HUAWEI B593

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Placeks
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2014-07-20, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593

Post autor: Placeks »

Zatem czy sensowniej będzie ustawić Router na pietrze na który mi zależy czy oczkow wyżej (strych). Czy router lepiej powinien radzić sobie w poziomie z przeszkodami typu ściana czy w pione mając strop betonowy do pokonania.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593

Post autor: matek451 »

Po co ci zasięg na strychu?Router ustawiasz na piętrze. Ewentualna antena LTE na kablu 10m sięgnie na dach.Stropy są zbrojone więc stanowią trudną przeszkodę dla WiFi. Router powinien pokryć zasięgiem całe piętro.
Placeks
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2014-07-20, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593

Post autor: Placeks »

Strych z dwóch powodów:

1.
Kiedyś wyczytałem że lepiej jeżeli Router jest wyżej - wtedy "przykrywa" parasolem urządzenia poniżej - sygnał lepiej rozchodzi się w pionie niż w poziomie

2.
Na strychu mam router+UPS+NAS zatem w mieszkaniu czysto i bez zasilaczy.
RTbingo
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2014-06-14, 12:54
Lokalizacja: Karszewo

Re: HUAWEI B593

Post autor: RTbingo »

Witam, mam parę pytań związanych z zasięgiem 3G a mianowicie czy po zakończeniu prac NetWorks na danym obszarze nadajniki, które wg BTSearch nadają UMTS900 faktycznie go nadają ? (mam w okolicy takowy ale nie wiem czy on nadaje czy to tylko zwykły GSM)
, czy na odległości 9,5 km da się z anteną zewnętrzną złapać zasięg UMTS 2100 i czy jest to jeszcze opłacalne ? czy też lepiej pokombinować z bliższymi nadajnikami UMTS 900 ? Z góry dziękuję za pomoc ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593

Post autor: matek451 »

Jeśl iw tych lokalizacjach były pozwolenia na UMTS900 Orange i T-Mobile to działa z reguły jeden BTS.Podobnie jeśli w jednej lokalizacji były UMTS2100 Orange i T-Mobile to jeden demontowano.Które to Karszewo?
RTbingo
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2014-06-14, 12:54
Lokalizacja: Karszewo

Re: HUAWEI B593

Post autor: RTbingo »

Jeśli chodzi o moją lokalizację to: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 65&zoom=14
Co do tych nadajników UMTS 900 to maja one jakieś charakterystyczne talerze czy coś ? bo mam w odległości 5 km takowy a do UMTS 2100 który znajduje się w Jagodniku to chyba nie ma sensu się pakować bo pewnie jest on przeciążony a do tego ta odległść :(
Placeks
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2014-07-20, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593

Post autor: Placeks »

Panowie
Włąsnie testuję opcję E372 podpietą pod router Asusa.
Mam jednak pytanie konfiguracyjne:

Mój router będąc jeszcze pod Neostrada miał adres 192.18.1.1 i pulę DHCP zaczynającą sie dalej.

Jak podpiąłem Modem CP dostałem info że jest konflikt IP i że mój router Asusa amienia adres na kolejny wolny czyli 192.18.2.1 i od teraz to jest poczatek puli DHCP.
Natomiast na modem CP (prosty webowy UI) dostaję się wg starego routerowego adresu czyli 192.168.1.1

Wyjasnicie mi dlaczego tak isę stało ?
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: HUAWEI B593

Post autor: zurek »

Panowie a czym różni się wersja routera B593s-22 od B593s-12? Może ktoś wie... bo nie chce mi się szperać w necie...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593

Post autor: matek451 »

Tak na szybko B-593s-22 ma dwa gniada RJ11 do Voip i 1xUSB. Natomiast B-593s-12 nie ma Voip a ma 2xUSB.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: HUAWEI B593

Post autor: zurek »

Myślałem ze są większe różnice....
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: HUAWEI B593

Post autor: Baldwin »

Kiedy podejmowałem decyzję co kupić czytałem tutaj na forum o tych modelach. Jeśli dobrze pamiętam to główną różnicą była szybkość modem. Starszy do 100 Mb/s i nowszy 150 Mb/s. Sporo jest także o VOIP które nie działa. Prawdopodobnie blokowane programowo przez polskich dostawców. Gdzieś czytałem że podmiana Firmware na coś od dostawców angielskich podobno eliminuje ten problem. Dowodów na to jednak nie mam.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: HUAWEI B593

Post autor: zurek »

Baldwin pisze:Starszy do 100 Mb/s i nowszy 150 Mb/s.

Pomyliłeś modele... starszy to B593u-12 i ten ma do 100Mb/s, a modele B593s-12 oraz B593s-22 mają prędkość do 150Mb/s...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: HUAWEI B593

Post autor: Baldwin »

Masz rację. Nie zauważyłem " s " przy obu.
cegulla
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2013-04-19, 13:19
Lokalizacja: Mazowsze>Żuromin

Re: HUAWEI B593

Post autor: cegulla »

Witajcie! Czy zdarzają się jakieś awarie tego modemu ? Chciałbym kupić ten modem bo mi najlepiej on pasuje, ale boje się kupić używanego a nowe są za drogie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593

Post autor: matek451 »

Czemu się boisz? Te sprzedawane na Allegro, OLX pochodzą z Plusa/CP i mają z reguły papiery i gwarancję np.http://allegro.pl/router-huawei-b593s-2 ... 19328.html Przed zakupem kontaktujesz się ze sprzedającym i wypytujesz o wszystko. Mój działa non stop od 11 m-cy, bez awarii.
cegulla
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2013-04-19, 13:19
Lokalizacja: Mazowsze>Żuromin

Re: HUAWEI B593

Post autor: cegulla »

Do gwarancji wystarczy dowód zakupu ? Czy karta gwarancyjna też musi być uzupełniona ?
specjal-1
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2010-01-03, 10:21
Lokalizacja: Czernikowo k.Torunia

Re: HUAWEI B593

Post autor: specjal-1 »

matek451 pisze:Plus od dawna nie stosuje simlocków. Takie rzeczy tylko w Orange.
Witam. Czyli jak rozumiem na pewno będzie działał w sieci PLAY czy ORANGE.Pytam dlatego że w lutym kończy mi się umowa z PLUSEM i zastanawiam się nad zmianą operatora :facepalm: Pozdrawiam.Odpisze mi ktoś? :]
Ostatnio zmieniony 2014-12-10, 19:27 przez specjal-1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: HUAWEI B593

Post autor: ogooreck »

cześć,
wczoraj do mnie przyszedł Huawei B593u-12 - kupiony na allegro z niemieckiego Vodafone facet sprzedaje.
Mam Orange Free Net z limitem 15GB, jestem w zasięgu LTE, więc dla mnie to niezła okazja, żeby do końca marca mieć brak limitu. Dotychczas na zestawie Huawei e3131 + Tp-Link3420 miałem prędkość na poziomie 3 Mbps Download i jakieś 1,5-3 Mbps Upload (poza godzinami szczytu) a po południu i wieczorami mniej więcej 2x mniej (1,5 Mbps w najlepszym razie).

Kupiłem wersję routera, która nie ma tych 2 antenek zewnętrznych, mam zasięg 1 kreskę (nie mogę w routerze znaleźć informacji o mocy sygnału???) a do BTSa troszkę ponad 3 km (w załączniku mapka) - mieszkam w Dobrzykowicach, pod Wrocławiem. Prędkości jakie osiągam, to niezależnie od pory dnia czy nocy okolice 5 Mbps w DL a UPL to poniżej 1 Mbps.

No i teraz pytanie - czy warto dokupować antenę zewnętrzną, którą polecacie?
http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... -b593.html
Czy wydatek tych 200zł (razem z kablem i uchwytem) opłaca się i wyraźnie polepszy to zasięg? Specjalnie nie garnę się do wydawania tej kasy, bo te prędkości mnie generalnie zadowalają ale jeśli kupno anteny miałoby spowodować jakiś duży skok - wtedy bym kupił.

PS. pożyczę dziś od sąsiada, który ma taki sam router te 2 oryginalne antenki - jestem ciekaw czy one coś polepszą
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593

Post autor: ja.michal »

Bez informacji o parametrach sygnału ciężko wróżyć, ale raczej kiepsko jest skoro jest jedna kreska.
Te małe antenki raczej niewiele dadzą bo podobne są te wbudowane (pod względem parametrów).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: HUAWEI B593

Post autor: matek451 »

Po pierwsze to ustaw na routerze tylko LTE bo po pingach widać , ze w większości łączysz się raczej z 3G a nie LTE, tylko pomiar z 20ms wygląda na LTE. Po drugie to bez poziomu sygnału za wiele nie wiemy. No i najwazniejsze czy BTS LTE1800 Orange w Gajkowie działa?
thedazed
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2014-12-11, 00:23
Lokalizacja: Kraków

Re: HUAWEI B593

Post autor: thedazed »

Cześć,
jestem w posiadaniu routera HUAWEI B593. Interesuje mnie pytanie które już padło w tym temacie, a na które nie padła jeszcze odpowiedź - czy jest możliwość setup'u usługi QoS na tym routerze? Jeśli nie, to czy istnieje dla tej usługi jakaś alternatywa?
Nie znalazłem opcji ustawienia QoS'a w interfejsie zarządzania urządzeniem, mimo to znalazłem poszlakę głęboko w sieci iż jest to możliwe.
Więc jak to jest, czy HUAWEI B593 może obsłużyć QoS?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ogooreck
Stały użytkownik forum
Posty: 78
Rejestracja: 2012-02-20, 13:46
Lokalizacja: Dobrzykowice

Re: HUAWEI B593

Post autor: ogooreck »

matek451 pisze:Po pierwsze to ustaw na routerze tylko LTE bo po pingach widać , ze w większości łączysz się raczej z 3G a nie LTE, tylko pomiar z 20ms wygląda na LTE. Po drugie to bez poziomu sygnału za wiele nie wiemy. No i najwazniejsze czy BTS LTE1800 Orange w Gajkowie działa?
mam ustawione na sztywno LTE, bo wtedy nie mam limitów. Czy BTS działa? Chyba tak, bo od momentu pojawienia się tego BTS'a w tym miejscu (przynajmniej na mapie btsearch), mam dużo lepszy zasięg w domu jeśli chodzi o 2G/3G (no i chyba LTE?).

Wczoraj jednak nie zdążyłem pożyczyć od sąsiada tych małych antenek ale zdążyłem ściągnąć kilka większych plików i muszę przyznać szło w prędkości często powyżej 1Mb/s. Co jak na mój użytek internetu wystarczy w zupełności...
pkirylcz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2008-08-20, 22:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUAWEI B593

Post autor: pkirylcz »

Musisz sprawdzic w pierwszej kolejnosci jaki masz sygnal LTE w miejscu gdzie bedzie docelowo stal Twoj router. Mozesz orientacyjnie posluszyc sie aplikacja SignalCheck albo w Mobile Partner sprawdzic RSSI. Jezeli masz ponizej 90dBm (ale to juz uwazam, za graniczna wartosc, wiecej nie powinno byc), to mozesz sobie kupic ta antene.
Pamietaj, ze jak ma ona wzmocnienie rzedu chyba 15, to odejmij sobie na kazdy metr kabla antenowego spadek ok 0,5dBi.
W praktyce dla kabla 6m liczylbym:
Antena 15dBi ma 14dBi - 6*05 = 11dBi wiec z tych -90dBm do -80dBm
rezerwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2014-12-10, 15:15
Lokalizacja: kraków

Re: HUAWEI B593

Post autor: rezerwa »

Czy istniejące w tym routerze dwa gniazdka telefoniczne RJ-11 można wykorzystać jako wyjścia na zwykły analogowy telefon POTS? Telefon by pracował jako komórka, której przypisany zostanie nr z karty sim jaka siedzi w routerze?
To będzie wtedy pracować w trybie LTE czy z automatu rozmowy odbywają się tylko jako UMTS-2100 czy gsm-900 lub gsm-1800?
I wtedy po zainicjowaniu rozmowy router pcha tą rozmowę poza LTE1800?
Router pracując na zewnętrznej antenie panelowej będzie miał stabilny, mocny sygnał względem komórkowego telefonu gdzie chodzimy między ścianami domu i sygnał zanika.
Czy wymaga to jakiejś dodatkowej konfiguracji i włączenia usługi po stronie operatora? Coś jak modemy do internetu kablowego upc, które mają wyjścia telefoniczne, ale domyślnie są one nieaktywne, martwe, nieczynne, wyłączone do czasu wykupienia usługi telefonu.
Wymyśliłem, że jak w danej lokalizacji sygnał w komórce jest słaby i rozmowy są szatkowane to czy podpięcie do routera telefonu stacjonarnego, który będzie robił jako "przewodowa" komórka jest wykonalne? Jeżeli byłoby to wykonalne tak jak opisałem, to by oznaczało świetne rozwiązanie na bolączki ze słabym sygnałem dla telefonu.
Czy ktoś z posiadaczy tego routera przeprowadził próby na tą okoliczność?
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593

Post autor: varico »

Przegladalem dzisiaj ceny tych routerow i natrafilem na taka aukcje http://allegro.pl/oryginalna-antena-do- ... 14017.html . Zastanawiam sie po co ludzie kupuja te anteny. Przeciez to sie nie ma prawa zepsuc lub uszkodzic. Cena tez jest wysoka.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: HUAWEI B593

Post autor: wojteks »

varico pisze:Zastanawiam sie po co ludzie kupuja te anteny.
Bo nie ma ich w zestawie a kupujący myśli że zdziałają cuda.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593

Post autor: ja.michal »

A prawda jest taka, że anteny wbudowane mają podobne parametry do tych dokręcanych. Przynajmniej w przypadku D-Linka DWR-923.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593

Post autor: varico »

Heh rzeczywiscie te anteny kompletnie nic nie daja. Posiadam b593 (kupilem uzywke od czlowieka ktory wzial internet z plusa z tym ruterem, anteny byly juz dolaczone).

Zasieg z patykami:
RSSI: -73
RSRP (dBm): -98
RSRQ (dB): -9

Zasieg bez patykow:

RSSI: -71
RSRP (dBm): -98
RSRQ (dB): -10

Roznice mozna uznac jako blad statystyczny.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HUAWEI B593

Post autor: ja.michal »

No niewiele dają, a na pewno nie tyle aby wydać na nie koło 100 zł.
cegulla
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2013-04-19, 13:19
Lokalizacja: Mazowsze>Żuromin

Re: HUAWEI B593

Post autor: cegulla »

Ludzie dogaduje się z kolesiem co ma tego huaweia z cyfrowego polsatu, ale lekko się waham czy go wziąć bo przecież podobno CP nie oferuje routerów na własność a nie chcę by potem za 2 lata do mnie koleś pisał, że chce router.
ODPOWIEDZ