Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gk0st
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-11-08, 21:46

Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: gk0st »

Witajcie,

potrzebuje pomocy przy wyborze operatora dla internetu dla rodziców. Internet będzie służył głównie do przeglądania interentu oraz Netflix, You Tube itp. Wykonałem pomiary dla operatorów Play, Plus i T-Mobile. Mam problem z kartą Orange, więc ew wyniki pojawią się później. Wszystkie testy zostały wykonane na telefonie OnePlus 6 (A6000) i wykorzystałem aplikację NetMonster i Speed Test. Dla każdej karty wykonałem po 6 pomiarów (3 na dworze, 1 pomiar w domu na parterze gdzie z reguły jest najgorszy zasięg, 1 pomiar na tarasie na pierwszym piętrze i 1 pomiar na pierwszym piętrze w pomieszczeniu przy oknie).
Dla wygody przeglądania wrzucę po 2 wyniki dla każdego operatora.
mapa.jpg
Plus - na zewnątrz
plus_outdoor_p1.jpg
Plus - taras na 1 piętrze
plus_taras_p5.jpg
T-Mobile - na zewnątrz
tmobile_outdoor_p1.jpg
T-Mobile - taras 1 piętro
tmobile_taras_p5.jpg
Play - na zewnątrz
play_outdoor_p1.jpg
Play - taras 1 piętro
play_taras_p5.jpg
W oczy rzuca się bardzo dobry wynik T-Mobile (czyżbyśmy mieli zwycięzcę? :) ) Generalnie w domu pomiary pokazują 120 - 150 Mb/s DL i około 30 Mb/s UL. Na tarasie jest to ok 200 do nawet 250 MB/s DL. Najgorzej póki co wypada Play.
Aplikacja NetMonster prawdopodobnie źle zlokalizowała nadajnik T-Mobile (ul. Przygraniczna 9), ponieważ na stronie BTSearch (UKE) ten nadajnik znajduje się w innej lokalizacji (Wałdowo 7/1).

Proszę również o pomoc przy wyborze urządzeń. Nie wiem czy inwestować w router + antena czy wystarczy sam router? Poszukuję rozwiązania które będzie miało rozsądny stosunek możliwości do ceny, nie będę bił się o każdy Mb/s.

Na ten moment rodzice dysponują dwoma routerami, D-Link DWR-116 + Huawei E3372 oraz Huawei-B315s-22. Zdaję sobie sprawę, że nie są to najnowsze urządzenia i należałoby je wymienić na coś nowszego jedankże mogą się przydać do wykonania dodatkowych testów.

Proszę o pomoc i sugestie.
gk0st
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-11-08, 21:46

Re: Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: gk0st »

Podbijam z tematem. Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć i udzielić jakiejś porady co do routera? Warto rozważyć opcję z anteną zewnętrzną?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: matek451 »

Plus w obydwu lokalizacjach dostateczny sygnał na LTE900 i słaby/ bardzo slaby na LTE1800/2600 z BTS-a Mickiewicza 21.Play na tarasie słaby sygnał na pasmach pojemnościowych LTE z BTS-a na 3Maja 19A.
T-mobile Wałdowo stacja najblizej , nowo odpalona więc nieprzeciązona , agregacja 4 pasm LTE, parametry sygnału na tarasie poprawne więc działa bardzo dobrze. W T-mobile brak routera który wykorzystałby potencjał tej stacji, jest wPrawdzie MF258k ale osobiście szedłbym w kierunku routera z agregacją 4 pasm LTE, np. B818 lub Netgear LBR20 i do tego zewnetrzna Dual LTE1800-2600MHz bo wewnatrz pewnie parametry sygnału duzo słabsze. Budzetowo to B535 z agregacja 2 pasm za 250 zł lub B628 około 500 zł.
gk0st
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-11-08, 21:46

Re: Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: gk0st »

Dzięki za odpowiedź. Z tego co widzę to najtańszy B628 jest w Play, uważasz że warto go od nich kupić (549zł)? Na forum viewtopic.php?p=632809#p632809 znalazłem info że soft nie jest brandowany, ale nie ma jasnej odpowiedzi czy jest agregacja 2 czy 3 pasm. Za B818 trzeba dać już ponad 1000 zł więc trochę za drogo.

Co do samej taryfy w T-mobile, czy jest jakiś większy pakiet niż 100G bo tylko taki jest na ich stronie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: wojteks »

Coraz więcej jest opinii że tylko 2 pasma agreguje.
Nie pomagam na PW!
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: Roddy »

Mam Huawei B315 i do YT / Netfliksa wystarczał w zupełności. Plus, ok. 3-4 km od BTSa. Jeżeli masz go pod ręką, to może warto dać mu szansę zanim coś nowego kupisz.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: piotrzet »

wojteks pisze:Coraz więcej jest opinii że tylko 2 pasma agreguje.
Ale jak to możliwe? Przecież matek twierdził, że 3? A ja byłem wyśmiewany że jednak czytam informację na stronach.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc przy wyborze operatora i urządzeń - Ostróda

Post autor: onken »

Czyli kicha, wygląda na to że nadal
B715 lepszy ( o ile się go znajdzie )
Oczywiście B818 najlepszy ale cena ostatnio zaporowa :/

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ODPOWIEDZ