Play Net Box 5G, internet na wieś

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
poblos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-08-22, 11:14

Play Net Box 5G, internet na wieś

Post autor: poblos »

Witam

Aktualnie mieszkam jeszcze w mieście, za granicą i korzystam z światłowodu 1Gb/s up i down, więc raczej ciężko będzie mi się przesiąść na coś dużo wolniejszego, dlatego pomyślałem o 5G, nie mam jednak pojęcia jak to aktualnie w Polsce działa. Używam internetu głównie do: youtube, przeważnie HD, tidal HQ , netflix i ich pseudo 4K :dobani: , player.pl., disney+, Nie gram online, więc opóźnienia nie mają dużego znaczenia. Ewentualnie pobieranie gier, ale raczej nie więcej niż 100GB miesięcznie.

Proszę o radę w wyborze aktualnej oferty internetu na wieś. Z poszukiwań po mapach zasięgu, chciałbym korzystać z usług play, mam BTS w odległości około 2,2km. Mapa zasięgu pokazuje zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zasięg usługi Net box nie ma pokrycia ale konsultant play przekonywał mnie że z zewnętrzną anteną będzie działać i to do ~260Mb/s. Powiedziałem że wolałbym 5G, więc zaproponował Net Box z 5G, co podobno jest świetną opcją bo jest wtedy zewnętrzna antena która poprawia zasięg również 5G, niestety nie znał szczegółów technicznych, na jakiej zasadzie to działa, i czy jest sens netbox z 5G skoro jest zasięg dobry 5G, to może lepiej samo 5G?

Kolejne pytanie to, na jakie realne prędkości mogę liczyć z tym netbox 5g lub samo 5G, wtedy bez anteny zewnętrznej, według konsultanta to do 20Gb/s up i 10Gb/s down, jakoś mu nie wierzę :zdziwko:

Ostatnie pytanie to sprzęt, play w ofercie net box z 5G oferuje "Router ZTE NETBOX 5G MC7010 + MF18A użyczenie" Ktoś wie czy i jak to działa? Mam swój router Linksys WRT1900acs, więc raczej sprzęt od play używał bym tylko jako "modem".

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Play Net Box 5G, internet na wieś

Post autor: wojteks »

Na początek zapomnij o 5G bo to w PL na razie tylko marketing. Podaj lokalizację gdzie to ma być i nie słuchaj konsultantów Play (ani żadnych innych operatorów). Najlepiej by było tam zrobić testy smartfonem z kartą Play zalogowaną do Play (program netmonster, zakładka live i do tego speedtest).

Mam 800m do stacji bazowej Play i uzyskuję w granicach 100Mbps przy agregacji 3 pasm LTE (bez pseudo 5G). Zapomnij o obiecywanych 260Mbps z odległości ponad 2km.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Play Net Box 5G, internet na wieś

Post autor: tomekwwa »

Szanse na 5G z 2KM masz żadne lub będzie to gorzej działało od LTE. Szanse na 200 Mbps z takiej odległości też żadne. Ponadto nie możesz mieć samego 5G, bo to w Polsce nie działa. Działa tylko wspólnie z 4G LTE. Nie zmienia to faktu, że MC7010 to dobra antena i może się sprawdzić. I tu dochodzimy do sedna, najpierw musisz być na miejscu, użyć nowoczesnego telefonu i sprawdzić jakie są warunki na miejscu. Na mapach zasięgu to i yeti można znaleźć, a w praktyce w jednym miejscu jest super, a 50m dalej nic nie chce działać, bo na drodze do BTS jest las, a na działce drzewo.
poblos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-08-22, 11:14

Re: Play Net Box 5G, internet na wieś

Post autor: poblos »

Więc miałem rację żeby nie słuchać konsultantów, tylko poradzić się was, bo widzę że od 20lat kiedy to byłem konsultantem netii :facepalm: nic sie nie zmieniło :/ Poproszę kogoś żeby podjechał i zrobił jakieś pomiary wtedy będzie coś więcej wiadomo, na razie dzięki za rozwianie wątpliwości na temat ucziwości operatorów.. Lokalizacja miejsca gdzie chciałbym korzystać z internetu 53.04567414695898, 17.864025938444065
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Play Net Box 5G, internet na wieś

Post autor: matek451 »

A ja twierdzę że osiagniesz z tego BTS-a spokojnie ponad 200Mb/s, stacja wiejska Play Małe Rudy ma ogromny potencjał, sektor skierowany na ciebie, około 1,5 km do niego przez pola, przed BTS-em kawałek lasku, sektor na którym hula wiatr a nie klienci PLAY, trudno liczyć na jego obciążenie, dodatkowo powstaje stacja Play Annowo 17. Agregacja pasm LTE2600+2100+1800+800 w tym przede wszystkim 3 pasm pojemnościowych LTE robi swoje, stacja z DSS na 2100MHz z 5G2600 i LTE2100.
Konkretny sprzęt z 4 CC CA QAM256 i poprawa sygnału na 1800-2600MHz i mozna będzie korzystać z szybkiego internetu Play, takie BTS-y potrafią pozytywnie zaskoczyć.
ODPOWIEDZ