Router+modem SIM do monitoringu działki

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Witam, jestem w trakcie budowy domu a że nieuchronnie zbliża się zima potrzebuję założyć na działce coś w rodzaju monitoringu. Założeniem są dwie kamery IP zewnętrzne z IR WIFI oraz funkcją nagrywania z zapisem na karcie SD. Internet potrzebny jest do przesyłania zdjęć na pocztę w momencie wykrycia ruchu lub na moje żądanie (zapis video tylko na karcie). Szukam od jakiegoś czasu modemu oraz routera które będą ze sobą współpracować. Prąd na działce jest, zasięg sieci bez problemów, w pobliżu jest nadajnik. Wysoka prędkość przesyłu nie jest wymagana (max 3G) podglądu na żywo nie planuję. Kolejnym założeniem jest taniość zestawu czyli coś prostego używanego. Kamery mogę łączyć za pomocą kabla z routerem, lub poprzez WIFI. Oglądałem różne routery z modemami (Axsesstel, Dovado) ale nijak nie mogę się dowiedzieć jaką kartę mogę tam włożyć. Chcę używać sieci Orange (ma najlepszy zasięg) z pakietem internetowym powiedzmy 500 MB na 30 dni, myślę że to wystarczy na kilka zdjęć tygodniowo. Możecie mi polecić jakiś zestaw w który włożę kartę SIM wyjętą z telefonu i będzie to działać ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: wojteks »

Do takiego zastosowania Huawei b593, b315, E5180 (ma tylko 1 ethernet). Jeżeli ma to być abonament to routery muszą zapamiętywać PIN karty SIM.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: onken »

Dlaczego muszą ??

Orange ma już od jakiegoś czasu opcje kart SIM z możliwością wyłączenia PIN.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: wojteks »

Wymieniałem 2 miesiące temu i nie było a na bieganie po salonach nie mam czasu.
Nie pomagam na PW!
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

wojteks pisze:Do takiego zastosowania Huawei b593, b315, E5180 (ma tylko 1 ethernet). Jeżeli ma to być abonament to routery muszą zapamiętywać PIN karty SIM.
dzięki, ale czy nie ma jakiejś tańszej opcji, mam obawy że ktoś może mi to gwizdnąć, różne podjerzane typy się tam kręcą, router za 300 zł to łatwy i smakowity kąsek. Nie musi mieć LTE
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: dzejk »

Po taniości http://allegro.pl/router-dovado-3gn-mod ... 70593.html
Do tego jakiś starter na kartę z nabitym transferem, np. http://allegro.pl/internet-karte-orange ... 08187.html
a potem przedłużać pakietami.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

No i już wiem ... dzięki dzejk ;)
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Router i modem kupiony taki jak w linku, działa, prędkością nie powala ok 1 Mb/s w jedną i drugą stronę. Mimo że nadajnik wcale nie jest daleko to zasięg jest bardzo słaby ok 10 % lub poniżej i nie wiem czy tak powinno być. Poza tym czy ktoś z Was jest w stanie podać konfigurację routera tak abym mógł łączyć się z nim zdalnie (nie po LAN) poprzez internet ? Router będzie na działce i chciałbym mieć dostęp do ustawień (traffic, czas pracy itd). Router ma funkcję sms/email ale tego też nie umiem włączyć i skonfigurować ...
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: dzejk »

Do tego musiałbyś mieć zewnętrzne IP wykupione od operatora lub zestawione połączenie vpn.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Czyli hm się nie da albo nie opłaca się kombinować. A co z tym zasięgiem ? tak słaby sygnał to norma ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: matek451 »

A skąd my mamy wiedzieć jak wygląda sieć Orange w tej okolicy ?
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

W odległości 600 m są dwa nadajniki, wg mapy pełne pokrycie dla 3G/GSM. Jak dobrze wyjrzę przez okno to widzę nadajnik.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: dzejk »

Spróbuj ustawić modem pionowo i wystawić od strony nadajnika. Grube ściany lub blaszany dach mocno tłumią sygnał.
Jeśli masz kartę sim od orange w abonamencie, to da się załatwić publiczne IP bez kosztów.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Zmiana położenia modemu z poziomu na pion pomogła, teraz zamiast 6 % czasem 9% mam 12 %. Karta SIM niestety nie na abonament więc się raczej nie da załatwić publicznego IP. Funkcji SMS się nie da włączyć bo modem tego nie obsługuje, ale czy wysyłanie E-mail jest możliwe ? Router posiada funkcję wysyłania notyfikacji o ruchu i fajnie by było żeby wysłał mi wiadomość jak np będę się zbliżał do końca transferu.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: dzejk »

To już musisz sam sprawdzić, ale wg mnie jest duża szansa, że zadziała. Kartą sim od orange możesz też zarządzać przez konto na portalu orange.
Sprawdziłbym też, czy jest dostępna aktualizacja softu routera. Może będzie obsługa vpn. Najnowsza wersja oficjalna to chyba 5.0.16, ale szwedzka tele2 miała jeszcze aktualizację do 5.0.18-t2
Jest jeszcze DOVADO Remote Control mobile app dla iPhone i Android.
Ostatnio zmieniony 2017-09-27, 10:46 przez dzejk, łącznie zmieniany 1 raz.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Firmware właśnie ten niby nowszy czyli szwedzka wersja 5.0.18-t2. Przy email wyskakuje problem z autoryzacją, nawet gmail powiadomił mnie o nieautoryzowanej próbie dostępu. Szukałem nawet konta pocztowego które nie jest aż tak zabezpieczone.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: dzejk »

Spróbuj na jakimś polskim :)
Zobacz jeszcze DOVADO Remote Control mobile app dla iPhone i Android.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

No i sprawdzone na działce ;) tam zasięg 3G mam powyżej 65 % i transfer ok 18 Mb/s download i ok 3 Mb/s upload więc lepiej nie będzie tym bardziej że to przez wifi było łączone, kablem pewnie będzie stabilniej. O co chodzi z tym polskim kontem pocztowym ? Sprawdzałem apki na dovado ale telefon mam na windows phone 8.1 (lumia 640) i żadnego androida w pobliżu, a na Lumia nie nic dostępnego.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: dzejk »

Polskie nie są tak zabezpieczone jak gmail.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Próbowałem na interii i wp i nie działa. No chyba że masz jakieś inne propozycje jakiegoś konta które nie wymaga uwierzytelnienia ? (o ile są takie jeszcze)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: Hermogenes »

Spróbuj w sklepie FieldTest na WP 8.1 może załapie jeśli jeszcze jest dostępny gdzieś w sieci był opis jak zainstalować poszukaj przez Google. poz Hermogenes
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Dziś przetestowałem jakieś 30 m od nadajników, praktycznie na wprost bez żadnych przeszkód barier, otwarta przestrzeń i zasięg 3G 93 % tak więc w domu po prostu coś zabija sygnał, być może to te blaszane dachy wokół. Ale w domu używał tego nie będę więc nic się nie dzieje, a na działce powyżej 60 % więc jest dobrze. Dzisiaj kurier dostarczył kamerę ... kamera fajna, ale żeby to obsłużyć i skonfigurować tragedia.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Chciałbym odnowić temat w pewnej kwestii, a mianowicie minęło już kilka lat od momentu zakupu taniego i używanego sprzętu (Dovado 3GN i modem Sierra) który świetnie spełnił swoją rolę mimo pracy na mrozie zamknięty tylko w drewnianej skrzynce chroniącej przed deszczem. Sprzęt przeniosłem do domu i nadal zasila w NET cały dom. 3G to za mało więc już parę razy próbowałem wymienić na coś innego, kupiłem modem/router LTE od Huawei (B593) modem działał prędkości do 25 MB/s ale router do bani ... gubił się ze switchami, nie przypisywał adresów z DHCP, kolejny router Huawei model (B315) miał to samo, jak tylko poustawiałem wszystkie urządzenia (monitornig, sterownik ogrzewania, sterownik rekuperacji, kamery IP) to działało dobrze do pierwszego restartu któregoś z urządzeń (lub wypięcia kabla), wtedy znów trzeba było wszystko restartować. Zostawiłem więc router DOvado i kupiłem sam modem SIM (Huawei E3276) niestety ten startuje tylko w komputerze po instalacji sterowników z routerem nie działa. I tutaj jest pytanie o co w tym chodzi ? Router Dovado 3GN mimo wielu negatywnych opinii wg mnie jest "przecinakiem" wśród routerów, ma zarządzanie, prawidłowo przypisuje adresy i odświeża i jak na razie tylko on pracuje poprawnie w mojej w sieci domowej. Modem Sierra również jako jedyny działa poprawnie nie tylko w komputerze ale i na routerze - od czego to zależy ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: matek451 »

Teraz nie stosuje się rozwiązań typu router+modem USB, 3GN od lat nie posiada wsparcia, z modemów LTE obsługiwał tylko zabytkowe E398, MF820, na to pozwalało ostatnie FW 5.0.16 , FW 5.06.18t-2 dla Tele2 i ono obsługiwało nowsze modemy LTE, poszukaj i zainstaluj moze zobaczy na nim ten kiepski E3276. Ale to rozwiązanie kiepskie, kup porrządny router LTE-A i połacz go do WAN tego Dovado skoro jesteś z niego zadowolony.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Kupiłbym cokolwiek co by spełniało wymagania. Nie wiem w czym inne routery mają problem, że nie są w stanie utrzymać sieci domowej. Potrzebuję router/modem który będzie zarządzalny (dovado wysyła e-mail o transferze, sam się restartuje jak nie ma połączenia z wybranym serwerem, oblicza transfer, smsy, i inne). Wpięcie Huawei w WAN Dovado robiłem i nic z tego bo wtedy Huawei stał się niezarządzalny (nie dało się z nim połączyć).
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: doqtor »

Czytając twoją poprzednią wypowiedź odniosłem wrażenie że próbowałeś użyć Huawei jako modem i router. Nie wiem czy to zadziała z modemami które wymieniłeś (na pewno nie zadziała z modem usb) ale jeśli masz jeszcze B593 lub B315 spróbuj użyć Huawei tylko jako modem i podepnij go do portu wan Dovado 3GN, a modem huawei przełącz w tryb mostka. Wtedy Huawei będzie tylko do LTE a Dovado do zarządzania całą resztą. Ja mam właśnie taki setup w domu gdzie Huawei B818 w trybie mostka jest podpięty do portu wan w asus rt-ac68u który zarządza całą siecią domową. Zarządzanie samym Huawei jest dostępne poprzez 192.168.8.1.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Już nie mam ani B593 ani B315 ani 3276, próbowałem podłączać router/modem do Dovado jako sam modem ale nie dało się nim zarządzać, widać to też nie jest kompatybilne. Najlepiej by było zakupić jakiś modem na wzór tej Sierry żeby był kompatybilny z Dovado, w sensie nie potrzebuję nic zmieniać poza tym żeby było LTE. Z tych wymienionych wyżej tzn Huawei E398 i ZTE MF280 który będzie lepszy ? Cenowo i dostępowo nie widze różnicy ale mam kwestie takie jak możliwość podłączenia anteny zew. przez TS9, odczyt sms
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: matek451 »

Ty na poważnie? To są muzealne modemy, całkowicie nieprzydatne do dzisiejszych sieci LTE.
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

No na poważnie ... nie wiem co mam kupić żeby to działało. Najprostszym rozwiązaniem jest wymienić modem żeby polepszyć osiągi i to mi wystarczy na tą chwilę. A na konkretnie to co miałbym zakupić żeby wszystko śmigało bez problemów jak wyżej ?
KemotXB
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-09-23, 16:59

Re: Router+modem SIM do monitoringu działki

Post autor: KemotXB »

Powracam do tematu. Dovado zaczął odmawiać posłuszeństwa, wiek już go wykańcza, zaczął się zacinać, zawieszać, i coś jest nie halo z wifi - nie wiem co to takiego, że domofon IP nie jest w stanie się z nim połączyć i poprawnie skonfigurować, podobnie jest ze sterownikiem ZAMELa. Na routerze Pentagrama łączę się bez problemu a Dovado ni hu hu. Widać Wifi nie jest uniwersalne. W skrócie potrzebuję kupić sprzęt sieciowy który obsłuży: monitoring (rejestrator i kamery IP), sterowniki ogrzewania i rekuperacji, ZAMELa MEW 01 po wifi, komputery stacjonarne po kablu, TV po kablu, smartfony po wifi, laptopy, tablety, itd. Wymaganiami są: zarządzalność, monitorowanie ruchu, logi, lista klientów, filtrowanie MAC, static IP (to potrzebne jest do kamer), e mail powiadomienia, restart po utracie połączenia z serwerem, VPN, dysk NAS, i co najważniejsze to musi mieć wbudowany modem LTE (nie mam innego neta dostępnego), kolejne ważne to, że sieć ma wstać sama po np braku zasilania (mimo że mam UPS), ma nie gubić sie ze switchami (mam dwa na tą chwilę), a odpięcie jakiegoś z urządzeń ma nie generować konieczności restartowania całej sieci. Czy takie coś jest możliwe ??
ODPOWIEDZ