Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Witajcie
Od kilku lat mam internet stacjonarny T-Mobile. Umowa już jest na czas nieokreślony, bo nie podpisywałem nowej z racji kłopotów z działaniem neta. Na początku było naprawdę różowo. Internet 20Mbit/s, bez lejków i działał świetnie. W sypialni mogła śmigać telewizja z Playa, w salonie Netflix i nic złego się nie działo. Miałem wykupiony NBA League Pass i również oglądałem streamy bez zacinek. Do czasu... Jesienią ubiegłego roku zaczęły się problemy ze stabilnością łącza. Czasem wszystko chodziło super, czasem był problem, by na zwykłą stronę wejść z telefonu po wifi. Dyskusje z BOK-iem niewiele wniosły i problemy są coraz większe. Gdy zobaczyłem, że na sąsiednich wioskach puszczają światłowód, o mało nie posikałem się z radości. Niestety do mojej nie doszli. Szukam więc rozwiązania. Antena zewnętrzna chyba niewiele pomoże. Alternatywny operator LTE? Dostawca internetu radiowego?
Mój router to Huawei B525s
Współrzędne mojej wioski to: 50°56′19″N 21°46′44″E / 50,938611 21,778889
BTS od T-Mobile w zasięgu wzroku.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: matek451 »

A czego się spodziewałeś biorąc ofertę bez limitu od operatora który w tych stronach nigdy nie miał infrastruktury aby świadczyć taki internet, ponosisz konsekwencje niewłaściwego wyboru operatora. Za wiele to tym nie zrobisz bo normalne BTS-y NetWORKS są w Wólce Tarłowskiej i Annopolu, czyli z agregacją LTE2100+1800+800.
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Wyboru to ja żadnego normalnego nie miałem. Poza T-Mobile i Play to był tu problem nawet z zasięgiem telefonu. Do tych normalnych BTS-ów z agregacją pasm i tak mam za daleko (przynajmniej wg map zasięgu Orange)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: matek451 »

Jak jest Play zasięg Play to masz wybór, stacje z gołym LTE800 jak ta w Słupii Nadbrzeznej nigdy nie była w stanie obsłuzyć klientów ORANGE i T-MOBILE na normalnym poziomie tak samo jak Biedrzychów, NW ma około 1500 takich BTS-ów.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: radius »

SosnowyPatyk pisze:... mam internet stacjonarny T-Mobile...Mój router to Huawei B525s...
Ale to chyba raczej nie na tym sprzęcie? Chyba, że to nie stacjonarny, a mobilny.

Jeśli masz widoczność to gadaj z jakimś znajomym. Niech bierze, np. 300 Mb/s po szkle w sąsiedniej miejscowości i stawiajcie most. Dzielcie rachunek na pół i czekaj aż projekt dojdzie do Ciebie.

Ps. Kto kładzie te światłowody? I z którego konkursu POPC?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Źle to nazwałem - mobilny domowy ;)
Światłowody kładzie Nexera. Po kontakcie z nimi, czy mają jakieś plany rozbudowy sieci o kolejne miejscowości, przekierowali mnie do zestawienia w Excelu, które mają na stronie, ale nic ponadto, co zbudowali tam nie było.
Jeśli się dobrze dokopałem to POPC.01.01.00-26-0119/17
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Matek pytanie do Ciebie. Piszesz o BTS-ie z agregacją w Wólce Tarłowskiej. W linii prostej mam do niego 7 km. Czy kierunkowa antena zewnętrzna jest rozwiązaniem, by łapać sygnał z tamtego bts-a?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: matek451 »

Wymuś na B525 samo LTE1800 , wystaw go za okno i zobacz co pokaze HManager.
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Porobiłem zrzuty ekranu z HManagera.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: matek451 »

Ten test to na zewnatrz, oprócz LTE1800 to wszystko gołe LTE800 z Słupii Nadbrzeżnej, LTE1800 z Wolki Tarłowskiej na jakiś szczątkach sygnału, czyli w 100% potwierdzone co napisalem, brak testu na Lte2100.
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Testy z routerem w oknie. Wrzucam 2100. To jeszcze jakiś inny bts złapało?
Skoro łapię pasmo 1800 szczątkowo z Tarłowa, to antena zewnętrzna pomoże?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: matek451 »

To też Wólka a sygnał na LTE2100 podobny do LTE1800, antena o duzym zysku na 1800-2100MHz poprawi go o jakieś 10-12dBi ale będzie co najwyzej słaby, na B525 skorzystasz albo z LTE1800 lub z LTE2100 bo B525 tych pasm nie agreguje, sprawdź w terenie w stronę Wólki na telefonie jak dziąła ja pasma pojemnościowe LTE, zbliżaj się do BTS-a i sprawdź kiedy pojawi się na telefonie LTE1800 lub Lte2100 w aplikacji NetMONSTER, sprawdzź prędkości, pokaż screeny z aplikacji. To jedyny sposób aby sprawdzić czy warto inwestować w antenę i wymusić LTE2100/1800 z Wólki,
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

W środę dzień wolny, więc potestuję i wrzucę screeny. Jeśli będzie szansa na jakąś poprawę to zaryzykuję antenę, ewentualnie dorzucę router z agregacją pasm. Dzięki ;)
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Ja to już im więcej czytam tym mniej wiem. Zainstalowałem NetMonstera, pojechałem w stronę nadajnika, ale 1800, czy 2100 łapało jako Orange. T-Mobile nie łapało w ogóle. Zmieniłem więc w telefonie sieć z automatycznej na Play(T-Mobile LTE) i wtedy nawet pod samym BTS-em stojąc, miałem T-Mobile HSDPA 900. Przestaję to ogarniać, choć i tak mało ogarniałem. Zmieniłem więc znów na auto i wracając znów jakieś inne nadajniki mi wykrywało itd. Podstawowe pytanie jest takie, czy istnieje roaming LTE, dzięki któremu mając T-Mobile mogę korzystać z lepszego nadajnika np. Orange/Play/Plus? Czy nie? Bo jeśli tak, to jedyne co, to nadajniki Play w najbliższej okolicy pokazywały się na NetMonsterze.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: piotrzet »

Play ciągle ogranicza RK. Więc nie ma się co dziwić, że do niektórych sieci nie ma wcale wstępu albo jest ograniczony. Zależy ci na dobrym internecie w określonej lokalizacji weź potestuj i sprawdź który jest najlepszy, a nie licz na RK od Play.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: matek451 »

A na ..j ma RK w Play jak on ma do wyboru 3 stacje bazowe Play, Bronisławów sprawdził w agregacji LTE1800+2100 2 km od domu, to stacja z 3 CC CA, 500m od domu zalogował się na BTS w Annopolu i tu agregacja z lte1800 jako podstawowe a stacja z 4CC CA 5GR na swiatełku a do kompletu taka sama w Ożarowie. NW w tamtych stronach to jest jedno wielkie nieporozumienie.
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

No dobra, ale dalej nie wiem, mogę czy nie mogę skorzystać z BTS-ów Playa, korzystając z usługi t-mobile? Bo zależy mi na tym, by pozostać w ofercie bez limitu. W Play maksymalny pakiet to 500 GB. Jak patrzę po fakturach, gdy jeszcze działał mi net przyzwoicie, to średnio po 2-3 TB wykorzystywałem miesięcznie. Ostatnio 1,2-1,7 TB. Co począć?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: wojteks »

Nie, tylko Play ma roaming krajowy w taryfach głosowych. Reszta operatorów i taryfy internetowe Play działają na zasięgu własnym lub własnej grupy kapitałowej.
Nie pomagam na PW!
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: astroneb »

SosnowyPatyk pisze:No dobra, ale dalej nie wiem, mogę czy nie mogę skorzystać z BTS-ów Playa, korzystając z usługi t-mobile? Bo zależy mi na tym, by pozostać w ofercie bez limitu. W Play maksymalny pakiet to 500 GB. Jak patrzę po fakturach, gdy jeszcze działał mi net przyzwoicie, to średnio po 2-3 TB wykorzystywałem miesięcznie. Ostatnio 1,2-1,7 TB. Co począć?
Zostaje jeszcze opcja dla osoby prywatnej 1 TB za 200 ZŁ miesiecznie
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: Anil321 »

To bardziej się opłaca wziąć 2x 500GB ze sprzętem + sprzedać jeden router;p
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: krychxagg »

Kombinuj z łapaniem zasięgu T-Mobile dookoła domu. Tylko oni w ofercie dla firm mają normalny No-limit, ewentualnie zostawisz aktualną ofertę. W Playu za taki transfer danych jaki masz aktualnie zapłacisz krocie. Wyjdź jeszcze z routerem na dach jeśli masz taką możliwość, jeśli zejdziesz poniżej 120 dBm na 1800 albo 2100 to będzie sukces, bo wtedy możesz dobrać antenę zewnętrzną, zyskać sygnał i zakupić wtedy B535 do agregacji 1800+2100. Grunt to konsekwentnie poszukać sygnału T-Mobile na twojej posesji.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
SosnowyPatyk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2020-11-02, 21:38

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: SosnowyPatyk »

Przy wewnętrznej antenie w routerze i łapaniu LTE na paśmie 800 miałem w domu tak:

Obrazek

Założyłem zewnętrzną antenę od Cybertecha: https://www.cybertech.com.pl/p162,anten ... -b715.html
Parametry sygnału i tak fatalne:

Obrazek

O dziwo jednak prędkość neta się poprawiła.

Obrazek

Antena jest na balkonie. Jakbym się nie bał, że zrobię z anteny piorunochron to jeszcze bym wyżej na dachu założył i może poprawiłbym parametry.

Co ciekawe, zamiast w stronę nadajnika w Tarłowie, skierowałem ją na próbę w różne inne miejsca i na skierowaniu na blachodachówkę, centralnie na dom, SINR lepszy, DL w dzień również, wieczorem jednak się pogorszyło. BTS ENBID to 486934, LongCID 124655129 - na pewno to nie ten Tarłowski.

Nie wiem, co jeszcze próbować. Antena wyżej, router z agregacją?
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Problem z LTE od T-Mobile, przesiadka?

Post autor: doqtor »

Antena wyżej, moc sygnału bardzo słaba.
ODPOWIEDZ