njumobile - doswiadczenia

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

Chcialem podzielic sie z Wami doswiadczeniami z njumobile. Na poczatku informacje o miejscu i potrzebach.

Potrzebowalem internetu stabilnego, do domu letniskowego, w ktorym nie ma mnie na co dzien, ktorym "zarzadzam" jednak online (kamery, ogrzewanie itp). Do tej pory korzystalem z aero2, wykupujac pakiety, co kosztowalo mnie ok 10-50zl/mies. Niestety, kilka miesiecy temu wszystko zaczelo mocno przycinac (uzyskiwalem ponizej 1MBit/s), sadzilem najpierw, ze to aero2 moze robi takie problemy (od lat model E3372 we fritzboksie), ale okazalo sie, ze to jednak fritzbox sie konczyl.

Dom znajduje sie pod Bytowem, do BTS w Bytowie mam okolo 3km, ale pomiedzy wzgorze, skutecznie zaklocajace.

Kupilem wiec B528 (mimo nieladnych slow guru tego forum), postawilem na strychu, i od razu uzyskalem predkosc w granicach 16-20MBit. Za pomoca programu LTEWatch H sprawdzilem jakosc polaczenia na poszczegolnych pasmach:

B7 2600 bardzo slabe polaczenie, RSRP okolo -120
B20 800 slabe polaczenie, acz RSRP okolo -90
B1 2100 9-15Mbit, RSRP okolo -100
B3 1800 15MBit, RSRP okolo -110

LTE advanced, czyli agregacja, wg moich spostrzezen probuje laczyc B3 i B7, ale jest niestabilna.

A teraz o internecie:)

Mam poki co 40GB w paczce, pozniej lejek 1MBit/s, bez ograniczen danych. Na co pozwala owe 1Mbit? Mam pelne polaczenie z urzadzeniami z zewnatrz (Upload 1Mbit, wiec super), i moge uzywac komputerow do surfowania, jak i ogladania filmow w jakosci 360p (nawet na duzym telewizorze nie ma z tym problemow). Oczywiscie mogloby byc lepiej, i lejek 2MBit bylby swietny, ale za cene 29zl/miesiac naprawde nie ma sie co przejmowac, szczegolnie gdy nie ma nas codziennie na miejscu. Na razie w 11 dni zuzylismy w lejku 45GB, ogladajac filmy, sluchajac radia internetowego, surfujac. Zle nie jest. Za pol roku bedzie juz 80GB, czyli jeszcze lepiej.

Jedynym minusem przejscia na huawei z fritzboksa jest brak VPN do mojego domu, ale to calkiem inna kwestia, i udalo mi sie to rozwiazac inaczej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: matek451 »

Chwalić to się ty nie masz czym, oferta z 40GB za 29 zł na abonament jest po prostu słaba, do tego lejek 1Mb/s to żadna atrakcja, zakup B528 do internetu który najlepsze osiągi ma na LTE2100 i LTE1800 to starzał w kolano bo nie odsługuje agregacji pasm LTE , więc zostaje jedno z tych pasm. Do tego dochodzi brak anteny zewnętrznej i mamy idealna poradę jak nie należało postąpić w tej lokalizacji.
Dostałeś ode mnie wyczerpująca poradę a i tak zrobiłes po swojemu ale tego mozna się było spodziewać. Tylko po co tym się chwalisz, nie masz naprawdę czym bo wszystko zrobiłeś nie tak.Począwszy od wyboru oferty i operatora, poprzez sprzęt i brak anteny.
To wszystko jest jedna wielka nędza, a mogłeś mieć naprawdę fajny dostęp do internetu na pre-paidzie i 1TB danych na maksa za 30 zł/m-c, do tego kupić chociaż B535 za 300 zl z agregacja 2 pasm z LTE 2600/2100/1800, antenę kierunkową na 1800-2600MHz za 200 zł i nie męczyć rodziny filmami 360p i internetem na poziomie 2005 roku.
Szkoda ale to nie mój problem, ja mam z takiego BTS-a Play jak na Gałczyńskiego 11w Byowie po 300-400Mb/s więc rodziny nie katuję taką jakością na TV 75 cali, nawet 4 letnia wnuczka woli UHD jak oglada bajki na Netflixie.
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

Kazdy ma inne upodobania, po prostu.

Nie widze lepszej (tanszej) oferty z nielimitowanym internetem. Do tego polecenie zaplaty, i samo sciaga sie z konta, nie musze o niczym pamietac.

Bez wymiany kart, bez problemow.

Nie wiem, jak moglbym miec 1TB w miesiac za 30zl tak bezproblemowo, jak w nju.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: matek451 »

Nie widzisz bo po prostu się nie znasz i tyle, to nie jest żadna nielimitowana oferta tylko 40GB za 29 zł, lejek po nim na poziomie 1Mb/s to jest standard u wszystkich operatorów ale w Orange można mieć lepsze oferty, nie wspominajac o innych operatorach, na pre-paidzie na wakacje 100GB za darmo i kolejne 100GB za darmo w tym na YT w Play mozna mieć za 3 zł bo za tyle kupuje się starter odNowa, korzystać mozna do końca października więc na lato na działce jak znalazł i nie tylko, nie trzeba oszczędzać bo w razie czego kolejny starter za 3 zł i kolejne 100GB i tak do woli, ile fabryka dała czyli tyle ile BTS pozwala np. speedtest.net/my-result/a/https://www.7518232003

To żaden wysiłek , wszystko robi się bez wychodzenia z domu w aplikacji P24 na telefonie, kilka minut zabawy
To jest fachowe forum i to co nawypisywałeś budzi u ludzi usmiech. Poprosiłeś o pomoc, dostałes wyczerpująca temat poradę za free, zrobiłeś zupełnie odwrotnie, wybrałeś najgorzej jak mozna i liczysz na pochwały i uprzejmości? Czy ty myslisz ze ja to wszystko biorę z sufitu, to wymaga wiedzy, ciagłej nauki, czasu żeby ci wszystko sprawdzić i przedstawić a ty to po prostu olewasz i robisz i tak po swojemu. Efekt jest tragiczny i nie jest to żadna złośliwość czy brak uprzejmości tylko rzetelna , męska ocena twoich wyborów i błędów.
Znajdź tu chociaż jedna osobę która cię pochwali i nie jest to kwestia upodobań, to jest portal techniczny i tu ocenia się po wynikach i za całokształt a te u ciebie sa co by nie pisać słabiutkie, 40GB a potem przez 2/3 m-ca lejek 1Mb/s to nie jest przedmiot marzeń dla 99.9% ludzi z tego Forum, na dodatek za 29 zł/m-c. Niestety ale ty nie dałeś sobie pomóc bo od poczatku miałes swoje chore własne pomysły i z uporem je zrealizowałeś.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: radius »

Pół roku szybko minie. I już będzie 80 GB. A po roku 100 GB. Po dwóch latach 120 GB. Jeśli ktoś tego nie wykorzystuje to jest całkiem niezła oferta wg mnie.
Popatrz tylko czy Ci automatycznie włączyło "Im dłużej tym lepiej".
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

@radius, dziekuje, mam te usluge wlaczona i czekam na powiekszenie pakietu.

Tez uwazam te oferte za fajna, szczegolnie w moim przypadku (ale pewnie nie ja jeden mam domek letniskowy:)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: matek451 »

I oto chodziło, najważniejsze poczucie dobrze spełnionej roboty, okolica piękna więc nieistotne ze oferta całkowicie niedostosowana do potrzeb rodziny, rok nie wyrok, dwa lata jak za brata. Okolica piękna, szkoda czasu na internet, przez pierwsze pól roku na NJU korzystać można co 3 dzień, przez kolejne pól juz co drugi a po 2 latach hulaj dusza, nawet codziennie ale bez szaleństw bo dziś wszystko waży GB.
NJU internetowy był i jest dedykowany do zupełnie innych klientów i innego sposobu użytkowania, na dziś to kiepska i droga oferta. Ale skoro ktoś ma wstręt do pre-paidów i setek GB za kilka piw czy 200GB w abonamencie za 50 zł z routerem B535 za 29 zł to za drogo to NJU jest dla niego.Amen.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: Hermogenes »

Ależ nie podciągaj wszystkich ludzi pod siebie. Mam ten internet za 19 zł 63 GB i jest spoko. A te Twoje ( PLAY) darmowe nie dadzą się włączyć jak napisałem w innym temacie; chyba że będziesz taki uczynny i je powłączasz podam ci numery w PW. Pozdrawiam Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: matek451 »

Ale ja nie podciągam ale jak ktoś na dzień dobry z rodziną zużywa około 100GB na m-c to konstrukcja NJU internetowy nie jest po prostu dla nich. 2/3 m-ca na lejku 1Mb/s to jest masochizm, wszak autor w innym temacie sam napisał ze cytuję " Zużywam miesiecznie okolo 40-70GB, co zazwyczaj wystarczało, ale netfliksy i inne i apetyt rosnie na wiecej:) " więc sam świadomie skazał się na te męczarnie.
W Orange na kartę ma teraz podwojenie GB więc w opcji Orange Free na kartę przy podwojeniu dostajemy 2TB po uruchomieniu pakietu rozmowy i SMS,MMS BEZ LIMITU +1TB otrzymujemy na rok 2TB danych i RWK, dodatkowo za doładowania kolwjne 225GB czyli razem za 360 zł mamy 2225GB, koszt wynosi srednio 30 zł/m-c za 186GB. Zużywany kiedy chcemy i jak chcemy, idealna oferta gdy ktoś przebywa okresowo na dzialce. No i bez zadnego kagańca czyli abonamentu, dodatkowo karta umieszczona w routerze s bramka SMS moze słuzyć jako telefon domowy, Pani domu moze sobie gadać non stop ze znajomymi a dzieciaki SMS do bólu z kolegami. https://fs.siteor.com/gsmonline/article ... 1625131052
Starałem się autorowi pomóc, moze czasami za brutalnie pokazując najlepsze d i najtańsze dla niego opcje i rozwiązania ale nie da się. Na dziś do wakacyjnego uzytku promocja Play jak ktoś ma zasięg nie ma konkurencji podobnie jak Orange FREE do zastosoawań "działkowych" i okazyjnych przez rok bez podpisywania abonamentu.
Sezon ogórkowy więc ta dyskusja mam nadzieję ze jak ktoś poczyta pozwoli mu wybrać ofertę do takiego użytkowania. Działka, pandemia, wyjazdy są obecnie na fali i problem z dostępem do internetu dotyczy wielu.
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

Nie chce mi sie dyskutowac z matek451, acz zdziwiony jestem, ze w ostatniej wypowiedzi po raz pierwszy nie byl chamski.

Gdy zakladalem nju, nie bylo jeszcze promocji orange, to po 1. nie moglem wiec wtedy myslec o orange‘u (ktory ma te oferte fajna). Logiczne?

Pewnie <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> jakis pakiet 200GB czy podobny za 55 w virgin mobile, ale balem sie, ze sie to moze w miesiac zuzyc (bo update do komputerow, bo netflix itp) i domek bylby odciety. A tak takiej grozby nie ma. I to jest dla mnie wazne.

Internet jest stabilny i naprawde wystarczajacy, nie jestesmy tu tylko po to by ogladac netfliksy, ale by spedzac czas.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: matek451 »

Ty nie dyskutujesz, po prostu uparcie realizujesz w 3 tematach to co sam umyśliłeś. Ja podpowiedziałem ci kilka opcji przy których to nju to nedza. 220GB Virgin za 50 zł z lejkiem 32Kb/s to nie żaden luksus ale ilość danych w stosunku do 40GB nie uzasadnia twoich obaw . Ale nie ten abonament miałem na mysli, PLAY daje 200GB a potem lejek 1Mb/s za 50 zł/m-c a do tego sprzedaje B535 za 29 zł, cena routera poza abonamentem to 399 zł więc zyskujesz 370 zł na dwa lata czyli tak jakbyś dostał rabat na te 200GB w wysokości 15 zł/m-c, przez 2 lata czyli za 35 zł masz 200GB/M-C z lejkiem 1Mb/s. No i masz nowy router z agregacja LTE2600+2100 i LTE2100+1800.
A co do Orange to z NJU mozna zrezygnować w każdej chwili lub odłozyć i budować większy limit więc <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> jednak pod uwagę te 2TB na karcie na rok, tu nie ma żadnego zachodu, kupujesz kartę ,rejestrujesz, doładowujesz 14xrazy po 25 zł plus raz za 10 zł, dostajesz 14xpo 15 GB i 5GB za 10 zl i masz 215GB od razu, na koncie 360 zł więc kodem *115*1*365# włączysz usługę rozmowy SMS, MMS bez limitu i 1TB a dostaniesz 2TB na rok i nic więcej nie robisz.Karta do routera i korzystasz,Oczywiście 360 z na konto mozesz doładować innymi sumami ale ja podałem ci wariant który daje najwięcej GB za doładowania, do tego najlepiej przez https://doladowania.orange.pl/#stage1 bo są dodatkowe bonusy GB.
Nie chcę cię dołować ale te parametry sygnału które masz na 1800/2100MHz na strychu to nie gwarantują ci stabilnego internetu, proponuję porównać z https://jackiewiczowie.blogspot.com/201 ... u-lte.html
Nie chcę ci niczego narzucać ale uwierz mi mam doświadczenie w temacie i prędzej czy później sam dojdziesz do wniosku ze te 40GB z tym lejkiem to za mało, magiczne słowo to dzieci i rodzina i presja z ich strony, nie wytłumaczysz ze maja pójść w zamian na spacer. Konflikt wybuchnie prędzej czy później a w perspektywie pracy czy nauki zdalnej czego nie można wykluczyć będzie po prostu dramat, na 1Mb/s nie da sie tego realizowac.
Jadran
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-07-19, 13:03

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: Jadran »

wodnik7 pisze:Kupilem wiec B528
Nie rozumiem trochę zakupu tego starego dziada. Przecież B535 jest niewiele droższy, a możliwości na nim miałbyś więcej.
Oglądanie czegokolwiek w prędkości 1 mbps to już czysty masochizm.
Niemniej dzięki że się odważyłeś podzielić swoim rozwiązaniem, bo cały wątek ciekawy do czytania.
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

@Jadran: Chcialem kupic na B818, a potem cos mnie przycmilo i kupilem ten B528, mylac go wlasnie z B535. Jeden plus, ze kosztował cos kolo 80zl, i chodzi stabilnie.
Niemniej jednak bede sie rozgladal za lepszym, i faktycznie rozwazam pomysl matek451 z abonamentem w play (bede testowal siec na starterze) z B535.

Filmy na 1Mbit sa ok, youtube dziala na 480p, netflix po zbuforowaniu jest tez ok. wczoraj obejrzelismy jakies stare DVD i jakos byla gorsza.
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

@matek451

Znalazlem w play oferte 200GB i router B535 za 50mies, plus 50 aktywacja, plus 29 za router na 24mies.

Lejek ma faktycznie 1Mb, ale tylko w downloadzie, upload to 384kb, wiec jest gorsz od Orange. Plusem jest faktycznie dobry router.

Co do oferty Orange, to faktycznie wydaje sie fajna poprzez promocje 2x. Mysle dalej, ewentualnie oddam nju tacie, ktory uzywa malo, a sobie wezme play lub Orange. Choc nie lubie wiazac sie na az takie długie okresy jak musialbym w play (24m).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: matek451 »

Z nju nie musisz rezygnować, bo mozna odłożyć kartę i nie używać a wtedy i tak rośnie ci staż, nie płacisz poza pierwszymi 3 m-cami. A co do Play to najpierw zrob test na tym pre-paidzie i tych 100GB na B528 bo trzeba sprawdzić czy działa u ciebie prawidłowo. Umowa 2 lata ze sprzetem ale coś za coś. Pre-paid z Orange Free z 2x to fajna opcja, jest od lat wielu ludzi którzy maja te karty i korzystają, elastyczność w użytkowaniu i bez cyrografu to jej duża zaleta.
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

zglaszam sie po kilku miesiacach. Kupilem w miare okazyjnie B818 (420 pln), i wymienilem router. Nie dlatego, ze B528 spisywal sie zle (polaczenie bylo stabilne i w granicach kilkunastu MBit/s. B528 powedrowal do taty, gdzie rowniez jest nju (czyta wiadomosci, allegro itp).

Roznica na plus w przypadku nowego B818 jest jednak kolosalna: wrzucony po prostu na zywiol z miejsca daje 100MBit dowloadu, i to w sobote.

Jednym slowem, @matek451 ma racje, jesli chodzi o to, co wybierac. Inwestycja niby wysoka jednorazowo, ale przyjemnie ogladac te liczby.

Dodam wiecej: czytajac od kilku miesiecy forum dochodze do wniosku, ze matek451 mogl naprawde dojsc do tego stanu, w ktorym naprawde niewybrednie odpowiada - chwala mu za to, ze jeszcze w ogole chce. Gros uzytkownikow nie czyta wczesniejszych tematow, pyta milion razy o to samo, nie czyta ze zrozumieniem itp.

W kazdym razie: nju dziala swietnie, nic sie nie zapycha, B818 jest swietny rowniez (i to bez anteny zewnetrznej u mnie), dobry komplet. Na dzialce bedac mam super, gdy wyjezdzam w najgorszym wypadku 1MBit, jest ok. Polecam. I mozna zapomniec o wszsytkim, jest polecenie zaplaty, samo sciaga sie z konta.
Kaloteck
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 336
Rejestracja: 2019-03-20, 14:36

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: Kaloteck »

A tam u nich w tym całym NJU można sobie ot tak zerwać umowę czy jest jakiś cyrograf na dłużej czy coś ... ?
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

W kazdym momencie mozna zerwac.
wodnik7
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2021-03-31, 10:19

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: wodnik7 »

Dzis zalogowalem sie do konta, i niespodzianka:

zwiekszone pakiety!

teraz jest (bylo wczesniej):

na start 60GB (40)
po 6 mies. 120GB (80)
po 12 mies 150 GB (100)
po 24 mies 180 GB (120GB)

Wedlug mnie: jest jeszcze lepiej!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: radius »

A to ciekawe. U mnie jest po staremu.
Obrazek
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: njumobile - doswiadczenia

Post autor: Hermogenes »

Mój przydział też pozostał na starym poziomie :kwasny: Pozdrawiam Hermogenes
ODPOWIEDZ