Internet LTE od T-Mobile na wsi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

Witam,

w planach mam korzystanie z internetu mobilnego w domu. Zdecydowałem się na ofertę głosową od T-Mobile z nieograniczonym internetem, na kartę jeszcze czekam.

W związku z tym wykonałem parę pomiarów na starterze od różowych, wszystkie pomiary wykonane w domu w pomieszczeniu w którym stałby router, odległość od BTS to około 2km (swoją drogą informacje o BTSie na btsearch nie podają, że dostępne są inne częstotliwości poza 800 ale wklejam wszystko co wydaje mi się istotne):

Obrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek


Pytania:
- jakie urządzenie? Najprawdopodobniej bez anteny zewnętrznej, choć jeśli znacząco poprawiłaby osiągi to mógłbym rozważyć bezinwazyjny montaż (np. na parapecie za oknem)
- czy oferta TMobile internetu domowego LTE bez limitu sprawdzi się inaczej niż zwykły abonament z internetem bez limitu (usługa głosowa vs usługa stricte internetowa)?
- czy o czymś zapomniałem?

Już od paru dni wertuję fora, olx i porównywarki ofert. Zbierałem się z założeniem takiego tematu już od jakiegoś czasu bo jednak zamówienie wszystkiego "na hura" może mnie tylko rozczarować.

Czy ZTE MF286D będzie dobrym wyborem?

Ewentualnie co powiecie o takim urządzeniu
https://www.olx.pl/d/oferta/router-zte- ... S25Ih.html ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

Upload nie powala, na pewno przydałaby się antena na wysokie pasma 1800/2100 i jeżeli jest na BTSie to 2600 czyli 1800-2600.
Nie pomagam na PW!
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

Czy taka antena przy zastosowaniu wewnątrz spełni swoje zadanie w jakimś stopniu?

Nie ukrywam, że upload jest dla mnie istotny ale jeżeli utrzymałby się na poziomie ze screena to mnie zadowala. Znacznie bardziej zależy mi na stabilności pingu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

Nie, antena ma być na zewnątrz.
Nie pomagam na PW!
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

Ok. To jaki router przy takich parametrach i bez konieczności stosowania anteny zewnętrznej?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

Jak ma być tanio to MF286D
Nie pomagam na PW!
mc_osh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-11-22, 09:38

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: mc_osh »

Myślałeś może nad zestawem WNC od T-Mobile?

Testy na starterze na zewnątrz wyglądały tak:

Obrazek

Po zamontowaniu zestawu WNC:

Nadajnik obciazony

Obrazek

Poza godzinami szczytu

Obrazek

Antenę mam zamontowana na balkonie, a kabel puszczony tak, ze widac go tylko kawałek jak przechodzi przez okno.

Oczywiście antenę mogłem tez ustawić w domu i wtedy wyniki były minimalnie gorsze.

Mam opcje XL za 110zl z promocji na Black Friday.
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

Dzięki, raczej nie jestem aż tak wymagający @mc_osh

@wojteks a co powiesz na ten sprzęt który wysłałem w pierwszym poście? Link na samym dole.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

No ale to jest zte MF286Dwięc nie bardzo wiem o co pytasz. To że ma openwrt dla mnie nic nie znaczy ale jak ktoś potrzebuje takiej funkcjonalności to może kupić gotowca a nie samemu przerabiać.
Nie pomagam na PW!
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

Stąd właśnie pytanie. Czy openwrt jest aż tak przydatny? Na własną rękę raczej nie pokuszę się o modyfikacje bo myślę, że zaryzykuję i wezmę router który będzie jeszcze własnością operatora, czyli na gwarancji.

Defaultowo ten router ma możliwość agregacji pasm? Czytałem też, że w openwrt jest szansa zwiększyć siłę sygnału WiFi o ile samo urządzenie pozwala na "podkręcenie" powyżej dopuszczalnej wartości mocy. W tym routerze jest to możliwe?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

Hemo pisze:bo myślę, że zaryzykuję i wezmę router który będzie jeszcze własnością operatora, czyli na gwarancji.
A jak ten co go sprzedał przestanie płacić to zostaniesz z cegłą.
Nie pomagam na PW!
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

Wiem ale podejmę to ryzyko. Ponadto cena również przemawia na korzyść.

Nadal jestem zainteresowany poznaniem wybranych funkcji openwrt. Tak samo interesuje mnie czy oferta z kartą głosową może zostać ograniczona "lejkiem" jak wspominana tutaj wielokrotnie oferta "internetu domowego LTE bez limitu" od TMobile?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: matek451 »

To nie jest tylko kwestia ryzyka, operator jasno informuje ze jest właściciele sprzetu a uzytkownik nie ma prawa go sprzedać, kupując sprzęt o którym wiesz ze nie jest własnością sprzedajacego popełniasz przestępstwo, Według art. 169 k.c. nabywca ruchomości jest w złej wierze, jeżeli wie o tym, że zbywca nie jest osobą uprawnioną do rozporządzania ruchomością.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

Hemo pisze:Tak samo interesuje mnie czy oferta z kartą głosową może zostać ograniczona "lejkiem"
Oczywiście że tak.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: jfk »

Hemo pisze:Stąd właśnie pytanie. Czy openwrt jest aż tak przydatny? Na własną rękę raczej nie pokuszę się o modyfikacje bo myślę, że zaryzykuję i wezmę router który będzie jeszcze własnością operatora, czyli na gwarancji.

Defaultowo ten router ma możliwość agregacji pasm? Czytałem też, że w openwrt jest szansa zwiększyć siłę sygnału WiFi o ile samo urządzenie pozwala na "podkręcenie" powyżej dopuszczalnej wartości mocy. W tym routerze jest to możliwe?
Ja mam OpenWRT, co prawda w MF289F i do niego jestem przyzwyczajony ale co do takich eksperymentów ze zwiększaniem mocy nie jestem przekonany (chcesz dobry AP to Ubiquiti Networks). Ja byłem od początku zdecydowany na OpenWRT/modemo-router używany z dystrybucji Vodafone DE (brak trybu bridge, brak możliwości wyboru/blokowania pasm).Mam też 2 szt. 286D-na razie w orginale-Nordic/po nowym roku zapewne zdecyduje się na zmianę softu-ze względu na łatwość sterowania/dostęp zdalny. Własności operatora bym jednak nie kupował od kogoś-żadne Open go nie uratuje jak klient przestanie płacić abonament.

Kod: Zaznacz cały

Operator
Orange Orange

Sygnał
100%

Technologia
LTE_A B1 (2100 MHz) / B7 (2600 MHz) / B3 (1800 MHz)

Status karty SIM
Zalogowana do sieci macierzystej

więcej parametrów

lokalizacja stacji bazowej →

    
Internet

Liczba wznowień połączenia
5

Czas połączenia
4d 13g 16m (od 2022-11-28 11:50)

Wysłano
30.83 GiB

Pobrano
44.834 GiB

Adres IP
31.63...

Wi-Fi

Wykorzystywane kanały
-

Połączonych klientów
0 →

Sieć lokalna

Połączonych klientów
1 →


LAN2
1Gbps
System

Obciążenie
0.00 0.00 0.00

Czas pracy
6d 3g 18m (od 2022-11-26 21:48)

Data i czas
2022-12-03 01:07 
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

@jfk a właśnie myślałem też o dystrybucji nordyckiej bo miałby mi kto przytargać takiego z Norwegii. Na ichniejszym OLX jest jeden za ~250zł tylko prawdopodobnie sytuacja tam wygląda tak samo - router jest własnością operatora na czas trwania umowy.

Nie do końca wiem czy będę zmuszony agregować pasma. Odległość do mnie od nadajnika jest średnio spora, transfery mnie zadowalają ale tak jak wspomniałem wcześniej - zależy mi najbardziej na stabilności. Nie ukrywam, że jest to moje pierwsze poważniejsze zetknięcie z zastosowaniem internetu mobilnego "na stałe" i jeśli okaże się, że połączenie jest średniej jakości to na pewno będę chciał to poprawić.

A co do klientów przestających płacić abonament. Wiem, że jest to zagrożenie i że Ci którzy chcą wywinąć taki numer najprędzej znajdą się na OLX chcąc wcześniej zarobić na sprzęcie ale jaka alternatywa pozostaje? Kupić 2x drożej w sklepie? Znaczna większość, szczególnie tych najtańszych, to świeżynki <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> po przedłużeniu umowy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: matek451 »

A po co te kombinacje, pewne to są https://allegro.pl/oferta/zte-mf286d-ro ... 1862096428 , wszyscy mamy takie i jak powszechnie wiadomo są OK a pomysły na OpenWRT przez ludzi z eko zostały zrealizowane na sprzęcie z Nordic.
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

matek451 pisze:A po co te kombinacje, pewne to są https://allegro.pl/oferta/zte-mf286d-ro ... 1862096428 , wszyscy mamy takie i jak powszechnie wiadomo są OK a pomysły na OpenWRT przez ludzi z eko zostały zrealizowane na sprzęcie z Nordic.
Nie szukałem na allegro szczerze mówiąc. Oferta wygląda nieźle i najprawdopodobniej się na nią zdecyduję. Mają też opcję z "antenkami" za 30zł więcej. Takie antenki służą jedynie do komunikacji z BTSem czy mają też swój udział przy połączeniu WiFi?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: matek451 »

Antenki nic nie dają , maja zysk porównywalny z tymi wewnętrznymi, służa do LTE.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: jfk »

Hemo pisze: zależy mi najbardziej na stabilności.
Na MF286D w trakcie testów działał u mnie bez zacięcia ponad 150dni (generalnie po 2015 tj. 3 generacja routerów z agregacją u naszych operatorów-pierwsze były Huawei i D-Linki cat.6, później Huawei cat. 9/ZTE ). To sprzęt oparty na dobrym CPE i z 256MB RAM, a cena z Allegro bardzo atrakcyjna, także nie potrzeba kombinować z Norwegią :) (o tego typu produktach w wielu blokowiskach klienci mogą sobie pomarzyć/nawet przy łączach ponad 100Mbps zdarzają się wręcz sytuacje że klient dostaje sprzęt z umową który nie jest w stanie obsłużyć kupionego łącza). A co do anten-jak chcesz bezsensownie wydać 30 zeta/żeby sobie poprawić placebo to tak. Zestaw antenowy to wydatek wielkości ceny routera +... . Szukaj używanych jak zależy ci na kasie.
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

Myślę jednak, że zostanę przy samym routerze. Przy okazji wiele słów już było napisanych w temacie anteny do tego routera (z tego co pamiętam jedno wyjście do 800MHz a drugie dla 1800/2100?) a raczej nie mam w planach przelutowywać anten jeśli nie jest to konieczne.

Myślałem też nad MC801A bo jest aktualnie w ofercie T-Mobile za stówkę. Opinie wśród użytkowników ma TOP ale zdecydowałem się jednak na ofertę głosową co obligowałoby mnie do zakupu na własną rękę
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:Antenki nic nie dają
Dają, zysk finansowy sprzedającemu.
Nie pomagam na PW!
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

To jeszcze szybkie pytanie odnośnie MF286D -> czy router sam w sobie jest kierunkowy? Którą stroną ustawić go do nadajnika?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: wojteks »

Nie, nie jest kierunkowy ale można próbować ustawiać go w różnych pozycjach w celu uzyskania lepszego transferu, czasami to przynosi jakąś niewielką poprawę.
Nie pomagam na PW!
Hemo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-12-01, 06:39

Re: Internet LTE od T-Mobile na wsi

Post autor: Hemo »

No dobra. Router przyszedł, zapięty i ustawiony w miejscu docelowym. Download powyżej oczekiwań ale mam wrażenie, że można popracować nad uploadem.

Obrazek

Soft: Nordic_MF286D_B12

Obrazek
Obrazek

Tylko takie informacje z poziomu softu routera, LTEwatch nie hyca (jakiś inny program do obrazowania sobie jakości połączenia na bieżąco?).

Pewnie doskonale o tym wiecie ale w sofcie jest opcja agregacji pasm. Wyczytałem gdzieś (i to zapewne tu na forum), że router samodzielnie wybiera pasmo podstawowe oraz dodatkowe oraz że upload transferowany jest jedynie pasmem podstawowym. Czy jest jakaś opcja na przetestowanie poszczególnych pasm jako podstawowych o ile to wszystko działa w taki sposób? Jakieś inne podpowiedzi?
ODPOWIEDZ