że minimum to 1/0.5 Mbps powinno być.
Miesięcznie 10GB może być tak na styk lub za mało.

W nadajników, z którymi mi się łączy:
1. LTE Play ale tylko poza oknem na piętrze i jak dobrze ustawię telefon. Nadajnik Play oddalony o 3,5km. LTE 1800
2. UMTS Play w domu na piętrze. Nie znajduję w bazie tego nadajnika ale chyba to jest ten sam i UCID wnioskuję, ze to jest UMTS900.
3. UMTS Orange. Nie znajduje nadajnika w bazie. Domyslam się, ze to jest ten oddalony o 3,8km bop tylko tam jest UMTS. Czestotliwość chyba 900.

Spróbuję porobić testy tylko ciężko będzie wejść na dach. Zobaczę czy na strychu przez kratkę wentylacyjną będzie w miarę (dach z ceramiki). Okna na strychu nie mam.
btsy.jpg
izyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-06, 19:27
Lokalizacja: slaskie

Re: Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: izyk »

Pomiar na zewnątrz, na wysokości ok. 2m poniżej poziomu komina. Na dach nie mam jak wejść w tej chwili.
Wymuszone lte.
Pomiar telefon w pozycji poziomej. Przy pionowej sygnał spada do -112dBm
Screenshot_20201019-221810.jpg
izyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-06, 19:27
Lokalizacja: slaskie

Re: Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: izyk »

Nadajnik, z którym się łączę, ma 800, 1800, 2100 i 2600. Zawsze łączy się tylko z 1800. Czy jest możliwość wymuszenia pasma na androidzie z cortex A53 (ASUS Zenfone 3)?

Za jakiś czas będę miał możliwość przetestowania karty play z modemem E3372 więc prawdopodobnie będę mógł przetestować wszystkie pasma.

Tak w ogóle czy w play działa agregacja pasm? jeśli tak to jest szansa by na to liczyć w mojej lokalizacji?

Jeśli miałbym później inwestować w sprzęt. Na pewno długość kabla od anteny na strych wyniesie ok. 3m. Obliczyłem tłumienność. Około 2dB dla H155, 1dB dla H1000 przy 2400MHz razem z wtykami ( https://www.bestpartner.pl/index.php?d=kstrat ). Mógłbym natomiast zamontować modem tuż przy antenie, wtedy kabel miałby 20-30cm. Tłumienność wyniosłaby ok. 0.6/0.4dB odpowiednio.
Czy w takim przypadku jest sens umieszczania modemu przy antenie?

Rozwiązania są takie:
1. IDU ODU 300. Router daję na strychu a potem skrętką do komputera. Z WiFi raczej bym nie korzystał. W domu mam instalację skrętką a ze strychu doprowadzony kabel w centralne miejsce w domu gdzie można sygnał rozgałęzić i udostępnić po wifi.
2. Modem USB (np. E3372) zamontowany przy antenie i przedłużaczem usb (3m) podłączony do routera na strychu lub do miejsca centralnego w domu (4,5m)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: wojteks »

Rozwiązanie 1 to słaba opcja tylko w CP/Plusie.
Rozwiązanie 2 to zabytkowy modem.
Obydwa rozwiązania na dziś baaaardzo słabe.
To już lepiej B535 kupić i mieć przynajmniej możliwość agregacji 2 pasm.
Nie pomagam na PW!
izyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-06, 19:27
Lokalizacja: slaskie

Re: Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: izyk »

Dlatego też zapytałem czy wszędzie jest możliwa agregacji w play (możliwa w sensie czy dany bts umożliwia a nie czy w mojej lokalizacji sygnał będzie umożliwiał oraz czy to zależy od oferty operatora). Jeśli nie to sensowne wydaje się pójście po taniości jeśli chodzi o sprzęt.

Dodam, że modem byłby na strychu więc nie wykorzystałbym jego możliwości. Ale chyba nawet nie ma modemów a'la usb czyli tylko gniazdo sim, 2 x antena + 1x wyjście skrętka a później doprowadzić w centralne miejsce i router wifi + rozdzielenie skretką.

Druga rzecz to kwestia czy modem przy antenie. Jeśli tak to jestem świadomy, że chyba już się nie rozwija modemów usb i chyba nie ma takich modemów z agregacją. Modem usb łatwiej umieścić w jakiejś puszce przy antenie.

Zrobię testy na wszystkich pasmach to wtedy zobaczymy. Bo może faktycznie teraz to trochę bez sensu gdybać bo nie wiadomo czy agregacja ma szansę zadziałać a to wpłynie na wybór anteny i dopiero wtedy będzie można określić czy długość kabla będzie miała istotny wpływ na poziom sygnału.
izyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2012-03-06, 19:27
Lokalizacja: slaskie

Re: Operator + sprzęt - Tuszyn rogatki wieś ;)

Post autor: izyk »

Przypadkiem dostałem modem e5573. I miłe zaskoczenie. Działa w domu na LTE800, jak wystawię za okno to 1800-2100 nawet sensownie. Porobię dokładne testy prędkości i sygnału ale wygląda na to, że 5-10MBps wyciągnie, zadowalająco by działał Teams.

I co mnie zaskoczyło. Telefon ledwo łapie H+ na tym samym nadajniku (Virgin mobile) a po przełożeniu karty do routera bez problemu LTE. Czy odbiorniki (pseudo anteny) w smartfonach są aż tak kiepskie? Telefon to ASUS Zenfone 3 Max. Wiem, że nie ma B20 (LTE800) ale na zewnątrz na 1800 poziom sygnału jest o ok -8dBm słabszy od routera a speedtest 0,5Mbps zamiast 5-10.
ODPOWIEDZ