Sprzęt do neta w play 3g

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Sprzęt do neta w play 3g

Post autor: lechowiec »

Parę fotek anteny Cybertech 17 dBi, gdyż w sieci ich niewiele i nie za bardzo można obejrzeć istotne szczegóły. Antenka przyszła w kartonie z zamontowanym kablem 10 metrów oraz konektorem. Wszystko było ok, ale zapakowana została luzem bez żadnej ochrony. Nie jest to zbyt rozsądne.

Widok na całość od przodu:

Obrazek

Widok na całość od strony montażu:

Obrazek


Naklejka producenta, od wifi 2,4 GHz...

Obrazek

Kilka ujęć tego co mnie najbardziej interesowało czyli uchwytu mocującego. Tutaj wykonanie bardzo solidne, przykręcany na 4 śrubki, nie mam żadnych zastrzeżeń. Możliwa zmiana polaryzacji oraz kąta pochylenia (góra - dół)

Obrazek

Tutaj także zbliżenie na mocowanie kabla. Kabel montowany jest na stałe, ale jest to raczej zaleta. Gniazdo i wtyczka generują dodatkowe niepotrzebne straty a samo połączenie może być zawodne. Kabel zamontowano solidnie i należycie zabezpieczono.

Obrazek

Obrazek

Kabel, konektor i końcówki. Do jakości także nie mam żadnych uwag. Całość raczej godna zaufania:

Obrazek

Antena uszczelniana jest silikonem. W niektórych miejscach trochę wyciekło i nie wygląda to zbyt estetycznie...

Obrazek

Efektywność: zysk podany przez producenta wynosi 17 dbi. U mnie modem bez anteny nie widzi sieci, sygnał poniżej 113 dBm. Po podłączeniu anteny mam stabilny sygnał na poziomie od -87 dBm do -91 dBm. Transfery osiągane w Play koło 1 Mb/s, odległość od stacji bazowej około 10 km, ale jeszcze zmierzę dokładnie GPS-em. Widok stacji bazowej zasłania mi pagórek porośnięty lasem więc jak będą liście to może się jeszcze zmienić. Zysk anteny i zasięg wynika pewnie z tego, iż antena zamocowana jest około 5 metrów powyżej poziomu na którym mam komputer i modem. Ponadto musiałem mieć farta i antena na stacji bazowej musi być jakoś korzystnie w moją stronę ustawiona lub występują jakieś odbicia.

Podsumowując w kilku słowach antena sprawdza się bardzo dobrze. Biorąc pod uwagę jakość towaru oraz cenę, mogę uznać ją za jeden z bardziej udanych zakupów.
lechowiec
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 163
Rejestracja: 2008-03-11, 20:13
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Sprzęt do neta w play 3g

Post autor: lechowiec »

Witam ponownie!

Tym razem znowu muszę zmienić sprzęt. Odkąd Play w Kotlinie Kłodzkiej wprowadził UMTS 900 MHz, zaczęły się u mnie problemy z zasięgiem w paśmie 2100 MHz. Wystarczy lekkie załamanie pogody i już nie mam netu, albo ci chwila zrywa połączenie. Prawdopodobnie coś poprzestawiali, być może pochylenie anten, bo odbieram cały czas tę samą komórkę, ale sygnał dramatycznie spadł. Sciągałem sygnał z daleka, generalnie muszę korzystać z zewnętrznej anteny bo w budynku nic nie odbieram. Nie pomogło nawet wykarczowanie krzaków w 1 strefie Fresnela. Ewidentnie operator coś pozmieniał na moją niekorzyść. Mój sprzęt to:

- modem USB Huawei e176: UMTS 850, 1900, 2100 MHz,
- Antena panelowa Cybertech 17 dBi+konektor z cienkim kablem lub konektor tzw. bezstratny,
- Router Asus Wl-500gp V1 (firmware koppel 1.71) + drugi w zapasie i trochę części:),
- Antena od Dipola (duża) na 900 MHz, którą używałem do EDGE jak jeszcze miałem IPlus'a,
- umowa z Play, która za dwa miesiące się kończy, ale PLay ma jednak zasięg najlepszy, prawdopodobnie wg mapy 900 Mhz uleczy problemy z zasięgiem. Niestety nie mam żadnego urządzenia na 900 MHz, żeby zrobić pomiary.

Potrzebuje dobry modem USB, na pełne pasmo lub co najmniej UMTS 900+2100, z dobrej jakości czułym radiem i dobrze, żeby go jeszcze obsłużył Router Asus Wl-500GP V1, bo dobrze mi się z tym urządzeniem współpracuje. Doradźcie proszę jaki modem w obecnych warunkach warto kupić.

Myślałem o modelach:

- Huawei E173U-2
- Huawei E367
- Huawei E353U-2
- inne, lepsze propozycje??
Chciałbym coś przyszłościowego i jednocześnie kompatybilnego z Routerem Asus. Jeśli przedłużę umowę z Play, to prawdopodobnie umowa na download 2 Mb/s.

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
compile
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-09-19, 11:47
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprzęt do neta w play 3g

Post autor: compile »

Do playa to szkoda kasy na modem hspa+. Do głowy przychodzi mi jeszcze e230, e180(bez złącza).
ODPOWIEDZ