Pomoc w doborze sprzętu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Davik25
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2014-12-16, 00:07
Lokalizacja: Katowice

Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Davik25 »

Witam

Prośba o pomoc w doborze sprzętu do internetu 3g/lte. Niestety brak możliwości doprowadzenia kabla, internetu radiowego wymusza instalację internetu mobilnego.
Do najbliższego nadajnika jest około 700-800 metrów - nadajnik orange/t-mobile (t-mobile pasma 900/1800/2100; orange 900/1800/2100). Lokalizacja instalacji z google - 50.246806, 19.351250

W pobliżu ogólnie prawie brak zabudowań mieszkalnych - jedna firma, która znajduję się przy nadajniku korzysta z t-mobile

Ogólnie internet dla biura - na początek jeden komputer biurowy (jedno pomieszczenie), dwa laptopy (drugie pomieszcznie) - oba pomieszczenia znajdują się na pierwszym piętrze obok siebie (budynek jest jednopiętrowy). Okna biur skierowane są w kierunku nadajnika - po drodzę niski las. Dodatkowo na początek dwa numery stacjonarne (voip). Wszystkie komputery mają działać najlepiej na wifi (niestety tak inwestor sobie życzy)

Zastanawiałem się nad routerem Huawei E5186 LTE 300Mbps router - http://www.mbbm.pl/internet-3g-routery- ... _5249.html

Ewentualnie może być coś lepszego (na dwie karty sim - jest możliwość zakupu abonamentu z orange i t-mobile) lub tańszego jeżeli taki nie potrzebny.

Internet najważniejsze, żeby był stabilny. Wykorzystawanie typowe biuro - email, jakieś strony podstawowe, zero jakiegoś większego "ściągania danych". Można zablokować obciążające serwisy typu youtube itp.

Do tego antena zewnętrzna - nie mam niestety pojęcia jaką dobrać żeby była najlepsza, ewentualnie jeżeli potrzeba jakaś antena/wzmacniacz do sieci wifi?

Pytanie jeszcze czy t-mobile czy orange?

Z góry wielkie dzięki za pomoc
Baldwin
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-03-06, 20:35
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Baldwin »

T-mobile i Orange to ta sama sieć, chociaż opłata za dostawę od każdego z dostawców może być różna. Masz tam jednak dostęp do wszystkich sieci. W/w są tylko najbliżej. Do najbliższego BTSa z całą pewnością nie będzie potrzebna żadna antena zewnętrzna (biorąc pod uwagę opis lokalizacji). Dostęp do dalszych BTS też pewnie zadziała poprawnie ale antena może być pomocna. Modem-router który wskazujesz nie jest pewnie zły, ale jeśli wziąć pod uwagę że szybkości które on zapewnia to na obecną chwilę i jeszcze dość długo to czysta abstrakcja.. Ma on standard ac po WiFi co jest ok, ale skoro cała sieć którą robisz jast dla kilku komputerów w dwóch sąsiadujących pokojach to raczej przesada. Urządzenie B 593s-22 zrobi to samo i jest dużo tańsze. Oczywiście gdy pieniądze są mniej ważne idź w to co myślisz. Jeśli chodzi o Voip to czarno to widzę. Nasi kochani dostawcy Internetu mobilnego blokują tą funkcję. Zwykle działa w jedną stronę. Może coś się zmieniło ostatnio ale nic nie słyszałem ..
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ja.michal »

Baldwin pisze:T-mobile i Orange to ta sama sieć
Tylko jeżeli chodzi o UMTS900, LTE1800 i lokalizacje/sprzęt radiowy. Warstwa radiowa UMTS2100, GSM900, GSM1800 są oddzielne dla każdego operatora. Łącza do stacji bazowych również bywają inne dla poszczególnych operatorów.
mazut
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2014-09-26, 12:53
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: mazut »

wstrzymaj sie z zakupem E5186, bede go mial na testy juz praktycznie po swietach.. to moze jakas recenzje na forum sie zapoda

z tego co pokazal u qmpla na lte nie jest taki swietny jakie ma parametry w danych technicznych :szok:
Skrillex
Stały użytkownik forum
Posty: 75
Rejestracja: 2014-12-07, 16:28
Lokalizacja: Drop

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: Skrillex »

Nie lepiej wziać z play-a ? 3km do btsa lte. W dodatku za 30zł masz (6 miesiecy bez limitu, a potem 30gb mies, za dopłatą masz znowu bez limitu). Kupujesz sprzęt i śmigasz. Dobra antena to koszt 150zł. :) Nie myślałeś nad jakimś mobilnym huawei ? Ceny zaczynaja się od 250zł ! :) Nie rozumiem co to za różnica. Ten przenośny jest to normalny modem z wifi. No chyba że chcesz mieć całe mieszkanie w wi-fi. To już lepiej kupić jakiś rotuer. I na 2 routerach będziesz miał lepszy zasięg niż na 1.
Play jako jedyny określił ofertę "bez limitu". Za to go propsuje :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ja.michal »

Skrillex, po co Play w abonamencie? Na kartę za 45 zł jest miesiąc bez limitu w 3G i LTE.
winyl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-11-30, 11:34
Lokalizacja: Z firmy

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: winyl »

ja.michal pisze:Skrillex, po co Play w abonamencie? Na kartę za 45 zł jest miesiąc bez limitu w 3G i LTE.
Oj Michał żeś nie doczytał umowy,limit jest 100GB a potem do końca miesiąca 1Mb/s
______
Winyl

Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganinego umysłu,to czego oznaką jest puste biurko?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ja.michal »

No i gdzie masz limit danych? :) Doczytałem i dobrze wszystko rozumiem. Ludzie utożsamiają prędkość z przetransferowanymi danymi, a tego pierwszego żaden operator mobilny nie zagwarantuje.

Tak w ogóle to co to za wykopaliska? ;) Już jest nowa oferta.
winyl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-11-30, 11:34
Lokalizacja: Z firmy

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: winyl »

ja.michal pisze:No i gdzie masz limit danych? :)
Jest 100GB na pełnej prędkości a potem prędkość 1Mb/s do końca okresu rozliczeniowego też z limitem danych 100GB, potem prędkość 0,5Mb/s, a po kolejnych 100GB masz 32kbit/s. Czyli praktycznie wyłączenie łącza. Sprawdź! 300GB i już nie pooglądasz www.
Baldwin pisze:T-mobile i Orange to ta sama sieć, chociaż opłata za dostawę od każdego z dostawców może być różna.
Dobre. W którym miejscu jest ta sama? U mnie np jest tak. Widoczni operatorzy są wszyscy tmobile,orange,plus i play wirtualnie na na tych 3 do HSPA+DC. LTE widoczne jest od plusa i tmobile tylko.Jak dam sim od tmobile w routerze,telefonie to mam zasięgu 3g HSPA full,LTE tmobile połowa skali. Orange ledwo łapie zasięg w 3g. Jak tmobile i orange to ta sama sieć to czemu nie mam LTE od orange i ledwo sygnał 3g od orange?

Plus mi łapie LTE na -88 do -108, z siłą sygnały 2/3g też rewelacyjnie nie jest -84dBm do braku.

A Play nie łapie wcale sygnału ani 2g,ani 3g, ani LTE,czasem się pojawią na -104/-108dBm na 2g/3g,granica sygnału. Ale skoro Play jest wirtualnie na tmobile,plus,orange znaczyło by to, że Play nie ma dostępu do wszystkich nadajników innych operatorów na których siedzi wirtualnie,tak? ;)
______
Winyl

Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganinego umysłu,to czego oznaką jest puste biurko?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w doborze sprzętu

Post autor: ja.michal »

Przecież 300 GB to masa GB, szczególnie jak przytną do 1 Mbps to 100 GB na długo stacza. Tak czy inaczej limitu danych nie ma. ;) Whats App będzie działał. :)
ODPOWIEDZ