Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Mam modem Comander jak wiadomo ma on EDGE klasy 6. Chciałbym aby ktoś doradził mi czy warto zmienić ten modem na NOKIE 6230 która ma EDGE klasy 10. Jeszcze brałem pod uwage NOKIE 6600 ale nie wiem jakiej klasy ma ona EDGE i czy <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> ma. Tak więc proszę o rade i jakieś wskazówki.
bajar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2006-06-09, 18:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: bajar »

Zdecydowanie Nokia 6230. Przez 3 miesiące używałam Comandera i to była katastrofa (trudności z połączeniem, bardzo wolna transmisja, zrywanie połączenia). Od pół roku łączę się przez Nokię 6230i i jest super, zero problemów. Polecam.
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Ja nie mam problemów z comanderem, nie zrywa mi połączenia i ogólnie nie mam problemów. Transfer oscyluje w granicach 8 - 10 kB/s więc zastanawiam sie cały czas nad zmianą.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: Jaco »

Zdecydowanie polecam NOKIĘ 6230 ja zanim zakupiłem modem Option Globeteotter Combo Edge korzystałem z niej.Od czasu do czasu nadal korzystam.Do tego bluetooth i śmiga aż miło. :lol:
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: Tomekłódź »

No to faktycznie troche wolno. U mnie na nokii 3220 z taką samą klasą EDGE jest 16-18 kB/s. A może masz słaby zasięg.
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Taka prędkość jest na comanderze dlatego, że jest taki sterownik tzn. USB to srelial conwerter czyli konwerter USB na port COM. Objawia się to tym, że we właściwościach modemu jest prędkość 115200b/s a następna to 230400b/s ale jej juz nie można wybrać bo modem ma prędkość 177kb/s. Szkoda że nie ma prędkości pośredniej między tymi dwoma.

Dodam jeszcze, że jednak projektanci nie dołożyli się i nie można wykorzystać w 100% EDGE klasy 6 w tym modemie.

P.S
Z zasięgiem jest dobrze, często 5 na 5 kresek na modemie. (Mieszkam obok Radomia)
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Prawdopodobnie pozbęde się comandera i zakupie NOKIE 6230 + BT to chyba będzie najlepsze rozwiązanie... Transfer wzrośnie pewine 2 razy czyli z ok. 10kB/s do ok. 20kB/s. Tylko jeszcze wyczytałem gdzieś w poście, że jeżeli ma się 6230 to czasami ciężko wymusić EDGE nawet gdy jest. Czy to prawda?
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Jeszcze jedno pytanko: Który z bluetooth z Allegro byście polecili?
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: Szadzik »

Bluetooth bierz jakikolwiek. Ja kupiłem jeden z tańszych i mi działa bezproblemowo. Jedyne co moge doradzić, to to, żebys brał taki bez zewnętrznej antenki. Jak jest zewnętrzna to tylko przeszkadza ona.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Ok coś wybiore. Dzięki za pomoc
oraf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-10, 20:37

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: oraf »

Problem dotyczy ObrazekNOKIObrazek 6230 dlatego nie rozpoczynam nowego watku.
Telefon jest podlaczony do komputera stacjonarnego za pomoca BT i programu BlueSoli. Telefon laczy sie przez GPRS z iPLUSem. Problem polega na bardzo slabym transferze, max to 4.7 Kb/s. Staralem sie przyspieszyc polaczenie za pomoca programow opisanych w topicu poswieconemu przyspeiszaniu ale nie dalo to rezultatow. Czy da sie wycisnac cos wiecej z takiego lacza ?
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: tracer.on »

urqel1 pisze:Taka prędkość jest na comanderze dlatego, że jest taki sterownik tzn. USB to srelial conwerter czyli konwerter USB na port COM. Objawia się to tym, że we właściwościach modemu jest prędkość 115200b/s a następna to 230400b/s ale jej juz nie można wybrać bo modem ma prędkość 177kb/s. Szkoda że nie ma prędkości pośredniej między tymi dwoma.
<font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> łączysz się za pomocą Managera 1.4 i ta aplikacja zawsze będzie przełączała ci port na 115kb/s.
Utwórz nawe połączenie dial-up, lub użyj tego co stworzyła aplikacja "Urządzenie iPlus" i we właściwściach>konfiguruj zmień prędkość na 230 i po problemie, jeżeli nie będziesz używał Managera 1.4 do łączenia z netem. Ta aplikacja automatycznie przełącza prędkoś portu na 115kb/s.
Ja przy połączeniu przez managera miałem prędkość 9-12 KB, a połączenie dial-up przy zmianie prędkości na 230kb/s mam 18-20 KB/s oczywiście przed przekroczeniem 1G teraz ledwie mogę wejść na forum.

Myślę że jeżeli masz modem to inwestycjaa w telefon jest zbędna.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: Szadzik »

@oraf - skoro wyciągasz tylko 4,7KBps, to znaczy że nie jesteś w zasięgu EDGE. Sprawdź na mapce zasięgu iplusa, czy bardzo daleko jesteś od nadajników z EDGE. Jeśli nie jest to bardzo daleko to może za pomocą anteny kierunkowej uda Ci się złapać EDGE. Jednak tu musuałbyś jeszcze spełnić jeden warunek, nie mieszkać w budynku otoczonym innymi budynkami dużo wyższymi. Antena kierunkowa musi "widzieć" nadajnik żeby cokolwiek pomóc i złapać EDGE. W każdym razie spróbuj się dowiedzieć coś na ten temat.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Wielkie dzięki @tracer.on jak tylko będe miał nowy okres rozliczeniowy to sprawdze albo jutro polece do wujka i zrobie tak jak mówisz. Jeszcze raz dzięki. A i jeszcze ten numer we właściwościach *99***1# to mam go zostawić?


Już to sprawdziłem i rzeczywiście wyskakuje chmurka, że połączono z prędkością 230kb/s. Tylko nadal nie wiem czy ten numer ma zostać?
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: tracer.on »

urqel1
Tylko zmień prędkość i po problemie. Managera używaj tylko do SMSów jeżeli musisz ja wyłączyłem PIN na karcie i odinstalowałem managera SMSy wysyłąm programikiem ze strony comandera.
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Pin już wyłączyłem bo był by problem bez managera albo jakiegoś innego do podawania pinu. Sprawdze jeszcze ten programik do comandera. Jeszcze raz wielkie dzięki. Jutro sprawdze transfery u wujka bo u mnie limit...

c.d.n.
oraf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2006-06-10, 20:37

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: oraf »

@Szadzik
Centrum Wroclawia, ale wydaje mi sie ze to bez znaczenia, bo o ile wiem to nie mam w telefonie funkcji EDGE, a tylko GPRS. No chyba ze nie bardzo rozumiem ;p
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: Szadzik »

oraf pisze:@Szadzik
Centrum Wroclawia, ale wydaje mi sie ze to bez znaczenia, bo o ile wiem to nie mam w telefonie funkcji EDGE, a tylko GPRS. No chyba ze nie bardzo rozumiem ;p
Pisałeś, że chodzi o 6230 a ten telefon jak najbardziej obsługuje EDGE. W centrum Wrocławia nie ma EDGE? A u moich rodziców na wsi gdzie mieszka 150 osób jest (Orange)?
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
vegas
Stały użytkownik forum
Posty: 148
Rejestracja: 2006-06-05, 22:22

Re: Comander czy NOKIA 6230 oto jest pytanie...

Post autor: vegas »

Chyba transfer jest większy bo w jednym momencie skoczył do 20kB/s ale to były 2 sekundy a potem tylko skakał chyba dlatego, że była sieć obciążona.

@tracer.on chyba tym programem co zaproponowałeś nieda się odbierać smsów :(
ODPOWIEDZ