Dobór sprzętu i wybór nadajnika

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
spion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-18, 07:11

Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: spion »

Cześć,

potrzebuje pomocy z dobraniem sprzętu i określeniem który z nadajników da mi najlepsze efekty. Aktualnie po testach nadal nie jestem tego pewien.
Sprzęt który w chili obecnej posiadam:
- antena https://all-ant.pl/antena-do-LTE-4g-3g- ... pa-zasiegu
- router Teltonika RUT 240 (bez agregacji pasm) https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... ency_Bands
Aktualnie antenę ustawioną mam na nadajnik T-Mobile (26002) ID: 24025 (N!) Halickie - gm. Zabłudów, ul. Leśnej Jagody - własna wieża, na której to jest też nadajnik Orange.
Przy aktualnych ustawieniach mam parametry w okolicach:
- RSSI: -51db
- RSRP: -70db
- RSRQ: -7db
- SINR: 20db
- ping 24 (tmobile i orange)
- download max 40Mbps, upload max 24mbs
- LTE BAND 3
Internet z tego nadajnika jak działa to jest całkiem ok, problem w tym że często nie działa lub baardzo zwalnia.
Aktualny wykorzystywana wieża jest odrobinę przesłonięta drzewami.

Moja lokalizacja jest mniej więcej w połowie pomiędzy T-Mobile (26002) ID: 24025 (N!) Halickie - gm. Zabłudów, ul. Leśnej Jagody a BTS Plus (26001) ID: BT13044 Białostoczek - gm. Zabłudów
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 86&zoom=14

PROBLEM 1: czy na aktualnym sprzęcie da się wyciągnąć więcej?

PROBLEM 2: zakładam wymianę routera na taki obługujący agregację pasm, myślę o kupnie RUTX09 od teltonika (https://wiki.teltonika-networks.com/vie ... ncy_Bands), czy to ma sens w świetle dostępnych nadajników? Może jest coś lepszego czym możnaby to zastąpić? Router będzie montowany na strychu więc musi być niewrażliwy na zimno i wysokie temperatury. Ktos może polecić coś innego?

PROBLEM 3: pomimo, że przełączenia anteny na wieżę Orange (26003) ID: 5980 (N!) Białystok, ul. Holownicza - własna wieża, która jest nieco dalej ale jest pięknie odsłonięta nie jestem w stanie otrzymać lepszych parametrów, wygląda to tak jakby ona w ogóle nie działała lub i tak dzieliła pasmo z wieżą z ul. Leśnej Jagody. Ktoś jest w stanie to jakoś wytłumaczyć?

PROBLEM 4: po ustawieniu anteny na nadajnik Play (26006) ID: BIA1060 Białystok, ul. Zabłudowska 72 - własna wieża rurowa, któregi nawet nie widzę otrzymuję nieco słabsze parametry połączenia mniej wiecej RSSI: -55db, RSRP: -80db, RSRQ: -9db, SINR: 18db, ping 30, upload 34Mbps, download 18Mbps. Wydaje mi się, że powinienem więc miec dużo większą prędkość na nadajnikach które są bliżej, tym czasem Play pomimo słabszych parametrów wydaje się dawać bardziej stabilne połączenie. Jak to jest możliwe

PROBLEM 5: niedaleko mam widoczny z dachu jeszcze BTS Plus (26001) ID: BT13044 Białostoczek - gm. Zabłudów, własna wieża którego nie testowałem - czy warto poświecać na niego czas? Obiegowa opinia nadajników PLUSa jest raczej słaba.

Jak widzicie dużo pytań i nim więcej nad tym siedzę tym bardziej jestem skołowany - może ktoś cos podpowie.
Dzięki!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: matek451 »

Zakup kolejnego złomu Teltoniki bezcelowy, kupuje się B18, MC801A czyli router do wymiany tak samo jak ta szajsowata niby antena, do Orange, T-MOBILE, Plusa i Play antena Dual LTE1800-2600. Stacja Play dużo mniej obciązona, korzysta się ze 100GB za darmo, starter odNowa za 3,5-5 zł, ja mam taki z nastukanymi 900GB do końca m-ca, był taki bug w aplikacji ale go załatali ale 100GB za jedno piwo to niska cena
spion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-18, 07:11

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: spion »

matek451 pisze:Zakup kolejnego złomu Teltoniki bezcelowy, kupuje się B18, MC801A czyli router do wymiany tak samo jak ta szajsowata niby antena, do Orange, T-MOBILE, Plusa i Play antena Dual LTE1800-2600. Stacja Play dużo mniej obciązona, korzysta się ze 100GB za darmo, starter odNowa za 3,5-5 zł, ja mam taki z nastukanymi 900GB do końca m-ca, był taki bug w aplikacji ale go załatali ale 100GB za jedno piwo to niska cena
Tylko że ani B18 ani MC801A nie mogą pewnie stać na strychu (dach blaszany) gdzie temperatury mogą byc sporo na minusie lub dużo na plusie (przy aktualnej pogodzie router RUT240 pomimo małego zużycia energii nagrzewa się już do 42-43 stopni). Nie widzę w nich też opcji podłączenia anteny zewnętrznej - nie są potrzebne?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: Mig25 »

I coś mu się dzieje przy tych 43 stopniach ?
I wg Ciebie przy ilu stopniach coś się będzie działo B818 i MC801A ?
spion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-18, 07:11

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: spion »

Mig25 pisze:I coś mu się dzieje przy tych 43 stopniach ?
I wg Ciebie przy ilu stopniach coś się będzie działo B818 i MC801A ?
RUT240 spokojnie będzie pracować w temperaturach - 30 +70, natomiast routery domowe które podałeś z tego co widziałem są zalecane przez producentów do miejsc gdzie temperatura jest w zakresie 0 - 40. Przypuszczam więc że producenci muszą mieć jakiś powód podając takie ograniczenie. Nie jest to kwestia moich opinii a zaleceń producenta i długiej bezawaryjnej pracy.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: Mig25 »

Ja to traktuje w ten sposób, że producent nie gwarantuje działania poza tym zakresem (bo sam tego gruntownie nie sprawdził ,bo nie miał w tym żadnego celu),ale to nie znaczy ,że od razu się popsuje, lub będzie się wieszał.
Są ludzie dla których to co powie producent jest święte , a są ludzie ,którzy mają to gdzieś.
Ja swojego B715 wstawiłem od razu po zakupie do puszki hermetycznej ,i przykręciłem do komina, i zaręczam, że miał dużo większa rozpiętość temperatur (od zachodniej strony Słońce go nie rozpieszcza, w mrozy -23 też działał) ,i działa już od 1.5 roku stabilnie. Za pół roku zmienię router ,i to samo z nim zrobię.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: key »

Mig25 pisze:I coś mu się dzieje przy tych 43 stopniach ?
Zalezy w ktorym miejscu masz te 43°C.
Maksymalna temperatura jest podana dla krzemu ukladow scalonych - jesli ona zostaje przekroczona, sprzet zaczyna wariowac lub przestaje dzialac.
Mig25 pisze:I wg Ciebie przy ilu stopniach coś się będzie działo B818 i MC801A ?
Wtylu, ile jest napisane w instrukcji obslugi - producent liczy ile ciepla moze byc oddane w aktualnej obudowie i ustala maksymalna temperature otoczenia.
spion pisze: RUT240 spokojnie będzie pracować w temperaturach - 30 +70, natomiast routery domowe które podałeś z tego co widziałem są zalecane przez producentów do miejsc gdzie temperatura jest w zakresie 0 - 40. Przypuszczam więc że producenci muszą mieć jakiś powód podając takie ograniczenie.
To zalecenie wynika z dedykowanego miejsca pracy routera - ogolnie przyjmuje sie, ze one pracuja w temperturze pokojowej, wiec sa liczone z temperatura maksymalna ~40°C. To samo ma sie jesli chodzi o temperature minimalna - tutaj jest limitowana do 0°C. Oczywiscie mozna te temperatury zmienic, ale wymaga to zmiany sposobu chlodzenia sprzetu i/lub wymiany czesci na pracujace w innych temperaturach.

Spojrz n.p. na ta specyfikacje - na drugiej stronie masz podane dwie wersje ukladu: jedna pracuje w przedziale -40°C - 85°C, druga -40°C - 125°C.
Nie pomagam na PW.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: Mig25 »

Taa , producent liczy , i zawsze mu wychodzi idealnie przedział 0- 40 stopni. Jakby to było policzone to przede wszystim błyby różne dla różnych produktów , a tak to jest wymóg jakiejś normy , i producenci po prostu to potwierdzają z zapasem.
Dobrze ,że mój B715 nie wie ,że ma pracować do 40 stopni , i pracuje dalej :)

EDIT: A tak przy okazji , w instrukcji do B715 napisane jest "Idealny zakres temperatur pracy urządzenia: od 0 °C do 40 °C" . Czyli nieidealny też jest jakiś zakres , może większy ? :)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: key »

Tak, producent liczy tez termike - FYI pracuje w firmie produkujacej elektronike i dobrze wiem jakie sa warunki dopuszczenia produktu to sprzedazy.

Mysle ze Ty nie zrozumiales o co chodzi z tym liczeniem temperatury pracy. Sprobuje Ci to wyjasnic:
Produkujac sprzet wiesz w jakich warunkach bedzie on uzywany. Modem pracuje w mieszkaniu, wiec mozesz kalkulowac, ze bedzie pracowal miedzy 15°C a 30°C - poszerzajac zakres do 0°C..40°C jestes w bezpiecznym przedziale. Chlodzenie projektujesz tak, zeby modem w tym przedziale pracowal (majac na uwadze ze ono tez kosztuje). Kazdy dodatkowy stopien pracy oznacza dodatkowy pieniadz wlozony w chlodzenie - dlatego wlasnie granica dla sprzetu uzywanego w domu jest 40°C. Gdyby bylo wiecej, oznaczalo by to dodatkowy pieniadz wlozony w produkt.

My produkujemy sprzet pracujacy z zewnetrzna temperatura miedzy -40°C a 85°C (czasami nawet do 95°C), czesto bez ruchu powietrza. To powoduje ze musisz dosc mocno sie zastanowic jakie elementy bierzesz i jak odprowadzasz cieplo a nastepnie to wszystko przesymulowac i sprawdzic w miejscu zabudowy.

Jesli chodzi o sformulowanie "idealny zakres temperatur" - wynika to z tego, ze masz rozbieznosci w nagrzewaniu sie elektroniki. "Idealny" oznacza ze kazdy modem bedzie pracowal w tych warunkach, sa na pewno w serii egzemplarze, ktore beda pracowaly przy 50°C albo 60°C - ale na to nie masz gwarancji.
Nie pomagam na PW.
spion
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-05-18, 07:11

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: spion »

Czesc,

jako że dyskusja uciekła w zupełnie inną stronę i w sumie nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania sam podjalem kilka decyzji w oparciu o informacje ktore zebralem. Opiszę to tutaj, może się komuś przyda na przyszłość.

1) Ze strony http://www.btsmap.one.pl/uke/linie/ pobrałem informacje o liniach doprowadzonych/przechodzacych przez nadajniki BTS w mojej okolicy (pliki kmt otworzylem w Google Earth). Po weryfikacji okazało się że najbliższe nadajniki orange/tmobile sa przesyłowe (przez co bardziej obciążone) i mają doprowadzone łącza 2400Mbps (przesyłowy) lub 1000 Mbps (koncowy). Nadajnik Plusa jedynie 45Mbps wiec od razu go skreslilem. Play 1800Mbps. Play również miał dwu krotnie większą częstotliwość - zakładam że to dzięki niej tak dobrze jest odbierany na większych odległościach.
2) Na stronie http://beta.btsearch.pl/ zweryfikowałem jakie częstotliwości są na masztach Play/Tmobile/Orange.
3) Biorąc pod uwagę w jakich warunkach będzie pracował router i częstotliwości z pkt2 wybrałem router Teltonika RUTX11 (LTE CAT6, 2CA)
4) Antenę zostawiłem tą którą miałem jako że siła sygnału była bardzo dobra: https://all-ant.pl/antena-do-LTE-4g-3g- ... pa-zasiegu
5) Poskładałęm wszystko do kupy i potestowałem poszczególne dostępne LTE Band
6) Następnie pamietając o 2CA i ograniczeniach routera co do dostępnych par testowałem B1 + B20 a następnie B7 + B3 (testowałem TMobile/Orange/Play zmieniając ustawienia antenty)

Najlepsze wyniki udało mi się uzyskać na B7 + B3 - zarówno na nadajnika TMobile/Orange jak i na Play.

TMobile/Orange dały mi wyniki na poziomie 85Mbps/27Mbps - zachowując przy tym dużą nierównomierność = często spadały do 40Mbps/20Mbps pomimo zblokowanych LTE BAND.
Play dał mi wyniki na poziomie 96Mbps/31Mbps - przy małych spadkach prędkości do np około 80Mbps/25Mbps.

Aktualnie z tego co widzę w routerze parametry połączenia z Play wyglądają mniej wiecej tak:
RSSI: -53dBm
Carrier Aggregation: Dual
Connected Band: Band 7 / Band 3
RSRP: -87dBm/-79dBm
RSRQ: -10dB / -8dB
SINR: 20,7dB / 22 dB

Podsumowując - wymiana routera dała bardzo dużo. Antena spisuje się bardzo dobrze. Osiągane wyniki nabrały sensu jak udało odczytać mi się informacje na temat linii UKE (z pkt1). Myślę że być może udałoby się wyciągnąć większe prędkości stosując inny router domowy z agregacją 3CA/4CA, ale nie chciałem ryzykować problemów ze sprzętem z powodu gorąca/zimna (mam sporego pecha do awaryjności sprzętu ;) ). Ponadto ciężko mi jest określić jak zbilansowałby się brak anteny z większą ilością pasm.

Jako dodatkową opcję którą być może z czasem dorzucę (bo router teltonika na to pozwala) rozważam włączenie load balancingu z podłączonym drugim routerem na którym osiągałem 40Mbps/20Mbps. Co w rezultacie pozwoliłoby przekroczyć magiczne 100Mbps ;)

Pozdrawiam!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: Mig25 »

key pisze:Tak, producent liczy tez termike - FYI pracuje w firmie produkujacej elektronike i dobrze wiem jakie sa warunki dopuszczenia produktu to sprzedazy.

Mysle ze Ty nie zrozumiales o co chodzi z tym liczeniem temperatury pracy. Sprobuje Ci to wyjasnic:
Produkujac sprzet wiesz w jakich warunkach bedzie on uzywany. Modem pracuje w mieszkaniu, wiec mozesz kalkulowac, ze bedzie pracowal miedzy 15°C a 30°C - poszerzajac zakres do 0°C..40°C jestes w bezpiecznym przedziale. Chlodzenie projektujesz tak, zeby modem w tym przedziale pracowal (majac na uwadze ze ono tez kosztuje). Kazdy dodatkowy stopien pracy oznacza dodatkowy pieniadz wlozony w chlodzenie - dlatego wlasnie granica dla sprzetu uzywanego w domu jest 40°C. Gdyby bylo wiecej, oznaczalo by to dodatkowy pieniadz wlozony w produkt.

My produkujemy sprzet pracujacy z zewnetrzna temperatura miedzy -40°C a 85°C (czasami nawet do 95°C), czesto bez ruchu powietrza. To powoduje ze musisz dosc mocno sie zastanowic jakie elementy bierzesz i jak odprowadzasz cieplo a nastepnie to wszystko przesymulowac i sprawdzic w miejscu zabudowy.

Jesli chodzi o sformulowanie "idealny zakres temperatur" - wynika to z tego, ze masz rozbieznosci w nagrzewaniu sie elektroniki. "Idealny" oznacza ze kazdy modem bedzie pracowal w tych warunkach, sa na pewno w serii egzemplarze, ktore beda pracowaly przy 50°C albo 60°C - ale na to nie masz gwarancji.
FYI- pracuję w firmie produkującej sprzęt szeroko pojętej energetyki , i także wiem jakie są wymagania poszczególnych rynków , i wiem ,że identyczny sprzęt bardzo często na jednym rynku spełnia dużo wyższe wymagania niż na innym. Stąd też doskonale wiem , że da się poprawić fabrykę ( choćby z tego co napisałeś , stosując większe chłodzenie bo producent dał takie akurat, albo choćby zdejmując obudowę już poprawiamy mu warunki).
Więc nie zgadzam się , że skoro producent podał 0-40 , to nie mogę tego routera włożyć na strych , bo jest tam w maksymalnych warunkach 45 , i nie będzie działał. Właśnie ,że będzie działał , może raz się wykrzaczy i trzeb będzie go zresetować , albo "poprawić mu chłodzenie"jak będzie to robił częściej.
Może niektórzy traktują ten sprzęt powiedzmy za 1tys PLN jako nowe cudeńko , postanawiają ,że będą dbać o niego ,przykrwać folią ,żeby się nie zakurzył , bo tyle pieniedzy kosztował , ale za 2 lata , to może być nie warte nawet 200pln , i nie warto się z tym szczypać , tylko eksploatować na maksa.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: key »

Mig25 pisze:...wiem ,że identyczny sprzęt bardzo często na jednym rynku spełnia dużo wyższe wymagania niż na innym.
U nas projektuje sie tego typu sprzet pod najciezsze warunki. Jesli jest mozliwosc degradacji, to jest liczone czy ona sie oplaca (czasami koszty dodatkowych testow przekraczaja potencjalny zysk) i podejmowana decyzja, jaka/jakie wersje trafiaja na rynek.
Mig25 pisze:Stąd też doskonale wiem , że da się poprawić fabrykę ( choćby z tego co napisałeś , stosując większe chłodzenie bo producent dał takie akurat, albo choćby zdejmując obudowę już poprawiamy mu warunki).
Po zdjeciu obudowy nie jest sprzet dzialajacy w.g. specyfikacji producenta, tylko Twoj wynalazek. Takie cos moze zachowywac sie zupelnie inaczej niz oryginal.
Mig25 pisze:Więc nie zgadzam się , że skoro producent podał 0-40 , to nie mogę tego routera włożyć na strych , bo jest tam w maksymalnych warunkach 45 , i nie będzie działał.
To bedzie dzialalo - szacuje ze tak okolo 99.9% wszystkich routerow z tej serii.
Pozostaje 0.01% - i one wlasnie sa ryzykiem, ktorego producent nie chce, dla niego sa to zwroty gwarancyjne. A zwrot gwarancyjny to niestety nastepne wydane pieniadze.
Mig25 pisze:Właśnie ,że będzie działał , może raz się wykrzaczy i trzeb będzie go zresetować , albo "poprawić mu chłodzenie"jak będzie to robił częściej.
Reset lub poprawienie chlodzenia jest ingerencja w system - te dzialania nie sa brane pod uwage przez producenta sprzetu przy okreslaniu temperatury pracy. To znow Twoj pomysl jak poprawic gotowy sprzet, tak aby pracowal w warunkach, ktore nie sa uwzglednione przy jego projektowaniu.
Nie pomagam na PW.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: Mig25 »

Czyli zgadzamy się, że jest duża szansa ,że taki router na strychu da sobie radę, i że należy spróbować (nawet bez modyfikacji).
I niekoniecznie od razu piszemy ,że skoro producent napisal maks. 40 , to w 41 się zapali.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: key »

Nikt nigdzie nie pisal, ze przy 41°C cos sie zapali. Nie w ten sposob objawiaja sie problemy z cyfrowa elektronika.

Ja pisalem, ze przy 40°C wszystkie modemy dzialaja, przy 45°C jest jakis procent ktory nie dziala i wraz z dalszym wzrostem temperatury, procent nie dzialajacych jest wiekszy.

I tak jak piszesz - jest duza szansa ze taki modem bedzie dzialac. Powinienes jednak jeszcze dodac, ze jest szansa, ze nie bedzie dzialal w 100% poprawnie (czyli n.p. bedzie sie wieszal, nie osiagnie pelnej szybkosci) i ze prawdopobnie duzo szybciej sie zepsuje (n.p. poprzez wysychajace elektrolity).

A to czy nalezy sprobowac musi ocenic wlasciciel jednostki, wiedzac ze praca w wysokiej temperaturze moze byc zapisywana modemie - czyli moze utracic gwarancje.
Nie pomagam na PW.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: Mig25 »

Nawet jak będzie zarejestrowana wysoka temperatura , to jest to przeciwko producentowi , popsuł się ,bo się przegrzał. Producent jest raczej na straconej pozycji.
Poza tym , wątpię ,żeby którykolwiek budżetowy modem to rejestrował w jakiejś nieulotnej pamięci ( sam pisałeś ,że to są pieniądze i producent nie dołoży ani centa ,żeby dołożyć coś co w 99% nie jest potrzebne) , a nawet jeśli to nikt tego nie sprawdzi.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: key »

Prawo gwarancyjne niestety nie dziala tak jak piszesz. Jesli producent jest w stanie udowodnic, ze byla praca poza zakresem zdefiniowanych przez niego temperatur, to gwarancja odpada.

Dolozenie logowania tego typu rzeczy nie kosztuje nic - pamiec nieulotna masz, ewtl. musisz dodac pare linijek w systemie operacyjnym. Wiekszosc stosowanych µC ma odpowiednie sensory wbudowane.
Nie pomagam na PW.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: Mig25 »

Ale z klientami to Ty chyba do czynienia nie masz :)
To ,że czujnik wykrył wysoką temperaturę ,to oczywiście ,że temperatura otoczenia mogła być wyższa , ale równie dobrze mikrokontroler sam z siebie się przegrzał ( bo miał wadę) . A przecież klient się nie przyzna. Jeśli odmawiasz reklamacji idzie do instytucji , które za niego napiszą skargę na ciebie (rzecznik praw konsumenta) , i masz wybór ,albo iść do sądu , albo dla swietego spokoju dać mu nowe urządzenie. I z reguly ta druga opcja jest tansza. Klient idzie na calosc , bo nie ma nic do stracenia ,i reprezentuje go rzecznik.I tak prawo gwarancyjne działa.
tniw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2020-12-01, 22:01

Re: Dobór sprzętu i wybór nadajnika

Post autor: tniw »

Przepraszam za odgrzebanie tematu, ale aż się prosi...

W układach radiowych temperatura przede wszystkim może mieć wpływ na działanie oscylatorów. Wyjście poza przepisany przedział nie gwarantuje utrzymania parametrów sygnału radiowego.

To samo tyczy się zdjęcia obudowy w przypadku gdy producent z sobie znanych powodów zastosował metalową - może ona być istotnym "detalem" konstrukcyjnym urządzenia.

Z góry przepraszam za uwagi natury ogólnej, które mogą nie mieć zastosowania ze względu na autokalibrację lub szerokie tolerancje.

PS. Jest jeszcze kwestia oddziaływań mechanicznych przy zmianach temperatury: wyjście poza zakres to szybsze rozdziewiczenie lutów tu i ówdzie. No i ew. kwestia jeśli obudowa była hermetyczna (lub coś koło tego) a przynajmniej ograniczała wymianę powietrza, z którego przy zmianach temperatury może kondensować woda (co z czasem prowadzi do zasyfienia urządzenia drobinkami mineralnymi itp., zmieniają się stałe dielektryczne, pojawia się korozja elektrochemiczna, jak zamarznie to dodatkowe naprężenia mechaniczne).
ODPOWIEDZ