Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
w0nski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2012-01-21, 16:28
Lokalizacja: Lubuskie

Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: w0nski »

Witam,

Obecnie jestem na okresie wypowiedzenia umowy z Orange Freedom Pro w technologii CDMA. Zastanawiam się nad zmianą operatora (choć to nie musi wchodzić w grę). Mieszkam w miejscowości Goszczanowiec i z tego co patrzyłem na BTSearch w pobliżu mam 2 nadajniki. Jeden oddalony o ok 5,5km tyle że przez las (który zaczyna się zaraz koło domu); drugi oddalony o około 7km ale chyba bez większych (widocznych) przeszkód po drodze. Z tego co na stronie pokazało, pracują one na 900MHz. Na telefonie (choć to model raczej starszy niż nowszy i nie obsługuje HSPA+) przy włączeniu transmisji pakietowej pokazuje HSPA lub UMTS. HSPA+ chyba nie obsługuje. Mapa zasięgu niby pokazuje że jestem w zasięgu HSPA+ (ale już nie DC), czyli do 21Mb/s DL.

A teraz do tematu :) Potrzebuję pomocy w doborze sprzętu. Zakładam 2 rozwiązania:
1. Router z funkcją modem (tzn włożenia karty SIM do połączenia z netem)
2. Modem GSM + router

Jeśli chodzi o funkcje routera to zależało by mi na Gigabit Ethernet + WiFi. Porty USB mile widziane oraz jeśli to miała być konfiguracja 1 to z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej. GigabitEthernet dlatego, że często kopiuję dane pomiędzy komputerami i przy 100M to trochę wolno idzie, a nie chcę za każdym razem odłączać kable żeby urządzenia spiąć bezpośrednio. Było by też świetnie jeśli WiFi mogło być rozsyłane na 5GHz.
Co do modemu to poza możliwością podpięcia anteny zewnętrznej nie mam specjalnie wymagań. Choć fajnie jakby nie było problemów z podpięciem go pod Linuxa (najprawdopodobniej dystrybucja Debianowa).
LTE tu nie sięga i nie sądzę żeby w niedalekiej przyszłości się pojawiło, więc tu też nie ma parcia.

Trochę szukałem i jeśli chodzi o 1 konfigurację to ciężko znaleźć urządzenie które spełni wszystkie "zachciewajki" w jakiejś rozsądnej cenie (choć ceny nie chcę narzucać ale wiadomo, że im taniej tym fajniej). Co do opcji 2 to widziałem, że obecnie popularne są właśnie E3372 z HiLinkiem i do tego jakiś WDR, Tylko że strasznie dużo tych modeli.

Robiłem wstępne testy (choć bez anteny zewnętrznej) na modemie E3372 i trochę mnie zdziwiły wyniki. Otóż download był na poziomie 0.5Mb/s a upload 1Mb/s. Testy były dla Plusa. Co ciekawe na CDMA DL był ok 3Mb/s a UL 1Mb/s. Niestety ostatnimi czasy coś obecny router zaczął często rozłączać i miewać problemy z połączeniem (nie wiem czy to problem sprzętu czy nadajnika).

Pojawia się też pytanie czy przy takich odległościach od nadajnika jest sens montować dodatkową antenę? Przeglądając forum chyba najczęściej polecaną będzie ATK-20 od Dipola. Nie wiem też jak z długością kabla, jaka jest maksymalna by był sens ją montować i coś dawała.

Czy ktoś z Was posiada podobną konfigurację lub jest w stanie coś doradzić? Dziś jeszcze będę sprawdzał jakiś pożyczony router od Orange, choć na telefonie miałem problemy z netem dla tej sieci (generalnie są lekkie problemy zasięgowe z GSM od Orange u mnie).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: matek451 »

Jesli chodzi o zasięg to optymalny u ciebie jest Orange lub T-Mobile korzystające z sieci NetWorks. Najbliższy BTS w Gościmiu( UMTS900) lub Lipkach Wielkich UMTS2100 z DC i UMTS900). Trzeba zweryfikować czy działają i jakie można uzyskać prędkości. Możesz negocjować umowę z DUK Orange ze sprzętem ( MF283+) - rabat 30% plus większy o 20-40% limit. Ewentualnie bez z rabatem 50% + 20-40% większy limit. Jeśli wybierzesz bez sprzętu to możesz kupić router B315s-22 http://allegro.pl/router-huawei-b315-lt ... 27343.html lub zestaw WDR-3600+ E3372HiLink. Oczywiście na WDR-3600 wgrane Gargoyle i dodatkowo aktywny HUB do zasilania modemu. Antena po ewentualnych testach, można się pokusić o HSPA+DC na UMTS2100 i antenie panelowej na 2100MHz. Do UMTS900 z HSPA+ oczywiście ATK-20 lub ATK-10/850-960. Jeśli chodzi o Plusa to na sieci UMTS900 Aero2 chodzi kiepsko, co widać po twoich testach. BTS-y w Gościmiu i Lipkach.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: ja.michal »

matek451 pisze:Możesz negocjować umowę z DUK Orange ze sprzętem ( MF283+) - rabat 30% plus większy o 20-40% limit. Ewentualnie bez z rabatem 50% + 20-40% większy limit.
Tylko jedna uwaga. W ofertach bez sprzętu i na rok (bez i ze sprzętem) nie ma LTE bez limitu przez całą umowę w dwóch najwyższych opcjach. Tą opcję posiadają jedynie oferty Free Net 69,90 zł (do 10 Mb/s po przekroczeniu podstawowego pakietu danych) i Free Net 89,90 zł.
Aktualnie jest promocja i do 15.04.2015 LTE bez limitu jest uruchomione we wszystkich taryfach (również obecnym abonentom).
w0nski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2012-01-21, 16:28
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: w0nski »

Dzięki za podpowiedzi. Generalnie jeśli będę brał abonament to bez sprzętu.
@ja.michal nie łapię się w żaden sposób na zasięg LTE i raczej nie szykuję się że w najbliższym czasie się to zmieni.
Zastanowiło mnie tylko to UMTS2100. Jakoś to przegapiłem gdy przeglądałem te BTSy. Choć po zaznaczeniu w filtrach pasma 2100 nie pokazuje żadnego nadajnika... W sumie do Lipek nie mam daleko więc może skołuję znowu modem na jestem spamerem i zobaczę ile się da wyciągnąć bez dodatkowej anteny.
Z domu przy testach na routerze E587 dla Orange net wypadał tragicznie (DL i UL poniżej 0.5Mb/s). Jeśli bliżej nadajnika było by lepiej to pojawia się pytanie czy przy takiej odległości (ok 7km do Lipek) dodatkowa antena zewnętrzna też by sobie poradziła?
No i przy antenie pozostawała by jeszcze kwestia maksymalnej sensownej długości kabla (sensownej czyli żeby straty z powodu kabla nie przewyższyły zysku z anteny ;) )
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: ja.michal »

w0nski pisze:nie łapię się w żaden sposób na zasięg LTE i raczej nie szykuję się że w najbliższym czasie się to zmieni.
Z modernizacją cały czas postępują. Jeśli masz UMTS2100 to będzie najpewniej i LTE1800. Do tego trwa licytacja na pasma 800 i 2600 MHz. Jeśli jesteś w zasięgu UMTS 900 to najpewniej pojawi się i LTE 800.
w0nski pisze:Choć po zaznaczeniu w filtrach pasma 2100 nie pokazuje żadnego nadajnika...
Zaznaczyłeś na mapce Źródło danych UKE?
Masz stację bazową UMTS 2100 w Lipki Wielkie Szosowa 24 6,85 km od siebie. Teren otwarty. Na północ 10 km od siebie masz również UMTS 2100 w Błotnicy. Teren również otwarty. Najbliżej w Gościmiu masz UMTS 900.
w0nski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2012-01-21, 16:28
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: w0nski »

Trochę czasu upłynęło no i stało się. Wygląda na to ze pojawiło się w okolicy LTE.
Dodatkowo otrzymałem list ze Orange traci prawa do używania częstotliwości 450Mhz (CDMA) w dniu wyłączenia przez nich usługi więc zostałem w ręką w nocniku, znaczy się bez routera. Posiadam modem USB e3372s-153 (HiLink) (z tego co się orientuję HiLink bo zarządzanie przez WWW) z sieci LMT. Z kartą Orange przełożoną z routera działa, choć w domu LTE nie łapię.
Poszukuję więc routera, do którego mógłbym ten modem wpiąć. Jak na początku tematu zależy mi na Gigabit Ethernet i było by bosko jakby miał USB 3.0 (ponieważ myślę o hubie i podłączeniu pod niego modemu oraz dysku zewnętrznego) ale mam świadomość że to (USB 3.0) raczej nie wyjdzie przy tańszych modelach, więc z jego brakiem się pogodzę. Patrzyłem także na posiadanie serwera druku i WMM (o ile to możliwe chciałbym z TV samsung móc oglądać filmy z dysku) .
Niestety WDR3600/4300 (chyba najpopularniejsze na forach) nie są dostępne (nowe, raczej bym nie chciał używanego). Po przejrzeniu różnych modeli, wpisów na forach skłaniam się ku:
TP-Link Archer C2 ~180zł (ma gigabit; dual band; brak usb 3.0)
TP-Link TL-WR1043ND ~ 170zł (ma gigabit; brak dual band; brak usb 3.0)
Różnica cenowa praktycznie żadna. Na router powyżej 300 niespecjalnie mnie teraz stać.
Czy jest sens brać pod uwagę jeszcze coś innego? Zależy mi by współpracowało z tym modemem (powinienem sobie poradzić z alternatywnym softem jakby coś) a te 2 chyba współpracują... Przeglądałem Asusy, ale rzuciło mi się w oczy że mogą nie współpracować z modemem.
Czy jesteście w stanie polecić coś innego w "rozsądnej" cenie?
Czy na oba można spokojnie wgrać soft współpracujący z modemem?
Jak będzie to jakoś hulać to może jeszcze potem pokuszę się o antenę zewnętrzną ale to już do modemu.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: dzejk »

Po taniości wr1043nd z wgranym openwrt, ale przemyśl też dołożenie do asusa rt-n18u, bo to dużo wydajniejszy sprzęt.
Z kosztami się zmieścisz - na ceneo widzę poniżej 290 zł z przesyłką. Na chipy broadcoma jest alt. soft tomato, zresztą asuswrt, czy mod merlina tez dają radę. Jedyna uwaga, to że musisz przerobić modem z hilinka na wersję zwykłą, bo inaczej niektóre strony nie będą się doczytywać. Masz polskie forum wsparcia na https://openlinksys.info/forum/viewthre ... d_id=18177, tomato też jest wydawane przez naszego rodaka.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: robertnik »

Wgraj na niego modowany webui, ustaw na LTE 800Mhz i pochodź, by go poszukać. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale ta częstotliwość rozkłada się na całkiem spory obszar. Może z laptopem na dachu... Oczywiście możesz nic nie złapać, albo innego operatora, ale warto potestować.
Sam używałem długo modemu na USB podpiętego do rutera i z doświadczenia prędkości są niższe niż po wpięciu bezpośrednio do PC. Aktywny HUB jest raczej koniecznością(i to niestety nie każdy). To wszystko da się ogarnąć, ale to kłopot jest. Zmieniłem na używany E5170 i jest dużo prościej, zresztą do dziś go używam w multiwan.
Dodatkową korzyścią, zwłaszcza jak mieszkasz na pustelni i zdecydujesz się na anteny to ten ruter umieszczasz blisko niej, tak by ograniczyć straty na kablach antenowych, a kablem sieciowym łączysz z ruterem np 10 pięter niżej...
w0nski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2012-01-21, 16:28
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: w0nski »

Zamówiony Asus rt-n18u. Dziś powinien dotrzeć. Zobaczymy jak to będzie wyglądać. Na samym modemie podpiętym pod laptop w domu pokazuje połączenie LTE ale strasznie słabo ten net chodzi (zasięg 1 kreska więc pewnie dlatego). Dziś postaram się pochodzić wokół domu i zobaczyć jak z zasięgiem. Może się pokuszę o jakieś startery innych sieci do testów jako, że umowa z Orange mi się kończy (a i tak pewnie mogę ją rozwiązać w związku z wyłączeniem CDMA). Jeśli na zewnątrz będzie lepiej to będę myślał o dodatkowej antenie.
@robertnik Używany E5170 widzę w granicach ~150zł. Rzeczywiście można powiedzieć że mieszkam na pustelni ;) w sensie, że z zasięgiem słabo, na mapach z reguły jestem na skraju zasięgu. Piszesz, że nie każdy HUB się nada. Jesteś w stanie podrzucić jakieś modele, które dadzą radę w takiej konfiguracji?
Mylę się czy przy konfiguracji z aktywnym hubem będzie można zastosować jakiś dłuższy kabel USB między routerem a hubem, do którego będzie wpięty modem? Pytam zapobiegawczo jeśli bym chciał umieścić router w jakimś bardziej "scentralizowanym" miejscu a pozostawić modem dość blisko anteny żeby nie było ewentualnych strat na kablu lub w miejscu gdzie będzie miał najlepszy zasięg jeśli nie będzie wymagana antena. Domyślam się, że w takiej sytuacji zamiast modemu fajniej by było użyć właśnie E5170 i połączyć go z asusem Ethernetem, który nie ma takich ograniczeń odległościowych no i hub nie będzie konieczny z racji oddzielnego zasilania samego E5170.

No i jeszcze pozostaje kwestia ewentualnej anteny (model, częstotliwość pracy) ale to już chyba jak będę wiedział z jakiego nadajnika i na jakiej częstotliwości się łączę.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: robertnik »

Miałem aktywny HUB(DA 70220) i 1.2m kabel USB. Działał.
w0nski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2012-01-21, 16:28
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Sprzęt do internetu mobilnego + LAN

Post autor: w0nski »

Dotarło, podłączyłem i chodzi.... raczej słabo. Na ten moment bez aktywnego huba i anteny zewnętrznej. Na modemie wymuszone 3G bo zasięg LTE to 1 kreska i w zasadzie nic się nie otwierało.
Do routera podłączony dysk wd passport pod usb 3.0 i modem e3372 do usb 2.0. Po drobnych perypetiach (zapewne wynikających ze słabego neta) na routerze zaktualizowałem firmware do najnowszego asusowego (w tomato się jeszcze nie bawiłem). Na modemie też jeszcze hilink bez zmian softu.
Dość słabo wypadają transfery USB - kopiowanie z dysku na laptopa po wifi około 11MB/s (połączenie pokazuje niby 150Mb/s więc zakładam że transfer powinien się wahać w granicach 20MB/s).
@dzejk Na razie nie zauważyłem problemów ze stronami. Możesz napisać coś więcej na co zwrócić uwagę? jakieś konkretne strony?
ODPOWIEDZ