EDGE a UMTS

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Marmach

EDGE a UMTS

Post autor: Marmach »

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi, jaka jest praktyczna różnica w transferze pomiędzy EDGEm a UTMSem? Zastanawiam się, czy kupić Blue Connecta z modemem na usb (edge/gprs) czy bawić się w kartę pcmcia i przejściówki (co będzie kosztowało w sumie z 400-500zł więcej). Mieszkam w centrum Warszawy, ale z pewnych względów potrzebuję przenośnego internetu i nie wiem, czy na ile EDGE jest słabszy od UMTS.
[email protected]

Re: EDGE a UMTS

Post autor: [email protected] »

Szybkość EDGE zależy od terminala. Jak kupisz SE GC85, 89 lub Nokię 6230i czy 6680 to będziesz miał obsługę maksymalnym możliwych transferów czyli 236kb/s przy UMTS będziesz miał 380 kb/s. Ale to jest tylko teoria. Ja jestem tym szczęściarzem, że BTSa mam zaraz za oknem, więc transfery mam często maksymalne. Ale Sporo też podróżuję i z doświadczenia wiem, że lepiej zdaje egzamin, w miejscach gdzie jest słabszy zasięg, połączenie laptop + komórka UMTS/EGDE przeb Bluetooh. Karta PCMICIA zawsze siedzi w notebooku, a telefon można położyć tam gdzie największy zasięg np. na parapecie okna :-). Można sobie poprawiać zasięg dodatkową antenką ktoś powie, fakt, ale to już się robi mało mobilne..... A szybkoś baaaardzo zależy od odległości od nadajnika.
Zanim w ogóle się zdecydujesz na komórkowy net, to sprawdź jak daleko jesteś od BTSa. Silny sygnał EDGE też wystarcza by słuchać radia internetowego 128 kb czy aby uzywać Skype :-). Ale dopiero UMTS pozwala na oglądanie TV przez internet :-).
Gość

Re: EDGE a UMTS

Post autor: Gość »

Jeśli chodzi o zasięg, nie powinienem mieć problemu, bo 100 metrów od domu mam duży salon Ery (z Hot spotem) - w centrum miasta.
Zastanawiam si po prostu ilę stracę wybierając EDGE zamiast UMTS - ale widzę, że chyba lepiej nie kombinować i <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> to drugie...
ODPOWIEDZ