48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borsuk666
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-12-27, 17:20

48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: Borsuk666 »

Czołem, mieszkam jakies 150 metrów od nadajnika T-mobile Jasienica Dolna (wspolrzedne 50,502778,17,503889). Do tej pory mialem LTE z T-mobile, max 20Mbit, z modemem Huawei B525s. Było ok, ale niedawno zapragnąłem oglądać TV w 4K, a co za tym idzie - potrzebowałem lepszego łącza. Nie wypowiedziałem jeszcze starej umowy, ale wziąłem do testów umowę z Orange dla firm, 999GB miesięcznie, bo testy GSM były bardzo obiecujące.

Niestety już po kilku dniach widzę, że najprawdopodobniej bede potrzebował nowego modemu, bo bez agregacji dwoch pasm chyba sie nie obejdzie by osiagnac fajne wyniki. Jeszcze przed swietami, we srode o 18.00 mialem DL rzedu 40Mbit, a teraz ciezko osiagnac nawet 20 Mbit. Poczekam jeszcze z testami na okres poswiąteczny. Wiem, ze to nie do konca wlasciwe forum, ale czy chcac agregowac 2 pasma LTE - H B535 to najtansza opcja?

No i główne pytanie - czy zostać w tej lokalizacji przy Orange, czy jednak cos innego? Pracuje zdalnie i potrzebuje minimum 300Gb transferu miesiecznie. Zalaczam screeny z telefonu (w trakcie testu redkosci) oraz z modemu

Obrazek

Obrazek

Obrazek
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: krychxagg »

Według Btsearch w okolicy maszt NS! i Playa, ponoć i tak tylko 800+1800 tam jest więc B525 póki co styka do agregacji tych pasm. Pobierz HManager i wymuszaj pasma aby zobaczyć czy może ktoś nie odpalił tam nowych pasm. Również przetestuj Playa i pokaż nam wyniki Speedtestu i Netmonster/HManager. Orange klasycznie ma niejasny FUP, obejrzysz film w 4K i mogą wrzucić ci następnego dnia lejek prędkości już. Dla firm T-Mobile ma prawdziwe bez limitu, a Play ma ofertę 500GB. Testy Playa pokaż też, a także sprawdź jak chodzi aktualnie T-Mobile na speedtest rano i wieczorem.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: ktry »

Testy testami, ale chyba stabilne 20 mbita spokojnie wystarczy do 4k.
VAHANARA

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: VAHANARA »

ktry pisze:Testy testami, ale chyba stabilne 20 mbita spokojnie wystarczy do 4k.
Optymistycznie starczy, ale wszystko zależy od fps, kompresji i kodeka - pełne 4kp/60fps to do 70Mbps, nie wspominając o HDR, bo byłoby jeszcze o 1/4 więcej... ;)
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: krychxagg »

Do komfortowego 4K moim zdaniem 40/50 mb to takie minimum. Na 20 mb jakoś tam obejrzysz coś, ale wlicz buforowanie i też nie najwyższą jakość materiału, jak wspomniał kolega wyżej. Druga sprawa to zużycie transfery, Orange po filmie 4K może ci wrzucić lejek, a w Playu to te 500GB nie starczy ci jak dużo tych filmów pooglądasz, wtedy zostaje T-Mobile dla firm który ma No-Limit bez FUP.
Pytanie jak T-Mobile będzie stał z prędkością. Dlatego kup starter T-Mobile bez ograniczenia prędkości, wymuś w HManager agregację 800+1800, i zrób speedtesty rano i wieczorem.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: wojteks »

Przecież sensownych filmów w 4K jest mało, bardzo mało ale co kto lubi.
Nie pomagam na PW!
Borsuk666
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-12-27, 17:20

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: Borsuk666 »

Dzieki za odpowiedzi. Oglądam sporo YT, a tam materiałów w 4K jest juz całkiem dużo. Jednak miedzy 2160p a 1080p jest gigantyczna roznica, nawet biorac pod uwage, że mam jeden z tańszych telewizorów 4K :) Na YT wystaczy 25Mbit do płynnego obrazu i stabilnego bufora - sprawdzałem "statystyki dla nerdów" ;-) Oprócz tego mogę tez korzystać z Netflixa czy Amazon Prime, tam też sporo nowych materiałów jest w 4K.

Na razie nie widze lejka w Orange - było spowolnienie świateczne, spowodowane chyba właśnie świętami, teraz w środku tygodnia rano miałem 60Mbit, a o godzinie 13.00 - około 40Mbit. Pasmo wymuszone 800+1800. W najblizszych dniach kupie startery Play i Tmobile i zrobie kolejne testy. Wreszcie namierzyłem tę oferte T-mobile o ktorej piszecie - "Magenta Biznes Internet L" - mam wrazenie, ze firma stara sie jej nie eksponowac... :) No nic, zobaczymy po testach, na razie dziękuję Wam za odpowiedzi.
Borsuk666
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-12-27, 17:20

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: Borsuk666 »

No i mam juz jakieś wyniki. Playa nie pokazuje, bo wyniki byly za kazdym razem wyraznie gorsze. Skupilem sie na porównaniu T-mobile oraz Orange. Były momenty kiedy obie sieci dawały porównywalne prędkości, lub tez na zmianę jedna byla ciut lepsza od drugiej. W okolo 70% przypadków T-mobile był jednak szybszy.

Obrazek

Przez całe święta net wykorzystywałem dość intensywnie, właśnie pod kątem filmów - lejka nie zanotowałem. Ale jego ryzyko istnieje i to jest argument przeciwko Orange. Dodatkowo, oferta T-mobile daje mi 2 karty SIM, przez co mógłbym włączyc inny telefon za ktory osobno place.
jocer5
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-01-12, 07:00

Re: 48-315 LTE - Orange czy jednak cos innego?

Post autor: jocer5 »

Borsuk666 pisze:No i mam juz jakieś wyniki. Playa nie pokazuje, bo wyniki byly za kazdym razem wyraznie gorsze. Skupilem sie na porównaniu T-mobile oraz Orange. Były momenty kiedy obie sieci dawały porównywalne prędkości, lub tez na zmianę jedna byla ciut lepsza od drugiej. W okolo 70% przypadków T-mobile był jednak szybszy.

Obrazek

Przez całe święta net wykorzystywałem dość intensywnie, właśnie pod kątem filmów - lejka nie zanotowałem. Ale jego ryzyko istnieje i to jest argument przeciwko Orange. Dodatkowo, oferta T-mobile daje mi 2 karty SIM, przez co mógłbym włączyc inny telefon za ktory osobno place.
I na czym stanąłeś
ODPOWIEDZ