B315s-22 z Plusa

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

B315s-22 z Plusa

Post autor: matek451 »

W ofercie Plusa pojawił się ten router jako następca B593s-22. Czy ktoś miał już z nim do czynienia. W internecie mało na jego temat i jedynie specyfikacja z Plusa podaje jakieś dane http://www.plus.pl/dla-firm/modem-route ... tionCodes= Brzmi obiecująco. Ma port WAN/LAN , 3xLAN, USB i RJ11 do VoIP. Złącza anten zew. SMA. No i jak zawsze w Plusie ceny są przystępne. Pewnie wkrótce pojawią się na Allegro, OLX.
cegulla
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 230
Rejestracja: 2013-04-19, 13:19
Lokalizacja: Mazowsze>Żuromin

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: cegulla »

Router też ma się pojawić w play, ale jakoś go jeszcze nie ma. Wydaje mi się, że to B593-s22 w innej obudowie, gdyż te sprzęty się niczym nie różnią pomijając wygląd.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: matek451 »

Różnią się. Jeśli B315s-22 ma port WAN/LAN to znaczy, że można do niego oprócz internetu mobilnego podłączyć drugiego dostawcę po WAN. Czyli tak jak w DWR-921, MF-28D, MF283+. Poza tym tylko 1xRJ11 do VoiP Wg. http://gsmonline.pl/newsy/router-huawei ... eny-opinie posiada porty Gigabit oraz trzy rodzaje technik głosowych. Brak danych o WiFi. W Play również dostępny w cennikach. W tym w ofercie 4G LTE Unlimited za 49,99 zł w cenie 169 zł, co zmienia postać rzeczy i powoduje opłacalność zakupu oferty w Play z tym sprzetem http://www.play.pl/resources/pdf/cennik ... imited.pdf Koszty abonamentu z LTE na zawsze to 3x25 zł+4x50 zł+18x70 zł=1485 zł przez 24 m-ce. Daje to średnią około 62 zł/m-c za nielimitowany internet LTE i 3G ze sprzętem, kosztującym 169 zł( B315). W ofercie łączonej z telefonem, w której średni koszt to 50 zł/m-c za nielimitowany LTE i 3G ten router za 1 zł.
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: blogger »

Mam od kilku dni to urządzenie z Play. Skonfigurowałem i bezproblemowo działa. Co mnie zdziwiło mając doświadczenie z zestawami router i modem osobno to bardzo szybki start. Po zmianie karty jest wydłużony za pierwszym razem. Ogólnie bardzo sympatyczne urządzenie.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: radius »

Czy wymuszając TYLKO LTE w Menu da się następnie wybrać częstotliwość, np. 2100 MHz?
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: blogger »

mantoch pisze:Czy wymuszając TYLKO LTE w Menu da się następnie wybrać częstotliwość, np. 2100 MHz?
Niestety nie. Może w kolejnych wersjach softu lub w modach o ile się pokażą. Urządzenie jest nowe więc trzeba na przeróbki poczekać. Dla mnie minusem jest mała możliwość konfiguracji. Przykładowo w WiFi nie da się zrobić tylko n, nie ma takiej opcji.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: radius »

Huawei B593 był długo na rynku i się nie doczekał. D-Link DWR-921 również. ZTE MF283+ też takiej funkcji nie oferuje. Ja już nie wiem czy to my mamy bzika na tym punkcie czy programiści z tych firm są ułomni.

Czy parametry sieci w danej chwili (pomijam czas na przekręcenie anteny) są podobne jak przy zestawie modem+router? Czy z racji większej ilości elektroniki jest czulszy?

Rozumiem, że o wyświetlaniu danych sieci typu CID, TAC / LAC, eNodeB też można zapomnieć?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
blogger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2015-03-31, 19:25

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: blogger »

Miałem wcześniej dwr 116 z E3372 i B315 lepiej się sprawdza. Nie jest to olbrzymia różnica w transferach ale biorąc pod uwagę pierwszy soft oczekuję jeszcze poprawy przy kolejnym. O wyświetlaniu danych sieci jak najbardziej można zapomnieć. Tutaj to raczej Hilink z modem pozostaje :]
christo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2015-04-04, 16:14
Lokalizacja: małopolska

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: christo »

Warto brac tego HUAWEI B315 w ofercie PLAY w kontekście ceny za urządzenie ?
Awatar użytkownika
XanPL
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 242
Rejestracja: 2012-06-19, 12:10
Lokalizacja: Legionowo

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: XanPL »

Panowie a te cztery porty GE (GigaEthernet) to są potwierdzone czy tylko tak napisali dla picu ?
CYBERTECH Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO + Huawei E5186s-22a
1x Ubiquiti UniFi UAP 1x UniFi AP-AC v2
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: BarteqW »

Drodzy forumowicze, orientujecie się czy takie router można sobie kupić w jakiejś sieci komórkowej. Chodzi mi o sam router, bez umowy. Czy ceny są nadal z kosmosu w sieciach.

Czy ten model ma włącznik/wyłacznik zasilania, tak jak B593?
sebastianc
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2013-09-20, 10:05
Lokalizacja: Międzyzdroje

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: sebastianc »

Czy ten router łączy się z LTE samodzielnie, czy tak jak w przypadku modemu HILINK przy uruchomieniu trzeba korzystać z komputera (przeglądarki) ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: wojteks »

sebastianc pisze:Czy ten router łączy się z LTE samodzielnie,
Tak, do pracy nie potrzebuje komputera.
Nie pomagam na PW!
sebastianc
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2013-09-20, 10:05
Lokalizacja: Międzyzdroje

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: sebastianc »

a czy zasięg WiFi jest wystarczający żeby pokryć wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu dwupoziomowym, bo do tej pory pracuję na routerze tp link mr 3420 i nie ma z tym problemu, ale ten ma dwie anteny do wzmocnienia sygnału ? Jakie korzyści z ewentualnej zamiany? Dodam, że chcę w przyszłości podłączyć dysk NAS.
tomekkbial
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2015-04-12, 21:51
Lokalizacja: Polska

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: tomekkbial »

Mam net router od dzisiejszego ranka w sieci Play
Router stoi na piętrze domu,Zasięg wifi jest wszędzie w około 200 metrowym domu +łapie podwórko Nie sprawdzałem jak daleko
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: krystianb »

sebastianc pisze: bo do tej pory pracuję na routerze tp link mr 3420 i nie ma z tym problemu, ale ten ma dwie anteny do wzmocnienia sygnału ?
Bzdura. Jeśli te anteny na serio miały by porządny zysk, to nie miałbyś jakiegokolwiek zasięgu na kondygnacji bez routera. One są tylko po to aby jeleń kupił router z antenami.
sebastianc pisze:Dodam, że chcę w przyszłości podłączyć dysk NAS.
To już grubsza sprawa, jak porządny to tylko AC będzie się nadawać do przesyłania pełnych prędkości, po prostu będzie trzeba podpiąć dodatkowe AP i to najlepiej po jednym na piętro. Ale jeśli już nie potrzebujesz to nie ma sensu teraz nic kombinować. Rozbudować sieć zawsze można, a AP w tym routerze też się przyda do starszych urządzeń, których nie da się upgradować do AC, bądź nie będzie potrzeby.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: BarteqW »

Mam pytanko odnośnie tego routera, na allegro zaczęły się pojawiać b315 z różnych sieci. Czy to się ludziom opłaca, podpisywanie nowej umowy i sprzedawanie. Nie lepiej <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> umowę bez sprzętu na 12 miesięcy? Czy coś się zmieniło ostatnimi czasy?
Jeszce jedno, czy ten model ma włącznik/wyłącznik?
mrmrooz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-05-18, 15:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: mrmrooz »

Do użytkowników B315 - czy da się do tego podpiąć dysk i udostępnić zawartość jako serwer DLNA? Mam teraz Asusa RT-N65U i działa takie udostępnianie. A że zastanawiam się nad zmianą dostawcy na jakiegoś operatora komórkowego, to taki B315 załatwiłby sprawę i nie musiałbym mieć dwóch urządzeń (teraz testuję E5180 z Play).

W instrukcji, którą znalazłem, jest napisane, że udostępnia pamięci do 32 GB przez USB, to chyba będzie problem z dyskiem 2T?

Pozdrawiam
Michał M
reneyvan
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2013-10-22, 18:27
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: reneyvan »

Dzisiaj odpaliłem Huawei B 315 z Plusa.
W porównaniu do tandemu TP-Link MR 3420 i Huawei E 3276 transfery są blisko 100 % wyższe.
Router chodzi stabilnie.
Poniżej link do testu prędkości:

http://www.speedtest.pl/test/110289234
viallos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2015-05-14, 11:36
Lokalizacja: Mścice

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: viallos »

Czy udało się komuś z posiadaczy B315 zalogować na stronę administracyjną tego routera z zewnątrz. Mam internet LTE w Plusie ze stałym publicznym IP. Przekierowania portów na DVR chodzą bezbłędnie ale jako że router domyślnie jest na porcie 80 w sieci Lan, jeżeli wpiszę w przeglądarkę z zewnątrz mój publiczny adres ip oczekiwałbym że wyświetli się strona logowania do tego routera niestety brak jest odpowiedzi. W ustawieniach nic nie mogę znaleźć. Jakieś podpowiedzi?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: dzejk »

Masz dodatkowo wykupiony publiczny IP? Bo standardowo wszyscy operatorzy gsm blokują dojście z zewnątrz.
viallos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2015-05-14, 11:36
Lokalizacja: Mścice

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: viallos »

Rozumię że się upewniasz ale wydaje się że jasno napisałem że mam internet LTE w Plusie ze stałym publicznym IP i przekierownia innych portów działają bez zarzutów.

Potwierdzam zatem że kosztuje mnie to dodatkowo 15PLN netto.

Wydaje się że problem jest w ustawieniach routera ale nie mogę nic takiego znaleźć.
Parafon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-12-30, 21:16
Lokalizacja: Puszcza

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: Parafon »

Witalski!
Czy ktoś może wie, jak B315 zmusić do podawania danych o aktualnych połączeniach (współpracy z Top - NetInfo?
Sayonara
Nie zawsze widzisz to, co widać
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: wojteks »

Parafon pisze:Czy ktoś może wie, jak B315
Nie da się.
Nie pomagam na PW!
titan88
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2015-07-11, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: titan88 »

Witam,

Nie wiem kto z Was Panowie jest na jakim etapie testowania. Router kupilem tydzien temu - mowa o Huawei B315. Router zrobil na mnie dobre wrazenie. Nie mniej jednak router obarczony jest powaznymi uchybieniami w stosunku do Huawei B593s-22 lub ZTE MF28D (oba posiadam i znam dobrze):

Duze minusy routera.
- w porownaniu z B593 lub ZTE MF28D ubogie menu ustawien
- brak mozliwosci zapisywania ustawien/wgrania ustawien z pliku
- anteny zewnetrzne nie dzialaja z tym routerem

Odnosnie ostatniego punktu napisze o co dokladnie chodzi:
1. Posiadam antene dualna MiMO. Posiadajac wszystkie trzy routery w tym samym miejscu (podczas testowania tylko jeden z nich jest wlaczony), poziom sygnalu jest niemal identyczny we wszystkich trzech routerach i wynosi (w tym szczegolnym przypadku):

Huawei B593-s22: -67dBi
ZTE MF28D: -68dBi
Huawei B315: -67dBi

Po podlaczeniu kazdego z routerow do tej samej anteny (umiejscowionej w niezmiennym miejscu), zysk przedstawia sie nastepujaco:

Huawei B593s-22: -54dBi
ZTE MF28D: -56dBi
Huawei B315: -71dBi!!!!

Po podlaczeniu anteny nie ma zysku a jest na dodatek strata, tak jak gdyby do anteny wewnetrznej podlaczono rezystor (czyli przewod antenowy) i zysk spada. Rozebralem router i niestety, ale nie znalazlem niczego ciekawego w stosunku do B593 w ktorym byla zwykla karta sieciowa z przewodami antenowymi. Nie mniej jednak, w B593 koncowki anten wewnetrznych oraz zlacza anten zewnetrznych byly sterowane z zupelnie innych nozek. W B315 wszystko zdaje sie dzialac na jednej sciezce z grupa tranzystorow po drodze. Z tego wynika ze uruchamianie anten powinno odbywac sie sprzetowo (automatycznie). Tak rowniez wynika z instrukcji obslugi, a niestety tak nie jest - nie pomagaja restarty routera.

Uwazam, ze jest to blad oprogramowania lub raczej brak pewnych funkcji. Prosze Was o sprawdzenie rowniez u Was, czy podobny objaw wystepuje i czy jest jednakowo jak u mnie. W ZTE MF28D sluzyl do tego przelacznik, ktory przelaczal tryb pracy z wewnetrznej anteny na zewnetrzna i na odwrot.

Czekam na Wasze posty.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: radius »

titan88 pisze:...anteny zewnetrzne nie dzialaja z tym routerem...
Śmiać się czy płakać? :gwiazdki:

Gdzieś czytałem, że Użytkownik podłączył antenę i nie uzyskał poprawy. Jednocześnie prosił o doradzenie innej z większym zyskiem. Nie mogę jednak znaleźć tego wpisu. Uchroniłoby Go to przed kolejnymi wydatkami.
Ostatnio zmieniony 2015-07-12, 10:20 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: matek451 »

Wysłałem zapytanie do Huawei Polska w tej sprawie. Radzę zrobić podobnie http://consumer.huawei.com/pl/contact-u ... ?tag=email
titan88
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2015-07-11, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: titan88 »

Witam ponownie,

Tez wyslalem zapytanie do Huawei - ale na stronie miedzynarodowej w j.angielskim. Nie wiem czy ktos odpisze chciaz powinni. Zobaczymy. Jutro moze nawet zadzwonie i zapytam w centrum pomocy. Odnosnie rozbierania sprzetu, to fakt ze gwarancji nie ma, jednak w moim przypadku przy testowaniu takie rzeczy sa normalne. Jezeli ktos inny testuje (nawet bez rozbierania) i ma podobny problem, to rowniez prosze to zglaszac. Mam tylko nadzieje ze nie jest to okrojony soft dla plusa czy play - zreszta chyba nie mieli by w tym interesu, zwlaszcza dla klientow na terenach bardziej odleglych od BTSow. Jak bede cos wiedzial to dam znac ze swojej strony.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2015-07-12, 17:59 ]
Przepraszam ze pisze posta pod postem, ale zapomnialem dodac obiecanych zdjec routera od wewnatrz. Pod blaszkami oslaniajacymi nie ma nic szczegolnego - uklady. Jezeli kogos bedzie to szczegolnie interesowalo to moge sfotografowac rowniez ten obszar.
gala
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2015-07-11, 15:16
Lokalizacja: Sokołów Młp.

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: gala »

Moje pytanie jest następujące: czy B315-s22 ma w jakiejkolwiek wersji simlock? Czy można bezpiecznie kupować na Allegro nie patrząc czy w opisie jest "brak simlocka" czy nie?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: B315s-22 z Plusa

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:Wysłałem zapytanie do Huawei Polska w tej sprawie. Radzę zrobić podobnie http://consumer.huawei.co...x.htm?tag=email
Nie doczekasz się. Pisałem do Huawei kilka razy. Ostatnio maila w sprawie modemu i mobilnego routera zarówno do Huawei Polska jak i do centrali Huawei. ZERO odpowiedni (tak, spam sprawdzałem).
ODPOWIEDZ