ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
k2z
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-05, 00:00
Lokalizacja: Zielonka

ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: k2z »

Siema :)

Mam nadzieję że nie zostanę zbesztany za otwarcie nowego wątku, wierzę w to że przyda się on nie tylko mojej osobie ale wielu innym których nurtuje powyższy temat.
Panie, Panowie zwracam się do was z prośbą o doradzenie mi jaki router wraz z powiązanym modemem wybrać. Postaram się podać istotne elementy które miał by zawierać router jak i modem. BTW na chwilę obecną posiadam modem wręcz wiekowy bo w lipcu będzie miał 3 lata OPTION GLOBTLOTER 3G na PCIMCA i psuje on koncepcje podziału sygnału. Wiadomo że cena takiego zestawu będzie odgrywał role, ale z przyjemnością przyjmę wszystkie propozycje.

Router
- podłączenie USB lub EC
- ADSL (chcę mieć możliwość podłączenia stałego i nie myślę o operatorach kablowych bliżej mi do NETII, TP.S.A dlatego to)

MODEM
- HSDPA, HSUPA-/opcja/
- możliwość podłączenia anteny
- USB lub EC

dzięki za ewentualną pomoc

pzdr
k2z
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: krystianb »

k2z pisze:- podłączenie USB lub EC
- ADSL (chcę mieć możliwość podłączenia stałego i nie myślę o operatorach kablowych bliżej mi do NETII, TP.S.A dlatego to)
Nie ma chyba takiego co by było jedno i drugie, co najwyżej będzie mógł osobno dokupić osobno modem adsl ze złączem ethernet. O routerach jest dużo na forum z wanem ethernet na forum troche jest. Poczytać proponuje.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
k2z
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-05, 00:00
Lokalizacja: Zielonka

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: k2z »

Rozumiem że z ADSL odpada, a czy poza tym mogę prosić o propozycję dużo czytałem o ASUS WL 500g Premium + modemy na USB. Czy np warto zainwestować w inny model Asusa + modem czy nie ryzykować i zakupić konkretny model WL 500G Premium.
Pozostaje jeszcze kwestia modemu :/




/ zapomniałem podziękować /
Dzięki krystianb :)
k2z
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: krystianb »

Jest jeszcze pare innych routerów, linksys wrt54g3g można zastosowac przejsciówki zarówno na usb jak i na expresscard (ta na usb tak jak w przypadku asusa działa tylko na alternatywnym sofcie) ostatnio jeszcze przybyły tez rorutry wmq136 /137 niestety nie ma zbyt wiele użytkowników tych wynalazków. Na temat 500g to chyba patryk się najlepiej będzie mógł wypowiedzieć, być może wieczorem będzie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: Patryk »

Ja bym wybrał Asusa WL-500gP i do tego modem na USB.
Jeśli cena gra rolę,to może być to no.Huawei E160 z Playa (129 zł +~ok.60 unlock).

Najprościej będzie wgrać do Asusa firmware z http://koppel.cz,ale idealny ten soft nie jest (jeśli router ma służyć tylko do podziału łącza,to jednak wystarczy w zupełności) - alternatywą jest OpenWRT,ale do tego bez znajomości podstaw Linuksa oraz języka angielskiego w stopniu umożliwiającym goglanie za informacjami poza polskim Internetem nie podchodź...chociaż znowu samo ustanowienie połączenia internetowego trudne nie jest.

Ja ostatnio stawiałem na moim Asusie OpenWRT..zajęło mi to bite kilka godzin ,a i tak nie wszystko co bym chciał działa jeszcze...

[ Dodano: 2009-02-07, 17:30 ]
k2z pisze:i zakupić konkretny model WL 500G Premium.
Ten router ma najlepszy support,jeśli chodzi o alternatywne oprogramowanie,dltego to najlepszy wybór ;)
k2z
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-05, 00:00
Lokalizacja: Zielonka

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: k2z »

@krystianb

jeżeli chodzi o Linksys'a to śledzę go od czasu mojej pierwszej wizyty na tym forum jakieś 1,5 roku temu sprzęt nie powiem jest godzien uwagi ale ekipa z CISCO trochę według mnie pokpiła sprawę i nie rozwijała tego modelu a on chyba nie jest open'owy. Szkoda również że nie zmienili od tych kilku lat portu i nadal jest pcimcia mogli wyjść na przeciw rozwijającemu się rynkowi i stworzyć jakieś combo. PCMCIA odchodzi do lamusa wyparta przez EC a oni tego nie zmieniają :/. krystianb DZIĘKI za sugestie :)

@Patryk_
Skuszę się na zaproponowany przez ciebie wariant powiem szczerze że cały czas o tym myślałem mam nadzieję że sobie poradzę jeżeli totalnie nie będzie mi wychodziło będę starał się odszukać jakiś podpowiedzi na forum lub zadam pytanie może ktoś się zlituję :zdziwko: i mi objaśni. Ale muszę podjąć rękawice wyzwania są dobre :) poza tym kilku moich znajomych korzysta z routa ASUSA ale bez zmiany firmwaru.
Patryk_ jeszcze jedno czy to ma być V1 czy zwykła goła 500G PREMIUM
BTW DZIĘKI wielkie będę na bieżąco zdawał relację jak mi idzie :)



orty :/
k2z
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: Patryk »

k2z pisze:jeszcze jedno czy to ma być V1 czy zwykła goła 500G PREMIUM
V1 jest o tyle lepszy,że ma moduł WLAN w postaci karty MiniPCI,więc można wymienić Broadcoma na lepszą kartę Atheros.
Ja tak właśnie mam :)

V2 ma już wszystko zintegrowane.

[ Dodano: 2009-02-07, 20:51 ]
k2z pisze:nie rozwijała tego modelu a on chyba nie jest open'ow
Mylisz się - WRT54G3G jest na otwartym kodzie :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: krystianb »

k2z pisze:Szkoda również że nie zmienili od tych kilku lat portu i nadal jest pcimcia mogli wyjść na przeciw rozwijającemu się rynkowi i stworzyć jakieś combo. PCMCIA odchodzi do lamusa wyparta przez EC a oni tego nie zmieniają
W usa jest już wersja V2 pcmcia + 3 usb 2.0 oficjalnie obsługuje tylko modemy cdma... nie wiem czy jeszcze open'a da sie wgrać bo jakoś nic na ten temat nie mogłem znaleźć. A pcmcia jest uniwersalniejsza bo wystarczy adapter włożyć i juz mamy expresa, modemy cdma na expresa oficjalnie tamten obsługuje.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
k2z
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-05, 00:00
Lokalizacja: Zielonka

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: k2z »

Mylisz się - WRT54G3G jest na otwartym kodzie
dzięki za uświadomienie :), jeżeli chodzi to pchać się w V2 ??
W usa jest już wersja V2 pcmcia + 3 usb 2.0
Nawiązując do WRT w wersji V2 i us tam mają trochę inną technologię a niżeli u nas ? czy jestem w błędzie

Poza tym dzięki wielkie panowie jutro udam się do PLAY'a a nadchodzący tydzień spędzę na szukaniu Asusa w dobrej cenie.

pzdr
k2z
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: krystianb »

k2z pisze:Nawiązując do WRT w wersji V2 i us tam mają trochę inną technologię a niżeli u nas ? czy jestem w błędzie
Jeśli chodzi o cdma, to z tej technologii korzysta nowa usługa orange i sferia. Co do samego routera to chyba nie ma go w wersji obsługującej modemy gsm, trochę mnie to dziwi. Informaje o tym wynalazku ciężko znaleźć, więc nie wiem czy openwrt lub co kolwiek innego będzie w stanie działać na tym sprzęcie, linksys ma tendnecje do zmniejszania ilości pamieci flash w nowych wersjach routerów, tak że alternatywny soft przestaje się mieścić.
Bo perspektywa slotu pcmcia i 3 usb w jednym routerze w połączeniu z openwrt była by kusząca. Bez hub'a usb można by mieć dostęp do neta, serwer wydruku, serwer pliów i jeszcze 3 port usb na fanabelie... Za piękne by to było... i procek w routerze by nie wyrobił. Ale co dziwne 3 port usb w opisie samego routera, ma przeznaczenie "for future" :rotfl: jak będe miał więcej czasu to chyba powęsze... przez to że tylko do cdma te routerki są tańsze od wersji "v1"
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: Patryk »

k2z pisze:jeżeli chodzi to pchać się w V2 ??
Nikt nie ma chyba u nas doświadczenia z tym routerem.
Poza tym,nie wiem niestety,czy V2 jest na Linuksie.
V1 i V1.1 na pewno są - miałem taki.

Ja bym jednak brał Asusa WL-500gP V1 - mam,i gorąco polecam. :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: krystianb »

Patryk_ pisze:Poza tym,nie wiem niestety,czy V2 jest na Linuksie.
V1 i V1.1 na pewno są - miałem taki.
Raczej to nie o te v2 chodzi... taka zabaweczka od jakiegoś czasu jest produkowana http://www.evdoinfo.com/images/stories/Linksys_3GV2.jpg
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: Patryk »

Raczej to nie o te v2 chodzi..
Dokladnie o tego linksysa V2 mi chodziło.
k2z
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-05, 00:00
Lokalizacja: Zielonka

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: k2z »

Małe niezrozumienie powstało :) z tymi wersjami do odpowiednich router'ów. Jeżeli chodzi o Linksys'a ciekawe jakie będzie miał recenzje po testach z ciekawości poszukam może coś mają na Fińskich lub Włoskich stronkach jeżeli się nie mylę oni mają całkiem nieźle rozwiniętą infrastrukturę 3G.

@Patryk_ jeżeli chodzi o Asusa to jestem przekonany co do tego sprzętu szukam teraz najtańszego sklepu z tym modelem.

pzdr
k2z
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: Patryk »

k2z pisze:szukam teraz najtańszego sklepu z tym modelem.
Cięzko będzie coś tanio dostać niestety...ja kupowałem jakoś w pazdzierniku - 220 z przesyłką za V1...teraz te same routery chodzą po 350-380 :szok:
Zresztą co tam...w czerwcu 2008 kupiłem WRT54G3G.
Dwa tygodnie temu sprzedałem używkę na Allegro...za 7 zł więcej,niż dałem w czerwcu za nówkę :hyhy:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: Jo_gurt »

krystianb pisze:Bez hub'a usb można by mieć dostęp do neta, serwer wydruku, serwer pliów i jeszcze 3 port usb na fanabelie... Za piękne by to było...
Ja tylko lekko zOTuję i powiem, że do Asusa V1 można dorobić 2 dodatkowe gniazda USB (tzn one są, ale nie wyprowadzone) ;)
Ale to jak ktoś ma trochę pewności z lutownicą w ręce.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: Patryk »

Gniazda nie są wyprowadzone...z chipu,obsługującego USB,niestety nie z płyty głównej,więc wymagane wysokie umiejętności lutowania spoiwem bezołowiowym :)
Trochę to bez sensu robota - huby różnej maści działają na Asusie bezproblemowo.

Mój obecny konfig:

Kod: Zaznacz cały

root@OpenWrt:~# lsusb
Bus 003 Device 011: ID 12d1:1001 Huawei Technologies Co., Ltd. E620 USB Modem
Bus 003 Device 010: ID 067b:2507 Prolific Technology, Inc. PL2507 Hi-speed USB t                                                                             o IDE bridge controller
Bus 003 Device 009: ID 0403:6001 Future Technology Devices International, Ltd FT                                                                             232 USB-Serial (UART) IC
Bus 003 Device 008: ID 0c45:608f Microdia VideoCAM Look
Bus 003 Device 007: ID 05e3:0606 Genesys Logic, Inc. USB 2.0 Hub / D-Link DUB-H4                                                                              USB 2.0 Hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 005: ID 0af0:6600 Option GlobeTrotter 3G+ datacard
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Obrazek

Trochę tych urządzeń jest ;)


Można też wymienić kosci pamięci na 2x64 MB :)
k2z
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-02-05, 00:00
Lokalizacja: Zielonka

Re: ROUTER /typ, model/ + MODEM /typ, model/

Post autor: k2z »

Zgodzę się Patryk_ z tobą będzie mi naprawdę trudno znaleźć tanio ten sprzęt, jeżeli chodzi o aktualne ceny sprzętu to mamy powrót do przełomu 2006/2007 tak mi się wydaje jak widać :) spekulacje banków z waluta odciskają swoje piętno na elektronice. Na chwilę obecną śmigam już na PLAY'u jest przyjemnie bardzo podoba sam modem jak i to że soft jest trochę bardziej rozbudowany w porównaniu do BE z ORANGE. Wrażenia i jakość transmisji jest mi na chwilę obecną trudno oceniać bo zbyt długo nie siedzę na ty jeżeli chodzi o pomiary speedtest'em to jest lepszy download a niżeli miałem w orange BTS PLAY jak i ORANGE stoją w tym samym miejscu wiec mile zaskoczony. Jeżeli chodzi o minusy to wydaje mi się że upload jest niższy a niżeli wcześniej.

ps

taka mała ciekawostka kiedyś miałem okazję z mojej firmy testować 2 takie same model modemów od 2 różnych operatorów. Testy wykonywane były w tym samym momencie dla tych samych witryn przez połączenie z serverami poprzez VPN firmowy. Spostrzeżenia trochę mnie wygły :) jeden nadgenerowywał pakiety zaciągając te same dane. Mieliście może tak podczas jakis własnych testów ??

pzdr
k2z
ODPOWIEDZ