Pomoc w doborze sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
riko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-09-27, 10:22

Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: riko »

Cześć, potrzebuję pomocy w doborze sprzętu do domku letniskowego, można powiedzieć, że w lesie. Lokalizacja Sendeń Mały 30, 09-520 Łąck 52.49204, 19.54355. Obecnie posiadam nieszczęsny router Huawei B535-232. Czy jest sens dokupować do niego anteny kierunkowe - jeśli tak to jakie? Czy może iść w jakieś inne rozwiązanie, przez myśl przeszedł mi ZTE MF-258K, ale on ma antenę dookólną więc nie wiem czy odpowiednią do lokalizacji. Operator najchętniej Play. Z uwagi, że to domek letniskowy więc nie chciałbym jakoś przesadnie inwestować, powiedzmy, że max 600 - 800 zł. Poniżej zrzut ekranu z NetMonstera:
Obrazek
https://zapodaj.net/78d96b29f0a1f.jpg.html

SpeedTest
Obrazek
https://zapodaj.net/f07472cd7a1be.jpg.html
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: wojteks »

Antena zewnętrzna konieczna, postaraj się złapać na telefonie choć na chwilę LTE1800/2100 i wtedy pokaż jakiś test.

LTE800 to raczej porażka.
Nie pomagam na PW!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

nie ma sensu inwestować w inny router, zacznij od anteny kierunkowej....i skieruj ją na Lucień...mniej przeszkód terenowych niż na Łąck...oczywiście mówimy o Play
antena typu https://allegro.pl/oferta/antena-atk-lo ... 7875244473 powinna wystarczyć
być może nadałaby się i bardziej wąskopasmowa typu https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html ale ja do panelowych w takim terenie to jakoś nie jestem przekonany ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: wojteks »

pawel_b pisze:ale ja do panelowych w takim terenie to jakoś nie jestem przekonany
Co w tym terenie jest takiego specjalnego?
Nie pomagam na PW!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

wojteks pisze:
pawel_b pisze:ale ja do panelowych w takim terenie to jakoś nie jestem przekonany
Co w tym terenie jest takiego specjalnego?
Myślę że na większą odległość skuteczniejsza będzie klasyczna kierunkowa taka jak z Dipola niż panelowa z Cybertecha
Nie mam jakoś przekonania do anten panelowych w terenie, szczególnie na większą odległość
Ostatnio zmieniony 2022-09-27, 19:06 przez pawel_b, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Niewątpliwie odkrywcze i nijak nie pasujące do tego co autor napisał i pokazał na screene z NetMonster.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

matek451 pisze:Niewątpliwie odkrywcze i nijak nie pasujące do tego co autor napisał i pokazał na screene z NetMonster.
A co odkrywczego widzisz nie wiedząc nawet jakim telefonem robi pomiar Netmonster, to raz ;)
Jedyne co widać że łapie 800Mhz, to trochę za mało żeby jednoznacznie coś stwierdzić, nie wiadomo nawet gdzie pomiar robiony, na dachu? W domu? To dwa
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: wojteks »

pawel_b pisze:Myślę że na większą odległość skuteczniejsza będzie klasyczna kierunkowa taka jak z Dipola
Gdyby to była ATK10/20 na pasmo 800-900MHz to tak natomiast log-period to typowa antena bardzo szerokopasmowa o malutkim zysku i słabych właściwościach kierunkowych.
pawel_b pisze:Nie mam jakoś przekonania do anten panelowych w terenie, szczególnie na większą odległość
Patrz wyżej. Panel dedykowany do 1800 jest lepszy niż atk-log w paśmie 1800MHz.
pawel_b pisze:Jedyne co widać że łapie 800Mhz,
Widać więcej ale trzeba biegle cyferki śledzić.
Nie pomagam na PW!
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

Mam wątpliwości co do parametrów podawanych w antenach Cybertecha, ćwiczyłem niedawno podobny temat w Wildze pod Warszawą czyli w terenie leśnym i antena szerokopasmowa kierunkowa z teoretycznie mniejszym zyskiem okazała się zdecydowanie skuteczniejsza niż panelowa,
riko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-09-27, 10:22

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: riko »

Właśnie w tym problem, że ostatnio ciężko tam w ogóle złapać lte... Jest to rejon gdzie w sezonie zjeżdża się masa ludzi przez co btsy są przeciążone i z lte jest ciężko u wszystkich operatorów. Ale poza sezonem nigdy nie bylo problemów, nie było szaleństwa ale dało się cokolwiek działać, tutaj np speetest z czerwca https://zapodaj.net/d53a1b2c00337.jpg.html i taka prędkość w sumie by wystarczyla. Teraz patrząc na NetMonstera telefon często łączy sie z btsem w Murzynowie (jakieś 10 km odległości po 2 stronie Wisły)
A co sądzicie o wyborze 2xATK-504 od Telkoba?
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

riko pisze:Właśnie w tym problem, że ostatnio ciężko tam w ogóle złapać lte... Jest to rejon gdzie w sezonie zjeżdża się masa ludzi przez co btsy są przeciążone i z lte jest ciężko u wszystkich operatorów. Ale poza sezonem nigdy nie bylo problemów, nie było szaleństwa ale dało się cokolwiek działać, tutaj np speetest z czerwca https://zapodaj.net/d53a1b2c00337.jpg.html i taka prędkość w sumie by wystarczyla. Teraz patrząc na NetMonstera telefon często łączy sie z btsem w Murzynowie (jakieś 10 km odległości po 2 stronie Wisły)
A co sądzicie o wyborze 2xATK-504 od Telkoba?
Skoro masz B535 to możesz sprawdzić aplikacją HManager z którym BTS łączy się ten Huawei :)
Dziwne że w tej lokalizacji łapie Ci aż z Murzynowa, może sektorówki są tak ustawione w Lucieniu że stamtąd nie łapiesz
Pytanie w którym miejscu robisz pomiar telefonem i Netmonsterem, i gdzie w domu stoi ten B535 względem stron świata
Wygląda jakbyś był od północnej strony a nie np. zachodniej, najlepiej wyjść na dach albo na zewnątrz ale odsunąć się od domu i innych przeszkód, może jakiś inny domek cie zasłania?
Próbowałeś wyjść na dach albo na zewnątrz i obejść dom z Netmonsterem w reku czy robisz pomiar z pokoju ?
Generalnie ta antena Telkobu o którą pytasz cieszy się dość dobrą opinią ale w ten deklarowany zysk to bym za bardzo nie wierzył, pamiętaj, im krótszy kabel antenowy tym lepiej
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

A dlaczego na Lucień i po ... mu antena pracująca na 800MHz do Play, na dodatek gdy ma router z 2 CC CA B1+B3 a okoliczne BTS-y maja te pasma LTE? Sedeń Mały to jest specyficzny bo mimo ze NetMonster pokazał kilka BTS-ów to z zasiegiem tam kiepsko, do tego dochodzi ukształtowanie terenu stad pojawia się zasięg z BTS-ów w Płocku-Norbertańska, Soczewce czy nawet z Murzynowa , w sąsiadach szcżatowe parametry sygnału na LTE1800 a nawet LTE2100 z nich. Do tego jakieś PCI 374 z kolejnego BTS-a na LTE1800/2100 i nie jest to Lucień, raczej coś z Płocka.o
W takiej sytuacji, dysponujac tym routerem skupiamy się na agregacji LTE2100+1800 i poprawą sygnału antena kierunkową na 1800-2100MHz.
Analiza danych jakie pokazuje NetMonster wymaga wiedzy, jesli chodzi o telefon to istotne jest na jakim Androidzie pracuje bo od tego zalezy co pokaze aplikacja, oczywiście istotny jest modem ale w przypadku tej lokalizacji telefon raczej nie zaloguje się do agregacji LTE800+ pasmo pojemnościowe bo parametry sygnału na nośnych 1474 i 525 z tych BTS-ów są szczątkowe.
Play i LTE800 nie ma znaczenia, anteny z Dipola na pasmach pojemnościowych LTE to nieporozumienie, na dodatek szeroki kat promieniowania w płaszczyźnie poziomej.
W tej lokalizacji odległość nie odgrywa głównej roli, konfiguracja stacji Play Lucień i Łąck ma znaczenie. Lucień ma sektory na DK573-Białe i DK573-Gorzewo i trzeci na Kazimierzów.
ŁĄCK z kolei na 2 sektorach obsługuje DK60 a trzeci ma na DK577, dlatego mimo mniejszych odległości od nich w Sedeniu Małym trudno o zasięg z nich.
Testy pokazały zasięg z dalszych BTS-ów na dodatek za lasami ale to skutek połozenia tych stacji bazowych, ukształtowania terenu i skierowania sektorów na nich.
Dlatego np. jest zasięg z BTS-a PŁOCK-Norbertańska, bo prawobrzeze Płocka jest duzo wyzej niż BTS-y np. na Radziwiu.
W Sedeniu Małym zacząłbym od testów operatorów NetWorks czyli T-mobile i Orange.
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: pawel_b »

@matek451
no miło, że odpisałeś temu użytkownikowi bo większość z nas nie ma tych szczegółowych informacji dotyczących BTS-ów w Play
co do anteny to myślę, że każda z wcześniej wymienionych będzie w tej lokalizacji lepsza niż żadna, a router B535 agreguje 1800+2100 więc nie ma sensu wymiany...rozumiem, że sugerujesz mu kierunkową panelową z Cybertecha, tak?
TMobile i Orange? zważywszy, że praktycznie ma w tej okolicy prawie te same maszty co Play to tego akurat nie rozumiem, jedyny dodatkowy maszt to na adresie Płock, ul. Kutnowska 36, komplet pasm ale ściana lasu po drodze....chyba, że BTSy Networks mają tu inaczej sektory ustawione i lepiej pokrywają ten Sendeń Mały
riko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-09-27, 10:22

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: riko »

Dziękuję za zainteresowanie tematem i ogrom ciekawych informacji.
Jeżeli chodzi telefon to OnePlus 7 Pro (modem lte cat.16 dla DL) na Androidze 11. Pomiary robione telefonem wystawionym przez okno na wysokości jakichś 3 m nad ziemią.
W takim razie w weekend potestuję na początek Orange.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: wojteks »

Jak masz możliwość rób testy na dachu/kominie.
Nie pomagam na PW!
riko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-09-27, 10:22

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: riko »

Po weekendowych pomiarach Orange również łapie tylko 800 MHz w tym przypadku z Lucienia, ale za to transfer lepszy. Pomiar zrobiony na dachu.
Poza tym pochodziłem po okolicy i zarówno Play jak i Orange w promieniu jakichś 500m (poziom gruntu) wszędzie tylko 800 Mhz.

https://zapodaj.net/c4ce2b4ccd808.jpg.html
https://zapodaj.net/b421815892992.jpg.html
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: matek451 »

Telefon na pierwszym screene loguje się w agregacji LTE800+1800 z Lucienia, parametry sygnału na LTE800 słabe ale dużo lepsze niż w Play, nieco gorsze na LTE1800.
Podczas speedtestu agregacja 4 pasm więc z innego BTS-a, podejrzewam ze ze Stefanowa lub z Łącka, te stacje bazowe maja sektor skierowany na Sedeń.
ODPOWIEDZ