komórka czy usb czy pcmcia?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vinthund
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-03-25, 15:10

komórka czy usb czy pcmcia?

Post autor: vinthund »

cześć,

temat nie raz poruszany, jednak w archiwum nie znalazłem całościowej odpowiedzi dla nowicjusza, stąd nowy wątek.

Przeprowadziłem się niedawno i korzystam z internetu w tzw. systemie VPN. Z takich czy innych względów nie jestem zadowolony (np. nie mogę wysyłać plików w załączniku email, rwą mi sie transmisje, czasami nie mogę się połączyć itp).
W związku z tym chciałbym rozważam przejście na net komórkowy. Stąd pytanie:
kupić modem czy komórkę? Jeżeli modem, to czy usb czy pcmcia (korzystam z laptopa)?

Moje wątpliwości są następujące:
  • - kwestie zdrowotne - jedni mówią tak, inni - inaczej. W związku z tym wolałbym chyba nie korzystać z bluetooth, bo siedzę godzinami przy kompie i mam lekkie obawy
    - z tych samych względów wolałbym, żeby odbiornik/nadajnik znajdował się kawałek ode mnie, a nie prawie na moich kolanach. Czyli pod tym względem lepszy chyba byłby usb, bo mogę go ustawić dalej (na odległość kabla)? A czy pod względem promieniowania modem USB i komórka jakoś się różnią czy to jest w zasadzie to samo?
    - chciałbym móc podłączyć dodatkową antenę - czy takie akcesoria można dokupić zarówno do modemów usb, pcmcia jak i komórek?
    - czy jakość połączenia przy modemie pcmcia i komórce lub modemie usb jest taka sama (przy zachowaniu tych samych parametrów)?
    - jeżeli korzystam z komórki jako modemu - to zapewne nie mogę jednocześnie rozmawiać? A czy ktoś może się do mnie dodzwonić czy będzie sygnał "zajęte"? a czy z innych funkcji telefonu mogę korzystać?
pozdrawiam,

marek
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: komórka czy usb czy pcmcia?

Post autor: Enzo »

Ostatnio zmieniony 2009-02-12, 11:49 przez Enzo, łącznie zmieniany 1 raz.
iPlus+E61i=FUN
vinthund
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-03-25, 15:10

Re: komórka czy usb czy pcmcia?

Post autor: vinthund »

dzięki, to o szkodliwości czytałem wcześniej, ale tego nt rozmowy w trakcie ściagania danych - nie.

A co w kwestii zasadniczej? USB, PCMCIA czy komórka? Chodzi mi zwłaszcza o to, czy
- jakość połączenia jest taka sama?
- komórka emituje takie same promieniowanie jak modem na kabelku?
- do komórki czy pcmcia mozna dołączyć antenę? Bo do modemu usb chyba ta, choc zapewne nie do każdego modelu?

marek
Awatar użytkownika
sardo nunspa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 657
Rejestracja: 2006-01-18, 00:41
Lokalizacja: Beskid Mały ale jary

Re: komórka czy usb czy pcmcia?

Post autor: sardo nunspa »

vinthund pisze: A co w kwestii zasadniczej? USB, PCMCIA czy komórka? Chodzi mi zwłaszcza o to, czy
- jakość połączenia jest taka sama?
- komórka emituje takie same promieniowanie jak modem na kabelku?
- do komórki czy pcmcia mozna dołączyć antenę? Bo do modemu usb chyba ta, choc zapewne nie do każdego modelu?

marek
Jak masz laptop to najlepszy będzie modem PCMCIA. Antenkę można dołączyć do wszystkich urządzeń przy pomocy konektora. Każdy modem czy <font color="#FF00FF"><b>»»komórka««</b></font>->komórka ma odpowiedni konektor (patrz allegro). Jeden koniec konektora jest wpięty do modemu a drugi połączony z anteną złączem, które nazywa sie FME ( tak mi pisze na kabelku). Ale uważaj!, nie każdy modem da sie podłączyć do konnektora bez ingerencji lutownicy - np SE GC79)
Jeżeli chodzi o modem to najlepszym rozwiązaniem będzie pójście do salonu np. Vobis (sprzedaje iPlusa) i wypróbowanie modemu na miejscu.
Modem ma sie bezproblemowo zainstalować i połączyć z siecią. Koniecznie sprawdź wysyłanie dużych plików (np. zdjęć załączonych do e-maila), byli tu tacy na forum, którzy nie mogli upload'ować dużych plików. Testuj modem przynajmniej godzinę, rozłączaj sie i łącz kilka razy aby sprawdzić czy wszystko jest OK.
Acha no i jeszcze laptop. Jak masz Procesor AMD i chipset SIS to możesz mieć problemy z modemami SE. To jest moja reguła, od której są oczywiście :wink: wyjątki
Latka lecą...
ODPOWIEDZ