iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mithos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-04-22, 11:54

iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Mithos »

Nadchodzi czas, ze musze sobie sprawic internet bezprzewodowy. Bylem zdecydowany podpisac umowe z Plusem... ale wczoraj okazalo sie, ze nie ma juz mozliwosci podpisania jej na 12 miesiecy i trzeba to zrobic na miesiecy 24. Troche to dlugo, wiec postanowilem zakupic simdate i zobaczyc jak mi sie to bedzie sprawdzac na dluzsza mete.

Jednakze mam nastepujace pytania :
1. Wczesniej laczylem sie (do testow przez pare godzin) przez modem SE GC 79 czyli przez GPRS, w zwiazku z czym transfery byly po 5-6kb/s. Czy warto inwestowac w modem, ktory bedzie obslugiwal EDGE ? Na mapkach sprawdzilem, ze w jednych miejscach w ktorych bede przebywal zasieg EDGE jest, w innych nie ma... Czy roznica jest jakas znaczna i oplaca sie wydac ponad 300 zl wiecej na modem?
2. Mam tez mozliwosc nabycia telefonu se k600i i podlaczenia go do laptopa przez bluetooth. Aczkolwiek nie wiem czy on z kolei obsluguje EDGE, no i oczywiscie bede musial z niego wyjmowac zwykla karte SIM i zastepowac ja simdata. Rozwiazanie malo wygodne i w sumie drozsze niz zakupienie modemu do laptopa.

Jakies wskazowki co wybrac ?

Normalnie korzystalem albo z kablowki Aster albo z Tpsa (Neo/DSL) ale teraz przez jakies 3-4 miesiace nie mam takiej mozliwosci.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Szadzik »

Mithos pisze: (...)Czy roznica jest jakas znaczna i oplaca sie wydac ponad 300 zl wiecej na modem?
Na to pytanie raczej nikt Ci nie odpowie, musisz sam się zastanowić, czy chcesz wydać te 300zł i mieć czasami szybsze połączenie.
Mithos pisze:2. Mam tez mozliwosc nabycia telefonu se k600i i podlaczenia go do laptopa przez bluetooth. Aczkolwiek nie wiem czy on z kolei obsluguje EDGE
Nie obsługuje.
Back to the Future ;)
Mithos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-04-22, 11:54

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Mithos »

A o ile bedzie to szybsze polaczenie ? Czym simdata zapewni mi transfer 20kb/s ?
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Szadzik »

Mithos pisze:A o ile bedzie to szybsze polaczenie ? Czym simdata zapewni mi transfer 20kb/s ?
Sama simdata nie ma nic do tego, usługa pozwala korzystać z każdej technologii, w której zasięgu się znajdziesz. Czy li jeśli bedziesz w zasięgu EDGE, to będziesz mógł korzystać z EDGE, będziesz w zasięgu UMTS, to będziesz mógł korzystać z UMTS, pozostaje tylko kwestia możliwości modemu jaki posiadzasz.

Jeśli rzeczywiście będziesz w zasięgu EDGE, to będziesz mógł korzystać z jego możliwości, jednak czy wyciągniesz 20KBps tego nie mogę powiedzieć, ponieważ istnieje zbyt wiele czynników wpływających na szybkość transferu w przypadku sieci GSM. Na pewno jednak będziesz miał połączenia szybsze niż w GPRS.

Najlepiej byłoby pożyczyć telefon z EDGE i pojeździć w miejsca gdzie zwykle jeździsz i sprawdzić, czy rzeczywiście transfery będa wyższe niż w przypadku GPRS.
Back to the Future ;)
Mithos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-04-22, 11:54

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Mithos »

No niestety nie mam mozliwosci, zeby to sprawadzic. Do testowania SimDaty jakis czas temu musialem... kupic modem na Allegro.

Nie oczekuje cudow... pamietam jeszcze czasy, gdy stalego internetu nie bylo i trzeba bylo laczyc sie przez modem i jakos to dzialalo.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: kemott1 »

Mithos pisze:Nie oczekuje cudow... pamietam jeszcze czasy, gdy stalego internetu nie bylo i trzeba bylo laczyc sie przez modem i jakos to dzialalo.
Korzystałem kiedyś z modemu to też to rozumiem. Transferki są o wiele lepsze w "Internecie komórkowym" lecz pingi to inna bajka :P

pozdrawiam
jurek341
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2006-05-21, 17:59

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: jurek341 »

MAM gprs przez modem siemens mc35i hodzi super tylko jest wolnydo 56 kb s do korzystania z internetu w celu poczytania jest w sam raz a co najwarznjejsze kosztował tylko 150 zł
Łukasz GDY
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2006-05-18, 23:54

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Łukasz GDY »

Między gprs a edge jest ogromana różnica. Na edge, już napradę da się posurfować po necie. Jeżeli w miejscu, w którym najczęściej przebywasz jest edge, to warto zainwestować.
Grzegorz20
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2006-05-20, 10:25
Lokalizacja: wrocek

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Grzegorz20 »

moim zdaniem tez warto zainwestowac w lepszy modem a 300zł to jeszcze nie taka straszna cena a przynjamniej ci posłuży a różnice sa i to ogromne mi np jak robiłem sobie testy to na gprs jak w nocy sciagałem film (nie pamietam czasu trfania połaczenia ale sciagało ok 250-320mega a na edge ilosc sciagnietych danych dochodzia przez ok 12-13 godz ok 650-800mega wiec o czym gadamy
Grzegorz20
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2006-05-20, 10:25
Lokalizacja: wrocek

Re: iPlus - GPRS vs EDGE i inne.

Post autor: Grzegorz20 »

pozatym jak mozna wnioskowac podrozujesz z internetem wiec mozesz dokupic antene na magnes i przyczpic sobie na dach i to tez pomoze w łapaniu zasiegu EDGE ja dzisaij kupiłem antenke i naprawde to pomaga, byłem pewny ze tak zady tylko gada a to działa
ODPOWIEDZ