Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Witajcie.
Pewnie temat podobny do wszystkich, choc wiekszosc innych tematow jest bardzo zindywidualizowana do lokalizacji.
Byc moze istnieje taki tenat, jesli tak bede wdzieczny za linka .. jak konpleksowo rozpoczac diagnostyke i dopasowanie sprzetu i operatora do lokalizacji??
Jestem inzynierem acz sieciowym laikiem i tylko uzytkownikiem. O ile wifi i eth ogarniam tak cellular jest dla mnie tajemnica.

Potrzebuje kupic modem sim ewentualnie router bo mam stary touter wifi Asus RT-AC88U. Ale najwyzej nie bede uzywal wifi z niego. Generalnie cena urzadzenia/budget nie gra roli (oczywiscie nie chce cisco za 7k:)). Ale do 2k mnie nie zdziwi :)

Co mam zmierzyc, czym i jak interpretowac ewentuakny wynik ?

Na marginesie, czy jakikolwiek operator dzisiaj oferuje nielimitowany transfer? Taki mam aktualnie w tmobile. Jak sie okaze ze nie, to zostane przy aktualnej umowie ale chcę wyciągnąć max z transferu wiec musialbym dopasowac urzadzenie do operatora.

Bede wdzieczny za pomoc
Pozdrawiam
Pawel
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Ok, sak sobie odpowiedziałem na operatorow z nielimitowanym transferem. To Tmobile z pakietem internet domowy L.
Wiec moglbym rozwiazac aktualna i podpisac nowa (jedno i drugie tmobile).
Urzadzenia maja lipne max kat 14.
Ogólnie nie wchodzi zaden inny operator w gre jezeli ma limit transferu. Wtedy pozostaje tmovile i dopasowanie routera/anteny do tmobile w wybranej lokalizacji.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: wojteks »

Poczytaj RŚUT TM, może limitu danych nie ma ale są "ograniczenia" techniczne (patrz mocne ograniczenie prędkości).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: matek451 »

Podaj lokalizację gdzie korzystasz teraz z T-mobile, jakie osiagasz rezultaty, masz jaki sprzęt do internetu LTE?
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Dzieki za odpowied.

B529s-23a - byl dobrany ze względu na wbudowana baterie. Potrzebne do podtrzymania zasilania dla monitoringu przy utracie zasilania.

Lokalizacja : 53.868469,18.230812

Rezultaty slabe, max 20/3 Mbit może czas dodać wyżej ale ostatnio mierzyłem tak było.
Ogólnie mnie zależy bardzo na upload również że względu na live streamy w jakości full HD wiec potrzebuje bitrate na poziomie 6000 , dodatkowo użytek własny w tym samym czasie. Minimum 10 Mbit upload, ale najchętniej ze 20-30 :)


1 czym zmierzyc pasma ktore u mnie dochodzi (appka)?

Zakładam ze jak kupie jakis konkret router cat19 to jie ma znaczenia juz bo obsluzy wszystkie pasma ? Kwestia tylko jaki i z jakas mocna antena zewnetrzna zeby wyniesc ja ponad linie drzew i przeszkód.

Poleco o mi dzisiaj Zte mc7010
Sam ogladalem nowego huawei 5g pro ale on nie ma zewnetrznej anteny ... Wiec lipa.

Dziekuje
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

wojteks pisze:Poczytaj RŚUT TM, może limitu danych nie ma ale są "ograniczenia" techniczne (patrz mocne ograniczenie prędkości).
Widzialem wątek tu na forum.
Mogę <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na firmę, tam pisali że podobno lejka nie ma?
Ide zobaczyć czy w ogóle maja unlimited na firmę
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Napisane w obu regulaminach, dla domu i firmy jest:
Dom:
Pojęcie „Nielimitowany Internet Domowy” dotyczy dostępu do mobilnego Internetu w zasięgu sieci Operatora i oznacza możliwość korzystania z usługi w „Strefie domowej” bez limitu objętości danych oraz bez zmiany deklarowanej szacunkowej prędkości maksymalnej przez cały czas obowiązywania umowy


Firma:
Oznacza to, że w ofercie nie ma ukrytego zwolnienia po wykorzystaniu określonej ilości danych. Bez względu na ilość pobranych danych, Internet nie zwolni po wykorzystaniu określonej ilości gigabajtów


Być może wcześniej były kruczki.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: onken »

Poczytaj sobie ogólny regulamin RUŚT to się zdziwisz ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: matek451 »

A kto ci polecił do tej lokalizacji MC7010, po co ci zewnętrzny punkt dostępowy 5G/LTE? Lokalizacja jest trudna , BTS NetWorks we Franku w agregacji LTE2600+2100+1800+800, stacja ma 4 sektory, mozesz być na skraju pomiędzy dwoma ale nalezy zrobić testy na zewnątrz. B529 na dodatek bez anteny nigdy nie nadawał się do takiego BTS-a. Po testach mozna się przymierzać do doboru sprzętu i anteny zew. lub CPE LTE.
Alternatywa to nowa oferta dla firm Play za 120 zł brutto i karta głosowa oraz internetowa bez limitu danych i prędkości, BTS Play Kaliska z LTE2600+2100+1800+800, zrobiłbym tez test tego operatora.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Anil321 »

matek451 - 120zł netto, nie brutto. Bo sam przymierzam sobie ją <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>. Nolimit w telefonie + nolimit na karcie internetowej.
Więc jak masz możliwość <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na firmę to bym pomyślał nad Play Zimmy. Bo zapisy co wysłałeś to pic na wode, w ogólnym regulaminie RUŚT mają zapis o możliwości ucięcia transferu i chętnie z tego korzystają;p
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: onken »

W Playu także :)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Anil321 »

Oczywiście, w każdej sieci są zapisy. Ale w Play nie spotkałem się osobiście by operator z nich korzystał a w Tmobile już tak. Ale to tylko moje odczucia.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: piotrzet »

Play bez limitu ma jeden dzień, T-Mobile kilka lat. Różnica znaczna. FUP w T-Mobile też jest mocno uzależniony od lokalizacji.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: jfk »

Anil321 pisze:Oczywiście, w każdej sieci są zapisy. Ale w Play nie spotkałem się osobiście by operator z nich korzystał a w Tmobile już tak.
Brać Play, później co najwyżej płakać... (może i stosuje T-Mobile/Orange FUP/QoS-jeszcze nigdy tego nie odczułem, za mało zużywam około 500GB m-c, za to w Play może być bez QoS i padaka od 1GB-jeżeli sieć w okolicy ma klientów...). Oni nie mają na dziś pasma do takich ofert/zbyt dużą liczbę klientów data (Plus odżył bo ma pasmo i swoje "5G").
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: matek451 »

Dzielenie skóry na niedźwiedziu czyli licytacja który operator lepszy bez przeprowadzenia testów operatorów w lokalizacji kolegi, najpierw T-mobile bo jest juz klientem, łacznie ze sprawdzeniem czy dla indywidualnych dostępny jest internet domowy bez limitu danych i jesli tak to jaki. To da też jakiś ogólny pogląd w kwestii ewentualnej oferty dla firm.Oczywiście oprócz zapytań do T-mobile podstawa to wspomniany test T-mobile na miejscu, karta Heyah I 200GB za 35 zł pozwoli sprawdzić działanie dokładnie, nawet na B529.
Play dla firm jako alternatywa gdyby T-mobile nie wypaliło, oczywiście tez test, tu 100GB za darmo na pre-paidzie Play odNowa.
B529 na zewnatrz pozwoli na sprawdzenie u kazdego z operatorów 4 pojedyńczych pasm LTE po kolei, działa z aplikacjami na HiLink do zarzadzania pasmami i diagnostyki.
Póki co zamiast merytorycznych porad wymiana zdań pomiędzy zwolennikami czy przeciwnikami tych operatorów a autor póki co milczy.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: piotrzet »

jfk
Plus odżył? Haha Sieć działa tam w miarę gdzie jest 5G tylko, bo nie ma ruchu w porównaniu do LTE, a w reszcie lokalizacji leży. 3k stacji 5G od miesięcy dalszy brak rozbudowy sieci, brak agregacji z LTE. Zresztą nawet po samym forum widać, że Plus zazwyczaj na ostatnim miejscu jeśli chodzi o testy i to nie z małą różnicą w porównaniu do konkurencji.
matek451
Nikt nie twierdzi, żeby nie brał Play, bo jeśli działa najlepiej to tak. Tylko widzę, że pomijasz istotną część, że na ten moment nie wiadomo jak działa FUP w ofertach Playa bez limitu. Czy jak w T-Mobile, czy jak kiedyś w Plusie czy nie ma go wcale, a może jeszcze inaczej.
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Milcze przepraszam bo mialem sporo zajec.
Temat nadal mnie żywo interesuje. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Podsumowując. Nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem żadnego operatora.
Mam aktualna umowe na czas nieokreślony w T-Mobile.
Nie spotkałem się z lekiem po prostu zawsze działa słabo. Wcześniej nie miało to znaczenia bo służyło tylko do celów monitoringu. Teraz chce pracować z tej lokalizacji i będzie to bardzo trudne.

Druga rzecz która wyczytałem, to sprawdzenie pasm BTS. Dobrzr zrozumialem ze sa dwa w okolicy ?? Frank i Kaliska? To jest miejsce obok miejsca, wydaje mi sie ze w druga strone jest tez BTS ale moze sie myle... Jest jakas mapa BTS jakas nakladka na Geoportal? Albo google maps ?

Mam uzyc aplikacji HiLink i mojego routera. Na dworzu.
Dodatkowo kupić kartę Play i zmierzyć Play (100GB za darmo na pre-paidzie Play odNowa.).
Czy warto kupic ta inna karte tmobile niz ta oferte ktora mam ?
Rozumiem ze orange i plus nie ma w ogole sensu ? Moj telefon plus dziala faktycznie slabo.

Jak ten test przebiega ? Co mam zrobic z ta aplikacja ? Musze cos wiedziec cxy to proste hak juz bede przy routerze z apka ? Jakis poradnik na forum jest pomiarow?
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Anil321 »

Aplikacja jest prosta i intuicyjna (w razie czego podpatrz jakie screeny wysyłają użytkownicy w innych postach i na pewno ogarniesz).
Kup karte Play (Tmobile nie musisz, testy wystarczą na tym co masz), wrzuć i porób testy na zewnątrz po godzinie 20 (po tej godzinie zazwyczaj nadajnik jest najbardziej obciążony).
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Ok. Chwilwo zie nie wybieram. Dopiero w czerwcu jakos chyba że znajdę chwilę żeby specjalnie pojechać.

Mam karte na abonament w play z limitem danych. Czy jak wsadze do routera wystarczy ? Czy telefoniczna vs czysto internetowa ma to jakieś znaczenie ?
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Ok, no to zajechalem na lokalizacje. Bede działal. Ogolnie aplikacja HiLink połączyła sie do routera.
Musze poczytac jak uruchamia sie diagnostykę bo na pierwszy rzut oka wngui nigdzie nie widze.
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Ogolnie nie mam nigdzie zadnych informacji o stanie lte jedynie na glownym ekrabie pokazanie zasiegu. Jak zrobic te pomiary ? Jest jakas obstrukcja uzucia HiLink i pomiarowania?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: wojteks »

Czy możesz pisać po polsku i bez błędów?
Nie pomagam na PW!
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

@wojteks?
Nie rozumiem zarzutu. Piszę z telefonu zdarza się literówka.
@matek451
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: wojteks »

Nikogo to nie interesuje z czego piszesz.
Nie pomagam na PW!
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Dziękuję Panu za niemerytoryczny udział. Przyjąłem.

Wracając do merytorycznej części, pomierzyłem.
Plusa z telefonu i tmobile które mialem.

Mam zdjecia z ustawień z Hmanagera (poszczególnych pasm i agregacji) oraz z drugiego telefonu screeny ze speedtesta.
Opisalem je parami 1.1 (hmanager) i 1.2 (speedtest).
Speed testy: https://www.mediafire.com/folder/v0fwtpee4z7yz/Pomiary
HManager : https://www.mediafire.com/folder/83zmvd3f8sxlf/Pomiary2

Ogólnie, wygląda że Play ma znacznie lepsze możliwości w mojej lokalizacji. Blisko dwa razy wyższy download i upload.

Wobec tego wygląda że najlepsze rezultaty przynosi agregacja 800/1800/2100/2600. Uzyskałem 85/14,6 Mbit

Samo 2100 dało super wynik upload na poziomie 18Mbit. Ale może to chwilowy peak.
Auto dalo zblizony rezultat do maxa, 69/13.6

Natomiast tu moze limitacja jest juz sam sprzęt. Nie tyle sama prędkość, bo to chyba lte cat 4 wiec prędkości nie limituje ale dodatkowo ilość warstw MIMO dla download i upload jest szalenie ważna. Moj router ma tylko 2 dla download i 1 !! dla upload. Wniosek z tego, że przy wielu klientach, a tak właśnie jest, ramki sie kolejkują i mamy bardzo słabe odczucie jako użytkownik.

Będę wdzieczny za rzucenie okiem na dane i analizę czy moje wnioski są dobre, i ktore pasma powinienem agregować dla najlepszego wyniki długofalowo.

Dodatkowo, chętnie posłucham rekomendacji sprzętu. Cena nie gra roli. Koniecznie tandem z anteną zewnętrzna bo musze wynieść ja wyżej bo mam drzewa a w domku ekrany termiczne w ścianach które działają jak klatka Faradaya. W donku prawdopodobnie zrobie bridge i dwa routery na gore i na dol ze wzgledu na wspomnianą folię w ścianie, chyba że, siła WiFi będzie wystarczająca. Ale warto zaznaczyc to jako ewentualny wymóg (mostkowanie).

Dzieki!!!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: matek451 »

T-mobile na Auto to Frank i sygnał dostateczny z LTE800, pasmo przytkane, potem LTE1800+800 z niego, na LTE1800 sygnał słaby, speedtest OK ale o 11 więc mało znaczący. Play to LTE2600+1800 z Kaliska , sygnał na 2600MHz dostateczny, stacja ma duzy potencjał ale to ja wiem od poczatku i od dawna, LTE800 w Play i tak bez znaczenia więc test tego pasma niepotrzebny.Pasma pojemnościowe działaja super , sygnał dostateczny i na tym właściwie mozna zakończyć dyskusję. Sygnał z Franka na LTE800 do przyjęcia ale na LTE1800/2100/2600 jest już bardzo słabo, to zaleta stacji bazowych NetWorks stawianych na wieżach -kucykach a nie 60m jak w Play, poza tym stacja we Franku stoi w lasku, agregacja LTE2600+1800 z tego BTS-a w tych warunkach i tak daje dobry wynik. Ogólnie speedtesty koło południa więc trudno powiedzieć jak to jest w szczycie internetowym. Przewaga Play to duzo lepsze parametry sygnału i SINR , wysokie prędości na pojedyńcych pasmach pojemnościowych LTE, agregacja LTE2600+2100+1800 po poprawie parametrów sygnału na 2600/2100/1800MHz zew. antena kierunkową i router 3/4 CC CA QAM256powinna dać bardzo wysokie prędkości.
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Super!!
Zrobilem test tez teraz tylko na play dla tych pasm.
https://www.mediafire.com/folder/noff7q ... Test2speed
https://www.mediafire.com/folder/yzzmhd67se6td/Test2

Zrobie jeszcze tmobile ale nie bede ładował jeżeli będzie lipa.

Jakies rekomendacje sprzetu?
Dziękuję!!
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Kompleksowa porada doboru sprzetu i operatora

Post autor: Zimmy »

Ok. Na tmobile wyszła padaka. Pomiedzy 20-30/3-4mbit
Zarówno dla :
2600+1800
2600+1800+2100
2600+2100+1800+800

Wiec nie ma co myśleć. Play na firmę bez limitu.
Ponawiajac tylko pytanie, pozostaje kwestia rekomendacji sprzętu. Może być nawet na wyrost. :)
ODPOWIEDZ