Jaki router 3G zakupić ?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fidodido
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2008-01-03, 14:29
Lokalizacja: Kalisz

Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: fidodido »

Witam
Muszę u znajomego podłączyć internet komórkowy i mam pytanie co do do sprzętu.
Czy jest jakiś router 3G żeby do niego włożyć kartę sim i można do niego podłączyć antenę zewnętrzną i jeszcze żeby miał też złącza LAN do podłączenia np. komputera i rejestratora oraz żeby miał WIFI. Jeśli coś takiego jest to proszę o jakiś symbol.
Jeśli nie ma takiego routera to wiem że muszę zakupić modem na usb i podłączyć do jakiegoś routera z usb co potrafi obsłużyć modemy 3G w takim przypadku jaki router zakupić (firma tp-link czy d-link czy coś innego).
Jemo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2012-04-06, 10:41
Lokalizacja: UE

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: Jemo »

Ja polecam od siebie TP Link TL-MR3020. Sam go posiadam i dobrze mi służy :). Tutaj, dorzucam moją recenzje:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=418677#418677
Wg. mnie minusem jest to, że posiada tylko jeden port ethernet, jeśli potrzebujesz więcej, to zapatrz się w router TP-Link TL-MR3420. Ma on kilka portów ethernet + wan jeśli chciałbyś zamiast mobilnego podłączyć normalny net ;)
Awatar użytkownika
fidodido
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2008-01-03, 14:29
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: fidodido »

Jemo pisze:Ja polecam od siebie TP Link
Trochę poszperałem w necie i chyba wybór padnie na TL-MR3420 i modem Huawei E3131s-2. Stosunkowe tanio i chyba sprzęt też nie najgorszy.

Czy w takim połączeniu jest gdzieś widoczna moc sygnału gsm ?
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: kris_kjk »

Mam tego MR3420 i Huawei E173U-2 ... ale zakupię pewnie tego Huawei E3131s-2 (myślę, że obecnie ten model jest najlepszym wyborem jakość/cena, podobnie jak kiedyś E173U-2).

Po zalogowaniu się na stronę routera http://192.168.1.1/ poziom sygnału (w %) jest widoczny na pierwszej stronie zakładka Status - 3G - Signal Strength:
Ostatnio zmieniony 2012-09-20, 15:15 przez kris_kjk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fidodido
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2008-01-03, 14:29
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: fidodido »

kris_kjk pisze:Po zalogowaniu się na stronę routera http://192.168.1.1/ poziom sygnału (w %) jest widoczny na pierwszej stronie zakładka Status - 3G - Signal Strength:
A czy jest widoczne czy jest to UMTS czy EDGE ? lub czy można wymusić żeby łączyć się tylko po UMTS ?
Awatar użytkownika
pogodabartek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 816
Rejestracja: 2010-10-02, 22:30
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: pogodabartek »

Ustawiasz tylko 3G i po sprawie, a jak będziesz tu marudzić, że modem Ci zchodzi do UMTS to jest normalny jego objaw i trzeba zastosować coś ala ping, aby nie schodzi ł do tego UMTS i po sprawie.
Awatar użytkownika
fidodido
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2008-01-03, 14:29
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: fidodido »

pogodabartek pisze: trzeba zastosować coś ala ping, aby nie schodzi ł do tego UMTS i po sprawie.
To żeby nie marudzić może kolega powiedzieć bliżej o co chodzi bo ja znam "ping" znam ale tylko do sprawdzanie odpowiedzi w ms.
Zauważyłem że można do w/w routera dograć alternatywne oprogramowanie i jest dużo więcej ustawień modemu.
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: kris_kjk »

@fidodido mając dobry zasięg w 3G sprzęt nie będzie schodził do 2G. Pozostanie w 3G i będzie się w momencie przeglądania stron, pobierania plików przełączał na szybszy tryb, większą prędkość w 3G. Ja nie stosuję i nie mam potrzeby mieć sztucznie wymuszony transfer, np. przez włączone pingowanie, itp. Jak przeglądam WWW, coś pobieram to sprzęt sam przechodzi na MAX prędkość na jaką pozwala serwer, sprzęt, łącze, zasięg itp.
Awatar użytkownika
fidodido
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2008-01-03, 14:29
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: fidodido »

kris_kjk pisze:włączone pingowanie,
Ale czy można widzieć co to takiego i jak używać ?

Z tego co widzę to nie mam możliwości w orginalnym oprogramowaniu routera zmian ustawień modemu.
Awatar użytkownika
kris_kjk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 158
Rejestracja: 2009-11-27, 23:23
Lokalizacja: UE

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: kris_kjk »

fidodido pisze:bo ja znam "ping" znam ale tylko do sprawdzanie odpowiedzi w ms.
To jest dokładnie to, tylko włączony ping na stałe np. ping onet.pl -t
Więcej jest np. tu - http://banita.pl/~pysiu/port/ping.html
Można ustawić pewne parametry pingu, czasy itd.
Ewentualnie niektórzy odpalają GG, itp., tak aby generować mały ruch na swoim połączeniu (podtrzymując MAX tryb dla 3G), nie sprawdzałem, tak jak wspomniałem nie mam takiej potrzeby.
Awatar użytkownika
fidodido
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2008-01-03, 14:29
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: fidodido »

kris_kjk pisze: To jest dokładnie to, tylko włączony ping na stałe .
Nie to raczej nie będzie mi potrzebne bo w testach tam gdzie ma być założony sprzęt uzyskałem ok 5MB download i 2MB upload wiec to jest wystarczające, ale jak to bywa okaże się w praniu, na razie walczę z routerem i modem żeby to jakoś miało nogi. Ewentualnie pozostanie jakieś OpenWrt i Gargoyle.

[ Dodano: 2012-09-21, 19:42 ]
Kurcze coś jest nie tak.
Zostawiłem wszystko włączone na jakieś 2h i po powrocie się okazało że ani router ani moden nie działają. Router nie nadawał sieci WIFI i nie było można nawet na kablu się do niego dostać. Co może także być że jak skonfigurowałem ddns na no-ip to z innego kompa poprzez podając nazwę domeny nie odpowiada router pingiem ale adres IP jest poprawny, jak jestem laptopem podłączony przez wifi do tej sieci co router rozsiewa to nie ma problemu pingi dochodzą i jest odpowiedź.
digbuzz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-04, 11:05
Lokalizacja: Internet

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: digbuzz »

Cześć! Miałem okazję korzystania z AirLive 11n. Nie długo działałem z tym routerem ale wydawał się OK patrząc na Twoje wymagania.

Osobiście w domu korzystam z D-Link DIR-655. Posiada USB do którego mogę podpiąć modem 3G, np Huawei czy inny jakikolwiek, które podłączamy do swoich komputerków i wtedy też działa. Atutem DIR-655 jest to, że jest to router gigabitowy (3 antenki), dzięki czemu jakość przesyłu = internetu stoi na wysokim poziomie.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2012-09-25, 19:37 przez digbuzz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fidodido
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2008-01-03, 14:29
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: fidodido »

digbuzz pisze:Cześć! Miałem okazję korzystania z AirLive 11n. Nie długo działałem z tym routerem ale wydawał się OK patrząc na Twoje wymagania.

Osobiście w domu korzystam z D-Link DIR-655. Posiada USB do którego mogę podpiąć modem 3G, np Huawei czy inny jakikolwiek, które podłączamy do swoich komputerków i wtedy też działa. Atutem DIR-655 jest to, że jest to router gigabitowy (3 antenki), dzięki czemu jakość przesyłu = internetu stoi na wysokim poziomie.

Pozdrawiam!
Dzięki ale już sprzęt zakupiony Huawei E3131s-2 i Tp-Link MR3420
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router 3G zakupić ?

Post autor: Jaco »

Ja kupiłem http://allegro.pl/mini-router-3g-usb-or ... 60836.html i gdy mamy kompatybilny modem nie ma problemów nawet z siecią 2G.

Prosty w konfiguracji , bez problemów wystarczy i jest dość tani.

Po zakupie warto z aktualizować oprogramowanie dostępne na stronie producenta.
ODPOWIEDZ