Huawei B593 firmware - antena

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: key »

83marcin pisze: ten router ma dwa wejścia antenowe , gdy podłącze tylko pod jedno będzie działało?
LTE dziala w MIMO. Podpiecie jednej anteny to jak proba wygrania maratonu w jednym bucie.
Nie pomagam na PW.
83marcin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-01-09, 02:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: 83marcin »

To czemu pod modemem E3276 LTE Huawei działa bardzo dobrze jedna antena?? (wybrana oczywiście sieć tylko LTE)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: key »

83marcin pisze: działa bardzo dobrze jedna antena?
Dlatego, ze twoja definicja "bardzo dobrze" jest subiektywna.
Nie pomagam na PW.
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: kmy »

83marcin,
tylko, że w 3276 też ma dwa gniazda antenowe

http://telkob.pl/UserFiles/Image/E3276_ver2.jpg

porównał bym to do silnika HEMI 5,7 l 8 cylindrów, jak nie ma zapotrzebowania na pełną moc, to silnik pracuje na 4 cylindrach i można jechać, ale jak przyspieszasz, wciśniesz gaz do dechy, wtedy automatycznie załączają się kolejne cylindry i silnik pracuje z pełna mocą

i tak jest z LTE, umożliwia pracę na 1 antenie, ale nie wykorzystuje pełnych możliwości
83marcin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-01-09, 02:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: 83marcin »

od nadajnika mam 7km , a w testach wychodzi mi około download 25Mb/s upload 3Mb/s
więc uznaje że to bardzo dobrze , bez anteny nie ma zasięgu
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: key »

kmy pisze:porównał bym to do silnika HEMI 5,7 l 8 cylindrów, jak nie ma zapotrzebowania na pełną moc, to silnik pracuje na 4 cylindrach
Kiepskie porownanie. LTE zawsze wykorzystuje obydwa kanaly.
83marcin pisze:a w testach wychodzi mi około download 25Mb/s upload 3Mb/s
Jedziesz na ~1/4 mozliwej szybkosci. To nie jest "bardzo dobrze", to nawet nie jest "akceptowalnie".
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
R
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-25, 22:41
Lokalizacja: Mazury

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: R »

zaproponuje ktoś antene dla tego modemu dla UMTS/HSDPA/HSPA+ w Plusie ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: key »

Jakie pasmo?
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
R
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-25, 22:41
Lokalizacja: Mazury

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: R »

key pisze:Jakie pasmo?

UMTS 2100 (ale dobrze jakby też miała mozliwość pasma LTE bo do nadajnika ma 7km może uda się przyzwoicie odebrać)
szukałem na Cybertechu ale nie widze zadnej DUAL 2100 z uziemieniem dla pradu stałego
waldirs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2011-11-29, 12:24
Lokalizacja: Nad Morzem

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: waldirs »

jeżeli chce na tym routerze korzystac nie z LTE tylko z UMTS/HSDPA/HSPA+ to tez musze miec antene dual czy wystarczy z jednym kablem ?
Moim zdaniem - wystarczy tylko należy sprawdzić w którym gnieździe będzie lepszy sygnał. Myślę, że każdą antenę która swym działaniem obejmuję częstotliwość nadawania sygnału 3G (900 Mhz lub 2100 MHz). Musisz sprawdzić na mapie BTS-ów na jakiej częstotliwości nadaje BTS do którego masz najbliżej. Im mniejsza częstotliwość sygnału tym lepszy zasięg.
Mam antenę panelową 3G Podłączona do modemu E3276 LTE Huawei działa znakomicie, bardzo dobry sygnał LTE
- z Plusa ćwiczyłem modem ZTE 821 i na jednej antenie był zasięg na 3 kreski. Na tej samej antenie B593 nie chce chodzić - więc wniosek = nie będzie działać. Do tego routera musi być antena z dwoma kablami i podpięta pod dwa gniazda.
Na razie mam prowizorycznie zamontowaną antenę - niebawem wyrzucę na maszt i zobaczymy. Podczas prób zauważyłem, że kwestia przełączania anten (wew. i zewn) jest problematyczna. Piszę maile do Huaweya - bez odpowiedzi bo mam coraz więcej wątpliwości o tym czy sygnał dochodzi z anten zewn. czy z wewnętrznych. A tak <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> to NOBLA powinien dostać ten, który opracował konstrukcje - szczególnie skrytych i trudnostępnych bez specjalnych narzędzi - gniazd antenowych.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: wojteks »

83marcin pisze:o pod jedno będzie działało?
Jeżeli antena nie jest zwarta dla prądu stałego to ten router jej nie wykryje i się nie przełączy.
Nie pomagam na PW!
Sonata
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2013-03-14, 16:57
Lokalizacja: Wielkopolska

jak sprzawdzic czy router laczy sie za pomoca anteny

Post autor: Sonata »

Witam. zakupiłem ten router huawei b593 i 2 anteny z cybertecha na pasmo 1800 link najpierw włączyłem router bez podłączania tych anten i łapałem zasięg HSPA z nadajnika oddalonego o 400m (2 kreski na routerze), podłączyłem te anteny i dokręciłem kluczem ostrożnie, ponieważ chciałem się połączyć z nadajnikiem LTE oddalonym o ok 4km. Anteny jednak nic nie pomogły i dalej jakby się łączył z nadajnikiem HSPA, tak jakby wgl tych anten nie widział. Przełączałem w tryb tylko LTE i nadal nic, łączyło w HSPA. Chciałem zobaczyć w programie topnet info z jakim nadajnikiem się on łączy na większej pewności, ale nie czyta wgl tego routera. (żeby program czytał router, musi on być połączony kablem usb? czy rj45 starczy? poza tym w zestawie nie bylo kabla usb, tylko przedłużka tego usb). Można gdzieś zobaczyć w przeglądarce czy router jest połączony z antenami czy nie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: wojteks »

Sonata pisze:wgl
Tutaj nie chat/sms i piszemy całe wyrazy!
Nie pomagam na PW!
waldirs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2011-11-29, 12:24
Lokalizacja: Nad Morzem

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: waldirs »

"Wojteks" - rozumię - ale jak to sprawdzić fizycznie. Na antenie jest naklejka GRUND coś tam... Musiałem zamówić specjalne konektorki (20 cm kable zakończone wtykiem damskim i męskim SMA) bo przykręcić te anteny do gniazda to lada wyczyn a jeszcze sztywny kabel antenowy.
Sonata
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2013-03-14, 16:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: jak sprzawdzic czy router laczy sie za pomoca anteny

Post autor: Sonata »

Sonata pisze:Witam. zakupiłem ten router huawei b593 i 2 anteny z cybertecha na pasmo 1800 link najpierw włączyłem router bez podłączania tych anten i łapałem zasięg HSPA z nadajnika oddalonego o 400m (2 kreski na routerze), podłączyłem te anteny i dokręciłem kluczem ostrożnie, ponieważ chciałem się połączyć z nadajnikiem LTE oddalonym o ok 4km. Anteny jednak nic nie pomogły i dalej jakby się łączył z nadajnikiem HSPA, tak jakby w ogóle tych anten nie widział. Przełączałem w tryb tylko LTE i nadal nic, łączyło w HSPA. Chciałem zobaczyć w programie topnet info z jakim nadajnikiem się on łączy dla większej pewności, ale nie czyta w ogóle tego routera. (żeby program czytał router, musi on być połączony kablem usb? czy rj45 starczy? poza tym w zestawie nie bylo kabla usb, tylko przedłużka tego usb). Można gdzieś zobaczyć w przeglądarce czy router jest połączony z antenami czy nie?
EDIT 1 błędy poprawiłem, przepraszam.

EDIT 2 W instrukcji jest napisane "Gniazdo USB nie służy do podłączania urządzenia hosta USB, takiego jak komputer PC" na moje znaczy to że nie mam podłączać przez USB tego routera, w takim razie jak mam zrobić nowe połączenie w programie top net info, jak mi go (HUAWEI B593) nie czyta jako modem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: wojteks »

waldirs pisze: Na antenie jest naklejka GRUND coś tam
Więc powinien ją router wykryć i się na nią przełączyć.
Sonata pisze:na moje znaczy to że nie mam podłączać przez USB tego routera,
Tak, dobrze rozumiesz.
Sonata pisze:w takim razie jak mam zrobić nowe połączenie w programie top net info
To jest router więc używasz WiFi albo kabla ethernet a konfigurację robisz przez przeglądarkę jak każdego innego routera. TNI nie będzie już potrzebne.
Nie pomagam na PW!
Sonata
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2013-03-14, 16:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: Sonata »

W przeglądarce nie mogę zobaczyć ile mam dBi i z jaką stacją się łączę. Nie ma żadnej opcji ani nawet informacji czy aktualnie router widzi podłączone anteny i czy się łączy przez nie.
Awatar użytkownika
R
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-25, 22:41
Lokalizacja: Mazury

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: R »

Sonata pisze:W przeglądarce nie mogę zobaczyć ile mam dBi i z jaką stacją się łączę. Nie ma żadnej opcji ani nawet informacji czy aktualnie router widzi podłączone anteny i czy się łączy przez nie.
jak nie - jak tak :)
wszystkie te informacje o które pytasz są dostępne.
połącz po LAN. obejrzyj filmik --->>
http://telkob.pl/porady.php?k=2&it=41
Sonata
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2013-03-14, 16:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: Sonata »

R dzięki :) a idzie sprawdzić czy router jest połączony z antenami?
Awatar użytkownika
R
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-25, 22:41
Lokalizacja: Mazury

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: R »

Sonata pisze: a idzie sprawdzić czy router jest połączony z antenami?
obejrzyj filmik to tez w nim jest opisane krok po kroku:

"Po podłączeniu anteny dioda w Routerze zmienia kolor, a na ekranie w prawym górnym rogu pojawia się napis LTE"

"Parametry połączenia są wyświetlane w zakładce: status funkcji bezprzewodowej"
waldirs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2011-11-29, 12:24
Lokalizacja: Nad Morzem

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: waldirs »

"R" pisze:
Po podłączeniu anteny dioda w Routerze zmienia kolor

Nie do końca jest to poprawne, bowiem ten kolor diody zmienia się pod wpływem sygnału co nie znaczy że jest on od anteny zewnętrznej czy wewnętrznej.
W tak w ogóle to dlaczego nie można przełączać anten?
I jeszcze jeden problem w tym routerem: co chwilę każe się logować. Parę minut nieaktywności i trzeba ponownie wpisywać hasło - jak temu zaradzić?
Sonata
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2013-03-14, 16:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: Sonata »

waldirs pisze:Nie do końca jest to poprawne, bowiem ten kolor diody zmienia się pod wpływem sygnału co nie znaczy że jest on od anteny zewnętrznej czy wewnętrznej.
To prawda.
Mam pytanie, RSRQ oznacza jakość połączenia, im wartość bliżej zero tym lepiej prawda?
Jakie osiągacie RSSI (dBm) na antenach łapiących zasięg LTE i jaką macie na danym RSSI prędkość na speedteście? Ja na mojej antenie miałem RSSI -111 i download ledwo 2Mb/s i ping 85 i nie mam żadnego odniesienia.
waldirs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2011-11-29, 12:24
Lokalizacja: Nad Morzem

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: waldirs »

Oddam zakupioną antenę
Zestaw Antena DUAL LTE 1800 MHz do modemu B593 10m
firmy YAGI spod Tarnowa 15 dB - jest zaledwie o jedną kreskę sygnał mocniejszy z anteną jak bez. Dziwnie się zachowuje - bywają "skoki" zasięgu w kreskach. Poza tym sztywny kabel i problem z podłączeniem. Przymierzam się do anten Firmy TELKOB - tylko nie wiem którą antenę wybrać, czy:
1. "2x Zestaw 16 dB na sztycę 10 m" 800-2500Mhz 16 dB , czy też
2. "2x Zestaw 17dB ant. kier.ATK400 szt 10m LMR240+AD1" o mniejszej rozpiętości częstotliwości (1710-2100) typu YAGI
Skłaniam się do tej drugiej bo i większa moc, mniejsza rozpiętość i tańsza ... czy ktoś posiada tę antenę - jak się sprawuje?
Awatar użytkownika
R
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-25, 22:41
Lokalizacja: Mazury

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: R »

waldirs pisze: czy ktoś posiada tę antenę - jak się sprawuje?
temat o antenach do B593
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=37797
83marcin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-01-09, 02:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: 83marcin »

Żeby router przełączył się na antenę zewnętrzną trzeba podłączyć dwie anteny , anteny muszą być zwarte do masy , działa również na jednej antenie z tym że trzeba zrobić zwarcie na drugim wejściu antenowym.
Awatar użytkownika
R
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2010-02-25, 22:41
Lokalizacja: Mazury

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: R »

waldirs pisze: I jeszcze jeden problem w tym routerem: co chwilę każe się logować. Parę minut nieaktywności i trzeba ponownie wpisywać hasło - jak temu zaradzić?
rozwiazałes ten problem? bo u mnie jest to samo...
swiety78
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2013-04-22, 10:05
Lokalizacja: Otwock

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: swiety78 »

Witam wszystkich. Sieć Plus informuje, że już niedługo wypuści nowy wirmware do tego routera. Wtedy każda antena będzie pasować. Kwestia krótkiego czasu. Sprzedawcy informują klientów o tym.
AndrU
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2013-04-02, 20:03
Lokalizacja: Kalisz

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: AndrU »

Kupiłem antene z ATK-20 do routera b593 niestety żadnej poprawy a nadajnik oddalony o 4 km. Pomocy :facepalm:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: wojteks »

AndrU pisze:Pomocy
W czym? Podaj lokalizację, najlepiej jako link do mapa.btsearch.pl
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: Huawei B593 firmware - antena

Post autor: zurek »

AndrU pisze:Kupiłem antene z ATK-20 do routera b593 niestety żadnej poprawy a nadajnik oddalony o 4 km. Pomocy :facepalm:

Pewnie nie przełączyło na zewnętrzną antenę...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ODPOWIEDZ