Prośba o analize danych

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Witam, zamontowałem anteny wielozakresowe (atk-504 z telkob) do routera huawei b818 i prędkość wzrosła o jakieś 20Mbps, to samo z upload, ale widzę, że sinr w ogóle się nie poprawił. Grzebać coś jeszcze czy zostawić tak jak jest? Zamieszczam fotki przed i po:
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prośba o analize danych

Post autor: key »

Na SINR maja wplyw trzy wielkosci:

1.) sila sygnalu
2.) sila szumu
3.) inteferencje sygnalu

Nr. 1 zmieniasz poprzez polepszenie sygnalu - n.p. przy pomocy anten
Nr. 2 zmieniasz poprzez wytlumienie szumu - zazwyczaj zmieniajac kabel antenowy na lepszy i krotszy
Nr. 3 zmieniasz poprzez pozycje anten - interferencje sa wynikiem odbioru sygnalu z BTS + jego odbic

Sprawdz jaki SINR masz na poszczegolnych frekwencjach - z tego wywnioskujesz czy interesuje Cie rozwiazanie przy pomocy punktu 2 czy 3.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o analize danych

Post autor: wojteks »

Trzeba pamiętać że B818 liczy SINR dla wszystkich anten a nie tylko dla zewnętrznych.
Nie pomagam na PW!
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Do nadajnika mam 7km i mam ustawione te anteny w linii prostej w x-cross (tak przynajmniej patrząc na mapę "obliczyłem", bo nie widać z dachu).
Kable jakie posiadam to te z oferty i anteny dokładnie te same: https://telkob.pl/pl/p/2x-ATK-504-Pasmo ... 196-zl./60
długość to 5m
_cheetah_

Re: Prośba o analize danych

Post autor: _cheetah_ »

metryl pisze: ale widzę, że sinr w ogóle się nie poprawił. Grzebać coś jeszcze czy zostawić tak jak jest?
Pierwsza sprawa jest taka, że B818 potrafi przekłamywać SINR przy użyciu anten zewnętrznych. Więcej, np. tam --> viewtopic.php?f=14&t=60628
Aby zweryfikować prawdziwy SINR na antenach zewnętrznych spróbuj przełączyć anteny na MIX. Powinno pokazać prawidłowy SINR.

Druga kwestia jest taka, że prędkości na DL wzrosły, więc to potwierdza pośrednio, że SINR u ciebie ma zaniżone wskazania.

Trzecia sprawa jest taka, że masz niski poziom sygnału na 800MHz (jak pokazuje screen z HuaCtrl), więc na wysokich pasmach jest zapewne dużo gorzej. Dla agregacji powinno się mieć poziomy co najmniej -95...-90dBm na każdym paśmie. Czyli pożądana byłaby zmiana anteny, ale nie ma znacząco silniejszych, komercyjnych anten szerokopasmowych (800...2100/2600). Alternatywą mogłoby być zastosowanie anteny parabolicznej / offsetu, ale to tylko na wysokie pasma. Pytanie, czy same wysokie pasma na dobrych parametrach sygnałów przyspieszyły by ci znacząco net. Można by podjechać pod BTS z telefonem agregującym trzy lub cztery pasma i zobaczyć, jakie prędkości można osiągnąć pod masztem. Trzeba być na linii maszt - dom.
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Przestawiałem ustawienia anteny na obie, automatycznie, zewnętrzna, wewnętrzna i we wszystkich opcjach sinr bez zmian. Dla porównania prędkości bez anteny i z anteną:
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Może jutro mi się uda podjechać pod bts i wrzucę dane z telefonu
_cheetah_

Re: Prośba o analize danych

Post autor: _cheetah_ »

Czasami potrafi pokazać rzeczywisty SINR, czasami nie. A może masz tak duże zakłócenia w powietrzu, że rzeczywisty SINR rośnie bardzo nieznacznie w stosunku do wnętrza domu. Ważne, że prędkość DL wzrosła, choć nie za dużo.
UL wzrósł, ale tak jest zawsze przy wystawieniu anteny na zewnątrz, bo pomija się tłumienie ścian plus wysokość montażu anteny też robi swoje.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o analize danych

Post autor: wojteks »

Podstawowe pytanie na jakim paśmie są osiągi z ostatnich obrazków.
Nie pomagam na PW!
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

A pasma to nie zmieniam, bo najlepsze osiąga na 800+1800+2100, tak jak w pierwszym poście
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o analize danych

Post autor: wojteks »

Pokaz prędkości na każdym pasmie osobno bo może się okazać ze 800 wiele nie wnosi szczególnie wieczorami.
Nie pomagam na PW!
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Wyniki na każdym pasmie osobno
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o analize danych

Post autor: wojteks »

Wypadałoby podnieść poziom sygnału na wysokich pasmach, pasmo podstawowe to powinno być 2100, do niego dołączone 1800 i 800 jako ostatnie (o ile antena 1800-2600 go nie wytłumi całkowicie).
Nie pomagam na PW!
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Jak mam to zrobić?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o analize danych

Post autor: wojteks »

Zwykle myszką i/lub klawiaturą ewentualnie smartfonem :dobani:
Nie pomagam na PW!
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

No, ale w jakim programie mogę ustawić kolejność agregowania, bo w huactrl ustawiam tylko te 3 pasma, a nie mam możliwości wyboru kolejności.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o analize danych

Post autor: onken »

Bo się nie da wybrać kolejności.
O tym decyduje BTS

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Czyli podsumowując mogę wymienić kabel do anteny na jakiś lepszy, ale możliwe, że to nic nie da albo jeszcze bawić się z anteną i przesuwać ją o milimetry w obydwa kierunki. Ale jak na 7km od bts to wyniki dobre?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o analize danych

Post autor: matek451 »

Jako pasmo podstawowe masz LTE2100 a nie LTE800 i sygnał na nim dostateczny, na LTE1800 zapewne bliżony i lepszy na LTE800, zmieniałeś ustawienie anten na BTS NW w Mieśćisku no i co z Play , dlaczego Orange?
metryl
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2018-05-18, 16:04

Re: Prośba o analize danych

Post autor: metryl »

Playa nie ma w Mieścisku. Jak łączyłem się routerem na dachu to łączył mnie z Janowcem bodajże, byłem też z smartfonem i nic, więc po prostu przedłużyłem umowę z Orange. Było to z 9 miesięcy temu, więc może już coś postawili.
Z Orange z Miesciska łączyło mnie tylko na 800 (z routera), dlatego od razu ustawiłem anteny w stronę Janowca.
ODPOWIEDZ