router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: wojteks »

iseska pisze:czy najlepiej napisać do ORANGE aby wysłali mi kartę SIM bez blokady PIN?
Spróbuj, PINu nie da się wyłączyć a czy wymienią kartę na taką z możliwością wyłączenia PIN to musisz sprawdzić sam.
iseska pisze:jak zapamiętać PIN do karty SIM
Alternatywne oprogramowanie tu powinno pomóc.
Nie pomagam na PW!
marek_g
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-28, 22:36

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: marek_g »

Witajcie. Nie chciałem zakładać nowego tematu dla tak drobnej sprawy więc postanowiłem ten odkopać.
Mógłby ktoś powiedzieć który oryginalny firmware jest najnowszy/najlepszy dla tego rutera? Gdy wejdę na stronę TP-Linka https://www.tp-link.com/pl/download/TL- ... l#Firmware widzę tak:
TL-MR3420_V2_150317_beta - data publikacji 2015-11-20
TL-MR3420_V2_150319 - data publikacji 2015-03-19
Tutaj się właśnie nie zgadza bo numer wersji jest mniejszy a data publikacji późniejsza. Mam wgraną wspomnianą wyżej betę i nie wiem czy nie lepiej dać 150319.
Nie chcę się bawić w oprogramowanie alternatywne typu openwrt czy dd-wrt bo już raz udało mi się uwalić jeden ruter z tym pierwszy softem przy próbie powrotu do oryginalnego oprogramowania.
Dodam jeszcze, że u mnie ruter pracuje z modemem E3372s-153.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: key »

Pierwsza wersja ma w opisie magiczne slowo "beta" - czyli jest wersja starsza z poprawka - z opisu wynika ze poprawiono drivery do E3372s-153. Wyglada ze w twoim przypadku to moze byc lepszy wybor.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: matek451 »

A co to za różnica? TP-link w tych FW starał się usunąć problemy z działaniem tego routera z modemami LTE ale nigdy mu się to nie udało i dali sobie spokój. Router ma niewydolne prądowo USB, mało pamięci i przy jednoczesnej intensywnej pracy z modemem LTE i po WiFi resetuje modem, zrywa połączenie. Szczególnie dotyczy to wersji zwykłych E3372, z powodu braku w FW sterownika NCM pracuje z nimi w trybie RAS czyli wolno. Lepiej z Hilinkami. W praktyce na OFW ten router nie nadaje się do obsługi modemów LTE, pomaga trochę zmiana na FW Hilink od Cezarego i modem w wersji HiLink. To MiFi ma tez zaimplementowany sterownik NCM do obsługi modemu LTE w trybie NDIS czyli szybszym. Trzymanie się OFW na MR-3420 jest niczym nieuzasadnione a zmiana na MiFi od Cezarego wręcz konieczna.
marek_g
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2017-02-28, 22:36

Re: router TP-Link TL-MR3420 wersja 2.0

Post autor: marek_g »

Dzięki za pomoc.
Może się skuszę na OpenWRT bo faktycznie te problemy które opisał matek451 u mnie występują. Przy pobieraniu większych plików typu 4 GB często zrywa połączenie, tak samo gryzie się z Mi Boxem. Prędkość maksymalna (z E3372s-153, zwykły, nie hilink) jaką udało mi się osiągnąć po WiFi to 30-35 Mb/s.
Przeczytałem cały ten temat i FAQ na eko.one.pl. Zmiana firmware powinna pomóc, dodatkowo wizja późniejszej rozbudowy i podłączenia np. tunera DVB-T jest bardzo atrakcyjna.
Muszę się jeszcze upewnić co do WPS. Mam drukarkę która łączy się przez WiFi z ruterem używając WPS. Właśnie przez brak tej funkcji w alternatywnym firmware, przy próbie powrotu do oryginału udało mi się uwalić wspomniany we wcześniejszym poście ruter.
Poza tym muszę sprawdzić działanie WDS. Mam sąsiada któremu czasem udostępniam internet; biedak najpierw męczył się z niedziałającą średnio raz na tydzień radiówką 1 Mb/s (miałem to przez 10 lat, straszne dziadostwo ale nic lepszego nie było) a teraz się męczy ze zrywającą neostradą.
Może dam sobie radę. Tydzień temu udało się przerobić E3372 na HiLink. Przy internecie na kartę to nieuniknione jeżeli nie chce się co chwilę wyciągać karty SIM czy modemu od rutera.
ODPOWIEDZ