internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: lechowiec »

Mam trudne pytanie do znawców tematyki gsm, transmisji pakietowej i mobilnego netu:

Moja sytuacja: Mieszkam gdzie mieszkam i tylko komórki mnie ratują w sprawie netu. Szukam zatem mobilnego netu. Jakiego radzicie wybrać operatora i jaki modem??

Zależy mi na prędkości EDGE. 2 km od domu mam bts Plusa i Orange. Z orange jest słabszy sygnał ale na każdym kanale EGDE. Z Plusa sygnał jak dzwon, ale chyba mi na złość zrobili i sektor który jest w moją stronę (najsilniejszy kanał) ma tylko GPRS. Pozostałe 2 gwizdają na EDGE ale sygnał jest cienki i niestabilny u mnie wiec każdy modem wybierze w automacie silniejszy kanał i będę miał tylko GPRS.

Co radzicie?? Którego operatora wybrać?? Stacja bazowa Plusa jest wyższa, nowsza i prawdopodobnie wyposażona w lepszy sprzęt. W plusie jest limit 1 GB na miesiąc, w Orange 0,5GB (za 60 zł). W Orange pierwsze 4 miesiące za 30 zł. W plusie są lepsze transfery (sprawdzałem na speedtest.pl). Zależy mi na dużym uplinku aby działał mi SKYPE.

Po drugie jaki brać sprzęt do kompa stacjonarnego??? Przy słabym zasięgu u mnie raczej konieczna antena zewnętrzna. Modem musi mieć gniazdo zewnętrzne anteny. A wybór modemów usb z gniazdem zewnętrznym jest krótko mówiąc żaden, więc chyba przejściówka+modem pcmcia. Jeżeli brałbym Plusa to modem musi umożliwić wymuszenia konkretnego kanału abym miał EDGE. W orange ten problem byłby z głowy bo wszystkie kanały obsługują edge. Które modemy są lepsze obecnie na rynku?? Brać chinola czy raczej nie??

Sam drążę ten temat ale chciałbym zasięgnąć rady kogoś kto już w tym siedzi po same uszy, także w kwestii możliwości i konfiguracji modemów o których nie wie przeciętny użytkownik.

Czy wiecie jak zrobić symetryczny transfer aby mieć w upie i downlinku tyle samo a nie jak jest przeważnie w downlinku dużo a w upie bardzo mało (Szczególnie pod SKYPE mi to potrzebne).


Edit:
W plusie mam sygnał jak dzwon ale tylko na 2 kanale i tutaj jest gprs. Jak zmienię kanał na inny (są jeszcze dwa z tego bts) to mam edge ale słaby sygnał i skacze koło -95/-100. W orange edge ale sygnał nie za silny też, około -85/-95 db, czasem skacze do -100.

Przy odległości 2 km od najblizszego bts plusa działając anteną kierunkową ATK 20 nie dało się zmusić modemu do wyboru bts znajdującego się w większej odległosci ale obsługującego edge. KAnał 2 bije u mnie na -76 db (dostępny tylko gprs) i antena kierunkowa jest za mało kierunkowa. Zbiera także z tyłu i boków i najblizszy bts i tak jest najsilniejszy. Musi być modem z wyborem konkretnego kanału. JAk by nie ten gprs to brałbym już plusa.

Czy skype na Edge to bedzie całkowita lipa??

Wiecie jak zmienić klase gprs w modemie aby mieć symetryczne łącze??

Pozdrawiam all!
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: Darecky »

lechowiec pisze:Moja sytuacja: Mieszkam gdzie mieszkam i tylko komórki mnie ratują w sprawie netu. Szukam zatem mobilnego netu. Jakiego radzicie wybrać operatora i jaki modem??
Najlepiej przetestować przed zakupem każdego z operatorów. W skrócie: W orange masz Orange Free na Kartę, w Plusie masz Simdatę lub pakiety w Simplusie, w Erze jest chyba jakiś pakiet 5 MB za 5zł. Wsadzasz po kolei karty do telefonu i sprawdzasz, co najlepiej Ci działa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w :faq: Modem: zależy z jakiej technologii będziesz korzystał i czy ma być to modem USB, czy karta PCMCIA lub ExpressCard?

Więcej o: jak przetestować operatora?
lechowiec pisze:Zależy mi na prędkości EDGE. 2 km od domu mam bts Plusa i Orange. Z orange jest słabszy sygnał ale na każdym kanale EGDE. Z Plusa sygnał jak dzwon, ale chyba mi na złość zrobili i sektor który jest w moją stronę (najsilniejszy kanał) ma tylko GPRS. Pozostałe 2 gwizdają na EDGE ale sygnał jest cienki i niestabilny u mnie wiec każdy modem wybierze w automacie silniejszy kanał i będę miał tylko GPRS.
To już sam musisz wybrać co wolisz. Przetestuj to tak, jak Ci napisałem wyżej. Czasami teoria swoje, a praktyka swoje.
lechowiec pisze:Co radzicie?? Którego operatora wybrać?? Stacja bazowa Plusa jest wyższa, nowsza i prawdopodobnie wyposażona w lepszy sprzęt. W plusie jest limit 1 GB na miesiąc, w Orange 0,5GB (za 60 zł). W Orange pierwsze 4 miesiące za 30 zł. W plusie są lepsze transfery (sprawdzałem na speedtest.pl). Zależy mi na dużym uplinku aby działał mi SKYPE
Na to pytanie sam już sobie odpowiedziałeś:
W plusie są lepsze transfery (sprawdzałem na speedtest.pl).
Co do Skype, to może być kicha. Mi dosyć dobrze działa tylko Spik i videorozmowy w Skype ( co najdziwniejsze zwykłe głosowe rozmowy kuleją :zdziwko: )
lechowiec pisze:o drugie jaki brać sprzęt do kompa stacjonarnego??? Przy słabym zasięgu u mnie raczej konieczna antena zewnętrzna. Modem musi mieć gniazdo zewnętrzne anteny. A wybór modemów usb z gniazdem zewnętrznym jest krótko mówiąc żaden, więc chyba przejściówka+modem pcmcia. Jeżeli brałbym Plusa to modem musi umożliwić wymuszenia konkretnego kanału abym miał EDGE. W orange ten problem byłby z głowy bo wszystkie kanały obsługują edge. Które modemy są lepsze obecnie na rynku?? Brać chinola czy raczej nie??
A może jakiś telefon z EDGE / GPRS... Pełno tego i są nawet niezbyt drogie. Za to byś wziął umowę na 1 rok i może byś się załapał na jakąś promocję... Popatrz na Motorolę V235, a może Nokia 6630 ( ma UMTS )... O tym też jest w naszym forumowym :faq:

Telefon vs. PCMCIA vs. USB
Jaki modem wybrać?

lechowiec pisze:Sam drążę ten temat ale chciałbym zasięgnąć rady kogoś kto już w tym siedzi po same uszy, także w kwestii możliwości i konfiguracji modemów o których nie wie przeciętny użytkownik.
W razie czego pytaj na forum, na pewno postaramy Ci się pomóc.
lechowiec pisze: Czy wiecie jak zrobić symetryczny transfer aby mieć w upie i downlinku tyle samo a nie jak jest przeważnie w downlinku dużo a w upie bardzo mało (Szczególnie pod SKYPE mi to potrzebne).
O takich rzeczach w necie GSM zapomnij. Jedyna symetryczna prędkość w tym przypadku wynosi wielkie okrągłe ZERO!
lechowiec pisze:Przy odległości 2 km od najblizszego bts plusa działając anteną kierunkową ATK 20 nie dało się zmusić modemu do wyboru bts znajdującego się w większej odległosci ale obsługującego edge. KAnał 2 bije u mnie na -76 db (dostępny tylko gprs) i antena kierunkowa jest za mało kierunkowa. Zbiera także z tyłu i boków i najblizszy bts i tak jest najsilniejszy. Musi być modem z wyborem konkretnego kanału. JAk by nie ten gprs to brałbym już plusa.
Widać, ze porządnie się do tego wziąłeś. :ok: Jesli chcesz mieć możliwość wybierania BTSa, to możesz zawsze podłączyć jakąś nokię ( np. 6630) z wgranym netmonitorem ( i wtedy Twój problem będzie rozwiązany). Co do Skype: to wszystko zależy od pingów...

Więcej o NetMonitorze
Ostatnio zmieniony 2008-03-13, 00:18 przez Darecky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
compile
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-09-19, 11:47
Lokalizacja: Poznań

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: compile »

Co do przejściówek to daj sobie spokój. Najlepszym rozwiązaniem jest nokia 6630 z netmonitorem, wymuszasz sobie konkretnego bts-a i gra.
Wiadomo, że limity są śmieszne więc najlepiej wybrać jak najtańszą ofertę z jak największym limitem. :ok:

Ostatnio zrobiłem obchód po salonach Plusa i Ery: w plusie panie powiedziała,
że transfer mogą przyciąć ale nie muszą, że są to niewielkie prędkości... jak zacząłem ją cisnąć ile to jest mało to powiedziała że 40 kb/s. Oczywiście musiałem wyprowadzić ją z błędu:P
Natomiast w Erze sprzedawczyni zaklinała się, że prędkość spada do GPRS, czyli 50 kb/s.
Tłumaczyła, że jest to prędkość nominalna, że w rzeczywistości może to być mniej ze wzgęlu na zasięg.
W obydwu salonach zaczęto mi tłumaczyć do ilu ta prędkość spada, i że w ogóle spada jak zacząłem wypytywać czym się róznią poszczególne plany taryfowe i co się dzieje po przekroczeniu limitu.
Awatar użytkownika
Mikolaj211
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 416
Rejestracja: 2006-07-06, 14:14
Lokalizacja: Nakło

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: Mikolaj211 »

Ja bym proponował Iplusa, modem Option Icon 3G + antena atk-20. Ustawiasz antenę na BTS z EDGE i internet chodzi jak trzeba!
Awatar użytkownika
compile
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-09-19, 11:47
Lokalizacja: Poznań

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: compile »

Mikolaj211, tylko lechowiec, napisał, że antena łapie najbliższy bts z GPRS, więc trzeba jakoś wymusić inny nadajnik, a chyba w modemie będzie z tym ciężko.
Chyba, że będziesz próbował łapać bts z EDGE zlokalizowany w innej części miasta.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: lechowiec »

Moje przygotowania to czytanie tego forum i kupno nokii 6630 do pomiarów. Ten telefon jest tak dobry, że nie można go u nas dostać. Ten post jest pisany z nokii 6630. Nie trzeba mi już komputera:-) Zapłaciłem za nią aż 320 i się cieszę. Was faq jest super i znam go chyba na pamięć. Zanim się tu zapisałem przez tydzień chyba czytalem. Teraz szukam modemu który będzie potrafił zmieniać kanał jak ta nokia. Bez zmiany kanału żadna antena mi nie pomoże niestety. W nokii 6630 można nawet wymusic połączenie 3G. Testowałem to w Opolu.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: Darecky »

No to ta nokia Ci nie wystarczy?
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: lechowiec »

Dzwoniłem do biura obsługi plusa dlaczego nie ma edge z jednego sektora bts w naszej miejscowości. Poszło zgłoszenie do serwisu, może coś zmienia:-) 6630 jest super ale wolę modem. Mniej problemów z zasilaniem i przekładaniem karty. Teraz mam problem bo 6630 przestała widzieć kartę pamięci. Zupełnie bez powodu, ani jej nie zalałem ani nie spadła.
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: Darecky »

To może coś się stało z kartą pamięci...
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: internet mobilny wybór operatora i sprzętu

Post autor: marens »

lechowiec pisze:Poszło zgłoszenie do serwisu, może coś zmienia:-)
Jak z innych jest, to zmienią.
Osobiście jestem bardzo zadowolony z BOK Plusa.
ODPOWIEDZ