router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
iseska
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-01-12, 17:00
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: iseska »

Witam wszystkich forumowiczów,
zaczynam dopiero raczkować jeżeli chodzi o internet mobilny, ale do rzeczy.

1. W tablecie posiadam kartę sim i zasięg lte prawie na 100%. Transfer na poziomie 60Mbit/s D i 40Mbit/s U. Zmierzyłem to o różnych porach i prawie zawsze pokazywał tyle samo.
2. Jakich realnych transferów mogę się spodziewać w routerze TP-Link TL-MR3420 2.0 ale nie przez WIFI tylko po LAN?

Chciałbym, aby ten router robił tylko jako modem :) bo do innych celów mam inny sprzęt.
Zabrakło już niestety portów, a w dodatku jest on już dość mocno obciążony dlatego chciałem zakupić opisany router.

A może jest coś jeszcze z takich w miarę budżetowych sprzętów w cenie powiedzmy do 150 zł, które faktycznie byłyby lepszym rozwiązaniem pod lte?

Modem jaki będę posiadał to: ZTE MF823 lub Huawei E3372 to się jeszcze okaże co kupię :)

Z góry dziękuje za informacje dotyczące głównie realnych transferów przez opisany router.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: wojteks »

iseska pisze:Chciałbym, aby ten router robił tylko jako modem
Ale to router kablowy z opcją obsługi modemów 3G/LTE więc za modem robić nie może.
Nie pomagam na PW!
ali1983
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-02-05, 10:03
Lokalizacja: Jasna k/Dzierzgonia

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: ali1983 »

Kupiłem tp mr3420, podłączyłem i działa. Uff, a już myślałem, że jakieś jaja wyjdą z tym PINem. Jeszcze czeka mnie zakup anteny. Dziękuję za wszystkie porady.
AMD Athlon Dual 4400+, Nvidia Geforce 8500GT 512MB
HP 630, Kiano 7 elegance
Orange freenet 13Gb, Huawei E3131+TP-Link MR-3420
iseska
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-01-12, 17:00
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: iseska »

Może źle się wyraźiłem. Ten router będzie działać jako router, ale cały ruch będzie realizowany przez inny router. Do tego podłącze tylko modem usb i ma działać :) ale pytanie czego się można po nim spodziewać? Jakie maksymalne realne prędkości są na nim możliwe poprzez sieć LAN?

Dziś rozmawiałem z firmą TP-Link i twierdzą, że po LAN prędkość będzie do 100Mbit, co było dla mnie zaskoczeniem :) ale nie wierzę w to.
ali1983
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-02-05, 10:03
Lokalizacja: Jasna k/Dzierzgonia

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: ali1983 »

Witam.
Wszystko chodziło ładnie 3 dni. Jest problem z połączeniem z internatem poprzez router, bezpośrednio modem podłączony do komputera łączy się z internetem bez problemu. Żaden reset ustawień, ponowna szybka konfiguracja nic nie dają, w statusie w przeglądarce jest napisane łączenie, czekam tak nawet z 30 minut ale się nie łączy. Anteny zew. nie mam.
AMD Athlon Dual 4400+, Nvidia Geforce 8500GT 512MB
HP 630, Kiano 7 elegance
Orange freenet 13Gb, Huawei E3131+TP-Link MR-3420
dexter18

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: dexter18 »

Zrób mu reset do ustawień fabrycznych.
ali1983
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2010-02-05, 10:03
Lokalizacja: Jasna k/Dzierzgonia

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: ali1983 »

Reset do ustawień pomógł na raz. Później znów był problem. We wcześniejszych postach doradzono mi na zrywanie połączeń zakup anteny zewnętrznej. Dla pewności aby dobrze wybrać częstotliwość zadzwoniłem do Orange zapytać o najlepszy dla mnie bts. Okazuje się, że ten w Markusach (umts 900, antena przy oknie - 2 metry kabla) nie jest wycelowany w moją stronę więc pomimo 6,5km odległości i bezpośredniej widoczności może nie działać ok. Lepszą dla mnie lokalizacją są Rychliki (umts 900), ale tu mam 13,5km i celowałbym prosto w dom sąsiada i kilka następnych budynków za nim stojących... Mogę też wywiesić antenę pod samym dachem, ale to wymaga przynajmniej 10metrów kabla. Co poradzicie?
AMD Athlon Dual 4400+, Nvidia Geforce 8500GT 512MB
HP 630, Kiano 7 elegance
Orange freenet 13Gb, Huawei E3131+TP-Link MR-3420
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: matek451 »

Proponuję dalszych porad szukać w Orange. Dostałeś konkretną poradę dotycząca zasięgu, najbliższego BTS-a NetWorks i sprzętu a mimo to wysłuchujesz jakiś bzdur na temat "wycelowania'" w twoją stronę BTS-a NetWorks UMTS900 w Markusach. Życzę dalszej owocnej współpracy z konsultantami Orange i powodzenia w połączeniu się z BTS-em NetWorks Rychliki. Szczególnie na tym baciku z 2m kablem. Tak a propos to do BTS-a UMTS900 NetWorks w Dzierzgoniu masz bliżej i brak lasu po drodze. Ale spytaj fachowców z Orange czy jest w ciebie "wycelowany".
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: amrowek »

iseska
HiLink czy modem masz w koncu?
tego 3420 masz? bo jak nie to lepiej WDR3600 lub 4300
i zmiana softu.

@ali1983 kup aktyny hub tylko nie za 5plna jakis porządny
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: matek451 »

A po co mu aktywny HUB? Ma E-3131 więc to nie problem z zasilaniem modemu tylko z zasięgiem i niskim poziomem sygnału. HUB mu tego nie poprawi.
amrowek
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-11-20, 09:24
Lokalizacja: Żyrardów

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: amrowek »

W takim razie post aut.
iseska
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-01-12, 17:00
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: iseska »

Pożyczyłem dziś testowo modem do LTE Huawei E398 i wsadziłem do komputera, aby zobaczyć szybkość i wyszło ok 50Mbit/20Mbit. Podłączyłem go bezpośrednio do WDR3600 i wyszło 20Mbit. Podłączyłem go przez hub (pasywny) i wyszło 15-20. Router leżał w tym samym dokładnie miejscu co komputer więc widać, że chyba sam soft od routera posiada jakieś wąskie gardło. Wifi i LAN tak samo działało szybko.

Szkoda, że tylko 20 przez hub, więc chyba zainwestuje w tego TPLINKA :)
cintal
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2013-01-05, 13:07
Lokalizacja: PL

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: cintal »

Chcę kupić aktyny hub do TL-MR3420 i mam prośbę o podanie jaki będzie dobry. Kolega wcześniej napisał aby nie kupować takich za 5zł. Jeśli może ktoś podać jaki warto kupić a najlepiej o podanie linka do jakiegoś na allegro.
seba84_2005
Stały użytkownik forum
Posty: 74
Rejestracja: 2015-01-21, 00:33
Lokalizacja: Wawa

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: seba84_2005 »

Witam.
Posiadam zestaw TL-MR3420 v2 (3.15.9 Build 141009 Rel.62201n) + E398 (11.433.61.10.55) w trybie NDIS. W modemie siedzi karta play lte (bez limitów).
Pytanie: ile router może przycinać z prędkości? Może to już maks możliwości tego zestawu?
Takie mam transfery:
Obrazek
Zasięg w routerze bez żadnej anteny jest 77% (do btsu w lini prostej mam 700 metrów).
Nie mam jak sprawdzić jak modem śmiga prosto pod pc, bo aktualnie nie posiadam na chodzie żadnego pc i tylko tablet służy mi do kontaktu ze światem.
Miałem tablet LTE i do tej pory służył jako router, ale niestety padł.... nie sprawdzałem jakie były na nim transfery, ale wydawało mi się, że na tablecie jako router jakby net działał lepiej.
iseska
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-01-12, 17:00
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: iseska »

kupiłem ten router :) skorzystałem z promocji na allegro i gość posiadał opcję darmowego zwrotu w razie W... no więc wygląda to tak: podłączyłem modem Huawei E398 i transfer po LAN ok 50Mbps, po WIFI ok 48Mbps :))) wygląda to bardzo bardzo dobrze. W sumie to ten router robi tylko jako "pseudo modem" ponieważ jest tak naprawdę tylko bramką. Ustawiłem sobie DMZ do routera które służy jako router i nawet nie trzeba konfigurować firewalla bo wszystko jest ładnie otwarte.

Jedno mnie bardzo szokuje jak zapamiętać PIN do karty SIM aby nie trzeba było go wpisywać po każdym przypadkowym resecie routera? Czy jest na to jakiś sposób? Czy producent coś wymyślił już w tej sprawie czy najlepiej napisać do ORANGE aby wysłali mi kartę SIM bez blokady PIN?

Dodam, że nie posiadam żadnych aktywnych hubów itp.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: wojteks »

iseska pisze:czy najlepiej napisać do ORANGE aby wysłali mi kartę SIM bez blokady PIN?
Spróbuj, PINu nie da się wyłączyć a czy wymienią kartę na taką z możliwością wyłączenia PIN to musisz sprawdzić sam.
iseska pisze:jak zapamiętać PIN do karty SIM
Alternatywne oprogramowanie tu powinno pomóc.
Nie pomagam na PW!
marek_g
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-28, 22:36

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: marek_g »

Witajcie. Nie chciałem zakładać nowego tematu dla tak drobnej sprawy więc postanowiłem ten odkopać.
Mógłby ktoś powiedzieć który oryginalny firmware jest najnowszy/najlepszy dla tego rutera? Gdy wejdę na stronę TP-Linka https://www.tp-link.com/pl/download/TL- ... l#Firmware widzę tak:
TL-MR3420_V2_150317_beta - data publikacji 2015-11-20
TL-MR3420_V2_150319 - data publikacji 2015-03-19
Tutaj się właśnie nie zgadza bo numer wersji jest mniejszy a data publikacji późniejsza. Mam wgraną wspomnianą wyżej betę i nie wiem czy nie lepiej dać 150319.
Nie chcę się bawić w oprogramowanie alternatywne typu openwrt czy dd-wrt bo już raz udało mi się uwalić jeden ruter z tym pierwszy softem przy próbie powrotu do oryginalnego oprogramowania.
Dodam jeszcze, że u mnie ruter pracuje z modemem E3372s-153.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: key »

Pierwsza wersja ma w opisie magiczne slowo "beta" - czyli jest wersja starsza z poprawka - z opisu wynika ze poprawiono drivery do E3372s-153. Wyglada ze w twoim przypadku to moze byc lepszy wybor.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: matek451 »

A co to za różnica? TP-link w tych FW starał się usunąć problemy z działaniem tego routera z modemami LTE ale nigdy mu się to nie udało i dali sobie spokój. Router ma niewydolne prądowo USB, mało pamięci i przy jednoczesnej intensywnej pracy z modemem LTE i po WiFi resetuje modem, zrywa połączenie. Szczególnie dotyczy to wersji zwykłych E3372, z powodu braku w FW sterownika NCM pracuje z nimi w trybie RAS czyli wolno. Lepiej z Hilinkami. W praktyce na OFW ten router nie nadaje się do obsługi modemów LTE, pomaga trochę zmiana na FW Hilink od Cezarego i modem w wersji HiLink. To MiFi ma tez zaimplementowany sterownik NCM do obsługi modemu LTE w trybie NDIS czyli szybszym. Trzymanie się OFW na MR-3420 jest niczym nieuzasadnione a zmiana na MiFi od Cezarego wręcz konieczna.
marek_g
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-28, 22:36

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: marek_g »

Dzięki za pomoc.
Może się skuszę na OpenWRT bo faktycznie te problemy które opisał matek451 u mnie występują. Przy pobieraniu większych plików typu 4 GB często zrywa połączenie, tak samo gryzie się z Mi Boxem. Prędkość maksymalna (z E3372s-153, zwykły, nie hilink) jaką udało mi się osiągnąć po WiFi to 30-35 Mb/s.
Przeczytałem cały ten temat i FAQ na eko.one.pl. Zmiana firmware powinna pomóc, dodatkowo wizja późniejszej rozbudowy i podłączenia np. tunera DVB-T jest bardzo atrakcyjna.
Muszę się jeszcze upewnić co do WPS. Mam drukarkę która łączy się przez WiFi z ruterem używając WPS. Właśnie przez brak tej funkcji w alternatywnym firmware, przy próbie powrotu do oryginału udało mi się uwalić wspomniany we wcześniejszym poście ruter.
Poza tym muszę sprawdzić działanie WDS. Mam sąsiada któremu czasem udostępniam internet; biedak najpierw męczył się z niedziałającą średnio raz na tydzień radiówką 1 Mb/s (miałem to przez 10 lat, straszne dziadostwo ale nic lepszego nie było) a teraz się męczy ze zrywającą neostradą.
Może dam sobie radę. Tydzień temu udało się przerobić E3372 na HiLink. Przy internecie na kartę to nieuniknione jeżeli nie chce się co chwilę wyciągać karty SIM czy modemu od rutera.
ODPOWIEDZ