Internet w domu jednorodzinnym na wsi

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Witam,

Chciałbym prosić o poradę w dwóch sprawach, pierwsza to dobór operatora (tutaj raczej chodzi o potwierdzenie bo sprawa wydaje się być jasna). A druga to o dobranie routera, repeaterów oraz anteny tak aby internet był dostępny w całym domu.

Lokalizacja to: 54.242103430232696, 18.747034402823708

Jeśli chodzi o operatora wydaje się, że jedyną sensowną opcją jest tu T-mobile
Speedtest: https://i.ibb.co/mDGG9Nq/IMG-8541.png
NetMonster: https://i.ibb.co/3yTtTPZ/Screenshot-20210904-140430.png

Czy warto w tej lokalizacji sprawdzać inne sieci ? Dodam, że sprawdzałem Play i jest totalna padaka (3 download 0,8 Upload).

Mam dom w budowie i chciałbym również założyć na dachu antenę która wspomogłaby internet domowy oraz jakiś dobry router na strychu plus repeatery tak aby internet był dostępny w całym domu i na tarasie. Poprosiłbym o sugestie dotyczące takiej instalacji, jakiego sprzętu warto użyć w moim przypadku?

Jeśli podałem zbyt mało informacji proszę o wyrozumiałość, na pewno dodam wszystko co jest potrzebne.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

Skoro masz dom w budowie okabluj go, do każdego pomieszczenia (czy nawet na taraz) 2-3 skrętki ethernet (takie żeby gigabita obsłużyły) z jakiegoś centralnego punktu (strych/pomieszczenie techniczne/piwnica) gdzie będzie switch. Na dach puste rury żeby kable antenowe przeciągnąć albo skrętkę dodatkową dać.

O repeaterach zapomnij.
Nie pomagam na PW!
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Pawrzes »

Brokson pisze: (3 download 0,8 Upload).
Transfer chyba był w roamingu T-Mobile / Orange. Sprawdź ponownie i wyłącz roaming oraz pokaż screen z NetMonstera.
Pozdrawiam
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Zrobię to jutro ale z doświadczenia wiem, że play bez roamingu tam w ogóle nie ma LTE :/
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

mam wszystko okablowane tylko teraz chciałbym wiedzieć jaką antenę i router u góry najlepiej dać
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

Skoro masz zasięg TM, kup starter i przetestuj LTE na nim. Pokaż tu wyniki.

W ciemno to można polecić 2x ATK20 i dowolny router obsługujący LTE800.
Nie pomagam na PW!
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Wyniki dla T Mobile dałem w pierwszym poście. Wyniki dla Play:

https://www.speedtest.net/pl/result/i/4751177879
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

wojteks pisze:Skoro masz zasięg TM, kup starter i przetestuj LTE na nim. Pokaż tu wyniki.

W ciemno to można polecić 2x ATK20 i dowolny router obsługujący LTE800.
Powiedz proszę co mogę jeszcze dostarczyć żeby dostac poradę odnośnie bardziej konkretnego sprzętu :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

TM to LTE1800, skoro brak na maszcie 2100MHz i 2600MHz to wystarczy B525 (b535) lub podobny agregujący LTE1800+800Mhz i do tego antena szerokopasmowa 800-1800 ale jak bym zrezygnował z agregacji 800MHz i pozostał przy antenie na 1800MHz.
Nie pomagam na PW!
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Dzięki ! Mógłbyś proszę polecić konkretny model anteny ? Mam na myśli porządny sprzęt od porządnego producenta który będzie "na lata" :)

Jeśli chodzi o router masz na myśli coś takiego jak http://shorturl.at/aAHKT ?
Antena takie coś : http://shorturl.at/efEKW ? Czy takie https://shorturl.at/csBFW ? Czy to jakieś śmieci ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

Linki nie działają. O sprzęcie "na lata" zapomnij, 2-3 a potem nowy, jak ze smartfonem.
Nie pomagam na PW!
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Faktycznie słaby ten shorturl, dam normalne linki :

To jakieś anteny:
https://allegro.pl/oferta/antena-dual-l ... 9857100989
https://allegro.pl/oferta/antena-dual-l ... 9857114657
https://allegro.pl/oferta/antena-dual-s ... 7793218871

Router to ten ?

https://allegro.pl/oferta/router-huawei ... 0942844229
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

Anten nie znam (ale jakby drogie i wątpię czy tak dobre jak drogie) a cena za router dużo za duża, w tej cenie można mieć router agregujący 4 pasma.
Nie pomagam na PW!
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

A jakie są anteny które są dobre i warto brać ? Jeśli chodzi o router to chciałem potwierdzić ze chodzi o dokładnie taki
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: matek451 »

A po co zakup samemu routera, jak T-mobile to oferta domowy bez limitu z DL do 30/60/90Mb/s ,sprzet jest w abonamencie ale oferta wymaga konsultacji operatora, stacja NetWorks pracuje w agregacji LTE2100+1800+800, b525 wart ze 150 zł i oczywiscie sie nie nadaje bo nie agreguje LTE2100+1800, na 1800MHz sygnał dostateczny ale w sasiadach jeszcze LTE1800 z Kleszczewka i jakiegoś innego BTS-a, sygnał nieco gorszy. W okolicy tez stacje bazowe NW z agregacją 4 pasm LTE. W przypadku Play stacja LTE2100+1800+800 na maszcie T-mobile Suchy Dąb, anteny wiszą ponizej . Do tego tez stacje z 4 CC CA, dla Play brak screenow z NetMonster. Jeśli to ma być T-mobile to trzeba skontaktować się z operatorem na stronie, telefonicznie lub w salonie i sprawdzić czy oferta domowy jest dostępna dla twojej lokalizacji. Jesli tak to z jaka prędkością, wybór sprzętu w T-mobile mocno ograniczony. Dobór anteny po testach poszczególnych pasm LTE .
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Ok po kolei bo nie jestem pewien czy zrozumiałem
- router z aukcji jest za drogi. Z tego co widzę takie są ceny wszędzie tego konkretnego sprzętu. Może w takim razie jakas alternatywa ? Poza tym b525 się nie nadaje. Jaki zateb będzie najlepszy?

-t Mobile to oferta domowy bez limitu - ok ale chciałbym uzyskać jak najlepsze parametry sygnału. Jaki oni sprzęt zakładają ? Na pewno się skontaktuje ale podejrzewam ze postawią router LTE i cześć

- play jest do D… w tej okolicy nawet nie będziemy próbować.

Moje pytania pozostają otwarte
1) jaki sprzęt zakupić ?
2) Ew jeśli t Mobile montuje swój sprzęt co dokupić aby poprawić parametry?
3) co mogę jeszcze dostarczyć tutaj aby pomoc odpowiedzieć na dwa powyższe

Pozdrawiam :)

-
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: tomekwwa »

Zacząłbym od kontaktu z TM, jeśli z wszystkich operatorów wychodzi Ci, że działa u Ciebie najlepiej. Sprawdź czy oferują u Ciebie ten internet bez limitu i to Ty nam powiedz jaki sprzęt Ci dali do wyboru.
Jak masz już jakąś wybraną ofertę w TM i na niej chcesz budować sam, to powinieneś sprawdzić jakimś modemem z opcją wyboru pasma, jak wygląda obciążenie tego BTSa na poszczególnych częstotliwościach w godzinach szczytu i wtedy podjąć decyzję jaki modem i antena jest Ci potrzebna.
Możemy pogdybać, że chciałbyś agregować 800+1800+2100. Wtedy mogę Ci odsprzedać Huaweia B715 za 400 zł, który to potrafi i do tego musiałbyś dokupić anteny na te częstotliwości, np. ATK-504 z Telkoba i możesz zacząć testować. To jest radio, nikt z góry Ci nie powie jak będzie najlepiej, a warunki są mocno zmienne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: matek451 »

Ale ta dyskusja i tak nie ma sensu, najpierw to trzeba sparawdzić czy T-mobile oferuje w tej lokalizacji Internet domowy bez limitu danych. Na dziś w T-mobile jedyny sensowny sprzęt to MC801A, reszta nie warta uwagi. Do routera konieczna bedzie antena zewnętrzna . Ewentualnie MF258k czyli zewnetrzny punkt dostepowy LTE z agregacja 4 pasm LTE, antena wtedy zbedna.
A co do Play to widać ze nie potrafisz nawet zrobić tam testu z wyłaczonym RK wiec opinia o nim nie ma żadnych podstaw.
HariMata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2010-11-13, 22:08
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie/Łódź

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: HariMata »

wojteks pisze:O repeaterach zapomnij.
Kable do wszystkich sprzętów stacjonarnych jak najbardziej najlepiej w każdym pokoju po dwa gniazdka. Od przybytku głowa nie boli. lepiej teraz, niż później kuć ściany, ale co z urządzeniami mobilnymi, laptop tablet komórka w pomieszczeniach oddalonych od tego gdzie znajduje się router? Może warto jednak jakiś reapeter po kablu w nich włączyć w sieć?
ZTE MF286, B525s-23a, T-mobile Internet Domowy (bez limitu)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

Po kablu to już nie repeater a klasyczny AP nie zabierający przepustowości innym AP i jest to dobre rozwiązanie mając kabel wszędzie.
Nie pomagam na PW!
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Hej,

T-Mobile świadczy usługę internet na moim adresie, na początek dają sprzęt z tej listy https://www.t-mobile.pl/sklep/kategoria ... cquisition ale pewnie to jakiś standard bez anteny zewnętrznej a chciałbym zrobić to od początku na porządnie. Czy mógłby ktoś doradzić mi jaki konkretnie sprzęt warto jest w tej chwili kupić i zamontować ? Mam na myśli antenę zewnętrzną, pierwszy router i dalsze, dodam, że w każdym pomieszczeniu mam pociągnięte kable i gniazda sieciowe także routery mogą być w nie wpięte.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2021-12-27, 09:58 przez Brokson, łącznie zmieniany 1 raz.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: piotrzet »

A robiłeś testy innych operatorów, że wiesz, że T-Mobile będzie najlepszym wyborem?
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Tak,

Play praktycznie w ogóle nie działa, plus i orange są słabsze niż t-mobile. Do tego pytałem sąsiadów i każdy ma w t-mobile bo inne sieci działają 'tak sobie'
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: matek451 »

Bajki ,ale to normalne gdy ktoś przez 3 m-ce nie zrobi porzadnych testów u siebie na zewnatrz na kartach operatorów a na dodatek nie rozumie co się do niego pisze a w zamian autorytetem dla niego sa sąsiedzi i ich głupawe opinie.
Play nie działa choć stacja jest na maszcie NetWorks Suchy Dąb z LTE2100+1800+800, na dodatek test T-mobile pokazał też LTE1800 z masztu Play w Kleszczewku więc logiczne jest ze są szanse na zasięg Play z tej stacji bazowej. Orange korzysta z tych samych stacji co T-mobile.
Speedtesty liczą się ale nie z 14 tylko w godzinach 19-23, jeśli T-mobile to wybór sprzętu jest oczywisty bo 9 zł za B818 to prezent za darmo , ale wybor pasm, BTS-a i anteny to inna para kaloszy, trzeba pytać sąsiadów bo to sa fachowcy że ho ho.
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Klimat jak na elektrodzie :)

Play mam osobiście na telefonie i wiem jak działa zarówno internet jak i zasięg GSM w tej okolicy więc tak czy siak będę chciał się przenieść ze wszystkimi numerami do T-mobile który jako jedyna z sieci ma jeszcze dobry zasięg GSM.

"a na dodatek nie rozumie co się do niego pisze" - wypraszam sobie, jeśli masz być chamem to podziękuję za taką pomoc. Nie wiem dlaczego nie można odnosić się do siebie z szacunkiem. To że znasz się na antenach LTE (o ho ho) nie uprawnia Cie do obrażania innych. Gwarantuję, że jest masa rzeczy na których znam się lepiej od Ciebie.

Mogę w tym tygodniu zrobić testy jakie tylko potrzeba. Czy SpeedTest wystarczy czy zrobić jeszcze jakieś inne?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

W tej ofercie to tylko B818 o ile potrzebujesz anteny zewnętrznej (ewentualnie MF286D ale musisz być w zasięgu 2600 żeby ono było pasmem podstawowym przy agregacji bo ma dziwnie skonfigurowane wejścia anten zewnętrznych). Inna opcja to brać MC801A 5G i go natychmiast sprzedać a w to miejsce kupić coś z agregacją LTE i dobrymi gniazdami antenowymi.

Natomiast jeżeli chcesz mieć rozbudowaną sieć w domu (WiFi i kablową) to żaden z routerów z tej listy się nie nadaje za bardzo.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: matek451 »

Ostatnie pytanie tylko świadczy o tym gdzie ze masz to co się do Ciebie pisze, wymagasz szacunku dla siebie więc traktuj poważnie porady i wskazówki które dostajesz za darmo.
Podważasz opinie o innych operatorach i ich zasiegu bez pokazania testów parametrów sygnału dla nich, tu nikt cię nie obraża a teksty o sąsiadach którzy dobierają ci T-mobile mozesz sobie darować, 99% ludzi nie ma nawet podstawowej wiedzy na ten temat, opinie są więc bez znaczenia.
Oczywiście T-mobile moze być optymalnym wyborem w tej lokalizacji, tym bardziej biorąc pod uwagę obecna cenę z DOMOWY z DLdo 90Mb/s za 70 zł i 9 zł za B818 ale skoro chcesz to zrobić porządnie to podejdź do tematu solidnie.lokalizacja w ktorej najblizsza stacja NetWorks jest około 4km od ciebie wymaga anteny zew. Dodatkowo nieco dalej sa inne stacje bazowe NW z 4CC CA więc nie przekreślalłbym mozliwości skorzystania z nich.
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

Dziś postaram się zrobić testy prędkości i zamieścić je tutaj. Chciałbym mieć wszystko w jednej sieci a niestety tylko T-Mobile oferuje w miare znośny zasięg GSM, zrobiłem speed test Play i widać rezultaty https://www.speedtest.net/pl/result/i/4751177879.

Dziś wieczorem zrobię to samo z plusem i orange.

"Natomiast jeżeli chcesz mieć rozbudowaną sieć w domu (WiFi i kablową) to żaden z routerów z tej listy się nie nadaje za bardzo." - Co masz na myśli ? Dom ma okolo 240m2 i po prostu chciałbym mieć dobry zasięg w środku i na tarasie, czy to jest już rozbudowana sieć ? :)

Jeśli chodzi o jakis mesh to co najlepiej wybrać? Rozumiem, że ten B818 byłbym routerem wejściowym ale potrzebowałbym jakichs dodatkowych żeby zasięg na całej powierzchni był dobry.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: wojteks »

Brokson pisze:niestety tylko T-Mobile oferuje w miare znośny zasięg GSM,
Zwykle dokładnie taki sam zasięg oferuje też Orange (wspólne stacje bazowe).
Brokson pisze:Co masz na myśli ? Dom ma okolo 240m2 i po prostu chciałbym mieć dobry zasięg w środku i na tarasie, czy to jest już rozbudowana sieć ?
Na 240m2 zdecydowanie potrzebujesz dodatkowych AP po kablu lub Mesh z osobnym łączem między satelitami. To nie jest rozbudowana sieć.
Brokson pisze:Jeśli chodzi o jakis mesh to co najlepiej wybrać?
Tani czy dobry?
Nie pomagam na PW!
Brokson
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2021-09-04, 14:18

Re: Internet w domu jednorodzinnym na wsi

Post autor: Brokson »

"Tani czy dobry?" - chętnie poznam obie opcje, z ukierunkowaniem na dobry :)
ODPOWIEDZ