Internet LTE - trudna lokalizacja

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w dobraniu operatora do internetu w pracy. Proszę zerknijcie na mapę, moja lokalizacja to Sulnowo.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 45&zoom=13
Obecnie jest orange ale nie da się nawet stron przeglądać...
Obecnie łączymy się ze stacją w Belnie. Jest totalna padaka...
Dzięki wielkie za pomoc
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: wojteks »

Edytowałeś posta więc uszkodził się link do mapy.
Nie pomagam na PW!
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: wojteks »

Zrób testy na dachu budynku smartfonem ze starterem Play, pokaż wyniki z programu netmoster i speedtest. Wiele wskazuje że potrzebna antena 1800-2600 skierowana na Świecie.
Nie pomagam na PW!
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Hej,
To tak, kolega miał telefon z Playa to wykorzystałem jego telefon...
Wrzuciłęm też orange obecny Belno, oraz nadajnik z komina ze świecia.
I dane obecnie z routera....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: matek451 »

A czego ty się spodziewasz skoro nie potrafisz nawet korzystać z Orange , jesli masz router z LTE wiec czemu nie wymusisz na nim połaczenia tylko LTE ? To po pierwsze, po drugie to od razu trzeba było kupić antenę zew. i przetestować wszystkie pasma LTE po kolei. Nowa stacja NetWorks Sulnówko dziala w agregacji 4 pasm LTE , tak samo jak ta na Sadowej 18.
Testy Play bez znaczenia bo telefon pewnie tylko 3G.
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Hej, no tak... było ustawione w routerze 3G bo jak zaczeły się problemy z internetem to dzwoniąc na infolinię Orange doradzono nam aby przełączyć na 3G bo nadajnik jest zatkany... Załączam dane routera po przełączeniu na 4G i wymuszeniu LTE...
Dodam że router to Huawei B618s-22d...
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

matek451 pisze:A czego ty się spodziewasz skoro nie potrafisz nawet korzystać z Orange , jesli masz router z LTE wiec czemu nie wymusisz na nim połaczenia tylko LTE ? To po pierwsze, po drugie to od razu trzeba było kupić antenę zew. i przetestować wszystkie pasma LTE po kolei. Nowa stacja NetWorks Sulnówko dziala w agregacji 4 pasm LTE , tak samo jak ta na Sadowej 18.
Testy Play bez znaczenia bo telefon pewnie tylko 3G.
Kolego, a ty jesteś najmądrzejszy, wszystko wiesz...?
Można uwagę komuś zwrócić w bardziej normalny sposób...
A doradź kolego jaką antenę kupić, jaka maksymalna długość kabla, jaki kabel, jaki końcówki na kablu, jak przetestować te pasma... Który nadajnik lepszy będzie... nie musisz wytykać od razu czyjejś niewiedzy czy pomyłki bo po to jest forum aby dzielić się wiedzą...
Dla twojej informacji ruter był ustawiony na 3G bo tak doradził orange i lepiej to chodziło niż na LTE ale teraz ani na jednym ani na drugim nie da się pracować... Stąd moja prośba o pomoc i wsparcie w tym temacie...
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: radius »

Pomiar z LTEWatch to w momencie, gdy router stoi w mieszkaniu czy na zewnątrz? Jeśli był wewnątrz to wystaw go w miejsce docelowego montażu anteny (balkon, komin, itp.) i dodaj pomiary dla 1800, 2100 i 2600 MHz. Gdy połączy dorzuć speedtest.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: matek451 »

Kolego to co doradzaja inteligentni inaczej konsultanci Orange jest bez znaczenia, to normalne dla nich ale to ze ktoś ich posłucha to juz dziwne. To wymaga wiedzy a ja ją nieskromnie piszac posiadam, to ode mnie dostałeś podstawowe informacje o stanie sieci NetWorks w tej okolicy na podstawie pokazanych screenów, ciekawe co na to powiedzieliby ci z Orange. Nie moją wina jest to ze przestawileś router na 3G na dodatek na UMTS900 bo tylko takie pasmo jest w Belnie. Ogólnie to 3G takze na UMTS2100 poszło pod topór i tera jest wykorzystaywane do LTE I 5g w ramach DSS ale to konsule tez nie wiedza.
Tak jak napisałem liczą się tylko 2 stacje z 4CC CA, Belno bez znaczenia bo to padlina only LTE800. Router obsługuje agregację 2 pasm LTE ale od poczatku nie było na to szans, powód prosty , nie kupiles od razu do niego anteny zewnetrznej. Na AUTO LTE łaczy się z zasięgowym LTE800 z Belna a parametry sygnału sa bardzo słabe. Nie rozumiem więc skad pretensje do mnie?
Wszystko co napisałem potwierdziły testy na telefonie oraz routerze, ja jasnowidzem nie jestem, doradzam za darmo i wykorzystuję do tego celu wiedzę i twoje testy.
Czekaja cię teraz te wlasciwe ale skorzystaj z aplikacji https://www.ltehmonitor.com/en/ zamiast LTEwatchH, a nawet jak chcesz to w tej co masz wymuś najpierw LTE2600 czyli Band7 i pokaż screena i speedtest, B618 wystaw na czas testów za okno. Potem to samo po kolei dla LTE2100 czyli Band1, LTE1800 Band3 a na koniec Band20 czyli LTE. Po tym przejdziemy do wyboru 2 pasm do agregacji ale to juz na LTE H-monitor. Innej drogi nie ma , trzeba sprawdzić jaki uklad 2 pasm da u ciebie najlepsze wyniki, w teorii powinien to być LTE2600+2100 ale nie zawsze tak bywa. Na tej podstawie zakup anteny, jest kierunkowa więc mozna będzie ustawić po kolei na te 2 wymienione BTS-y i wybrać optymalny. W mobilnym czasami jest w 99% inaczej niż radzą konsultanci.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: radius »

Ja do tej aplikacji LTE-H-Monitor niedoświadczonym proponuję podchodzić z rozwagą. U mnie zawieszała B315 z Orange i B715 z Playa. Powrót do poprawnej pracy był możliwy, ale długo routery miały komunikat "brak sygnału" zanim zasięg powracał. Sprawdziłem jakieś dwie wersje i odpuściłem. Może teraz coś naprawili.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Kolego matek451, nie kwestionuje Twojej wiedzy, wręcz podziwiam że to ogarniasz... I dziękuję że się nią dzielisz... Dzięki za wspracie jak wybrąć z tej ciemnej du...y. Internet prze prawie 2 lata działał, nie był to demon prędkości ale działał i dało się coś porobić. teraz jest padaka, dlatego zacząłem drążyć temat... Nie ważne... Z góry dzięki za dobór anteny i kabli, itp...
Poniżej screeny z prób:
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Witam,
Może ktoś rzucić okiem na te moje pomiary i doradzić odnośnie anteny...?
Jaka byłaby najlepsze...
Z góry dzięki za pomoc
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: matek451 »

W pomIeszczeniu to LTE800 i bardzo słaby sygnał z Belna, speedtest nawet niezły ale nie wiadomo z której godziny i praktycznie bez UL.
Na dachu duże niespodzianki, LTE2100 slaby sygnał z Jezewa, prędkości bez szału. LTE1800 to Żwirki i Wigury, sygnał niezły a prędkości średnie . LTE2600 to RTCN Trzeciewiec z bardzo słabym sygnałem ale pasmo nie obciązone. Na koniec super sygnał z Belna i fajne prędkości tylko o której i czy takie są wieczorami?
Ogólnie niezły misz masz, przyjrzałbym się bliżej stacji na Żwirki i Wigury i zrobił testy na twoim kierunku w jej pobliżu, trzeba dokładnie stwierdzić co tam naprawdę działa i jak bo to nowa lokalizacja.
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Z tym testowaniem to jest trochę trudno. bo muszę rutern na dach zabrać, 5.5m po drabinie, do tego lapek, przedłużacz bo tam nie ma zasilania...
Testy robione rano kiedy to net jeszcze jako tako chodzi...
Kupiłem taki zestaw
- 2x ATK504 | 2x ATK-504 Pasmo: 698-2690 MHz.
- Kable MR240 N-w SMA-w: 2x 10 m.
- Konektory: 2x konektor TS9 do ruterz B618s-22d

Jak to zamontuje na dachu to porobie testy...
Jak byłem na dachu to nawet udało się zrobić agregacje - ale do bani transfer... Nie wiem tylko który to bts był...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: matek451 »

To Świecie--Sądowa, LTE2100 jako pasmo podstawowe ale nie warta uwagi bo przeciązona.
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Najlepiej byłoby korzystać z tego nowego nadajnika Sulnówko 77... Ale widze go w netmonster natomiast na btsearch nie ma go...
a ta antena to ok...?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: wojteks »

Antena to tak sobie, pasmo 800MHz jest zwykle zapchane i nie warte agregowania, powinieneś kupić mocną antenę 1800-2600MHz.
Nie pomagam na PW!
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

wojteks pisze:Antena to tak sobie, pasmo 800MHz jest zwykle zapchane i nie warte agregowania, powinieneś kupić mocną antenę 1800-2600MHz.
Hej, a jaką antene byś proponował dla tego zakresu częstotliwości i mojej lokalizacji...?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: radius »

witer30 pisze:...widze go w netmonster natomiast na btsearch nie ma go...
To baza tworzona przez użytkowników. Tą samą bazę zaciągnąłeś do Netmonstera.
W tej sytuacji aplikacja podaje przybliżoną lokalizację.
Według pozwoleń UKE to Świecie, ul. Żwirki i Wigury 6. Stacja nie jest przez nikogo dodana. Także do dzieła :ok:
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

radius pisze:
witer30 pisze:...widze go w netmonster natomiast na btsearch nie ma go...
To baza tworzona przez użytkowników. Tą samą bazę zaciągnąłeś do Netmonstera.
W tej sytuacji aplikacja podaje przybliżoną lokalizację.
Według pozwoleń UKE to Świecie, ul. Żwirki i Wigury 6. Stacja nie jest przez nikogo dodana. Także do dzieła :ok:
Dzięki za info...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: matek451 »

Informację o tej stacji dostałeś już ode mnie 3 dni temu, podejrzewam ze uruchomiona w agregacji 4 pasm LTE ale prosiłem o potwierdzenie konkretnym testem w jej poblizu na twoim kierunku, to ma kluczowe znaczenie w doborze pasm i anteny. Ta która kupiłes działa na wszystkich choć akurat na 2600MHz gigantem nie jest. Zasadniczo to w twoim kierunku jest skierowany sektor stacji z komina na Sądowej ale ostatni test wskazuje na jej duze obciązenie.
witer30
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2021-07-20, 07:53

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: witer30 »

Trochę poszperałem i na Żwirki i Wigury jest też T-mobile...
Linia radiowa z tego btsa ma dużą przesyłowość...
Nie mogę znaleźć lini dla orange na tym bts...? Czyżby orange miał światłowód podpięty pod niego... Możliwe to...?
Odległość do tej wiezy to jakieś 2.5km. Następny nadajnik T-mobile w odległości 3.5km...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE - trudna lokalizacja

Post autor: matek451 »

Bo to jest maszt T-mobile w ramach NetWorks wiec dosył do niego jest realizowany przez tego operatora, Orange w ramach NetWorks korzysta z tego BTS-a i tyle, tak samo jest na masztach budowanych przez Orange choć nie zawsze, ale skoro pojawil się w NetMonster ten eNB na karcie Orange i CID LTE1800 z niego to wszystko jest OK. Do sprawdzenia czy sa tam pasma LTE2600, LTE2100 i LTE800 dla Orange.
ODPOWIEDZ